Рішення від 07.07.2025 по справі 366/1825/25

Справа № 366/1825/25

Провадження № 2-о/366/66/25

РІШЕННЯ

Іменем України

07.07.2025 с-ще Іванків

Іванківський районний суд Київської області у складі головуючої судді Слободян Н.П.,

за участю секретаря судових засідань Німченко Н.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Іванків в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Іванківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Заявник) звернулась в суд із заявою, у якій, з урахуванням уточнень, просила встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українка, громадянка України, уродженка с. Ногайськ Приморського району Запорізької області померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с-щі. Веселе Мелітопольського (колишня назва Веселівський) району Запорізької області, Україна.

Заява мотивована тим, що Заявниця є донькою ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 Заявниця уклала шлюб, внаслідок якого змінила прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 .

Матір Заявниці була громадянкою України та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Однак документи про її смерть видані рф.

Заявник, з метою реєстрації смерті своєї матері звернулась до заінтересованої особи, де їй відмовили у видачі свідоцтва, оскільки згадане свідоцтво про смерть є недійсним. Встановлення факту смерті є необхідним для державної реєстрації смерті матері Заявника.

Заявник у судове засідання не з'явився. ЇЇ представник у заяві про встановлення факту просила розглянути справи за відсутності сторони Заявника.

Представник заінтересованої особи у судове засідання також не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином, причин неявки не повідомила, будь-яких заяв по суті справи від нього не надходило.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, врахувавши доводи та позицію сторін, суд приходить до такого.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що має юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 УПК України).

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Представник Заявниці просить встановити факт смерті на тимчасово окупованій території. Спеціальною нормою, яка регулює такі правовідносини є ст. 317 ЦПК України.

Згідно з ч. 1 цієї статті заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Щодо правових підстав звернення Заявника в суд із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, суд приходить до висновку про звернення із заявою правомочною на те особою, оскільки Заявник є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження та свідоцтва про укладення шлюбу (а.с. 8-11).

24.02.2022 року відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено ввести в Україні воєнний стан строком на 30 діб, який діє по теперішній час.

На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , Заявником надано:

копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 28.01.2025 територіальним відділом РАЦС Веселівського району Управління РАЦС Запорізької області, згідно з яким місцем смерті ОСОБА_2 є с. Ногайськ Приморського району Запорізької області, а датою смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

копію медичного свідоцтва про смерть серії 23 № 201450019, виданого 27.01.2025, згідно з яким ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с-щі Веселе Веселівського району Запорізької області.

Ці документи видана від імені держави рф (а.с. 14-16)

Згідно з копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , ОСОБА_2 є громадянкою України, уродженкою с. Ногайськ Приморського району Запорізької області та з 16.01.1980 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 12-13).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон) тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону, для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Згідно з ч. 3 ст. 1 цього Закону, дата початку і дата завершення тимчасової окупації територій, передбачених пунктом 3 частини першої статті 3 цього Закону, визначаються у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Згідно з п. 4 розділом ІІ Переліку територій, тимчасово окупованих рф, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309 (який діяв в період з 27.12.2024 по 20.03.2025), Веселівська селищна територіальна громада Мелітопольського району запорізької області є тимчасово окупованою територією рф.

За змістом ч. 2, 3 ст. 9 Закону, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 цього Закону, Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території

Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи, а згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до вимог п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до ст. 1 та Закону України № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.

Загальновідомою та такою, що не потребує доказування в контексті ч. 3 ст. 82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який діє по теперішній час.

Відповідно до статті 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 22 серпня 2007 року.

Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України №2/5 від 18 жовтня 2000 року (з наступними змінами), визначено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Ці нормативно-правові акти не містять спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту смерті на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, що унеможливлює державну реєстрацію факту смерті в позасудовому порядку.

Судом встановлено, що смерть ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в с-щі Веселе Мелітопольського району Запорізької області, тобто на частині тимчасово окупованої території України.

За змістом ч. 4 ст. 10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), як джерело права.

У рішенні ЄСПЛ від 10.05.2001 у справі «Cyprus v. Turkey» (заява №25781/94) ЄСПЛ зазначив, що «зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним від влади de facto, включаючи й їхні суди; і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які стосуються сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, зокрема і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавити людей, які проживають на цій території, всіх їхніх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це також означало б позбавити їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать (§ 96).»

Враховуючи, що Заявник позбавлена можливості провести державну реєстрацію смерті своєї матері у позасудовому порядку, а встановлення факту смерті не порушує прав та інтересів третіх осіб та не пов'язане з подальшим вирішенням спору про право, суд дійшов висновку про задоволення заяви та встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.

У відповідності до положень ч. 2 ст. 317, ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню, може бути оскаржене в загальному порядку, при цьому таке оскарження не зупиняє його виконання і це рішення не замінює собою документів, що видаються органами державної реєстрації актів цивільного стану, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до пункту 15 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за №719/4940, якщо державна реєстрація смерті проводиться на підставі рішення суду про оголошення особи померлою або встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, надісланого судом, свідоцтво про смерть оформлюється та видається заявнику під час його звернення до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.

Встановлення цього факту необхідно Заявнику для державної реєстрації смерті її матері органами реєстрації актів цивільного стану України.

В ході розгляду справи судом не встановлено підстав, які б свідчили про наявність спору про право.

Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч.1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Керуючись ст.ст. 10, 19, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 273, 317, 430 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українка, громадянка України, уродженка с. Ногайськ Приморського району Запорізької області, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с-щі Веселе Мелітопольського району Запорізької області, Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення (07.07.2025).

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Повне найменування сторін:

Заявник: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП: НОМЕР_3 )

Представник заявника: адвокат Голуб Тетяна Іванівна (АДРЕСА_3. РНОКПП: НОМЕР_4 )

Заінтересована особа: Іванківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (адреса: 07201, Київська область, Вишгородський район, смт. Іванків, вул. І. Проскури, 26. Код ЄДРПОУ: 42493503)

Суддя Н.П. Слободян