03 липня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2875/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду, що підтверджуються листом від 19.06.2024 № 2790-2594/М-17/8-2400/24, щодо позбавлення з 01.06.2024 ОСОБА_1 , виплат нарахованої з 01.03.2022 та з 01.03.2023 щомісячної індексації пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області поновити з 01.06.2024 ОСОБА_1 виплату нарахованої з 01.03.2022 та з 01.03.2023 щомісячної індексації пенсії із врахуванням раніше виплачених сум та вимог рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.02.2024 по справі № 600/587/24-а.
1.2. Ухвалою суду від 03.07.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
2.1. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.02.2024 року по справі № 600/587/24-а відповідач провів йому перерахунок пенсії з урахуванням оновленого грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2023 року.
2.2. З 01.06.2024 року відповідач позбавив його виплат індексації пенсії за 2022 та 2023 роки, що виплачувалась відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від чого у свою чергу зменшився загальний розмір пенсії, що підтверджується перерахунком пенсії з 01.06.2024 року за пенсійною справою №2404003050-МНС.
2.3. Зазначає, що листом від 19.06.2024 року № 2790-2594/М-17/8-2400/24 відповідач повідомив про наступне «Призначення та перерахунок пенсій відповідно до Закону № 2262 особам з числа колишніх військовослужбовців здійснюється за допомогою вебпідсистеми Пенсійного фонду України ПВП ДКГ. У травні 2024 року ПВП ДКГ було оновлено та згідно з доведеними релізами, приведено у відповідність до вимог норм чинних нормативно- правових актів, що регулюють пенсійне забезпечення пенсіонерів з числа силових структур.
2.4. Позивач вважає дії відповідача щодо позбавлення його з 01.06.2024 року індексації пенсії за 2022 і 2023 роки та його аргументи, викладені в листі від 19.06.2024 року № 2790-2594/М-17/8-2400/24 незаконними та протиправними, оскільки цим самим порушується його конституційне право на отримання пенсійного забезпечення в належному розмірі.
Позиція відповідача
2.5. До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначив, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
2.6. Зазначає, що відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 64 Закону № 2262-ХІІ, зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» від 15.02.2022 №2040-ІХ, передбачено, що у разі, якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови (1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023, розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови (1,197), з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Частиною 2 пункту 10 цієї постанови визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень.
2.11. З огляду на викладене, з 01.03.2022 та 01.03.2023 розмір пенсії позивача з дотриманням норм чинного законодавства України проіндексовано.
2.12. Враховуючи вищенаведені факти, вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно вимог законодавства, що діяли на час вчинення відповідних дій. Розмір пенсії який отримує позивач станом на час розгляду даної судової справи не дає підстав для його перерахунку та виплати згідно позовних вимог
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. ОСОБА_1 перебуває на обліку ГУ ПФУ в Чернівецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
3.2. Судом також встановлено, що згідно наявного у матеріалах справи протоколу про перерахунок пенсії з 01.06.2024 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з урахуванням індексації базового ОСНП за 2024 рік.
3.3. Однак, як зазначає позивач, внаслідок здійснення перерахунку пенсії 01.06.2024 року відповідач позбавив його виплат індексації пенсії за 2022 та 2023 роки, що виплачувалась відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від чого у свою чергу зменшився загальний розмір пенсії. Відтак, позивач звернувся до відповідача з заявою від 07.06.2024 року, в якій просив надати інформацію щодо підстав зменшення розміру пенсії з 01.06.2024 року.
3.4. У відповідь на звернення позивача щодо обставин зменшення розміру пенсії ГУ ПФУ в Чернівецькій області листом від 19.06.2024 року № 2790-2594/М-17/8-2400/24 повідомлено про те, що призначення та перерахунок пенсій відповідно до Закону № 2262 особам з числа колишніх військовослужбовців здійснюється за допомогою вебпідсистеми Пенсійного фонду України ПВП ДКГ. У травні 2024 року ПВП ДКГ було оновлено та згідно з доведеними релізами, приведено у відповідність до вимог норм чинних нормативно- правових актів, що регулюють пенсійне забезпечення пенсіонерів з числа силових структур. У зв'язку з цим, з 01.06.2024 розмір пенсійної виплати позивача, перерахованої у 2023 році з підвищеного грошового забезпечення, приведено у відповідність до вимог чинного законодавства.
ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ
4.1. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ, відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
4.2. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
4.3. Частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
4.4. Отже, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсіонерам підлягає здійснювати перерахунки пенсії на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
4.5. Судом встановлено, що відповідачем з 01.06.2024 року здійснено позивачу перерахунок пенсії, внаслідок якого припинено виплату індексації пенсії за 2022 та 2023 роки, що виплачувалась відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Наведений перерахунок оформлено протоколом про перерахунок пенсії з 01.06.2024 року, який наявний у матеріалах справи та досліджений судом.
4.6. Свою позицію у листі від 19.06.2024 року № 2790-2594/М-17/8-2400/24 відповідач обґрунтовує тим, що призначення та перерахунок пенсій відповідно до Закону № 2262 особам з числа колишніх військовослужбовців здійснюється за допомогою вебпідсистеми Пенсійного фонду України ПВП ДКГ. У травні 2024 року ПВП ДКГ було оновлено та згідно з доведеними релізами, приведено у відповідність до вимог норм чинних нормативно- правових актів, що регулюють пенсійне забезпечення пенсіонерів з числа силових структур. У зв'язку з цим, з 01.06.2024 розмір пенсійної виплати позивача, перерахованої у 2023 році з підвищеного грошового забезпечення, приведено у відповідність до вимог чинного законодавства.
4.7. Із загальновідомих джерел судом визначено, що абревіатура “ПВП ДКГ» розшифровується як підсистема “Призначення та виплата пенсій деяким категоріям громадян».
4.8. Тобто, проведений позивачу з 01.06.2024 року перерахунок пенсії обумовлений виправленням помилки при обрахунку пенсії за попередні періоди, що цілком ймовірно може мати наслідком зменшення розміру пенсійної виплати.
4.9. Однак, в Україні набрав чинності Закон України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-IX, дія якого відповідно до частини 2 статті 1 та пункту 3 Розділу IX Прикінцеві та перехідні положення (до приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить принципам цього Закону) поширюється на пенсійні правовідносини, в частині адміністративної процедури.
4.10. Одним із принципів адміністративної процедури є гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні (стаття 17 наведеного Закону).
Відповідно до цього принципу особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи (частина 1).
Адміністративний орган зобов'язаний здійснювати інформування та консультування учасників адміністративного провадження з питань, що стосуються адміністративного провадження, а також щодо змісту їхніх прав та обов'язків (частина 2).
Особа має право у передбаченому законом порядку витребовувати та/або надавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи (частина).
4.11. В розумінні Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-IX відповідач по справі є адміністративним органом, а його протокол про перерахунок пенсії з 01.06.2024 року, є адміністративним актом обтяжувального (несприятливого, негативного) характеру, оскільки він погіршує становище приватної особи, яким є позивач у справі.
4.12. Як зазначено позивачем у заявах по суті, та не заперечується відповідачем, ОСОБА_1 дізнався про зменшення пенсії, після її виплати у меншому розмірі, жодних попереджень чи роз'яснень з цього приводу він не отримував. Лише листом від 19.06.2024 року № 2790-2594/М-17/8-2400/24 ГУ ПФУ в Чернівецькій області повідомило його, що призначення та перерахунок пенсій особам з числа колишніх військовослужбовців здійснюється за допомогою веб-підсистеми Пенсійного фонду України ПВП ДКГ, користувачем якої є й ГУ ПФУ в Чернівецькій області. В тому ж листі зазначено, що у травні 2024 року ПВП ДКГ було оновлено та згідно з доведеними релізами, приведено у відповідність до вимог норм чинних нормативно- правових актів, що регулюють пенсійне забезпечення пенсіонерів з числа силових структур. У зв'язку з цим, з 01.06.2024 розмір пенсійної виплати позивача, перерахованої у 2023 році з підвищеного грошового забезпечення, приведено у відповідність до вимог чинного законодавства.
