Справа № 681/804/25
Провадження 3/681/276/2025
30 червня 2025 року
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горщар А.Г.,
за участю секретаря судових засідань Салюк Т.М.,
прокурора Томчука М.А.,
розглянувши матеріали, що надійшли від Хмельницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону
про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , капітана,
за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 перебуваючи на посаді старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) у військовому званні «капітан» наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та являється відповідно до примітки до статті 172-13 КУпАП військовою службовою особою.
ОСОБА_1 будучи військовою посадовою особою, уповноваженою на складання протоколів в ІНФОРМАЦІЯ_5 , в умовах особливого періоду перебуваючи в місці дислокації ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_2 (більш точна адреса не розголошується), внаслідок неналежного виконання своїх обов'язків не подав керівнику ІНФОРМАЦІЯ_2 наступні складені ним протоколи про адміністративні правопорушення:
з 15.03.2025 (більш точний час не встановлено) по 25.06.2025 - протокол № 44 від 15.03.2025 та матеріали про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_2 ;
з 18.03.2025 (більш точний час не встановлено) по 25.06.2025 - протокол № 48 від 18.03.2025 та матеріали про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_3 ;
з 06.04.2025 (більш точний час не встановлено) по 25.06.2025 - протокол № б/н від 06.04.2025 та матеріали про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_4 ,
для їх розгляду у порядку, визначеному КУпАП, чим порушив вимоги ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п.9 розділу ІІ наказу Міністерства оборони України від 01.01.2024 № 3 «Про затвердження Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення», пункту 3.1. Функціональних обов'язків уповноважених посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 на складання протоколів про адміністративні правопорушення, затверджених наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.12.2024 №599.
Крім того, ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, уповноваженою на складання протоколів в ІНФОРМАЦІЯ_5 , в умовах особливого періоду перебуваючи в місці дислокації ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_2 (більш точна адреса не розголошується), внаслідок неналежного виконання своїх обов'язків з 20.02.2025 (більш точний час не встановлено) по 25.06.2025 не вручив під особистий підпис, не направив засобами поштового зв'язку постанову № 161 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП особі, яку притягнуто вказаною постановою до відповідальності, ОСОБА_5 та в подальшому контроль за сплатою порушником визначеного постановою штрафу не забезпечив,
чим порушив вимоги ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 285, 308 КУпАП, пункту 3.1. Функціональних обов'язків уповноважених посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 на складання протоколів про адміністративні правопорушення, затверджених наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.12.2024 №599.
Через недбале ставлення до виконання службових обов'язків ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП не притягнуті, штраф за вчинення адміністративного правопорушення порушником ОСОБА_5 на час складання щодо ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення не сплачений.
Вказані правопорушення виявлені 19.06.2025.
Такими діями ОСОБА_1 скоїв адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст.172-15 КУпАП - діяння, передбачене частиною першою цієї статті (недбале ставлення військової службової особи до військової служби), вчинене в умовах особливого періоду.
Прокурор Томчук М.А. складені ним адміністративні матеріли підтримав, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, в матеріалах справ, які надійшли на розгляд суду, містяться підписані ним 26.06.2025 заяви, адресовані суду, в яких порушник свою вину у вчинених проступках визнав, ураховуючи службову зайнятість просив розгляд справи проводити у його відсутності, зазначив, що щиро кається у скоєному, просив призначити мінімальне покарання.
Ураховуючи, що категорія справ за ст. 172-15 КУпАП не входить до переліку статей, визначеного ст. 268 КУпАП, при розгляді справ за якими присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, та на виконання вимог ст. 277 КУпАП, з дотриманням строків розгляду даної справи, суд здійснює судовий розгляд у відсутності ОСОБА_1 .
Заслухавши думку прокурора, дослідивши письмові докази суд зазначає про таке.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-15 КУпАП передбачає відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
Частина 2 ст. 172-15 КУпАП встановлює відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.
Спеціальним суб'єктом, передбаченого ст. 172-15 КУпАП адміністративного правопорушення є військова службова особа.
Відповідно до примітки ст. 172-13 КУпАП під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
За приписами ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з пунктом 12 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 235 Кодексу, і накладати адміністративні стягнення.
Пунктом 9 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України №3 від 01.01.2024 (далі - Інструкція) визначено, що матеріали справи про адміністративне правопорушення подаються уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол, керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки, для її розгляду у порядку, визначеному КУпАП.
Пунктом 10 Інструкції визначено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до статті 283 КУпАП виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 285 КУпАП постанова у справі про адміністративне правопорушення оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено. Копія постанови вручається під розписку. У разі якщо копія постанови висилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.
Відповідно ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Вимогами ч. 1 ст. 308 КУпАП визначено, що у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Статтею 303 КУпАП визначено, що не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Згідно з пунктом 14 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України №3 від 01.01.2024 копія постанови протягом трьох днів вручається або надсилається особі, щодо якої цю постанову винесено. Копія постанови вручається особі, притягнутій до адміністративної відповідальності, особисто під підпис. У постанові зазначається дата її вручення і ставиться підпис правопорушника. У разі якщо копія постанови надсилається поштою, про це робиться відповідна відмітка у справі, до якої долучається повідомлення про вручення поштового відправлення.
ОСОБА_1 є уповноваженою посадовою особою на складанням протоколів про адміністративні правопорушення у ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що свідчать пункти 3, 3.5 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.12.2024 №599 та витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 154 від 02.06.2024 (а.с.8, 16-24).
