29.10.07р.
Справа № А23/424
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛАНТА-ТРЕЙД", м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області
до Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі, Дніпропетровської області
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Товариства з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "АКФ", м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області
про скасуванння податкового повідомлення- рішення Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі, Дніпропетровської області № 0002491502/0 від 10.08.07
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від позивача Волинець Т.В. дов. від 07.09.07, №46/09 представник
Від відповідача Капшук Л.В. дов. від 17.09.07, №27274/10/100 нач. відділу
Від відповідача Дичик В.С. дов. від 19.04.07, №8582/10/100 головдержподатінспектор
Позивач звернувся з позовом та просить скасувати податкове повідомлення-рішення Південної міжрайонної державної податкової інспекції в м. Кривому Розі №0002491502/0 від 10.08.07.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що акт перевірки, на підставі якого винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не відповідає чинному законодавству, а саме: в акті перевірки не вказано тип перевірки; не зазначені підстави проведення перевірки; перевірка своєчасності сплати до бюджету суми податку на додану вартість перевірялась відповідачем неодноразово, в результаті чого не було встановлено порушень строків перерахування податку на додану вартість до бюджету; висновок відповідача, щодо несвоєчасності оплати податкових векселів спростовується довідками, які видавались позивачу після оплати кожного податкового векселя самим відповідачем; в акті перевірки містяться недостовірні дані щодо строків та сум податку на додану вартість, сплачених позивачем до бюджету по отриманих векселях; незаконність висновків акту перевірки підтверджена результатами аудиторської перевірки, яка проведена підприємством за період з 01.07.06 по 30.03.07.
Відповідач проти позову заперечує, посилається на те, що була проведена документальна невиїзна перевірка. Питання щодо проведення перевірок повноти та своєчасності перерахування податку на додану вартість до бюджету плановими та позаплановими виїзними документальними перевірками не розглядалось. Дані розрахунку, наведені в акті перевірки, не суперечать довідкам та актам перевірок розрахунків з бюджетом, які були видані позивачу. Суми по податковим векселям сплачені з порушенням встановлених термінів, у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкових векселів на особовому рахунку позивача виникла недоїмка у сумі 69807,20 грн. Після погашення податкових векселів грошовими коштами на суму погашеної заборгованості нараховані штрафні санкції в розмірі 10%. Аудиторська фірма не є контролюючим органом та результати перевірки її не можуть братися до уваги при розгляді законності висновків акту перевірки відповідача.
Представником третьої особи надані пояснення по справі, відповідно до яких аудитори виходили з того, що строк сплати за податковими векселями у позивача виникає після закінчення строку подання податкової декларації, внаслідок чого сума вексельного податку на додану вартість включається до складу податкових зобов'язань того звітного періоду, в якому передали вексель митному органу, право на податковий кредит виникає в наступному звітному періоді за умови сплати суми податкових зобов'язань шляхом перерахування котів до бюджету. Станом на 21.06.07, 11.07.06, 21.07.06, 01.08.06 по розрахунках з бюджетом у позивача рахувалась переплата.
В судовому засіданні оголошувались перерви до 25.10.07, 29.10.07.
Після перерви в судове засідання 29.10.07 представник третьої особи не з'явився. Про час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, повісткою.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
10.08.07 Південною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі (відповідачем) винесено податкове повідомлення-рішення № 0002491502/0, відповідно до якого позивачеві на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нараховані штрафні санкції за затримку на 17 календарних днів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість 69807,20 грн. в розмірі 10%, що складає суму 6980,72 грн.
Підставою для винесення зазначеного податкового повідомлення-рішення став акт № 310/152/24611518 від 06.08.06, яким встановлено, що позивач здійснив сплату узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно виданих позивачем податкових векселів з терміном сплати зобов'язань по цим векселям до закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, у якому відбулась його поставка митному органу, із затримкою платежу.
Зведені дані наведені відповідачем в таблиці, яка міститься в акті перевірки (а.с.33), підтверджені наявним в матеріалах справи документами.
Суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.11 Закону України "Про державу податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надано право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Згідно ст.11№ цього Закону плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, перелічених в частині 6 цієї статті.
Невиїзною документальною перевіркою, відповідно до п.1.2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10.08.05, вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.
