Постанова від 04.07.2025 по справі 670/441/25

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Справа № 670/441/25

Провадження № 3/670/184/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2025 року селище Віньківці

Суддя Віньковецького районного суду Хмельницької області Голуб О.Є., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління Державної податкової служби України у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника ФГ «Новосядлого Віталія Васильовича», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-4 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 10.06.2025 №2407/10/22-01-24-08/36016937, ОСОБА_1 будучи керівником ФГ «Новосядлого Віталія Васильовича» (32520, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Яснозір'я, вул. Подільська, буд. 2 А) допустив порушення п.167.5.4, п. 167.5 ст.167, пп.168.1.2, п.168.1 статті 168, п.п. 170.5.4 п. 170.5 ст. 170 «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-IV (із змінами та доповненнями), а саме платником, як податковим агентом, не нараховано та не перераховано до бюджету суми податку на доходи фізичних осіб за ставкою 9% в загальному розмірі 97828,11 грн в т.ч.: в липні 2019 в сумі 16541,18 грн, в липні 2020 - в сумі 16541,18 грн, в липні 2021 - в сумі 13524,42 грн, в січні 2022 - в сумі 17295,38 грн, в серпні 2023 - в сумі 16541,18 грн, в липні 2024 - в сумі 17384,77 грн, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.

ОСОБА_1 в судові засідання не з'явився, 27.06.2025 подав до канцелярії суду заяву, в якій вказав, що вину у вчиненому правопорушенні визнає повністю та просить розгляд справи проводити без його участі.

Суд дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин цієї справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов таких висновків.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

З'ясовуючи ці обставини, суд повинен виходити з положень ст. 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.

Частиною 1 статті 163-4 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.

Відповідно до п.п. 170.5.4 п 170.5 ст. 170 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-IV (надалі - Податковий кодекс) - податок на доходи фізичних осіб з дивідендів перераховується до бюджету під час їх нарахування. Дивіденди остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку з ставкою, визначеною п.п. 167.5.1 та 167.5.2 п. 167.5 ст.167 Податкового кодексу.

Відповідно до п. 167.5.2, п. 167.5 ст.167 Податкового кодексу, ставка податку на пасивні доходи у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств з 01.01.2016 становить 5 відсотків.

Відповідно до п. 167.5.4, п. 167.5 ст.167 Податкового кодексу, у половинному розмірі ставки, встановленої у пункті 167.1 цієї статті - для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або та І інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб'єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток.

Згідно з п.п.17.1.16. п.17.1 ст.17 Податкового кодексу, платник податків має право надавати за власною ініціативою письмові пояснення та/або документи щодо обставин, які підтверджують відсутність його вини у вчиненому податковому правопорушенні, в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до п.112.12 ст.112 Податкового кодексу, особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Відповідно до витягу з акта № 9329/22-01-24-08/36016937 від 10.06.2025 про результати позапланової невиїзної документальної перевірки Фермерського господарства «Новосядлого Віталія Васильовича» дане фермерське господарство перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку четвертої групи, тому ставка податку на доходи фізичних осіб із дивідентів нарахованих учасникам господарства становить 9%.

Відповідно до наданих до перевірки протоколів зборів учасників про нарахування та виплату дивідентів, банківських виписок, було проведено нарахування дивідентів засновнику ФГ « ОСОБА_1 » ОСОБА_1 всього на загальну суму 1086979,017 грн, в т.ч. в липні 2019 в сумі 183790,9 грн, в липні 2020 - в сумі 183790,9 грн, в липні 2021 - в сумі 150271,3 грн, в січні 2022 - в сумі 192170,8 грн, в серпні 2023 - в сумі 183790,9 грн, в липні 2024 - в сумі 193164,2 грн. В порушення

В порушення п.167.5.4, п. 167.5 ст.167, пп.168.1.2, п.168.1 статті 168, п.п. 170.5.4 п. 170.5 ст. 170 «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу платником, як податковим агентом, не нараховано та не перераховано до бюджету суми податку на доходи фізичних осіб за ставкою 9% в загальному розмірі 97828,11 грн в т.ч.: в липні 2019 в сумі 16541,18 грн, в липні 2020 - в сумі 16541,18 грн, в липні 2021 - в сумі 13524,42 грн, в січні 2022 - в сумі 17295,38 грн, в серпні 2023 - в сумі 16541,18 грн, в липні 2024 - в сумі 17384,77 грн.