4.13. Отже, аналізуючи наведене, слід прийти до висновку, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.06.2024 року, проведено без гарантування останньому права бути заслуханим ГУ ПФУ в Чернівецькій області, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який негативно вплинув на йога право, внаслідок зменшення розміру пенсії.
При цьому суд звертає увагу, що відповідач всупереч положень частини другої статті 17 Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-IX не здійснив інформування позивача з питань, що стосуються адміністративного провадження, а також щодо змісту його прав та обов'язків.
4.14. Таким чином, наведене свідчить про порушення відповідачем при прийнятті відносно ОСОБА_1 протоколу про перерахунок пенсії з 01.06.2024 року статті 17 Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-IX.
4.15. Крім цього, одним із принципів адміністративної процедури є принцип обґрунтованості (стаття 8 Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-IX), суть якого полягає в тому, що обґрунтування адміністративного акта дозволяє особі зрозуміти, чому адміністративний акт є саме таким, а також допомагає вирішити питання про те, чи варто використати засоби правового захисту. Також обґрунтованість діяльності адміністративних органів та результатів цієї діяльності (адміністративних актів) сприяють реалізації інших принципів загальної адміністративної процедури як концепту верховенства права загалом, так і принципів законності, пропорційності тощо зокрема.
4.16. Відповідно до змісту Резолюції (77) 31 Комітету Міністрів Ради Європи про захист особи відносно актів адміністративних органів, від 28 вересня 1977 року, обсяг обґрунтування має бути достатнім, щоб зрозуміти мотиви органу в прийнятті саме такого рішення. Вважається, що обґрунтування може бути викладене як безпосередньо в адміністративному акті, так і в документі, за допомогою якого такий акт доводиться до відома відповідної особи. Можливе викладення адміністративним органом мотивів на окрему вимогу особи, що має бути зроблено також в письмовій формі в строк, достатній для ознайомлення з обґрунтуванням прийняття акта та для його оскарження. Письмове наведення мотивів є відправною точкою для здійснення правового контролю за діяльністю адміністрації.
Обов'язок з мотивування адміністративних актів є одним з ключових принципів справедливої адміністративної процедури.
4.17. Дослідженням змісту протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 року, встановлено, що у ньому не йдеться про мотиви перерахунку, які наведені у відзиві на позов.
4.18 Так, у відзиві на позов відповідач зазначив, що з 01.03.2022 року та 01.03.2023 року розмір пенсії позивача з дотриманням норм чинного законодавства України проіндексовано.
Натомість, не повідомлено жодних обставин щодо мотиві зменшення пенсії при перерахунку з 01.06.2924 року.
4.19. Підставою ж зменшення пенсії позивачу стало те, що у травні 2024 року ПВП ДКГ було оновлено та згідно з доведеними релізами, приведено у відповідність до вимог норм чинних нормативно- правових актів, що регулюють пенсійне забезпечення пенсіонерів з числа силових структур. У зв'язку з цим, з 01.06.2024 розмір пенсійної виплати позивача, перерахованої у 2023 році з підвищеного грошового забезпечення, приведено у відповідність до вимог чинного законодавства
4.20. Однак, про наведене не йшлося в протоколі про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 року.
4.21. Отже, протокол про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 року, який в розумінні Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-IX є адміністративним актом, є не обґрунтованим, оскільки з його змісту не можливо зрозуміти, чому цей адміністративний акт є саме таким.
4.22. Відповідно до частин 1,6 статті 72 Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-IX адміністративний акт обтяжувального (несприятливого, негативного) характеру має містити мотивувальну частину, а згідно частини 3 статті 85 цього ж Закону, у разі якщо адміністративний акт не містить мотивувальної частини, у випадку, якщо відповідно до цього Закону вона є обов'язковою, такий акт скасовується.
4.23. Крім цього, відповідно до пункту 4 частини 2 статті 87 Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-IX протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою цієї статті, зокрема не відповідає принципам адміністративної процедури.
