Рішення від 26.06.2025 по справі 260/6923/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6923/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання - Симканич Ю.В.,

за участю:

позивачі - не з'явилися,

представник позивача - не з'явилася,

представник відповідача 1 - не з'явився,

представник відповідача 2 - не з'явився,

представник відповідача 3 - не з'явився,

третя особа - не з'явилася,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 червня 2025 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 04 липня 2025 року.

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просять: 1) Визнати протиправними та скасувати протокольне рішення від 30.08.2024 року №16/в засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум та протокольне рішення від 20.09.2024 року №20/зм засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум; 2) Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягають у невиправдано тривалому оформленні документів для отримання позивачами коштів; 3) Зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_2 та ОСОБА_2 кошти відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 року № 975 шляхом стягнення на користь ОСОБА_2 620 250 (шістсот двадцять тисяч двісті п'ятдесят гривень) гривень та на користь ОСОБА_3 620250 гривень.

17 лютого 2025 року до суду надійшла заява представника позивачів про зміну предмету позову.

У вказаній заяві представник позивачів просила розглядати позовні вимоги в такій редакції: 1) Визнати протиправними та скасувати протокольне рішення від 30.08.2024 року №16/в засідання комісії Міністерства Оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум та протокольне рішення від 20.09.2024 року №20/зм засідання комісії Міністерства Оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум; 2) Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягають у невиправдано тривалому оформленні документів для отримання позивачами коштів; 3) Зобов'язати Міністерство Оборони України призначити/прийняти рішення про призначення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 року № 975 і направити його разом з відповідними документами в ІНФОРМАЦІЯ_4 ; 4) Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 видати наказ про виплату ОСОБА_2 та ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги в розмірі 620 250 гривень ОСОБА_2 та 620 250 грн. ОСОБА_3 та стягнути і виплатити на користь ОСОБА_2 та ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги в розмірі 620 250 гривень ОСОБА_2 та 620 250 (шістсот двадцять тисяч двісті п'ятдесят гривень) гривень ОСОБА_3 шляхом її перерахування на банківські рахунки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 або через касу.

Ухвалою суду від 17 лютого 2025 року змінено процесуальний статус ІНФОРМАЦІЯ_2 з третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача на статус відповідача.

Ухвалою суду від 04 березня 2025 року залучено до участі в адміністративній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_4 .

Ухвалою суду від 30 травня 2025 року поновлено судовий розгляд у справі та витребувано від Міністерства оборони України належним чином завірену копію листа Запорізького обласного бюро судово-медичної експертизи від 24 січня 2024 року № 02.2-05/517 та додатки до нього (у разі їх наявності).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до витягу з протоколу від 30 серпня 2024 року № 16/в засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, позивачам відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки на час смерті військовослужбовець ОСОБА_5 перебував у стані алкогольного сп'яніння. Відповідно до витягу з протоколу від 20 вересня 2024 року № 20/м внесено зміни в пункт 23 протоколу засідання Комісії від 30 серпня 2024 року № 16/в в частині зазначення причинного зв'язку смерті (замість захворювання пов'язаного із захистом Батьківщини зазначено захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби). Вищевказані протокольні рішення позивачі вважають протиправними, оскільки мають право на отримання коштів за померлим батьком.

Відповідач -1 надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум протоколом від 15 вересня 2023 року № 17/д було розглянуто, подані позивачами документи та прийнято рішення про повернення на доопрацювання документів, так як у поданих документах немає підтверджуючих даних про перебування (не перебування) ОСОБА_5 на час смерті в стані алкогольного сп'яніння. В подальшому, 30 серпня 2024 року комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (п. 23 протоколу № 16/в від 30.08.2024 року) дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги матері та двом дочкам померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 , внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби ОСОБА_5 , оскільки на час смерті він перебував у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується листом Запорізького обласного бюро судово-медичної експертизи від 24.01.2024 року № 02.2-05/517. 20 вересня 2024 року комісія Міністерства оборони України з питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум протоколом, у зв'язку з технічною помилкою в частині зазначення причинного зв'язку смерті ОСОБА_5 виклала пункт 23 Протоколу засідання комісії від 30.08.2024 року № 16/в в новій редакції. Відповідач зазначає, що пунктом 19 Порядку № 975 передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо загибель (смерть) є наслідком вчинення військовослужбовцем злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного сп'яніння. Листом Запорізького обласного бюро судово-медичної експертизи від 24 січня 2024 року № 02.0-05/517 підтверджено, що ОСОБА_5 на час смерті перебував у стані алкогольного сп'яніння.У зв'язку з чим, позивачам і було відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги.

