ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"04" липня 2025 р. Справа № 300/4522/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Гомельчук С.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (позивачка, законний представник), яка діє також в інтересах ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 04.07.2025 позовну заяву в частині позовних вимог ОСОБА_5 до Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - повернуто позивачу.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суддя зазначає, що правосуддя в Україні здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ відповідно до процесуального законодавства України.
Відповідно до частини 3 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктами 1, 2, 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Частиною 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів
Суддя зазначає, що на розгляд до адміністративного суду може бути переданий спір, який виник між конкретними суб'єктами відносно їх прав та обов'язків, в конкретних правових відносинах, в яких один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою інших суб'єктів.
Відповідно до частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, до юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома чи більше суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний (зобов'язані) виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень (аналогічний висновок сформульований у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 914/2006/17).
Варто звернути увагу, що Постановою КМУ від 25 жовтня 2024 р. № 1225 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення (частини житлового приміщення) та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору (далі- Порядок), який визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення (частини житлового приміщення) на території України, крім територій активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначених переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим Мінрозвитку, для яких не визначено дати завершення активних бойових дій або тимчасової окупації, та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору (далі - експериментальний проект).
Так, п. 5 Порядку визначено, що призначення субсидії на найм житла протягом строку реалізації експериментального проекту здійснюється за зверненням наймача або у випадках, визначених цим Порядком, спільним зверненням наймача та наймодавця шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 2 або заяви за формою згідно з додатком 5, копії (сканованої копії) договору найму та в разі потреби копій (сканованих копій) інших документів:
до органу Пенсійного фонду України, зокрема в разі спільного звернення наймача та наймодавця, в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України із накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або підтверджені іншими засобами електронної ідентифікації, що дають змогу встановити особу наймача та наймодавця (далі - електронний підпис); або
до центру надання адміністративних послуг, який протягом трьох робочих днів з дати надходження документів передає органу Пенсійного фонду України у формі електронної справи скановані копії заяви за формою згідно з додатком 2 або заяви за формою згідно з додатком 5, договору найму, підписані наймачем та наймодавцем, і долучені скановані копії документів із накладенням на електронну справу електронного підпису службової особи центру надання адміністративних послуг; або
до уповноваженого банку, визначеного відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 39, ст. 1762; 2020 р., № 6, ст. 278) (далі - уповноважений банк), який надав згоду на прийняття, обробку та передачу органу Пенсійного фонду України заяви за формою згідно з додатком 2 або заяви за формою згідно з додатком 5, договору найму та інших документів, визначених цим Порядком, і передає у формі електронної справи скановані копії заяви за формою згідно з додатком 2 або заяви за формою згідно з додатком 5, договору найму, підписані наймачем та наймодавцем, і долучені скановані копії документів із накладенням на електронну справу електронного підпису службової особи уповноваженого банку органам Пенсійного фонду України шляхом електронної інформаційної взаємодії або в електронній формі через особистий кабінет уповноваженого банку на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України; або
в електронній формі (у разі наявності технічної можливості) за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики. Заява за формою згідно з додатком 2 або заява за формою згідно з додатком 5, договір найму, що сформовані за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики, із накладеним наймачем та наймодавцем електронним підписом разом із долученими сканованими копіями документів передаються Мінсоцполітики до органу Пенсійного фонду України шляхом електронної інформаційної взаємодії.
Відповідно до п. 26 Порядку виплата субсидії на найм житла та компенсації здійснюється органом Пенсійного фонду України відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету для забезпечення соціального захисту громадян, які потрапили у складні життєві обставини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1475 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 4, ст. 317) (далі - Порядок використання коштів), або за згодою партнерів за кошти урядів іноземних держав та/або міжнародних організацій, та/або донорських установ (далі - партнери) та інших джерел, не заборонених законодавством, якщо наймачем та наймодавцем надано згоду на збір, передачу та обробку своїх персональних даних та засвідчено надання такої згоди особами із складу домогосподарства наймача з метою виплати субсидії на найм житла та компенсації та проведення її моніторингу партнерами.
З наведеного слідує, що призначення субсидії на найм житла протягом строку реалізації експериментального проекту здійснюється за зверненням наймача або у випадках, визначених цим Порядком, спільним зверненням наймача та наймодавця шляхом подання заяви за встановленою формою. Така виплата субсидії на найм житла та компенсації здійснюється органом Пенсійного фонду України відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету для забезпечення соціального захисту громадян, які потрапили у складні життєві обставини.
Суддя зауважує, що ОСОБА_1 не обґрунтовано, в чому полягає порушення Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації її прав та прав ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Відповідно до п. 4, 5, 9 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Суддя звертає увагу, що зміст та обсяг порушеного права та виклад обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть бути різними, але поряд з цим принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові рамки події порушення, нормативне регулювання спірних відносин. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, для усунення недоліків ОСОБА_1 повинна викласти обставини в обґрунтування позовних вимог із наданням належних доказів наявності порушеного права з боку визначеного відповідача, а саме:
- докази звернення до відповідача щодо виплати соціальної допомоги тощо;
- обґрунтування протиправних (незаконних) дій відповідача, як то письмова відмова у відповідь на звернення;
- уточнення, які саме та в якому розмірі (щодо кожного виду) соціальні виплати (компенсації, субсидії тощо), урегульовані чинним законодавством, позивачка просить зобов'язати відповідача виплатити.
Суддя зауважує, що адміністративний позов завжди має індивідуальний характер і спрямований на захист конкретних прав, свобод чи інтересів особи в її особистих правовідносинах з певним суб'єктом владних повноважень.
Тому позовна заява має містити конкретизовані відомості про суб'єкта владних повноважень, який порушив права позивача, вказувати на суб'єктивне право, що підлягає захисту та яке порушив відповідач, обставини чи факти (події життя), з якими позивач пов'язує порушення свого суб'єктивного права та які утворюють привід для звернення до суду, а також містити конкретні вимоги до відповідача, які суд має застосувати з метою захисту порушеного права.
За таких обставин, суд доходить висновку, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (частина 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України).
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в інтересах яких діє Нурієва А.О., до Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачці десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення вказаних у ній недоліків, шляхом подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду уточненої позовної заяви із викладом обставин в обґрунтування позовних вимог та доказів наявності порушеного права позивачів з боку заявленого відповідача:
- докази звернення до відповідача щодо виплати соціальної допомоги тощо;
- обґрунтування протиправних (незаконних) дій відповідача, як то письмова відмова у відповідь на звернення;
- уточнення, які саме соціальні виплати (компенсації, субсидії тощо), урегульовані чинним законодавством, із конкретизацією їх розміру щодо кожного виду виплати, позивачка просить зобов'язати відповідача виплатити.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Гомельчук С.В.