03 липня 2025 року о/об 16 год. 50 хв.Справа № 640/1772/20 Провадження № ЗП/280/361/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Повного товариства "Ломбард заставне товариство "Діамантовий Дім" ТОВ "Монета" І Компанії" (вул.Васильківська, буд.30, корпус 2, літера Б, м.Київ, 03022; код ЄДРПОУ 41112171)
до 1.Головного управління ДПС у м.Києві (вул.Шолуденка, буд.33/19, м.Київ, 04116; код ЄДРПОУ ВП 44116011); 2.Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393)
про скасування рішень,
Повне товариство "Ломбард заставне товариство "Діамантовий Дім" ТОВ "Монета" І Компанії" (надалі - позивач, ПТ "Ломбард заставне товариство "Діамантовий Дім" ТОВ "Монета" І Компанії") звернулось до адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м.Києві (надалі - відповідач-1, ГУ ДПС у м.Києві), Державної податкової служби України (надалі - відповідач-2, ДПС України), в якому позивач просить суд: 1) скасувати рішення ДПС України №632/6/99-00-08-06-01-06 від 08.01.2020 про залишення без змін рішення ДПС України Рішення ГУ ДПС у м. Києві №0076843308 від 18.11.2019; 2) скасувати рішення про застосування штрафних санкцій №0076843308 від 18.11.2019 на загальну суму 475850,36 грн. в повному обсязі.
У позовній заяві (а.с.18-19) зазначено: «… 25 листопада 2019 року ПОВНЕ ТОВАРИСТВО "ЛОМБАРД ЗАСТАВНЕ ТОВАРИСТВО "ДІАМАНТОВИЙ ДІМ" ТОВ "МОНЕТА" І КОМПАНІЇ" отримало Рішення ГУ ДПС у м. Києві № 0076843308 від 18.11,2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені з несплати (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму штрафу 358 572,47 грн. та пені на суму 117 277,89 грн., що складає 475850,36 грн. Із застосування штрафних санкцій та нарахування пені та їх розмірів ПОВНЕ ТОВАРИСТВО "ЛОМБАРД ЗАСТАВНЕ ТОВАРИСТВО "ДІАМАНТОВИЙ ДІМ" ТОВ "МОНЕТА" І КОМПАНІЇ" не погодившись в повному обсязі, як з таким що нараховано і розраховано незаконно, оскаржило Рішення ГУ ДПС у м. Києві № 0076843308 від 18.11.2019 в порядку ст. 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органу доходів і зборів вищого рівня. 13 січня 2020 року позивач отримав від ДПС України рішення № 632/6/99-00-08-06-01-06 про результати розгляду скарги. Даним Рішення ДПС України Рішення ГУ ДПС у м. Києві № 0076843308 від 18.11.2019 залишено без змін, а скаргу ПОВНЕ ТОВАРИСТВО "ЛОМБАРД ЗАСТАВНЕ ТОВАРИСТВО "ДІАМАНТОВИЙ ДІМ" ТОВ "МОНЕТА" І КОМПАНІЇ" без задоволення. Вважаємо, що як при розгляді скарги ДПС України, так і при винесені Рішення ГУ ДПС у м. Києві - не було взято до уваги обґрунтовані наступні факти. Пп.2. п.2. розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджено Наказом МФУ 20.04.2015 №449, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 р. за № 508/26953, передбачено: - При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. А у пункті 5. розділу VII Інструкції встановлено: сума пені розраховується за такою формулою: - Y = S х К х 0,1 %, де Y сума пені, що нараховується на фактично сплачену суму недоїмки зі сплати єдиного внеску (округлюється до другого десяткового знака); S фактично сплачена сума недоїмки зі сплати єдиного внеску; К кількість днів прострочення платежу; 0,1 % ставка для нарахування пені згідно з частиною десятою статті 25 Закону. Як встановлено вимогами ст. 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування: У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Але Рішення про застосування штрафних санкцій № 0076843308 від 18.11.2019 було направлено без будь яких супровідних листів та/або розрахунків щодо нарахування пені і штрафу. Отже наразі порушено право платника податків на ознайомлення з обсягами, сумами та із законністю нарахування. Таким чином, ДПС України при розгляді скарги та ГУ ДПС у м. Києві при винесенні рішення порушили зазначені вище права ПОВНЕ ТОВАРИСТВО "ЛОМБАРД ЗАСТАВНЕ ТОВАРИСТВО "ДІАМАНТОВИЙ ДІМ" ТОВ "МОНЕТА" І КОМПАНІЇ". Отже Рішення про застосування штрафних санкцій № 0076843308 від 18.11.2019 року є незаконним. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.52-63), в якому зазначено: «… Підстава для застосування штрафних санкцій та нарахуванню пені до Позивача - несвоєчасна сплата єдиного внеску по звітам про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 27.10.2017 по 10.07.2019, а саме (розрахунок даних інформаційної системи органу доходів і зборів). Одночасно, відповідно до Інтегрованої картки платника (Позивача) (далі - ІКП) в Інформаційно-телекомунікаційної системи «Податковий блок» за кодом платежу 71010000 та розрахунку штрафних санкцій до рішення № 0076843308 від 18.11.2019 (Додаток 1) міститься наступна інформація: … Доводимо до Вашого відома, що згідно з п. 8 розділу VI Інструкції № 449, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. … Разом з тим повідомляємо, що до Позивача не призначались перевірки та не складались акти перевірок у зв'язку з тим, що відповідно до пп. 2 п. 2 розділу VII Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 20.04.2015 № 449 (надалі - Інструкція №449), призначення перевірки та складання акту перевірки при винесенні рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску не передбачено. … Таким чином, в ІКП єдиного внеску, нарахованих роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договором ЦПХ, допомога по тимчасовій непрацездатності виникла недоїмка на підставі якої, Головним управлінням ДПС у м. Києві винесено рішення № 0076843308 від 18.11.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. …».
