Справа № 362/4294/22
Провадження № 2/362/140/25
02 червня 2025 року Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Кравченко Л.М.,
пза участю: секретаря Шмагун М.С.,
представника позивача адвоката Лютого О.В.,
представника відповідача адвоката Христич О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Василькові Обухівського району Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства товариство «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ», про визнання недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення, -
Позивач звернулася до суду із позовом, в якому просить визнати неправомірними та скасувати рішення комісії з розгляду акту № 1945 про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем від 27.07.2022 р. (виявлення несанкціонованого газопроводу) Васильківського відділення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз»», оформлене протоколом засідання комісії № 250 від 15.08.2022 р. про задоволення Акту про порушення № 1945 від 27.07.2022 р. та Актів - розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.07.2022 р. на суму 209 674, 29 грн. та від 15.08.2022 р. на суму 1393,29 грн., мотивуючи тим, що:
- акт про порушення № 1945 від 27.07.2022 р. не складався;
- єдиним документом, складеним на місці виявлення порушення та доведеним до відома позивачки був акт про відключення від 27.07.2022 р;
- комісією не було враховано при розгляді акту доводів позивачки щодо складання акту не на того споживача, оскільки позивачка є власницею частини житлового будинку АДРЕСА_1 ;
- комісією не встановлено цілий ряд обставин, які спростовують правомірність рішення.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги позову, просив його задовольнити із викладених підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у поясненнях.
Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази по справі у їх сукупності, суд встановив такі обставини та приходить до наступних висновків.
Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 19635072 від 23.07.2008 р., витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права вланості № 22563265 від 04.06.2014 р., позивач ОСОБА_1 є власником 1/2 частини житлового будинку, за адресою с. Саливонки, (на момент реєстрації права власності АДРЕСА_2 .
13.10.2017 р. ОСОБА_1 звернула до відповідача заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу, за якою адресою об'єкту вказала будинок АДРЕСА_3 ; опалювальна площа 58,5 кв.м.
13.10.2017 р. між ОСОБА_1 та Відповідачем, було укладено договір розподілу природного газу по заяві-приєднання № 56XM18C015629411, щодо об'єкту за адресою АДРЕСА_3 , лічильник газу № 002544866 GALLUS 2000-U G4, з переліком газових приладів, котел та газова плита, опалювальна площя 58,5 кв.м, о/р 0800529397.
Відповідач є оператором газорозподільної системи, що здійснює господарську діяльність з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Оскільки представники сторін не заперечили вказаних обставин, за приписами частини першої статті 82 ЦК України, такі обставини не підлягають доказуванню оскільки їх визнано учасниками справи.
При цьому, суд не має обґрунтованого сумніву щодо добровільності визнання цих обставин.
27.11.2015 р. набрав чинності Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 30.09.2015 р. № 2494, що зареєстрована в Мінюсті України 06.11.2015 р. за № 1379/27824, прийнятий на підставі Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, що набрав чинності 01.10.2015 р.
Кодекс ГРМ визначає взаємовідносини Оператора ГРМ із суб'єктами ринку природного газу. Зокрема, регулює умови забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу.
У відповідності до умов викладених в Кодексі ГРМ - Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (далі -ГРМ) та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти Договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключені їх об'єкти.
Пунктом 2 глави 1 Розділу VІ Кодексу ГРМ, передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 р. № 2498, в порядку, визначеному цим розділом.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається, у відповідності до п. 1 ч. 3 Р VI Кодексу ГРМ.
Договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним договором та є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу. Умови цього Договору є однаковими для всіх споживачів України, що відповідають Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора http://www.nerc.gov.ua та Оператора ГРМ: http://www.kv.104.ua та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності "Голос України" №248(6252) від 30.12.2015, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Підтвердженням (акцептуванням) приєднання до умов Договору розподілу є підписана та повернута на адресу Відповідача заява-приєднання, та/або сплачений Позивачем рахунок за послуги розподілу природного газу, та/ або фактичне споживання природного газу.
