Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 липня 2025 року Справа №200/1117/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23 за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про: визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплат и пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн., а саме з загальної суми 12925,74 грн., визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням сум індексації (підвищення) пенсії за 2022 та 2023 роки у загальному розмірі 3425,11грн, а саме з загальної суми 14425,74 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн , а саме з загальної суми 12925,74 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням сум індексації (підвищення) пенсії за 2022 та 2023 роки у загальному розмірі 3425,11грн, а саме з загальної суми 14425,74 грн,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, а саме з загальної суми 14425,74 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, а саме з загальної суми 14425,74 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплат и пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн., а саме з загальної суми 12925,74 грн., визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням сум індексації (підвищення) пенсії за 2022 та 2023 роки у загальному розмірі 3425,11грн, а саме з загальної суми 14425,74 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн , а саме з загальної суми 12925,74 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням сум індексації (підвищення) пенсії за 2022 та 2023 роки у загальному розмірі 3425,11 грн, а саме з загальної суми 14425,74 грн. задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення з 01.03.2023 року розрахунку розміру індексації пенсії за 2022 рік, за 2023 рік із порушенням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату індексації пенсії з 01.03.2023 року за 2022 рік, 2023 рік на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням висновків суду» замість «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) провести ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок індексації пенсії з 01.03.2023 року за 2022 рік, 2023 рік на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням висновків суду.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії 11000,63 грн. з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 в розмірі 1540,09 грн. та 2023 роки в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 14040,72 грн.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з 01.03.2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 в розмірі 1540,09 грн. та 2023 роки в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 14040,72 грн.
В частині інших позовних вимог відмовлено.
Рішення суду набрало законної сили 16 серпня 2023 року відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 08 травня 2023 року виправлено описку допущену у мотивувальній частині та в абзаці третьому резолютивної частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23, зазначивши «зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату індексації пенсії з 01.03.2023 року за 2022 рік, 2023 рік на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням висновків суду» замість «зобов'язати відповідача провести перерахунок індексації пенсії з 01.03.2023 року за 2022 рік, 2023 рік на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням висновків суду».
Абзац третій резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23 викладено в наступній редакції «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) провести ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату індексації пенсії з 01.03.2023 року за 2022 рік, 2023 рік на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням висновків суду» замість «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) провести ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок індексації пенсії з 01.03.2023 року за 2022 рік, 2023 рік на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням висновків суду».
Ухвалою суду від 06 лютого 2025 року замінено спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23, встановивши новий спосіб виконання судового рішення в частині виплат заборгованості з пенсійних виплат, а саме:
«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) заборгованість з пенсії за період з 01.03.2023 по 30.04.2023 у розмірі 750 (сімсот п'ятдесят) грн 00 коп.».
27 травня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось до суду із заявою про перегляд рішення суду у цій справі за нововиявленими обставинами.
Заява мотивована тим, що Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів» (далі - рішення РНБО), що введено в дію Указом Президента України від 22 жовтня 2024 року № 732/2024. На виконання рішення РНБО Кабінетом Міністрів України була прийнята постанов від 15 листопада 2024 року № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного оцінювання особи».
Своєю чергою, наказом МОЗ України від 03 грудня 2024 року № 2022 було покладено права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи на державну установу «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України».
З урахуванням поставлених завдань у рішенням РНБО правоохоронними органами було ініційовано перевірку обґрунтованості рішення медико-соціальної експертної комісії щодо підстав для визнання гром. ОСОБА_1 , 1967 р.н., особою з інвалідністю ІІІ гр. (далі - рішення).
Перевірка обґрунтованості рішення проведена у період з 28.01.2025 по 03.02.2025.
За результатами перевірки 03.02.2025 було прийнято рішення експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи.
В обґрунтуванні рішення експертної команди Центру оцінювання функціонального стану особи команда вивчила надану медико-експертну документацію та прийшла до висновку, що немає достатніх підстав для визнання ОСОБА_1 , 1967 р.н., особою з інвалідністю ІІІ гр. по травмі пов'язаній з виконанням службових обов'язків з 19.09.2017 без строку переогляду. За встановленими ступенями обмежень життєдіяльності не є особою з інвалідністю (постанова КМУ № 1317 від 03.12.2009).