4.24. Оскільки, протокол про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 року не відповідає таким принципам адміністративної процедури, як гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні та обґрунтованості, слідує, що він є протиправним.
4.25. За таких обставин, суд враховуючи положення частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з метою надання ефективного захисту порушеного права позивача у цих правовідносинах від порушень з боку ГУ ПФУ в Чернівецькій області, вважає за необхідним вийти за межі позовних вимог, шляхом визнання протиправним та скасування протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 року.
4.26. Позивач у позові, окрім іншого, просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ-40329345) поновити з 01.06.2024 року ОСОБА_1 виплату нарахованої з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року щомісячної індексації пенсії із врахуванням раніше виплачених сум та вимог рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.02.2024 року по справі №600/587/24-а.
4.27. Однак, наведений спосіб захисту порушеного права суд вважає необґрунтованим, адже у цій справі питання нарахування та виплати позивачу індексації пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 та від 24.02.2023 року № 168 не є предметом позову.
4.28. Суд повторно наголошує, що відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 року порушено базові принципи адміністративної процедури. Відповідно, за умови їх дотримання, не виключеним може бути те, що у ОСОБА_1 дійсно відсутнє право на отримання індексації пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 та від 24.02.2023 року № 168. Відтак, питання поновлення з 01.06.2024 року ОСОБА_1 виплату нарахованої з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року щомісячної індексації пенсії стосується можливих майбутніх правовідносин, стосовно яких у суду відсутні підстави вбачати, що відповідачем будуть порушені права позивача.
4.29. Таким чином, враховуючи, що прийняте відповідачем рішення ухвалено з порушенням принципів адміністративної процедури, суд вважає за необхідним зобов'язати ГУ ПФУ в Чернівецькій області, повторно розглянути питання перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням положень Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-IX.
4.30. В іншій частині суд відмовляє у задоволенні позову, у зв'язку із передчасністю та тим, що обраний судом спосіб захисту порушеного права частково поглинає їх.
4.31. Водночас суд вважає за необхідним звернути увагу сторін у справі на те, що аналіз положень частини 4 статті 63 Закону №2262-XII визначає, що перерахунок пенсії має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Отже, у разі здійснення перерахунку пенсії за відсутності підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, перерахунок такої пенсії, виключає обов'язок пенсійного органу зберігати розмір раніше призначеної позивачу пенсії.
Такі випадки можливі наприклад внаслідок помилки.
За інших обставин, за наявності підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, перерахунок такої пенсії, зобов'язує пенсійний орган зберігати розмір раніше призначеної позивачу пенсії.
4.32. При цьому суд нагадує, що права другого покоління, до яких віднесено соціальні, економічні та культурні можуть бути обмежені, за наявності на те економічних передумов.
4.33. Суд також зазначає, що застосовану у цій справі позицію суду раніше вже підтримано Сьомим апеляційним адміністративним судом у постанові від 27.05.2025 року у справі №600/3043/24-а.
V. ВИСНОВКИ СУДУ
5.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
5.2. Аналізуючи матеріали справи, враховуючи доводи сторін, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність його рішення, яким є протокол про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 року, а тому останнє підлягає скасуванню, як протиправне.
5.3. При цьому, враховуючи, що прийняте відповідачем рішення ухвалено з порушенням принципів адміністративної процедури, суд вважає за необхідним зобов'язати ГУ ПФУ в Чернівецькій області, повторно розглянути питання перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням положень Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-IX.
5.4. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню частково, з підстав викладених у його мотивувальній частині.
VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. Згідно частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат.
6.2. Позивач при зверненні до суду із цим позовом, сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн (квитанція №1353400385 від 01.07.2024 року).
6.3. Оскільки цей позов задоволено частково, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 605,00 грн (пропорційно задоволеним вимогам).
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати протокол про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути питання перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 року із врахуванням положень Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-IX.
4. В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 00 коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (Чернівецька обл., Чернівецький р-н., с. Ржавинці, РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (м. Чернівці, площа Центральна, буд. 3, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя О.В. Анісімов