Постанова від 27.06.2025 по справі 760/13004/25

Справа №760/13004/25

3/760/4452/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2025 року місто Київ

Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Верещінська І.В., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Короля Л.І., захисника ОСОБА_1 - Канікаєва Ю.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № CQ065101105UA ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Київським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській обл. 22.08.2011, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , Україна ІПН НОМЕР_2 за ст. 473 МК України,

ВСТАНОВИВ:

14 травня 2025 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил.

Відповідно до протоколу № 0305/UA100000/25 про порушення митних правил від 12 березня 2025 року 16.02.2025 року в зону митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці (адреса: м. Київ, вул. Георгія Кірпи, 2), надійшло міжнародне поштове відправлення (далі - МПВ) № CQ065101105UA, яке пересилалося з України відправником ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 до Німеччини отримувач ОСОБА_3 , АДРЕСА_4

Згідно з інформацією, задекларованою в митній декларації CN 23 МПВ № CQ065101105UA, яка є підставою для переміщення товару через митний кордон України, в графі «Докладний опис вкладення/кількість/вага нетто/вартість» зазначено «Metal kitchen spatula; fabric kitchen napkins; plastic kitchen bowls», що в перекладі на українською мову означає «Металева кухонна лопатка; тканинні кухонні серветки; пластикові кухонні миски».

Перевіркою встановлено, що відповідальним за пересилання вищевказаного МПВ є відправник громадянин України ОСОБА_1 .

16.02.2025 року під час проведення митного огляду МПВ № CQ065101105UA було виявлено товар - шолом з маркуванням «АРМОКОМ 6Б47» - 1 шт., який був відібраний, як зразок, за Актом про взяття проб (зразків) товарів від 23.02.2025 б/н та направлений листом Київської митниці від 24.02.2025 № 7.8-1/20-06/7/3427 до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби) для проведення експертного дослідження на предмет віднесення товарів до військового призначення або товарів подвійного використання.

Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 27.02.2025 № 1420003302-0068, наданий на дослідження предмет ідентифіковано як загальновійськовий шолом захисний арамідно-композитний, посилений, модель «6Б47», виробник «ЦНИИточмаш», російська федерація.

Наданий на дослідження шолом захисний «6Б47» має ознаки шоломів, виготовлених відповідно до військових стандартів, зазначених в позиції ML13.с Списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807.

Представник Київської митниці у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил № 0305/UA100000/25 за ст. 473 МК України. Зазначив, що ОСОБА_1 вчинив дії спрямовані на переміщення (пересилання) в міжнародному експрес-відправленні товарів, відправлених з порушенням митних правил, а також товарів, заборонених до такого пересилання.

Представник особи, що притягається до адміністративної відповідальності пояснив, що висновок СЛЕД Держмитслужби не є допустимим доказом, вказав, що висновок не містить детального опису дослідження, зазначив, що в матеріалах справи немає постанови про призначення експертизи. Посилався на те, що протокол був складений через два тижні від дня надходження висновку, також, протокол про порушення митних правил не був направлений на фактичну адресу місця проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а лише за місцем його реєстрації. Просив суд закрити адміністративне провадження по протоколу про порушення митних правил та повернути ОСОБА_1 тимчасово вилучені, згідно протоколу, речі.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, розглянувши отримані матеріали, вбачається наступне.

Судом встановлено, що 16.02.2025 року в зону митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці (адреса: м. Київ, вул. Георгія Кірпи, 2), надійшло міжнародне поштове відправлення (далі - МПВ) № CQ065101105UA, яке пересилалося з України відправником ОСОБА_2 , АДРЕСА_3 , НОМЕР_3 до Німеччини отримувач ОСОБА_3 , АДРЕСА_4

Згідно з інформацією, задекларованою в митній декларації CN 23 МПВ № CQ065101105UA, яка є підставою для переміщення товару через митний кордон України, в графі «Докладний опис вкладення/кількість/вага нетто/вартість» зазначено «Metal kitchen spatula; fabric kitchen napkins; plastic kitchen bowls», що в перекладі на українською мову означає «Металева кухонна лопатка; тканинні кухонні серветки; пластикові кухонні миски».

Перевіркою встановлено, що відповідальним за пересилання вищевказаного МПВ є відправник громадянин України ОСОБА_1 .

16.02.2025 року під час проведення митного огляду МПВ № CQ065101105UA було виявлено товар - шолом з маркуванням «АРМОКОМ 6Б47» - 1 шт., який був відібраний, як зразок, за Актом про взяття проб (зразків) товарів від 23.02.2025 б/н та направлений листом Київської митниці від 24.02.2025 № 7.8-1/20-06/7/3427 до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби) для проведення експертного дослідження на предмет віднесення товарів до військового призначення або товарів подвійного використання.

Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 27.02.2025 № 1420003302-0068, наданий на дослідження предмет ідентифіковано як загальновійськовий шолом захисний арамідно-композитний, посилений, модель «6Б47», виробник «ЦНИИточмаш», російська федерація.

Наданий на дослідження шолом захисний «6Б47» має ознаки шоломів, виготовлених відповідно до військових стандартів, зазначених в позиції ML13.с Списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807.

12 березня 2025 року стосовно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 0305/UA100000/25 за ст. 473 МК України за пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання.

Статтею 473 МК України передбачена відповідальність за пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу.

Статтями 196, 197 МК України регламентовано порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Відповідно до частини першої статті 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України:

1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів;

3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до вимог статті 236 МК України декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюється оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою. При цьому товари, які не є об'єктом оподаткування митними платежами, а також кореспонденція, поштові листи та листівки, література для сліпих, друковані матеріали, міжнародні експрес-відправлення документарного характеру декларуються в усній формі на підставі товаросупровідних документів. Інші товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.

Згідно з ч. 1 статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Пунктами 1, 2, 3 частини 1 статті 235 МК України регламентовано заборону щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; товарів, відправлених з порушенням митних правил; товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Частиною 2 статті 235 МК України визначено заборону на переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до законодавства України та актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.

Список товарів військового призначення є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807 (далі - Порядок).

Товари, контроль за міжнародними передачами яких здійснюється відповідно до цього Порядку, зазначені у списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, згідно з додатком (далі - список).

У разі переміщення товарів через митний кордон України їх митний контроль та митне оформлення здійснюються у порядку, встановленому законодавством.

З аналізу вказаних норм вбачається, що суб'єкт, який пересилає товар, який зазначений у списку товарів військового призначення (Порядку), обов'язково має отримувати дозвіл на пересилання таких товарів. Крім того, з метою визначення товару, як такого, що відповідає зазначеному у списку товарів військового призначення (Порядку) суб'єкт може звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує політику у сфері державного експортного контролю, для проведення експертизи у розумінні ст. 11 Закону №549-IV.

Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 27.02.2025 № 1420003302-0068 наданий на дослідження предмет ідентифіковано як загальновійськовий шолом захисний арамідно-композитний, посилений, модель «6Б47», виробник «ЦНИИточмаш», російська федерація. Наданий на дослідження шолом захисний «6Б47», має ознаки шоломів виготовлених відповідно до військових стандартів, зазначених в позиції ML13.с Списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807.

За таких обставин, шолом, який ОСОБА_1 пересилав з України до Великобританії, є товаром військового призначення, міжнародна передача якого підлягає державному контролю.

Вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи, зокрема протоколом про порушення митних правил, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, службовою запискою посадової особи митного органу, описом вилучених предметів, висновком експертизи.

Зазначені в запереченнях на протокол про порушення митних правил захисником обставини не спростовують висновків суду.

Суд враховує експертний висновок СЛЕД Держмитслужби від 27.02.2025 № 1420003302-0068 з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 11 Закону №549-IV експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам, державним замовникам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.

Отже, положення ст. 11 Закону №549-IV регулюють встановлюють, що для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів експертиза проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю. Цим же органом проводиться експертиза для надання таким суб'єктам, державним замовникам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.

Водночас у даній справі експертиза проводилась не з метою проведення реєстрації суб'єктів господарювання як суб'єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач чи надання таким суб'єктам, державним замовникам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення, а з метою встановлення факту пересилання через митний кордон України ОСОБА_1 товарів, які заборонені до такого пересилання

Таким чином, суд відхиляє доводи заперечень про те, що експертне дослідження товару, який пересилався ОСОБА_1 у міжнародному поштовому відправлені, проводилося експертом СЛЕД Держмитслужби в розумінні ст. 11 Закону №549-IV, адже таке дослідження проводилося не в розумінні та для цілей ст. 11 Закону №549-IV, а у межах ст. 357 МК України. Більше того, у висновку СЛЕД прямо вказано, що до компетенції та уповноважень СЛЕД Держмитслужби не входить проведення експертизи у розумінні та для цілей, описаних в ст. 11 Закону №549-IV.

З огляду на наведене, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 473 МК України.

Таким чином, враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар, переміщення якого через митний кордон України є обмеженим, тому суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил.

Також, стягненню з ОСОБА_1 на користь держави підлягає судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.

Керуючись статтями 235, 458, 473, 527-529 МК України, ч. 1 ст. 37 Постанови КМУ № 270 від 05 березня 2009 року «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку», статтями 283, 284, 294 КУпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у порушенні митних правил, передбачених статтею 473 Митного Кодексу України.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 стягнення у вигляді конфіскації товару, зазначеного в описі предметів до протоколу про ПМП № 0672/10000/24 від 14 серпня 2024 року.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя І.В. Верещінська