Представником позивачів було надано до суду відповідь на відзив відповідача -1, в якому вона зазначила, що цитування Міністерством оборони України в оскаржених рішеннях статті 172-20 КУпАП не має юридичного значення, оскільки ОСОБА_5 не притягався до адміністративної відповідальності за перебування в стані алкогольного сп'яніння в день його загибелі чи напередодні, та відповідно постанови суду, яка би набула законної сили про це не має. Зазначає, що відповідачем -1 не надано доказів, що загибель (смерть) ОСОБА_5 є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного сп'яніння.

Відповідач -2 надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що до ІНФОРМАЦІЯ_6 звернулися з заявою від 27 грудня 2022 року про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_4 та 10 січня 2023 року ОСОБА_1 , після чого сформовано пакети документів та 10 січня 2023 року такі передані до ІНФОРМАЦІЯ_2 , з подальшим скеруванням для розгляду до Міністерства оборони України та прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги. 30 серпня 2024 року протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 16/в позивачам було відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги на підставі ст. 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їх сімей», у зв'язку з перебуванням ОСОБА_5 у стані алкогольного сп'яніння, що унеможливлює здійснення виплат сім'ї. Згідно витягу з протоколу засідання Комісії Міністерства оборони від 20 вересня 2024 року № 20/зм, у зв'язку із виправленням описок прийнято рішення про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з перебуванням ОСОБА_5 у стані алкогольного сп'яніння. ІНФОРМАЦІЯ_7 після отримання рішення комісії Міністерства оборони України невідкладно сформовано рекомендаційний лист та 04 жовтня 2024 року скеровано до заявника, відтак відповідач -2 вважає, що зволікань та затримки зі сторони ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо не подання заяви на отримання та призначення виплат одноразової грошової допомоги не було.

Представник позивача надала відповідь на відзив відповідача -2, в якому зазначила, що актом від 05 липня 2022 року розслідування по факту смерті ОСОБА_5 , актом від 08 липня 2022 року про нещасний випадок (зникнення, смерть) та наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 08 липня 2022 року № 996 підтверджується, що ОСОБА_5 в стані алкогольного сп'яніння не перебував.

ІНФОРМАЦІЯ_4 надав до суду пояснення, в яких зазначив, що смерть ОСОБА_5 у стані алкогольного сп'яніння підтверджується листом Запорізького обласного бюро судово-медичної експертизи від 24 січня 2024 року № 02.2-05/517. В той же час, положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачено складання протоколу про адміністративні правопорушення відносно померлої особи, при цьому, не складення протоколу про адміністративне правопорушення відносно померлої особи не свідчить, що таке правопорушення не вчинялося такою особою.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача правом подати пояснення не скористалася.

В судовому засіданні 29 травня 2025 року представник позивачів підтримала вимоги позовної заяви, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просила їх задовольнити.

Представник відповідача -1 в судовому засіданні 29 травня 2025 року заперечив проти задоволення позовних вимог, з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.

В судове засідання 29 травня 2025 року відповідач -2 не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце його проведення.

Відповідач -3 в судове засідання 29 травня 2025 року не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце його проведення.

Третя особа в судове засідання 29 травня 2025 року не з'явилася, хоча належним чином повідомлена про дату, час та місце його проведення.

В судове засідання, 26 червня 2025 року позивачі та їх представник не з'явилися, однак до суду надійшло клопотання представника позивача про розгляд справи за її відсутності.

Відповідачі 1, 2, 3 третя особа в судове засідання 26 червня 2025 року не з'явилися, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце його проведення.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно вимог ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (в тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 є батьком ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ).

ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_10 , що підтверджуються свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , що видане Хустським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 3225 від 14 червня 2022 року Комунальної установи «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» Закарпатської обласної ради, причина смерті ОСОБА_5 - гостра коронарна смерть.

Відповідно до витягу з протоколу засідання 16 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця від 22 серпня 2022 року, захворювання ОСОБА_5 «гостра коронарна смерть», яке згідно лікарського свідоцтва про смерть № 3225 від 06.06.2022 року, виданого Запорізьким обласним бюро судово-медичної експертизи, витягу із наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 09.06.2022 року № 151, копії наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 08.07.2022 року № 996 «Про результати розслідування по факту смерті старшого сержанта ОСОБА_5 », довідки № 2816 від 18.06.2022 року, виданої військовою частиною НОМЕР_1 про безпосередню участь в бойових діях та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 18.06.2022 року, послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_10 - захворювання і причина смерті, ТАК, пов'язані із захистом Батьківщини.

