Справа № 569/13679/25
04 липня 2025 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в особі головуючої судді Гордійчук І.О.
при секретарі судового засідання Баланович М.В.
з участю представника позивача Прозорової С.Ф.,
відповідача ОСОБА_1
представник відповідача Брусніка І.А.
перекладача Катран А.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , про затримання іноземця з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,-
УДМС України в Рівненській області звернулось до суду з адміністративним позовом про затримання громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України. Просять суд помістити громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 місяців.
В обгрунтування заявлених позовних вимог покликаються на те, що 02.07.2025 в ході проведення профілактичних заходів з виявлення іноземців та осіб без громадянства, які нелегально перебувають на території України, працівниками Рівненського міського відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області в м. Рівне затримано громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив закон про правовий статус іноземців та осіб без громадянства та перебуває в Україні понад строки встановлені законодавством України.
Із пояснень іноземця встановлено, що прибув в Україну в 1998 році у приватних справах. Проживав та працював в м.Слов'янськ, Донецької області. У 2000 році уклав шлюб з громадянкою України ОСОБА_2 . У 2002 році у них народився син ОСОБА_3 . 09.01.2007 іноземець отримав дозвіл на імміграцію в Україну на підставі пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України «Про імміграцію» (дозвіл на імміграцію поза квотою імміграції надається одному з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України), виданого відділом у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Донецькій області. 11.01.2007 був документований посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_1 , виданою ВГІРФО УМВС України в Донецькій області. З дружиною розлучився у 2011 році.
15.11.2021 рішенням ГУ ДМС у Донецькій області, дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання іноземцю скасовано на підставі пункту 2 частини 1 статті 12 Закону України (дозвіл на імміграцію відкликається органом, що його надав, якщо дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні).
Протягом 2013-2018 років іноземець вчинив ряд кримінальних злочинів, передбачених статтями 185 частини 3, 121 частини 1 КК України, за якими був засуджений: Слов'янським міськрайонним судом Донецької області до 3 років позбавлення волі з іспитовим строком 2 роки; 30.01.2018 Слов'янським міськрайонним судом Донецької області до 3 років позбавлення волі з іспитовим строком 2 роки; 24.10.2018 Слов'янським міськрайонним судом Донецької області до 8 років позбавлення волі. Відбував покарання у Державній установі «Городоцький виправний центр (№ 131). Звільнився з місць позбавлення волі 27.06.2025.
02.07.2025 за порушення правил перебування в Україні (проживання на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні)) Рівненським МВ УДМС у Рівненській області іноземця було притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 203 КУпАП (протокол МРВ № 000916). За результатами розгляду протоколу на іноземця накладено штраф у розмірі 3400 грн.
02.07.2025 Рівненським МВ УДМС у Рівненській області прийнято рішення про примусове видворення іноземця з України на підставі частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Рішення не виконано, іноземець продовжує перебувати в Україні. Доказів звернення до дипломатичних установ Азербайджану для виготовлення документів, що посвідчують особу та дають право на перетин кордону з метою виконання рішення про примусове видворення не здобуто.
02.07.2025 іноземця затримано та за рішенням Рівненського МВ УДМС у Рівненській області поміщено на три доби до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Враховуючи обставини відсутності у іноземця, стосовно якого прийнято рішення про примусове видворення будь-якого документа, що посвідчує особу та дає право перетину кордону, необхідності вжиття органом УДМС у Рівненській області невідкладних заходів щодо його ідентифікації, документування (оформлення документа, що дає право на виїзд), що включають звернення до дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця шляхом надсилання відповідних запитів та визначених консульською установою документів та інших відомостей, вважають за необхідне застосувати передбачені законом заходи та затримати іноземця з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України з одночасним поміщенням до державної установи, що призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства, а саме: Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 місяців.
Ухвалою від 04.07.2025 року позовну заяву суд прийняв до розгляду та відкрив провадження у праві за правилами спрощеного позовного провадження з особливостями, визначеними для окремих категорій термінових справ, з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом) сторін.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю у межах доводів позову.
Відповідач та його представник просили суд задоволити позов частково, не заперечували щодо затримання віповідача громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 2 місяці.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, та представника відповідача дослідивши письмові докази у справі, та оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до наступних висновків.
Як було встановлено в судовому засіданні, 02.07.2025 в ході проведення профілактичних заходів з виявлення іноземців та осіб без громадянства, які нелегально перебувають на території України, працівниками Рівненського міського відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області в м.Рівне затримано громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив закон про правовий статус іноземців та осіб без громадянства та перебуває в Україні понад строки встановлені законодавством України.
