Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
03 липня 2025 р. справа № 520/5806/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "НИВА" (с. Миколаївка, Вовчанський район, Харківська область, 62510, код ЄДРПОУ 00707550) до Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області (вул. Леся Курбаса, буд. 4, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 44675427) про визнання протиправними та скасування розпоряджень, зобов'язання вчинити певні дії,-
Приватне сільськогосподарське підприємство "НИВА" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати розпорядження начальника Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області Гамбарашвілі Тамаза Темуровича від 18 вересня 2024 року № 364-од про відмову у наданні Приватному сільськогосподарському підприємству «Нива» податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів;
- визнати протиправними та скасувати розпорядження начальника Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області Гамбарашвілі Тамаза Темуровича від 18 вересня 2024 року № 365-од про відмову у наданні Приватному сільськогосподарському підприємству «Нива» податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів;
- визнати протиправними та скасувати розпорядження начальника Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області Гамбарашвілі Тамаза Темуровича від 18 вересня 2024 року № 366-од про відмову у наданні Приватному сільськогосподарському підприємству «Нива» податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів;
- зобов'язати начальника Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області Гамбарашвілі Тамаза Темуровича повторно розглянути заяву Приватного сільськогосподарського підприємства «Нива» від 21 серпня 2024 року вих. № б/н про надання пільг зі сплати місцевих податків і зборів за 2022 рік, з урахуванням висновків суду у даній справі;
- зобов'язати начальника Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області Гамбарашвілі Тамаза Темуровича повторно розглянути заяву Приватного сільськогосподарського підприємства «Нива» від 21 серпня 2024року вих. № б/н про надання пільг зі сплати місцевих податків і зборів за 2023 рік, з урахуванням висновків суду у даній справі;
- зобов'язати начальника Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області Гамбарашвілі Тамаза Темуровича повторно розглянути заяви Приватного сільськогосподарського підприємства «Нива» від 21 серпня 2024 року вих. № б/н про надання пільг зі сплати місцевих податків і зборів за 2024 рік, з урахуванням висновків суду у даній справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін.
В обґрунтування позову позивач вказав, що на праві оренди користується земельними ділянками, які знаходяться на території сіл Миколаївка, Варварівка та Хрипуни Вовчанської міської територіальної громади. Земельні ділянки розташовані на території, де тривалий час велись активні бойові дії та яка перебувала в тимчасовій окупації, а тому можуть бути забруднені вибухонебезпечними предметами. У зв'язку з цим, позивач звернувся до відповідача із заявою про надання пільг зі сплати місцевих податків, з підстав потенційного забруднення земельних ділянок вибухонебезпечними предметами. Водночас, відповідач розпорядженням відмовив у наданні пільг за відсутності належних підстав, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Відповідачі не скористались процесуальним правом надати відзиви на позов, про відкриття провадження у справі повідомлені за допомогою електронної пошти та системи "Електронний суд".
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Інші заяви по суті спору учасники не подавали.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що Приватне сільськогосподарське підприємство "НИВА" володіє на праві оренди земельними ділянками, які знаходяться на території сіл Миколаївка, Варварівка та Хрипуни Вовчанської міської територіальної громади.
Відповідно до листа Харківської обласної військової адміністрації № 03-01-01/120 від 12.01.2024 сільськогосподарські угіддя сіл Миколаївка, Варварівка, Хрипуни Вовчанської міської територіальної громади Чугуївського району Харківської області належать до категорії таких, які були ймовірно забруднені вибухонебезпечними предметами. В той же час відповідно до «Плану виконання заходів гуманітарного розмінування деокупованих територій України на 2024 рік», схваленого на засіданні Національного органу з питань протимінної діяльності 22.12.2023 допуск до виконання нетехнічного/технічного обстеження, розмінування (очищення) на територіях, що розміщуються в межах 20 км від лінії фронту та державного кордону, заборонено.
30 січня 2024 року Приватне сільськогосподарське підприємство "НИВА" звернулось до Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області із заявами про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами та надання податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів за 2022, 2023 та 2024 роки.
21 серпня 2024 року позивач повторно звернувся до Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області з заявами про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними та надання податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів.
18 вересня 2024 року Вовчанською міською військовою адміністрацією Чугуївського району Харківської області прийняті розпорядження №№364-од, 365-од, 366-0д «Про відмову у наданні Приватному сільськогосподарському підприємству "НИВА" зі сплати місцевих податків та зборів".