Судом встановлено, що 10 січня 2023 року ОСОБА_1 (мати ОСОБА_3 та ОСОБА_2 ) звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою про виплату її донькам одноразової грошової допомогу у зв'язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_10 , внаслідок гострої коронарної смерті, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби в зоні проведення бойових дій їхнього батька - старшого сержанта ОСОБА_5

10 січня 2023 року заява ОСОБА_1 надіслана до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до п. 23 витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30 серпня 2024 року № 16/в, комісія дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги: матері та двом дочкам померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, старшого сержанта ОСОБА_5 , оскільки на час смерті він перебував у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджено листом Запорізького обласного бюро судово-медичної експертизи від 24.01.2024 року № 02.2-05/517.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20 вересня 2024 року № 20/зм у зв'язку з технічною помилкою в частині зазначення причинного зв'язку смерті (замість захворювання пов'язаного із захистом Батьківщини зазначено захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби) пункт 23 протоколу засідання Комісії від 30.08.2024 року № 16/в викладено в такій редакції: «матері та двом дочкам, померлого ІНФОРМАЦІЯ_10 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, старшого сержанта ОСОБА_5 , оскільки на час смерті він перебував у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджено листом Запорізького обласного бюро судово-медичної експертизи від 24.01.2024 року № 02.2-05/517. ».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII).

Відповідно до у ст. 1 Закону №2011-XII встановлено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 1 ст. 16 Закону № 2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до п. 1 ч.2 ст. 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 16-2 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі:

а) 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону;

500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону;

б) 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок №975).

Відповідно до п. 3 Порядку № 975 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до п. 4 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається у разі:

1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних із проходженням військової служби;

3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.

Згідно з п. 5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста:

- у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть);

- у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть).

Відповідно до п. 10 Порядку № 975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії:

документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;

свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;

свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);

свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);

рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);

рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

Відповідно до п. 12 Порядку № 975 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Згідно з п. 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Відповідно до п. 23 Порядку № 975 (в редакції чиннім на момент розгляду справи) керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Як вже встановлено судом, ОСОБА_1 10 січня 2023 року звернулася із заявою про виплату її неповнолітнім донькам - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю їхнього батька ОСОБА_5 .

Відповідно до п. 23 витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30 серпня 2024 року № 16/в, комісія дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги: матері та двом дочкам померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, старшого сержанта ОСОБА_5 , оскільки на час смерті він перебував у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджено листом Запорізького обласного бюро судово-медичної експертизи від 24.01.2024 року № 02.2-05/517.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20 вересня 2024 року № 20/зм у зв'язку з технічною помилкою в частині зазначення причинного зв'язку смерті (замість захворювання пов'язаного із захистом Батьківщини зазначено захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби) пункт 23 протоколу засідання Комісії від 30.08.2024 року № 16/в викладено в такій редакції: «матері та двом дочкам, померлого ІНФОРМАЦІЯ_10 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, старшого сержанта ОСОБА_5 , оскільки на час смерті він перебував у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджено листом Запорізького обласного бюро судово-медичної експертизи від 24.01.2024 року № 02.2-05/517. ».

Суд зазначає, що підстави, за якими призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються визначаються ст. 16-4 Закону № 2011-ХІІ.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 16-4 Закону № 2011-ХІІ призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: а) вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення; б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

При цьому, суд зазначає, що у постанові від 18 березня 2024 року у справі № 120/13997/21-а Верховний Суд, за наслідком системного аналізу положень Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 975, сформулював правовий висновок про те, що законодавством передбачено обмеження у виплаті гарантованої державою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, зокрема, внаслідок наявності доведеного факту вчинення ним дій у стані алкогольного сп'яніння. Така допомога не призначається і не виплачується лише у випадку, якщо смерть військовослужбовця або втрата ним працездатності є наслідком вчинення активних дій самим військовослужбовцем, який знаходиться у стані алкогольного сп'яніння.

Також Верховний Суд звернув увагу на те, що встановлений пунктом 10 Порядку № 975 обов'язок членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого) військовослужбовця подати необхідний перелік документів при зверненні за призначенням одноразової грошової допомоги є обов'язковою умовою для призначення такої допомоги і ґрунтується на необхідності перевірки уповноваженим органом відсутності обмежень, встановлених у статті 16-4 Закону №2011-XII (зокрема, коли смерть є наслідком вчинення особою дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю), за наявності яких члени сім'ї померлого, батьки, утриманці позбавляються права на отримання одноразової грошової допомоги.

