з питань зупинення провадження
01 липня 2025 року Справа №160/16070/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник Сергій Володимирович, розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зупинення провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
02.06.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява (30.05.2025 року направлено засобами поштового зв'язку) ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796, у розмірі 1,115;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 7 763,17 грн., на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році та зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 30 листопада 2024 року.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.03.2025 року перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 7 763,17 грн., на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та в зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.
В обґрунтування позову зазначає, що їй протиправно не була проіндексована пенсія на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.06.2025 року зазначена вище справа розподілена та 03.06.2025 року передана судді Пруднику С.В.
09.06.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
26.06.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов сформований 26.06.2025 року через систему «Електронний суд» відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач зазначив наступне. Документально встановлено, що ОСОБА_1 призначено з 23.11.2020 пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV). При призначенні пенсії за віком для обчислення розміру був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн. Позивачу призначено пенсію у 2020 році із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн (за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок здійснення перерахунку пенсій щодо працюючих та непрацюючих осіб визначено статтею 42 Закону України № 1058. Відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 11.10.2017, внесено ряд змін, зокрема, пунктом 4-3 частини четвертої розділу XV «Прикінцеві положення», встановлено «Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %». Таким чином, з метою осучаснення пенсійних виплат, при обчислені розміру пенсії з 01.10.2017 застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) за 2014-2016 роки (3764,40 грн). Індексація пенсій проводиться шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який є складовою формули розрахунку пенсії (з 01.10.2017 це показник 3764,40 грн), на коефіцієнт підвищення, що визначається щороку Кабінетом Міністрів України. Такі норми законодавець прийняв з метою не допущення погіршення становища тих громадян, пенсії яким призначено з більш раннього періоду. Поняття “індексація пенсії» в розумінні Закону № 1058 - це збільшення не пенсії, а збільшення середньої заробітної плати, яка враховується для обчислення пенсії - “осучаснення» і лише тим особам, пенсія яким призначена з більш раннього періоду в порівнянні з роком проведення індексації. Кабінет Міністрів України 22.02.2021 прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», якою установив, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11. Пенсію за віком на пільгових умовах позивачу вперше призначено у 2020 році із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн, що є більшим ніж розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки у розмірі 3764,40 грн, підвищеної на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,17 (з 01.03.2019), 1,11 (з 01.05.2020), 1,11 (01.03.2021) і становить: 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5426,60 грн, а тому до позивача не можуть бути застосовані положення пункту першого постанови Кабінету Міністрів України № 127 від 22.02.2021 (шляхом збільшення показника середньої заробітної плати 7763,17 грн на коефіцієнт 1,11). відповідно до Закону за зверненнями, які надійшли по 31 грудня 2020 року включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 цієї постанови, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 року включно у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом, з урахуваннямабзаців першого, третього частини першої та частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», з 1 липня 2021 року до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства. Таким чином, оскільки пенсія позивачу не підвищувалась відповідно до пункту 1 цієї постанови КМУ №127, останньому з 01.07.2021 було встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень. Кабінет Міністрів України 16.02.2022 прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», якою установив, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14. У той же час, пенсію за віком на пільгових умовах позивачу призначено у 2020 році із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн, що є більшим ніж розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки у розмірі 3764,40 грн, підвищеної на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,17 (з 01.03.2019), 1,11 (з 01.05.2020), 1,11 (01.03.2021), 1,14 (01.03.2022) і становить: 3764,40 х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6186,32 грн. Водночас, відповідно до пункту 4 постанови КМУ № 118 з 01 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», установлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка враховується під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Позивачу з 01.03.2022 було встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень. Коефіцієнт 1,14 (у 2022 році) збільшується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески і який враховувався для обчислення пенсії на 01 жовтня 2017 року - 3764,40 грн х 1,17 (з 01.03.2019) х 1,11 (з 01.05.2020) х 1,11 (01.03.2021) х 1,14 (01.03.2022) = 6186,32 грн, в той час як при первинному призначенні пенсії за віком позивачу у 2020 році було застосовано показника за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн. Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році», якою установив, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 (збільшеної з 01.03.2019 на 1,17; з 01.05.2020 на 1,11; з 01.03.2021 на 1,11; з 01.03.2022 на 1,14). Оскільки пенсію за віком позивачу призначено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн, що є більшим ніж розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки у розмірі 3764,40 грн, підвищеної на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,17 (з 01.03.2019), 1,11 (з 01.05.2020), 1,11 (з 01.03.2021), 1,14 (01.03.2022) та 1,197 (з 01.03.2023) - 3764,40 х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн, пенсія позивача індексації згідно пункту першого постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 з 01.03.2023 також не підлягає (шляхом збільшення показника середньої заробітної плати 7763,17 грн на коефіцієнт 1,197). Разом з тим, відповідно до пункту 6 постанови КМУ № 168 з 01 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячної доплати до пенсії, встановленої пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Позивачу з 01.03.2023 встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень. На коефіцієнт 1,197 (у 2023 році) збільшується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески і який враховувався для обчислення пенсії на 01 жовтня 2017 року - 3764,40 грн х 1,17 (з 01.03.2019) х 1,11 (з 01.05.2020) х 1,11 (01.03.2021) х 1,14 (01.03.2022) х 1,197 (01.03.2023) = 7405,03 грн, в той час як при первинному призначенні пенсії за віком позивачу у 2020 році було застосовано показника за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн. З наведеного слідує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України автоматично проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022 та з 01.03.2023 з урахуванням пункту 4 Постанови № 118 та пункту 6 Постанови № 168, тобто встановлено до пенсії доплату в сумі 135 грн, та 100 грн відповідно. Таким чином, згідно з приписами пункту 5 Порядку № 124 пенсія позивача з 01.03.2021, з 01.03.2022 та з 01.03.2023 не збільшується, а для збалансування та утримання зростання нерівності в силу приписів пункту 2, 4, 6 Постанов Кабінету Міністрів України № 127, № 118 та № 168, передбачена виплата щомісячної доплати до пенсії в розмірі 100 грн (з 01.07.2021), 135 грн (з 01.03.2022) та 100 грн (з 01.03.2023) відповідно. У 2024 році Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році», якою установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796. Отже, застосовується показник середньої заробітної плати станом на 01.10.2017, який складає 3764,40 грн (передбачений пунктом 5 Порядку № 124) та підлягає збільшенню на коефіцієнти 1,17 (з 01.03.2019), 1,11 (01.05.2020), 1,11 (з 01.03.2021), 1,14 (з 01.03.2022), 1,197 (з 01.03.2023) та на коефіцієнт 1,0796 (з 01.03.2024). Отже, що пенсію за віком позивачу призначено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн, що у 2024 році вже є меншим ніж розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки у розмірі 3764,40 грн, підвищеної на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,17 (з 01.03.2019), 1,11 (з 01.05.2020), 1,11 (з 01.03.2021), 1,14 (01.03.2022), 1,197 (з 01.03.2023) та 1,0796 (з 01.03.2024) - 3764,40 х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7994,47 грн, тому пенсія позивача у 2024 році підлягає індексації згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185. Отже, з 01.03.2024 пенсія позивача проіндексована відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185, для обчислення розміру пенсії застосовано показник середньої заробітної плати - 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,1 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796), який у 2024 році є більшим ніж той показник, який було застосовано при первинному призначенні пенсії за віком у 2020 році (7763,17 грн). У свою чергу, з 01.03.2024 розмір пенсії за віком (ст. 27 ЗУ № 1058) почав становити 10508,40 грн, тоді як при перерахунку індексації заробітку з 01.03.2023 (масового) розмір пенсії за віком (ст. 27 ЗУ № 1058) становив 7994,47 грн. З 1 березня 2025 року відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209) перерахунок пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови (на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115), перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення, зокрема, для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046. З 01.03.2025 проведено перерахунок (індексацію) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,046 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році». Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018, 2019 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197, 1,0796 та 1,115 складає 7883,84 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 = 8913,83 грн х 0,88445). Розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2025 складає 1166,55 грн. Що стосується посилань позивача на невідповідність механізму індексації, передбаченого Порядком № 124, положенням частини другої статті 42 Закону № 1058-ІV, то Головне управління Пенсійного фонду України вважає їх безпідставними, оскільки наведені приписи Закону не містять обмежень щодо періоду після призначення пенсії, впродовж якого індексація пенсії не здійснюється. Крім того, відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, розмір та порядок якого визначаються за рішенням Кабінету Міністрів України. Отже, наведеними правовими приписами Кабінету Міністрів України надано повноваження з визначення порядку проведення перерахунку пенсії з метою її індексації. Зважаючи на це, зазначення у Порядку № 124 дати 01.10.2017, на яку визначається показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні при індексації пенсій у 2019 році не може вважатися виходом за межі повноважень Кабінету Міністрів України. Відтак, вимоги позивача є протиправними та не відповідають нормам чинного законодавства.