По суті спірних правовідносин суд зазначає таке.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За змістом пункту 30.1 статті 30 ПК України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 статті 30 ПК України.
Відповідно до пункту 30.5 статті 30 ПК України податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до пункту 292-1.1 статті 292-1 ПК України об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Площі земельних ділянок, що перебувають у консервації, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, не є об'єктом оподаткування єдиним податком для платників єдиного податку четвертої групи на період консервації або на період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами, або на період, коли земельні ділянки були визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами.
Період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
Для земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником податку заяви до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації та військово-цивільної адміністрації про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
Підставою для ненарахування єдиного податку щодо земельних ділянок, які непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, є інформація, зазначена у підпункті 12.4.6 пункту 12.4 статті 12 цього Кодексу.
Період, коли земельні ділянки визнаються потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття сільською, селищною, міською радою, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів на підставі заяви платника податків, та завершується останнім числом місяця, на який припадає дата, що настає раніше, - або останній день строку, на який надано пільгу зі сплати місцевих податків та зборів відповідно до прийнятого рішення (у тому числі з урахуванням змін, внесених до такого рішення), або дата скасування відповідного рішення, або дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності, або дата визнання земельної ділянки придатною для використання.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Згідно з підпунктом 12.3.7 пункту 12.3 статті 12 ПК України не дозволяється сільським, селищним, міським радам встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів.
Дія абзацу першого цього підпункту не поширюється на прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяви платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (з обов'язковим зазначенням кадастрових номерів таких земельних ділянок), а також про внесення змін до таких рішень.
Рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами повинні прийматися на кожний календарний рік окремо, за умови наявності відповідних заяв платників податків, та на період не більше ніж до кінця поточного календарного року.
Відповідно до підпункту 12.4.6 пункту 12.4 статті 12 ПК України до повноважень сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій щодо податків та зборів належать надання інформації контролюючим органам за місцезнаходженням земельних ділянок щодо рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів, прийнятих на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами. Така інформація надається в електронному вигляді у порядку та за формою, затвердженими Кабінетом Міністрів України, протягом 10 календарних днів з дня прийняття відповідного рішення з обов'язковим зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок, щодо яких прийнято відповідне рішення.
Судом встановлено, що Вовчанська міська територіальна громада включена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004.
Зокрема, зазначена територіальна громада перебувала: з 13.09.2022 по 09.05.2024 - у переліку територій можливих бойових дій; з 10.05.2024 по 19.06.2024 - у переліку територій активних бойових дій; з 20.06.2024 - у переліку територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Крім того, відповідно до Порядку, затвердженого згаданим наказом, наступні населені пункти Вовчанської міської територіальної громади були тимчасово окуповані Російською Федерацією: села Варварівка та Хрипуни - у період з 24.02.2022 по 12.09.2022; село Миколаївка - у період з 24.02.2022 по 13.09.2022.
Судом встановлено, що спірні розпорядження не містить підстав, з яких відповідач дійшов висновку щодо відсутності потенційної загрози забруднення спірних земельних ділянок, отже не відповідає критеріям до рішень суб'єктів владних повноважень, визначених частиною другою 2 статті 2 КАС України та вимогам Закону України "Про адміністративну процедуру", зокрема щодо повного дослідження обставин, що мають значення для вирішення справи та обґрунтованості.
На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що оскаржуване рішення відповідача, прийняте у формі розпорядження №№364-од, 365-од, 366-0д «Про відмову у наданні Приватному сільськогосподарському підприємству "НИВА" зі сплати місцевих податків та зборів" є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про протимінну діяльність в Україні» від 06.12.2018 № 2642-VIII об'єктами протимінної діяльності є, зокрема імовірно забруднені та забруднені вибухонебезпечними предметами території, акваторії та об'єкти інфраструктури.
Щодо ефективності способу захисту порушеного права, суд зазначає наступне.
Визначення поняття «податкова пільга» вказане в пункті 30.1 статті 30 ПК України: «Податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті».
Керуючись пунктом 30.2 названої статті підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Аналіз наведених норм права свідчить, що податкова пільга за своєю природою не може бути індивідуальною. Податкова пільга стосується виключно окремих характеристик, пов'язаних з виникненням, зміною чи припиненням податкового обов'язку.