Подібний висновок також викладений Верховним Судом у постановах від 26 червня 2018 року у справі №487/4401/16-а, від 12 липня 2019 року у справі №0840/2850/18 та від 27 травня 2021 року у справі № 520/9807/2020.

Крім того, Верховний Суд у справі № 120/13997/21-а, зазначив, що у постанові військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті військовослужбовця та довідці, що свідчить про причини та обставини смерті військовослужбовця, мають важливе значення і є вирішальними для органу, що приймає рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, на якого покладено обов'язок перевірити, чи не настала смерть військовослужбовця за обставин, що виключають можливість призначення та виплати одноразової грошової допомоги, перелік яких визначений у статті 16-4 Закону №2011-XII.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В той же час, Міністерство оборони в оскаржених рішеннях, як на підставу відмови у призначенні одноразової грошової допомоги позивачам, посилається на лист Запорізького обласного бюро-судово медичної експертизи від 24 січня 2024 року № 02.2-05/517.

Ухвалою суду про поновлення судового розгляду від 30 червня 2025 року витребувано від Міністерства оборони України належним чином завірену копію листа Запорізького обласного бюро судово-медичної експертизи від 24 січня 2024 року № 02.2-05/517 та додатки до нього (у разі їх наявності).

12 червня 2025 року до суду надійшла заява Міністерства оборони України щодо виконання вимог вищевказаної ухвали суду.

Так, відповідно листа Запорізького обласного бюро судово-медичної експертизи від 24 січня 2024 року № 02.2-05/517 «Про результати експертизи трупа ОСОБА_5 » (адресованого начальнику ІНФОРМАЦІЯ_6 ) в крові від трупа ОСОБА_5 виявлено етиловий спирт у концентрації 4,5. Вказаний лист містить посилання на акт судово-токсикологічного дослідження від 21.06.2022 року).

В той же час, матеріали справи не містять доказів надіслання вказаного у листі акту судово-токсикологічного дослідження від 21.06.2022 року, ні Запорізьким обласним бюро Судово-медичної експертизи до ІНФОРМАЦІЯ_6 , ні ІНФОРМАЦІЯ_11 до Міністерства оборони України.

Так, з листа ІНФОРМАЦІЯ_12 від 05 березня 2024 року № 1088/8/1/1469 вбачається, що до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України був надісланий в якості додатку 1 аркуш, а саме копія листа комунальної установи «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» від 24.01.2024 року № 02.2-05/517 «Про результати експертизи трупа ОСОБА_5 ».

Також суд, зазначає, що вищевказаний акт судово-токсикологічного дослідження від 21.06.2022 року не наданий і до суду.

Враховуючи вищенаведене, на переконання суду, твердження відповідачів про те, що смерть ОСОБА_5 настала в результаті вчинення ним дій у стані алкогольного сп'яніння, є недоведеним належними та допустимими доказами у розумінні ст.74 КАС України.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до витягу з протоколу засідання 16 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця від 22 серпня 2022 року, захворювання ОСОБА_5 «гостра коронарна смерть», яке згідно лікарського свідоцтва про смерть № 3225 від 06.06.2022 року, виданого Запорізьким обласним бюро судово-медичної експертизи, витягу із наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 09.06.2022 року № 151, копії наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 08.07.2022 року № 996 «Про результати розслідування по факту смерті старшого сержанта ОСОБА_5 », довідки № 2816 від 18.06.2022 року, виданої військовою частиною НОМЕР_1 про безпосередню участь в бойових діях та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 18.06.2022 року, послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_10 - захворювання і причина смерті, ТАК, пов'язані із захистом Батьківщини.

Матеріали адміністративної справи містять копію вищевказаного лікарського свідоцтва про смерть № 3225 від 14 червня 2022 року, виданого КП «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи», з якої вбачається, що причиною смерті ОСОБА_5 є гостра коронарна смерть.

Таким чином, вищевказані медичні документи підтверджують той факт, що ОСОБА_5 помер внаслідок захворювання, а не в результаті вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, що мали своїм наслідком його смерть.

При цьому, зі змісту приписів пунктів «а», «б» частини першої статті 16-4 Закону № 2011-ХІІ вбачається, що підставою для відмови у призначенні й виплаті одноразової грошової допомоги є факти вчинення військовослужбовцем адміністративного правопорушення або дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, наслідком чого стала загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності такого військовослужбовця.

Тобто, відмова у призначенні й виплаті одноразової грошової допомоги, може мати місце лише тоді, коли вчинення військовослужбовцем дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, безпосередньо зумовили його загибель (смерть), поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткову втрату працездатності без встановлення інвалідності.