Вказане порушення підтверджується копіями протоколів загальних зборів членів фермерського господарства, платіжними дорученнями, інтегрованими картками платника по платежах "податок на доходи фізичних осіб" та "військовий збір", інформацією з інформаційно-комунікаційної системи « Податковий блок».

Платник податків не скористався правом, визначеним п.п.17.1.16. п.17.1 ст.17 Податкового кодексу та не надав за власною ініціативою письмові пояснення та/або документи щодо обставин, які підтверджують відсутність його вини, пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності у вчиненому податковому правопорушенні під час складання акта.

Для встановлення факту вини платника необхідно враховувати той факт, що особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок, тобто ФГ « ОСОБА_1 » не несло додаткових фінансових витрат якщо б утримував, нараховував та перераховував до бюджету податок з доходу фізичних осіб з таких доходів. Враховуючи вищенаведене та обізнаність посадових осіб ФГ з вимогами діючого законодавства, слід вказати на те, що ФГ «Новосядлого Віталія Васильовича» мав можливість дотримуватись правил та норм щодо нарахування, утримання та перерахування відповідних податків і зборів, визначених Кодексом, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання та допустив не виконання зазначених норм.

Таким чином за результатами перевірки встановлено, що вина платника податків полягає в тому, що ФГ «Новосядлого Віталія Васильовича» мало дотримуватись правил і норм визначених Податковим кодексом, однак не вжило достатніх заходів щодо їх дотримання та не виконало свого податкового зобов'язання.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, а саме: неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №2407/10/22-01-24-08/36016937 від 10.06.2025; витягом з акта № 9329/22-01-24-08/36016937 від 10.06.2025 про результати позапланової невиїзної документальної перевірки Фермерського господарства «Новосядлого Віталія Васильовича»; письмовою заявою ОСОБА_1 .

Під час розгляду справи судом ОСОБА_1 не надав суду належних та достатніх доказів, які б підтверджували відсутність його вини, водночас у поданій письмовій заяві свою вину визнав повністю.

Аналізуючи наведені докази та дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, оскільки докази його вини є переконливими, достатніми, відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені судом.

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 34 КУпАП, судом не встановлено.

Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 35 КУпАП судом не встановлено.

При призначенні покарання, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 , який є керівником ФГ «Новосядлого Віталія Васильовича», та дійшов висновку, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 51 грн 00 коп.

Згідно з ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення.

Обставин, що давали б підстави для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, не встановлено.

Тому, відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, що становить 605 грн 60 коп.

Керуючись ст. 23, 33-35, 40-1, 163-4, 283-285 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 4, 15 Закону України «Про виконавче провадження», суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51 (п'ятдесят однієї) гривні.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Держави у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).

Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно вимог ст. 307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше, ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Віньковецького районного суду Хмельницької області.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.

Реквізити для сплати штрафу: номер рахунку (IBAN): UA558999980313050106000022753, код отримувача (ЄДРПОУ): 37971775, код класифікації доходів бюджету: 21081100, отримувач коштів: ГУК у Хмель.обл/Віньков.стг/21081100, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО ДКСУ):899998.

Стягувач: Віньковецький районний суд Хмельницької області, адреса місцезнаходження: вул. Л. Українки, 2, с-ще Віньківці, Хмельницького району Хмельницької області, ідентифікаційний код юридичної особи 02886960.

Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Реквізити для зарахування судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Стягувач: Державна судова адміністрація України, адреса місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ідентифікаційний код юридичної особи 26255795.

Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду через Віньковецький районний суд Хмельницької області.

Постанова у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з наступного дня після набрання постановою законної сили.

Суддя О.Є. Голуб