Відповідно до пункту 3.1. Функціональних обов'язків уповноважених посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 на складання протоколів про адміністративні правопорушення, затверджених наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.12.2024 №599 (далі - Функціональні обов'язки), визначено, що обов'язком уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 на складання протоколів про адміністративні правопорушення є, у тому числі, обов'язок подати протокол та матеріали про адміністративні правопорушення для розгляду начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Так, порушником складено протоколи про адміністративні правопорушення: протокол № 44 від 15.03.2025 відносно ОСОБА_2 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, протокол № 48 від 18.03.2025 відносно ОСОБА_3 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, протокол № б/н від 06.04.2025 відносно ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, що підтверджується даними копій вказаних протоколів та відомостями копії журналу обліку протоколів про адміністративні правопорушення (а.с.9-11, 101-106, 120-129).
Однак, відповідно до відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 5/ від 06.05.2025, вказані вище протоколи для розгляду до ІНФОРМАЦІЯ_2 не надходили, рішення по них не приймались (а.с.27).
Вказане підтверджує, що ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, уповноваженим на складання протоколів про адміністративні правопорушення, та маючи обов'язок передати складені ним вищезазначені протоколи для розгляду начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 , не передав такі протоколи для розгляду, чим вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду.
Пунктом 3.1. Функціональних обов'язків визначено, що обов'язком уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 на складання протоколів про адміністративні правопорушення є, у тому числі, вручення протягом трьох днів копії постанови правопорушнику під його особистий підпис або надіслання її особі, щодо якої її винесено, а також організація контролю за сплатою порушником визначеного постановою штрафу.
У пункті 3.2. Функціональних обов'язків визначено, що у разі сплати штрафу особи подають до ІНФОРМАЦІЯ_2 квитанцію, яка після перевірки уповноваженою посадовою особою долучається до справи, яка вважається закінченою.
Пунктом 3.3. Функціональних обов'язків передбачено, що у разі несплати штрафу визначного у постанові, у 15 денний строк начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 надсилає копію постанови, завірену гербовою печаткою до відповідного органу Державної виконавчої служби України для примусового стягнення штрафу.
Так, ОСОБА_1 11.02.2025 складено протокол про адміністративне правопорушення №18 відносно ОСОБА_5 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, за результатами розгляду якого начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 20.02.2025 винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення №161 про притягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі в сумі 17000 гривень (а.с.45-47).
Вказана постанова після її винесення та всі матеріали справи скеровані в ІНФОРМАЦІЯ_6 для виконання, про що свідчать дані відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 № 5/ від 06.05.2025 та відомості копії журналу реєстрації постанов за справою про адміністративні правопорушення (а.с.79-82).
Відповідно до журналу обліку протоколів про адміністративні правопорушення ІНФОРМАЦІЯ_2 відомості про виконання адміністративного стягнення щодо ОСОБА_5 відсутні (а.с.64).
Викладене свідчить про те, що ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, уповноваженим на складання протоколів про адміністративні правопорушення, та маючи обов'язки вручення протягом трьох днів копії постанови правопорушнику під його особистий підпис або надіслання її особі, щодо якої її винесено, а також організації контролю за сплатою порушником визначеного постановою штрафу, вказану вище постанову про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 не вручив, засобами поштового зв'язку не направив та в подальшому контроль за сплатою порушниками визначеного постановами штрафу не забезпечив, чим вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду.
В письмових поясненнях, які містяться в матеріалах справи (а.с.28, 84, 139) ОСОБА_1 пояснив, що у зв'язку з великим навантаженням дійсно вчинив вказані порушення.
Відтак, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 КУпАП об'єктивно доведена сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів: даними протоколів про адміністративні правопорушення, даними наказу про призначення на посаду та наказу про організацію та ведення проваджень у справах про адміністративні правопорушення в межах компетенції ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також затверджених ним Функціональних обов'язків посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомостями журналу обліку протоколів та адміністративні правопорушення, складених ОСОБА_8 протоколів про адміністративні правопорушення, постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , листа ІНФОРМАЦІЯ_2 № 5/ від 06.05.2025, журналу реєстрації постанов за справою про адміністративні правопорушення та письмовими поясненнями порушника.
При накладенні стягнення, суд враховує характер вчинених правопорушень, дані про особу правопорушника, його ставлення до вчиненого, а тому, вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 2 ст. 172-15 КУпАП в розмірі 1100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що буде достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, та необхідним для запобігання вчинення нових правопорушень.
Відповідно до ч.1 ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 33, 40-1, 279, 280, 283, 287, 288, 294, 307, 308 КУпАП суддя, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 18700 (вісімнадцять тисяч сімсот) гривень в дохід держави (стягувач - Хмельницька спеціалізована прокуратура у сфері оборони Західного регіону, код ЄДРПОУ:38326057, місцезнаходження: вул.Пилипчука, 65 м.Хмельницький поштовий індекс 29000; отримувач - ГУК у Хмел.обл./Полонська мтг/21081100, код отримувача ЄДРПОУ - 37971775, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UA798999980313020106000022657, призначення платежу - адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп. в дохід держави (стягувач - Держава в особі Державної судової адміністрації України, місцезнаходження: вул.Липська, 18/5, м.Київ, поштовий індекс: 01601, код ЄДРПОУ 26255795; отримувач -ГУК у м. Києві/м.Київ//22030106,код отримувача ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу - стягнення судового збору на користь держави).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Полонський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу, що становитиме 37400 (тридцять сім тисяч чотириста) грн.
Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців.
Повний текст постанови проголошено 07.07.2025 о 08:30 годині.
Суддя Анатолій ГОРЩАР