У разі незгоди приєднуватись до Договору Споживач не має права використовувати природний газ із газорозподільної системи та має подати до Оператора ГРМ (тобто Відповідача) письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об'єкт.
В свою чергу, відповідно до п. 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
27.07.2022 р. працівники відповідача, по заявці з приводу запаху газу, за адресою АДРЕСА_1 , встановили порушення Кодексу ГРМ, а саме пп. 1, п. 1, глави 2, розділу ХІ Кодесу ГРМ, наявність несанкціонованого газопроводу, а саме при виконанні робіт (заявка) по усуненню витоків газу було виявлено несанкціонований газопроводи (2 штуки), які були прокладені прихованим шляхом (врізано в підземний газопровід).
В зв'язку із чим складено Акт про порушення № 1945 від 27.07.2022 р., у якому було зафіксоване вказане порушення, показники лічильника № 002544866 GALLUS 2000-U G4, 46472,355 куб.м, на дату порушення, та здійснено фото- та відео- фіксацію порушення.
Відповідно до п.п. 1 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодесу ГРМ, визначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать наявність несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до п.2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
З огляду Акту порушення, такий складено у присутності та підписано без зауважень та заперечень Ронновою М.О., за участі депутата Гребінківської сільської ради Богомол Л.І., а також за участі поліції (заява за № 25848).
Відповідно до п. 7 гл. 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис.
Згідно Акту усунення порушення від 27.07.2022 р. та Акту на відключення від 27.07.2022 р., які були підписані Позивачем без зауважень та заперечень, виявлене порушення було усунуто шляхом відключення газопроводу вводу з встановленням заглушки.
Відповідно до вимог Розділу ХІ Кодексу ГРМ, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
28.07.2022 р. на засіданні комісії Васильківського відділення АТ «Київоблгаз» розглянуто Акт про порушення № 1945 від 27.07.2022 р., яким зафіксовано порушення Кодексу ГРМ, а саме наявність несанкціонованого газопроводу за адресою АДРЕСА_4 . Позивачем прийнято участь у засіданні, на якому було прийнято рішення про задоволення акта про порушення № 1945 від 27.07.2022 р. та вирішено нарахувати збитки за період з 28.07.2020 р. по 27.07.2022 р., в зв'язку з встановленням факту наявності несанкціонованого газопроводу, про що складено Протокол № 237 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу від 28.07.2022 р. та який підписано Позивачем без заперечень та зауважень.
При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до п. 11 розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРМ, при складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається Оператором ГРМ:
для побутових споживачів - за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат або у випадку нездійснення такої закупівлі - за ціною, визначеною для обсягів нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу протягом періоду необлікованого природного газу;
для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначен-ої Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, не включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами та має бути компенсована споживачем Оператору ГРМ за виключенням обсягів споживання, інформація про величину яких була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення попередньої щодобової алокації відборів. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути оплачена Оператору ГРМ:
для побутових споживачів - за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат або у випадку нездійснення такої закупівлі - за ціною, визначеною для обсягів нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу протягом періоду необлікованого природного газу;
для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до підпункту 1 цього пункту має бути віднятий об'єм природного газу, фактично нарахований споживачу (інформація про обсяги споживання, яка була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення остаточної алокації щодобових відборів) протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Відповідно до п. 1 розділу 3 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
28.07.2022 р. складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості та розраховано суму збитків, завданих порушенням споживача у розмірі 209 674 грн. 29 коп., нараховану за період з 28.07.2020 р. по 30.06.2022 р., за об'єм 10308,25 куб.м.
Також, складено детальний розрахунок нарахованої суми, наведеної в Акті-розрахунку, із зазначенням газового обладнання, площі та ін.
З огляду рахунку на оплату збитків від 28.07.2022 р., Позивач отримала такий власноруч.
