Справа № 201/11568/24
Провадження № 3/0203/76/2025
10 березня 2025 року м. Дніпро
Суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Вусик Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі, справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, керівника політичної партії «Дух нації», зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Дух нації», за місцем державної реєстрації партії, за адресою: вул. Дмитра Яворницького, буд. 99, офіс б/н, м. Дніпро, всупереч вимогам Закону України «Про політичні партії в Україні», не подала звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік, за 2022 рік, 2023 рік, за I квартал 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не прибула, про дату та час судового засідання була повідомлена належним чином, шляхом направлення судової смс-повістки, про що в матеріалах справи наявні довідки. Заяв про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило.
До суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання, відповідно до якого, ОСОБА_1 вину у вчинені правопорушення не визнала, зазначила, що не може бути суб'єктом правопорушення, оскільки до відповідальності за ст.212-21 КУпАП може бути притягнути юридична особа політична партія. Зауважила на неможливості отримання від керівників місцевих організацій необхідної інформації, оскільки в Україні введено військовий стан та втрачено зв'язок з керівництвом місцевих організацій. На її думку, вона не є суб'єктом правопорушення. Також, просила розглянути справу за її відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП, прийшов до наступного висновку.
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337- (далі - Закон № 3337-ХІ), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Політичні партії мали подати Звіти за 2021 рік та за 2022 рік (квартальні або річні) протягом 120 днів з дня набрання чинності вказаним Законом № 3337-ІХ. Граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2021 рік та за 2022 рік - 26 квітня 2024 року.
Крім того, політичні партії мали подати Звіт за 2023 рік (квартальні або річний) протягом 90 днів з дня набрання чинності вказаним Законом № 3337-ІХ. Граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2023 рік (квартальні або річний) - 26 березня 2024 року.
При цьому це стосується усіх політичних партій та не залежить від обраного варіанту подання Звіту (квартальний або річний).
Крім того, відповідно до частини третьої розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507 36129 - політична партія подає до Національного агентства Звіт за 1 квартал 2024 року до 10 травня наступного за звітним періодом року.
Статтею 212-21 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
При цьому, стаття 212-21 КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст. 212-21 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння. Тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Згідно з ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» від 05 квітня 2001 року (далі - Закон) політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до п.п. 1, 2 розділу II та п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, (далі - Порядок) зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Звіти формуються лише тими місцевими організаціями політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. Доступ до електронного кабінету керівникам та/або уповноваженим особам місцевих організацій політичної партії надає керівник (уповноважена особа) політичної партії в межах їх повноважень, що виникають на підставі Закону України «Про політичні партії в Україні», статуту політичної партії, договору або з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства. (п.п. 1, 2 Порядку).
Пунктом 6.4.2 розділу 6 Статуту Партії визначено, що голова партії без доручення представляє Партію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадськими формуваннями, іншими політичними партіями, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форм власності та підпорядкування, як в Україні, так і за кордоном, людьми та громадянами України.
Відповідно до матеріалів справи, повноваження ОСОБА_1 також підтверджуються випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до якої остання є керівником ПП “Дух Нації».
Таким чином, системний аналіз вказаних нормативних актів вказує на те, що саме на ОСОБА_1 , як на керівника партії, покладено обов'язок представляти партію у відносинах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами, заповнювати та своєчасно подавати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Тому, враховуючи викладене, на переконання суду, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є в даному випадку - ОСОБА_1 .
Отже, саме керівник політичної партії забезпечує виконання вимог закону щодо дотримання порядку та строків подання звітів партії та своїм підписом підтверджує достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цих звітах, відтак адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП покладається на керівника партії як посадову особу.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП підтверджується доказами, які містяться у матеріалах справи, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення № 50-33/114 від 20.08.2024 року, де викладено обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення (а.с. 3-9);
-витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до якого керівником політичної партії «Дух Нації» є ОСОБА_1 (а.с.10-15);
-роздруківкою з веб-сайту Національного агентства щодо оприлюднення списків політичних партій, які не подали звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (а.с.16);
-статутом політичної партії «Дух Нації», затвердженим головою політичної партії ОСОБА_1 (24-44);
-протоколом установчого з'їзду по створенню політичної партії «Дух Нації» (а.с. 46-48).
Суд вважає докази, що містяться в матеріалах справи, достатніми, належними та допустимим і у своїй сукупності доводять факт порушення ОСОБА_1 ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні», та кваліфікує дії ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП.
При цьому, доводи ОСОБА_1 про те, що затримка з поданням звіту була пов'язана з військовим станом в Україні та проблемами зі зв'язком з багатьма керівниками місцевих організацій, не спростовують наявність у її діях складу адміністративного правопорушення, оскільки з дня відновлення в умовах воєнного стану звітування політичних партій перед НАЗК у неї було 120 днів щоб своєчасно подати звіти, однак ОСОБА_1 свого обов'язку не виконала, чим вчинила адміністративне правопорушення.
Відповідно до статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з пунктом 7 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
При цьому з правового аналізу вказаної норми вбачається, що її застосування можливе лише у випадку наявності вини особи у вчиненні правопорушення, адже у разі відсутності вини особи у вчиненні правопорушення провадження у справі підлягає припиненню на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП через відсутність події і складу адміністративного правопорушення, відтак така обставина як закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених ст. 38 КУпАП, не є реабілітуючою, тобто не є обставиною, яка спростовує факт наявності вини особи у вчиненні правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що строк накладення адміністративного стягнення, відповідно до ст. 38 КУпАП, в данному випадку сплинув 20.11.2024 року, через шість місяців з моменту виявлення правопорушення, а саме, з 20.05.2024.
Таким чином, оскільки на момент розгляду справи суддею строк, передбачений ч. 4 ст. 38 КУпАП, закінчився, провадження у даній справі слід закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.
При цьому, суд зауважує, що справа надійшла до провадження судді Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Вусик Є.О. 14.01.2025, а тому, суд був позбавлений можливості розглянути справу у визначений законом строк.
Керуючись ст.ст. 38, 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватою у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 212-21 КУпАП, закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Є.О. Вусик