Із пояснень іноземця встановлено, що прибув в Україну в 1998 році у приватних справах. Проживав та працював в м.Слов'янськ, Донецької області. У 2000 році уклав шлюб з громадянкою України ОСОБА_2 . У 2002 році у них народився син ОСОБА_3 . З дружиною розлучився у 2011 році.
09.01.2007 іноземець отримав дозвіл на імміграцію в Україну на підставі пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України «Про імміграцію» (дозвіл на імміграцію поза квотою імміграції надається одному з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України), виданого відділом у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Донецькій області.
11.01.2007 був документований посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_1 , виданою ВГІРФО УМВС України в Донецькій області.
15.11.2021 рішенням ГУ ДМС у Донецькій області, дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання іноземцю скасовано на підставі пункту 2 частини 1 статті 12 Закону України (дозвіл на імміграцію відкликається органом, що його надав, якщо дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні).
Протягом 2013-2018 років іноземець вчинив ряд кримінальних злочинів, передбачених статтями 185 частини 3, 121 частини 1 КК України, за якими був засуджений: Слов'янським міськрайонним судом Донецької області до 3 років позбавлення волі з іспитовим строком 2 роки; 30.01.2018 Слов'янським міськрайонним судом Донецької області до 3 років позбавлення волі з іспитовим строком 2 роки; 24.10.2018 Слов'янським міськрайонним судом Донецької області до 8 років позбавлення волі. Відбував покарання у Державній установі «Городоцький виправний центр (№ 131). Звільнився з місць позбавлення волі 27.06.2025.
02.07.2025 за порушення правил перебування в Україні (проживання на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні)) Рівненським МВ УДМС у Рівненській області іноземця було притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 203 КУпАП (протокол МРВ № 000916). За результатами розгляду протоколу на іноземця накладено штраф у розмірі 3400 грн.
02.07.2025 Рівненським МВ УДМС у Рівненській області прийнято рішення про примусове видворення іноземця з України на підставі частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Рішення не виконано, іноземець продовжує перебувати в Україні. Доказів звернення до дипломатичних установ Азербайджану для виготовлення документів, що посвідчують особу та дають право на перетин кордону з метою виконання рішення про примусове видворення не здобуто.
02.07.2025 іноземця затримано та за рішенням Рівненського МВ УДМС у Рівненській області поміщено на три доби до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон № 3773-VI), який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх виїзду в Україну та виїзду з України та підзаконними нормативно правовими актами; Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України 23.04.2012 № 353/171/150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 р. за № 806/21119; Типовим положенням про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1110; Інструкцією про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.02.2016 № 141, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 травня 2016 р. за № 748/28878.
Зокрема, пунктом 7 частини 1 статті 1 Закону № 3773-VI визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України (частина 3 статті 9 Закону № 3773-VI ).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках ( частина 1 статті 30 Закону № 3773-VI).
Примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", а так само не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону (пункт 8 статті 26 Закону № 3773-VI).
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України (пункт 3 статті 30 Закону № 3773-VI).
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців (пункт 4 статті 30 Закону № 3773-VI
Із зазначеними правовими нормами узгоджуються зміст Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, яка визначає порядок дій посадових осіб Державної міграційної служби України, її територіальних органів і територіальних підрозділів,органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України під час прийняття рішення про примусове повернення і примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, їх ідентифікації і вжиття заходів з безпосереднього примусового повернення, поміщення до пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, а також під час прийняття рішення про продовження строку затримання.
Відповідно до пункту 2 Інструкції за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, або за наявності ризику його втечі, а так само у разі відсутності в іноземця, що вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, органи ДМС, орган охорони державного кордону або орган СБУ подають до адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням ПТПІ позовну заяву відповідно до частини 1 статті 289 КАСУ.
Відповідно до пункту 1 статті 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України.
Зважаючи на вищевикладене, враховуючи те, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 вчинив порушення законодавства України про правовий статус іноземців, у нього відсутній документ, що посвідчує особу та дає право на в'їзд/виїзд з України, що в подальшому унеможливить проведення примусового повернення, застосування процедури реадмісії, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для прийняття судом рішення про його затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України та поміщення в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на п"ять місяців.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Керуючись ст.ст.6, 14, 72-77, 90, 139, 241-243, 245-246, 250, 286, 371 КАС України, суд,
Позовну заяву Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , про затримання іноземця з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України задовольнити частково.
Затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України. Помістити громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 5 (п"ять) місяців.
Рішення суду підлягає до негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області, місцезнаходження: м.Рівне, вул. 16 Липня, 6.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 Волинська обл. Луцький р-н. с.Журавичі вул.Перемоги 27, Волинський ПТПІ.
Повний текст судового рішення виготовлено 04.07.2025 року.
Суддя І.О.Гордійчук