Вказане підтверджується й першим абзацом підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12 ПК України, в якому встановлено заборону на встановлення індивідуальних пільг з місцевих податків та зборів.
Однак, Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX це положення доповнено новими абзацами, згідно яких, зокрема, дія абзацу першого цього підпункту не поширюється на прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (з обов'язковим зазначенням кадастрових номерів таких земельних ділянок), а також про внесення змін до таких рішень.
Відповідно «індивідуальна податкова пільга» не передбачена податковим законодавством у тлумаченні пункту 30.2 статті 30 ПК України.
Власне «пільга» з єдиного податку встановлена в пункті 292-1.1 статті 292-1 ПК України, за якою площі земельних ділянок, що перебувають у консервації, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, не є об'єктом оподаткування єдиним податком для платників єдиного податку четвертої групи на період консервації або на період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами, або на період, коли земельні ділянки були визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами.
Вона безпосередньо стосується конкретної характеристики об'єкта оподаткування, що впливає на податковий обов'язок.
Враховуючи вищенаведене правове регулювання спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку, що військова адміністрація обмежена рамками імперативних приписів законодавства, які надають їй два можливих варіанти рішення: задовольнити заяву за наявності законних підстав чи надати обґрунтовану відмову. Дискреція в цьому питанні відсутня, оскільки адміністративний орган не має права самостійно ухвалювати рішення діяти чи не діяти або визначити спосіб дій.
У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.
Суд зазначає, що дискреція органу державної влади чи місцевого самоврядування можлива лише в тому випадку, коли альтернативне рішення є законним і правомірним. Дискреція не є довільною, вона завжди здійснюється відповідно до закону (права), оскільки згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведене відповідає висновкам Верховного Суду, викладених у постановах від 07.05.2025 у справі №520/9626/24 та від 24.06.2025 №520/22373/24.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про те, що належним способом відновлення порушеного права позивача, а також із метою усунення порушень, допущених відповідачем у спірних правовідносинах, є зобов'язання Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області прийняти рішення про надання Приватному сільськогосподарського підприємства "НИВА" пільг зі сплати єдиного податку четвертої групи на 2022 рік, 2023 рік, 2024 рік по земельним ділянкам сільськогосподарського призначення, які вказані у відповідній заяві про потенційне забруднення земельних ділянок.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України з урахуванням ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Задовольнити частково позов Приватного сільськогосподарського підприємства "НИВА" (с. Миколаївка, Вовчанський район, Харківська область, 62510, код ЄДРПОУ 00707550) до Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області (вул. Леся Курбаса, буд. 4, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 44675427) про визнання протиправними та скасування розпоряджень, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними та скасувати розпорядження начальника Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області Гамбарашвілі Тамаза Темуровича від 18 вересня 2024 року № 364-од про відмову у наданні Приватному сільськогосподарському підприємству «Нива» податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів.
Визнати протиправними та скасувати розпорядження начальника Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області Гамбарашвілі Тамаза Темуровича від 18 вересня 2024 року № 365-од про відмову у наданні Приватному сільськогосподарському підприємству «Нива» податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів.
Визнати протиправними та скасувати розпорядження начальника Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області Гамбарашвілі Тамаза Темуровича від 18 вересня 2024 року № 366-од про відмову у наданні Приватному сільськогосподарському підприємству «Нива» податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів.
Зобов'язати Вовчанську міську військову адміністрації Чугуївського району Харківської області (вул. Леся Курбаса, буд. 4, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 44675427) прийняти рішення про надання Приватному сільськогосподарського підприємства "НИВА" (с. Миколаївка, Вовчанський район, Харківська область, 62510, код ЄДРПОУ 00707550) пільг зі сплати єдиного податку четвертої групи на 2022 рік, 2023 рік, 2024 рік по земельним ділянкам сільськогосподарського призначення, які вказані у відповідних заявах про потенційне забруднення земельних ділянок
Відмовити у задоволенні іншої частини позовних вимог.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області (вул. Леся Курбаса, буд. 4, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 44675427) на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "НИВА" (с. Миколаївка, Вовчанський район, Харківська область, 62510, код ЄДРПОУ 00707550) суму судового збору у розмірі 7267 (сім тисяч двісті шістдесят сім) грн 20 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 03 липня 2025 року.
Суддя Олексій КОТЕНЬОВ