Рішення від 03.07.2025 по справі 580/2308/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2025 року справа № 580/2308/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) в якій просить:

-визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 28.07.2022 року №261 в частині звільнення з посади командира роти НОМЕР_3 загону спеціального призначення та призначення офіцером резерву 38 запасної роти військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_1 ;

-визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 01.08.2022 року № 141 в частині увільнення з посади командира роти НОМЕР_3 загону спеціального призначення та призначення офіцером резерву 38 запасної роти військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.03.2022 його зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 на посаду командира роти, за тарифним розрядом посадового окладу - 20, шпк «майор», однак при переміщенні до іншого місця служби, призначений на посаду офіцера резерву 38 запасної роти, за тарифним розрядом посадового окладу - 12, шпк «старший лейтенант». Позивач вважає, що накази є протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства.

Військовою частиною НОМЕР_1 до суду подано відзив в якому зазначено, що військова частина діяла виключно у відповідності до вимог законодавства та призначила позивача на посаду, згідно наказу командира Корпусу резерву Сухопутних військ Збройних Сил України від 28.07.2022 року №261.

Військовою частиною НОМЕР_2 до суду подано відзив в якому зазначено, що увільнення позивача здійснено на підставі подання та плану переміщення відповідно до пп. 6 п. 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Згідно наказу начальника Національної академії Сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного Збройних Сил України від 10.03.2022 №56, капітана ОСОБА_1 слухача курсів перепідготовки та підвищення кваліфікації призначеного наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 09.03.2022 №120 на посаду командира єгерської роти єгерського батальйону військової частини НОМЕР_4 вважати таким, що справу та посаду здав і вибув до нового місця служби, АДРЕСА_4 .

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.03.2022 №4 капітана ОСОБА_1 вважати таким, що справу та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків - тарифний розряд посадового окладу - 20, шпк «майор».

28.07.2022 наказом командира Корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України від 28.07.2022 №261, майора ОСОБА_1 згідно пп. 6 п. 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України призначено офіцером резерву 38 запасної роти.

30.07.2022 ОСОБА_1 вибув на лікування згідно наказу від 30.07.2022 №139 командира військової частини НОМЕР_1 , а з 01.08.2022 відповідно до наказу командира Корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України від 28.07.2022 №261 командиром військової частини НОМЕР_1 наказом від 01.08.2022 №141, майора ОСОБА_1 призначеного на посаду офіцера резерву 38 запасної роти, шпк «старший лейтенант» - тарифний розряд посадового окладу - 12.

Не погоджуючись з вчиненими діями, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України від 25.03.1992 №2232-ХІІ “Про військовий обов'язок і військову службу»(далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан.

Відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (далі - Положення №1153),

Відповідно до пп. 1 п. 81 Положення №1153, призначення на посади здійснюється військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) - Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі - номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України.

Підпунктом 3 п. 82 Положення №1153, призначення військовослужбовців на нижчі посади здійснюється:

-у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;

-за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

-з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування;

-за віком або сімейними обставинами - на особисте прохання;

-у зв'язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності - у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;

-у порядку виконання накладеного дисциплінарного стягнення - відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України;

-у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;

-вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах та за відсутності рівнозначних посад;

-за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені первинні військові звання офіцерського, сержантського і старшинського складу) на нижчу на один ступінь посаду - на підставі рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад.

Також, пп. 6 п. 82 Положення №1153 передбачено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється у зв'язку зі звільненням або призначенням на посади, передбаченими штатами воєнного часу, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану.

Пункту 83 Положення №1153 передбачено, що військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка). Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.

Відповідно до п. 95 Положення №1153, військовослужбовці, переміщені з вищих посад на нижчі, у подальшому просуваються по службі з дотриманням вимог, передбачених пунктом 83 цього Положення. Військовослужбовець, який був призначений на нижчу посаду у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, у подальшому призначається на посаду, що є рівнозначною або, за умови перебування у резерві, вищою за посаду, яку військовослужбовець заміщував до переміщення, без додержання принципу послідовності та без урахування строку перебування на посаді, на яку він був призначений у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.

Пунктом 96 Положення №1153 визначено, що не допускається переміщення на нижчі посади без згоди військовослужбовців з мотивів, пов'язаних із вагітністю, наявністю у них дітей віком до трьох років (до шести років - за медичними показниками), або у зв'язку з тим, що вони є одинокими матерями (батьками) та мають дітей віком до чотирнадцяти років чи дітей-інвалідів.

Пунктом 109 Положення №1153 врегульовано, що вибуття до нового місця служби військовослужбовця здійснюється після надходження витягу з наказу відповідного командира (начальника) військової частини про призначення, в тому числі доведеного технічними засобами передачі документованої інформації. Виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини має відбутися після здавання посади, але не пізніше ніж через місяць від дня одержання військовою частиною зазначеного витягу з наказу або іншого письмового повідомлення про переміщення по службі військовослужбовця. До зазначеного строку не включається час перебування військовослужбовця у відпустці, відрядженні, на лікуванні чи під вартою.

Згідно п. 110 Положення №1153 визначено, що переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

Суд погоджується з доводами відповідача, що позивач переміщений на нижчу посаду згідно пп. 6 п. 82 Положення №1153, яка не передбачає згоди військовослужбовця та спростовує доводи позивача про неможливість здійснення останнього.

З огляду на викладене, підстави для скасування наказів відсутні.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частинами першою-третьою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Петро ПАЛАМАР