Справа № 405/4113/25
2-о/405/95/25
04.07.2025 Подільський районний суд міста Кропивницького у складі:
головуючого судді Волоткевича А.В.,
секретар судового засідання Чала В.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за заявою адвоката Задерей Олександра Віталійовича в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті, -
Заявник звернувся в суд в інтересах ОСОБА_1 із заявою, у якій просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Климове Красногвардійського району (наразі Курманський район) Автономної Республіки Крим, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна.
В обґрунтування заяви зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Місцем смерті є місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна. 26 червня 2025 року між заявником та дочкою ОСОБА_2 ОСОБА_1 укладено договір про надання професійної правничої допомоги, за умовами якого Клієнт доручила, зокрема, зайнятися питанням встановлення факту смерті матері Клієнта - ОСОБА_2 . Родинний зв'язок між ОСОБА_1 та померлою підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , виданим 27 жовтня 1970 року Сєвєродонецьким міським відділом ДРАЦС; свідоцтвом про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , виданим 18 липня 1998 року Сєвєродонецьким міським відділом реєстрації актів громадянського стану Луганської області. Оскільки ОСОБА_1 перебуває за кордоном у місті Варшава, остання не зможе з'явитися до відділу РАЦС для реєстрації факту смерті на підставі рішення суду, тому заявником є її представник. Заявник має право звернутися до будь-якого суду України, що здійснює правосуддя, тому звертається до Подільського районного суду міста Кропивницький. Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується Свідоцтвом про смерть (зразка окупаційної влади), виданим відділом реєстрації смерті міста Сімферополь департаменту записів актів цивільного стану міністерства юстиції республіки крим; копією довідки про смерть №С-01725 від 01 квітня 2025 року; фото могили з кладовища з табличкою з даними померлої. Однак зазначені вище документи видані на тимчасово окупованій території органами окупаційної влади та не визнаються на території України.
Ухвалою судді від 03.07.2025 відкрито окреме провадження у даній справі та призначено судове засідання.
04.07.2025 до суду від заінтересованої особи надійшла заява про розгляд справи без участі представника, розгляд заяви просить залишити на розсуд суду, заперечень не мають.
Враховуючи передбачену законом невідкладність розгляду такої категорії справ суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи у відсутність учасників за наявними у справі доказами.
Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося на підставі приписів ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 є - громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України (а.с. 8-10).
ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , виданим 27 жовтня 1970 року Сєвєродонецьким міським відділом ДРАЦС; свідоцтвом про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , виданим 18 липня 1998 року Сєвєродонецьким міським відділом реєстрації актів громадянського стану Луганської області (а.с. 11-12).
До заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території додано копію свідоцтва про смерть (зразка окупаційної влади), виданим відділом реєстрації смерті міста Сімферополь департаменту записів актів цивільного стану міністерства юстиції республіки крим; копію довідки про смерть №С-01725 від 01 квітня 2025 року; фото могили з кладовища з табличкою з даними померлої; копію прижиттєвого паспорта Громадянина України ОСОБА_2 ; копію довідки №395 від 2 квітня 2025 року; договір доручення на поховання від 02 березня 2025 року; договір-замовлення №395 на організацію і проведення поховання від 02 квітня 2025 року; попереднє замовлення №395 (а.с. 13-17, 23-28).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України N 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення вказано, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
За змістом статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація факту смерті, встановленого у судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були позивачами при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого при поданні рішення суду.
Згідно зі ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах протии Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001 року), Молдови та Росії (Mozer v. The Republicof Moldova and Russia, 23.02.2016 року), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою). Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого намібійського винятку, який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, суд вважає можливим, як виняток, взяти до уваги відомості, зазначені у свідоцтві про смерть (зразка окупаційної влади), виданим відділом реєстрації смерті міста Сімферополь департаменту записів актів цивільного стану міністерства юстиції республіки крим та довідці про смерть №С-01725 від 01 квітня 2025 року.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Климове Красногвардійського району (наразі Курманський район) Автономної Республіки Крим, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна.
Керуючись ст. 263-265, 317-319, 430 ЦПК України, суд
Заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити повністю.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Климове Красногвардійського району (наразі Курманський район) Автономної Республіки Крим, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна.
Допустити рішення суду до негайного виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті ОСОБА_5 .
Рішення суду є підставою для видачі органом державної реєстрації актів цивільного стану свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , встановленого законодавством України зразка.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення судового рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, (м. Одеса), адреса: 25006, м. Кропивницький, пров. Андрія Ліпатова, 10, ІКЮО 24144761.
Суддя Подільського районного
суду міста Кропивницького А. В. Волоткевич