Виходячи з даних правових норм, фактичних обставин, суд не вбачає порушень з боку відповідача щодо проведення спірної перевірки, оформлення результатів перевірки актом № 310/152/24611518 від 06.08.06. Відповідачем проведена документальна невиїзна перевірка з питання повноти та своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість за період 06.05.06 - 21.09.06. Визначені Законом України "Про державу податкову службу в Україні" підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок на документальні невиїзні перевірки не розповсюджуються. алі - платники податків);жби надано право здійснювати у проаво я до складу податкових зобовязань м, ячкібули видані позв
Виявлені відповідачем під час перевірки факти щодо термінів виникнення, сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість, фактичних термінів його погашення (сплати) матеріалами, поданими позивачем документами, не спростовуються.
Згідно вимог п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків в податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 цього ж Закону України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Стосовно погашення податкових векселів, виданих позивачем, ці правовідносини регулюються п.11.5 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість".
Так, платники податку при імпорті товарів на митну територію України, за умови оформлення митної декларації (за винятком тимчасової чи неповної, періодичної чи попередньої декларації), можуть за власним бажанням надавати органам митного контролю податковий вексель на суму податкового зобов'язання зі строком погашення на тридцятий календарний день з дня його поставки органу митного контролю, один примірник якого залишається в органі митного контролю, другий надсилається органом митного контролю на адресу органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку, а третій залишається платнику податку;
податковий вексель підлягає обов'язковому підтвердженню комерційними банками шляхом авалю;
комерційні банки зобов'язані оплатити податковий вексель у разі його непогашення платником у строк;
платник податку може за самостійним рішенням достроково погасити вексель шляхом перерахування коштів до бюджету або шляхом заліку сум бюджетного відшкодування, підтвердженого податковим органом;
якщо термін сплати зобов'язань по податковому векселю виникає до закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, у якому відбулася його поставка органу митного контролю, платник податку не включає суму зобов'язань по векселю до складу податкових зобов'язань та погашає вексель шляхом перерахування коштів до бюджету. При цьому платник податку має право на включення перерахованої суми зобов'язань по векселю до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, в якому відбулася така сплата;
якщо термін сплати зобов'язань по податковому векселю виникає після закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю, сума зобов'язань по такому податковому векселю включається до складу податкових зобов'язань платника в звітному (податковому) періоді, в якому відбулася його поставка органу митного контролю. При цьому платник податку має право на включення до складу податкового кредиту суми зобов'язань по податковому векселю у наступному звітному (податковому) періоді за умови погашення суми податкових зобов'язань шляхом перерахування коштів до бюджету;
якщо платник податку на дату поставки податкового векселя органу митного контролю має підтверджену податковим органом суму бюджетного відшкодування, яка дорівнює або більша ніж сума зобов'язання по такому векселю, платник податку має право включити суму зобов'язань по податковому векселю до складу податкових зобов'язань за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю. При цьому податковий вексель вважається погашеним та платник податку має право на включення до складу податкового кредиту суми зобов'язань по податковому векселю у наступному звітному (податковому) періоді.
Згідно пп.4.1.4 п.4.1. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю, - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем видані податкові векселі: № 65305835661927 від 06.04.06 зі строком погашеня 05.05.06, № 65305835662004 від 04.08.06 зі строком погашення 02.09.06, № 65305835662005 від 07.08.06 зі строком погашення 05.09.06.
Фактичне погашення цих векселів здійснено з порушенням встановлених термінів, проти чого позивач не заперечує.
У разі, коли платник податку не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірах, передбачених пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Вказаною статтею передбачено, що платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки.
В затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 110 від 17.03.01 на виконання зазначеного Закону України Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби передбачено, що при цьому складається податкове повідомлення за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253.
Повідомлення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання і приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за визначений період, зокрема, у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобов'язання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
Виходячи з поданих сторонами доказів, суд вважає, що відповідачем правомірно застосовані до позивача штрафні санкції в загальному розмірі 6980,72 грн.
Доводи позивача з цього приводу суд вважає помилковими, такими, що не відповідають вимогам Законів України "Про державну податкову службу в Україні", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", "Про податок на додану вартість".
З огляду на викладене суд вважає, що нарахування позивачеві штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість правомірно, підстави для скасування винесеного відповідачем з цього приводу податкового повідомлення-рішення нечинним відсутні.
Керуючись ст.94, ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
В позові відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.Ю. Добродняк
27.12.07
Згiдно з оригіналом
Помічник судді
Н.Ф. Голов"яшкіна