Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/654/25
Провадження № 3/499/365/25
Іменем України
03 липня 2025 року селище Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Кравчук Олександр Олександрович, отримавши протокол з матеріалами справи стосовно ОСОБА_1 (далі також - особа), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в будинку АДРЕСА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
1.Опис обставин, установлених під час розгляду справи та нормативний акт, що передбачає відповідальність особи такий
19 червня 2025 року начальник відділення поліції № 1 Березівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області подав протокол серії ЕПР1 №3364555 від 17 червня 2025 року (далі - протокол) з матеріалами справи, які свідчать, що 17 червня 2025 року об 14 годині 00 хвилин, на вулиці Калиніна, селища Буялик, Березівського (раніше Іванівського) району, Вінницької області, особа керував автомобілем ВАЗ 2107, реєстраційний номер НОМЕР_1 (далі також - автомобіль), будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортним засобами, чим порушив вимоги статті 15 Закону України «Про дорожній рух» (далі - ПДР).
2. Мотиви ухвалення рішення щодо питання, які вирішуються під час ухвалення постанови такі
2.1. Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина 1, 2 статті 251 КУпАП).
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (частина 2 статті 266 КУпАП).
2.2. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови: про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі (пункт 2 частини 9 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження»).
2.3. Державний виконавець Роздільнянського відділу державної виконавчої служби у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) постановою від 28 липня 2021 року за справою виконавчого провадження №45190466 тимчасово обмежив особу в праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі згідно виконавчого листа №1509/1751/12 виданого 18 червня 2013 року (далі - виконавчий лист). Стягнення за виконавчим листом має здійснюватися до 27 березня 2025 року, а протокол складений 17 червня 2025 року, тобто вже після закінчення виконавчого провадження (а.с. 4).
Натомість матеріали справи не містять відомостей про наявність у особи заборгованості зі сплати аліментів.
2.4. Суд звертає увагу, що в пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року №14, суд наголосив на неприпустимості спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників, й на те, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз, та визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог статті 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
3. Висновок такий
За таких обставин справа розглянута бути не може та підлягає поверненню до відділення для усунення недоліків.
Керуючись статтями 256, 278 КУпАП,
Повернути до відділення поліції № 1 Березівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:Олександр КРАВЧУК