Як підтверджено матеріалами справи, зокрема, Актом розслідування по факту смерті військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 , затвердженого ТВО командира військової частини НОМЕР_3 смерть ОСОБА_5 настала внаслідок гострої коронарної смерті та дисциплінарною комісією рекомендовано визнати таку смерть, пов'язаною з виконанням обов'язків військової служби.

При цьому, у вказаному Акті зазначено, що ОСОБА_5 не перебував в стані алкогольного сп'яніння або під впливом наркотичних чи інших отруйних речовин.

Крім того, відповідно до Акту про нещасний випадок (зникнення, смерть) від 08 липня 2022 року № 391/ЮС причиною нещасного випадку зазначено гостру коронарну смерть.

Таким чином, відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, причинно-наслідковий зв'язок між станом сп'яніння військовослужбовця та його смертю (загибеллю) судом не встановлено.

З огляду на вищенаведене, враховуючи медичні документи (витяг з протоколу засідання 16 регіональної військово-лікарської комісії від 22 серпня 2022 року, лікарське свідоцтво про смерть від 14 червня 2022 року № 3225), акт розслідування по факту смерті ОСОБА_5 та акт про нещасний випадок (зникнення смерть), ОСОБА_5 помер внаслідок захворювання, а не в результаті вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, що мали своїм наслідком його смерть, а відтак відмова відповідача -1 у призначені та виплаті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги є протиправною.

Відтак, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю батька ОСОБА_5 .

При цьому, як зазначалося судом, відповідно до п. 3 Порядку № 375 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до п. 5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть).

Як вже встановлено судом, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі з 1 січня 2022 року - 2481 гривні.

З матеріалів справи вбачається, що окрім позивачів за виплатою одноразової грошової допомоги також зверталася ОСОБА_4 - матір ОСОБА_5 .

При цьому, з листа начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 10 січня 2023 року вбачається, що заяви ОСОБА_4 та ОСОБА_1 були одночасно надіслані до ІНФОРМАЦІЯ_2 . У вказаному листі також зазначено, що інших членів сім'ї, які можуть претендувати на одноразову грошову допомогу не виявлено.

Відтак, з огляду на вищенаведене, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 належна одноразова грошова допомога у розмірі 620 250,00 грн. кожній (750 х 2481= 1860750,00 грн; 1860750,00 : 3 (мати та дві доньки)= 620250,00 грн.).

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування п. 23 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30 серпня 2024 №16/в, в частині відмови ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у призначенні одноразової грошової допомоги та п. 5 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20 вересня 2024 року №20/зм в частині, що стосується ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

З огляду на вищенаведене, необхідно зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 та надіслати зазначене рішення разом з документами до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В свою чергу, враховуючи приписи Порядку № 975, з метою ефективного захисту прав позивачів, суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 видати наказ про виплату ОСОБА_2 та ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у розмірі по 620250,00 грн. кожній та виплатити їм одноразову грошову допомогу у вказаному розмірі.

При цьому, суд зазначає, що обраний судом спосіб захисту повною мірою забезпечує реальне відновлення порушеного права позивачів.

Щодо позовної вимоги позивачів про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо полягають у невиправдано тривалому оформленні документів для отримання позивачем коштів, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що матір ОСОБА_3 та ОСОБА_2 звернулася із заявою від 10 січня 2023 року про виплату її донькам одноразової грошової допомоги.

При цьому, матеріалами справи підтверджується, що пакет документів за заявою матері ОСОБА_3 та ОСОБА_2 щодо виплати одноразової грошової допомоги був надісланий до ІНФОРМАЦІЯ_13 листом за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 - 10 січня 2023 року за вих. № 109.

Відтак, з огляду на вищенаведене відсутні підстави для задоволення позовних заявлених до ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити частково.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково.

Оскільки позивачі звільнені від сплати судового збору на підставі ст. 5 Закону України "Про судовий збір", то питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_2 АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022), ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати п. 23 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30 серпня 2024 №16/в, в частині відмови ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у призначенні одноразової грошової допомоги.

3. Визнати протиправним та скасувати п. 5 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20 вересня 2024 року №20/зм в частині що стосується ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

4. Зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у розмірі по 620250,00 грн. кожній, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 та надіслати зазначене рішення разом з документами до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

5. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 видати наказ про виплату ОСОБА_2 та ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у розмірі по 620250,00 грн. кожній та виплатити їм одноразову грошову допомогу у вказаному розмірі.

6. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяН.Д. Маєцька