Відповідач-1 проти позовної заяви заперечував.
Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.44-46), в якому зазначено: «… Оскаржуване рішення ДПС від 08.01.2020 року № 632/6/99-00-08-06-01-06 не є юридично значеним для позивача, оскільки не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку, а відтак безпосередньо не порушує права та інтереси позивача. …».
Відповідач-2 проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою від 10.03.2025 суддею Прасовим О.О. прийнято до свого провадження дану адміністративну справу та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Рішенням відповідача-1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0076843308 від 18.11.2019 до позивача застосовано штраф у сумі 358572 грн. 47 коп. (20% з 01.01.2015) за період з 27.10.2017 до 10.07.2019 та нараховано пеню у розмірі 117277 грн. 89 коп. (0,1% від суми недоїмки).
На вказане Рішення позивачем подано до ДПС України скаргу від 05.12.2019 за №05/12/19-01.
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 08.01.2020 за №632/6/99-00-08-06-01-06 залишено без змін Рішення відповідача-1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0076843308 від 18.11.2019, а скаргу позивача від 05.12.2019 за №05/12/19-01 - без задоволення.
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Згідно з п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч.10 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Як зазначено у п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільноправовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. (…).
Згідно з ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань. (…).
Відповідно до п.1 ч.10 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Як зазначено у ч.6 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
За п.2 розділу VІІ «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого 20.04.2015 наказом Міністерства фінансів України №449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 за №469), зареєстрованого зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 (надалі - «Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування») (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах: (…) 2) За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди. (…).
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються досліджуваного публічно-правового спору.
Сплачені суми по єдиному внеску за платіжними документами позивача кореспондуються з Розрахунком штрафної санкції (який є додатком до Рішення №0076843308 від 18.11.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску) та інтегрованою карткою позивача по єдиному внеску за 2017-2019 роки.
Всі сплачені суми по єдиному внеску за платіжними документами позивача знайшли своє відображення в інтегрованій картці позивача по єдиному внеску за 2017-2019 роки.
Іншого позивачем не доведено.
За матеріалами справи позивач не своєчасно сплачував єдиний внесок у зв'язку з чим контролюючим органом до нього обґрунтовано застосовано штраф у сумі 358572 грн. 47 коп. та нараховано пеню у сумі 117277 грн. 89 коп.
Суд вважає, що відповідач-1 мав правові підстави для прийняття Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0076843308 від 18.11.2019.
Відтак, відповідачем-1 додержано приписи ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Розділу VІІ «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» при направленні ПТ "Ломбард заставне товариство "Діамантовий Дім" ТОВ "Монета" І Компанії" Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0076843308 від 18.11.2019.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем-1,2 обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірними.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень (відповідачів-1,2) судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Повного товариства "Ломбард заставне товариство "Діамантовий Дім" ТОВ "Монета" І Компанії" (вул.Васильківська, буд.30, корпус 2, літера Б, м.Київ, 03022; код ЄДРПОУ 41112171) до 1.Головного управління ДПС у м.Києві (вул.Шолуденка, буд.33/19, м.Київ, 04116; код ЄДРПОУ ВП 44116011); 2.Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393) про скасування рішень - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень (відповідачів-1,2) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 03.07.2025.
Суддя О.О. Прасов