15.08.2022 р., через відсутність відомостей про вартість природного газу за липень 2022 р., відбулося засідання комісії щодо акта про порушення щодо донарахування необлікованого об'єму та обсягу природного газу за період з 01.07.2022 р. по 27.07.2022 р., про що Позивач власноруч написала Гарантійний лист, за яким гарантувала свою присутність на комісії з приводу розгляду акта порушення, а також вказала, що у разі неявки не заперечує відключення газопостачання за вказаною адресою.
За результатом засідання комісії Васильківського відділення АТ «Київоблгаз» з розгляду актів про порушення Кодексу щодо розгляду Акта про порушення № 1945 від 27.07.2022 р., яким зафіксовано порушення Кодесу ГРМ, а саме наявність несанкціонованого газопроводу за адресою АДРЕСА_1 , о/р НОМЕР_1 , що відбулося без участі позивача, прийнято рішення про задоволення акта про порушення № 1945 від 27.07.2022 р. та вирішено нарахувати збитки за період з 01.07.2022 р. по 27.07.2022 р., в зв'язку з встановленням факту наявності несанкціонованого газопроводу, про що складено Протокол № 256 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу від 15.08.2022 р. та складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 15.08.2022 р. та розраховано суму збитків, завданих порушенням споживача у розмірі 1393 грн. 29 коп., нараховану за період з 01.07.2022 р. по 27.07.2022 р., за об'єм 184,08 куб.м, а також детальний розрахунок нарахованої суми, наведеної в Акті-розрахунку, із зазначенням газового обладнання, площі та ін.
26.08.2022 р. за № 810-Сл-14508-0822 надіслано вищевказані документи Позивачеві, якою отримано 02.09.2022 р.
Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (п. 2 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС).
Згідно із п. 5 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС до акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Документи, що є предметом спору, складені Відповідачем у відповідності до підпункту 1 п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС, яким визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Оцінюючи обставини позову, суд керується визначенням, яке закріплено нормою пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Отже, оскільки внаслідок встановлення несанкціонованого газопроводу витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковувалася із порушенням законодавства, суд вважає, що під час розгляду справи судом встановлено наявність усіх складових правопорушення з боку позивача.
Тобто, наявність усіх трьох складових правопорушення відповідно до наведеного у пункті 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС визначення несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, у даному випадку дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Вказані позивачем обставини щодо обгрунтованості заявленого позову не спростовують факту наявності несанкціонованого газопроводу на об'єкті споживання.
У суду відсутні об'єктивні підстави не враховувати та не довіряти наданому представником відповідача детальному розрахунку необлікованого об'єму природного газу у зв'язку із виявленим порушенням за адресою споживання позивача.
Отже, суд вважає безпідставними і необґрунтованими доводи позивача відносно неправомірності прийнятих відповідачем рішень.
Отже, суд вважає обґрунтованими та правомірними дії відповідача щодо нарахування позивачу об'єму необлікованого природного газу, яке здійснено на підставі й у порядку, визначеному Кодексом ГРС, як оператором ГРМ, який співпрацює із відповідним постачальником природного газу, який здійснює постачання природного газу відповідачу як споживачу, підключеному до газорозподільної системи Оператора ГРМ .
У зв'язку із цим, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для визнання незаконним та скасування рішень комісії АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз».
Як наслідок, у суду відсутні процесуальні підстави для задоволення позову.
Воднораз, обґрунтовуючи дане судове рішення, суд керується нормою статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» відповідно до якої суди застосовують при розгляді справи Конвенцію та практику Суду як джерело права та висновки Європейського суду з прав людини, зазначені в рішенні у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 09 грудня 1994 р., серія А, № 303А, п. 2958, згідно із яким Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 59 Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільчих систем, ст.ст. 113, 19, 23, 27, 34, 76 83, 89, 95, 133, 141, 142, 206, 258, 259, 263 265, 273 279 ЦПК України, суд, -
В задоволенні позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кравченко Л.М.