Також, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заявлено клопотання про зупинення провадження у справі №160/16070/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до набрання законної сили судового рішення Верховного Суду в справі №200/5836/24.
В обґрунтування означеного клопотання відповідач зазначив, що у вказаному касаційному провадженні здійснюється перегляд судового рішення у подібних правовідносинах, що є підставою для зупинення провадження у даній справі відповідно до пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, вирішуючи клопотання про зупинення провадження у справі, керується таким.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, зупинення провадження по справі - це врегульована законом і оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї з передбачених в законі обставин, які заважають здійснювати її розгляд.
За своєю правовою сутністю зупинення провадження у справі є тимчасовим і повним припиненням всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Відповідно до відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі судових рішень, ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 7 квітня 2025 року (адміністративне провадження № К/990/4755/25) вирішено передати на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав адміністративну справу № 200/5836/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії (https://reyestr.court.gov.ua/Review/126415176).
Як вбачається із зазначеної ухвали, предметом розгляду в адміністративній справі №200/5836/24 є спірні правовідносини з приводу дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796.
Крім іншого в ухвалі зазначено наступне:
« 42.У постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 Верховний Суд вказав, що індексація пенсій згідно із Законом № 1058-IV має проводитися шляхом збільшення саме того показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, що був фактично застосований при обчисленні конкретної пенсії, а не умовно встановленого базового показника на 01 жовтня 2017 року, як це передбачено Порядком №124.
Суд зазначив, що у випадку суперечності між законом і підзаконним актом, застосуванню підлягає закон, як акт вищої юридичної сили. З огляду на це, у пункті 47 постанови вказав, що вказаний Порядок у частині, яка визначає індексацію лише від базового показника за 2017 рік, суперечить Закону, а отже, не підлягає застосуванню в частині, що виходить за межі приписів частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.
43.Водночас, здійснивши всебічний аналіз доводів учасників справи, а також врахувавши позицію відповідача щодо наявності значного суспільного інтересу у вирішенні спору, пов'язаного з індексацією пенсій шляхом урахування збільшеного показника середньої заробітної плати, що має потенційне значення для широкого кола пенсіонерів, а також беручи до уваги, що реалізація такого підходу має потенціал істотно впливати на сферу бюджетного планування та розподілу державних фінансових ресурсів, колегія суддів у цій справі вважає за необхідне ініціювати відступ від правової позиції, висловленої Верховним Судом щодо застосування частини другої статті 42 Закону України № 1058-IVу системному зв'язку із положеннями Закону № 2148-VIII та Порядку № 124 у подібних правовідносинах […]».
Враховуючи наведене, справа №160/16070/25 та справа № 200/5836/24 є релевантними.
Як вже було зазначено вище, п. 5 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України визначено право суду зупинити провадження, а не обов'язок, то суд не вбачає необхідності в зупиненні провадження.
На підставі викладеного вище, суд вважає на необхідне відмовити у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 236, 241-243, 248, 256, 294 суд, -
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зупинення провадження у справі №160/16070/25 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду. У разі подання апеляційної скарги на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, суд апеляційної інстанції повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Суддя С. В. Прудник