05 травня 2025 року Актом приймання-передачі Витягів з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» отримано Витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що надається до територіальних органів Пенсійного фонду України від 03 лютого 2025 року відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до витягу ОСОБА_1 немає достатніх підстав для визнання особою з інвалідністю ІІІ (третя) групи, з 19.09.2017.
Таким чином, інвалідність була встановлена без належних підстав ретроспективно, що прямо вплинуло на законність отримання пенсійних виплат відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» (далі - Закон № 2262.
Вказує, що рішення суду було ухвалене на користь позивача з урахуванням того, що він є отримувачем пенсії по інвалідності відповідно до Закону №2262 та на підставі документів, які не відповідають дійсності та містили неправдиву інформацію щодо правового статусу позивача.
На підставі викладеного просить скасувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23 у зв'язку з відсутністю правових підстав для визнання позивача пенсіонером на момент розгляду справи.
Ухвалою суду від 02 червня 2025 року відкрито провадження за нововиявленими або виключними обставинами у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження у строк встановлений статтею 368 КАС України.
Ухвалою суду від 02 червня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про повернення без розгляду заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 200/1117/23.
Ухвалою суду від 04 червня 2025 року заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23 залишено без руху.
Ухвалою суду від 11 червня 2025 року продовжено розгляд справи за заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23.
Позивач, не погодившись із твердженнями відповідача, надав відзив на заяву, мотивований наступним.
Нова обставина, що з'явилася або змінилася після розгляду справи, не є підставою для перегляду справ. Не вважаються нововиявленими нові обставини, які виявлені після ухвалення судом рішення, а також зміна правової позиції суду в інших подібних справах. Не можуть вважатися нововиявленими ті обставини, що встановлюються на підставі доказів, які не були своєчасно подані сторонами чи іншими особами, які беруть участь у справі. Обставини, що виникли чи змінилися після ухвалення судом рішення, а також обставини, на які посилався учасник судового процесу у своїх поясненнях, касаційній скарзі, або які могли бути встановлені в разі виконання судом вимог процесуального закону, теж не можуть визнаватися нововиявленими.
На час ухвалення судового рішення, позивач був і є отримувачем пенсії по інвалідності ІІ групи, оскільки висновком МСЕК від 10.03.2023 позивачу встановлено безстроково ІІ групу інвалідності пов'язаній з травмою отриманою при виконання службових обов'язків, яка на даний час ніким не скасована і є діючою.
Як на час подання позовної заяви так і на час ухвалення судового рішення в даній справі позивач був і є особою з інвалідністю, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого Управлінням соціального захисту населення Червоноградської РДА 11 квітня 2023 року, де вказано, що позивач є особою з інвалідністю II групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Вказує, що наведені відповідачем обставини не є нововиявленим в розумінні КАС України.
Також позивачем надано додаткові пояснення, у яких останній підтримав свої заперечення.
Розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до ч. 2 ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений виключний перелік підстав для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами: 1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; 2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі; 3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Не є підставою для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами: 1) переоцінка доказів, оцінених судом у процесі розгляду справи; 2) докази, які не оцінювалися судом, стосовно обставин, що були встановлені судом.
Наведене свідчить, що обставини, які виникли чи змінилися після ухвалення судом рішення, не можуть визнаватися нововиявленими.
Верховний Суд неодноразово зауважував, що нововиявлені обставини - це юридичні факти, які мають істотне значення для розгляду справи. Необхідними ознаками нововиявлених обставин є, по-перше, їх існування на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, по-третє, істотність даних обставин для розгляду справи (тобто коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте).
Тобто, за своєю юридичною природою нововиявлені обставини є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які покладено в основу судового рішення. Нововиявлені обставини відрізняються від нових обставин, обставин, що змінилися, та нових доказів за часовими ознаками, предметом доказування та істотністю впливу на судове рішення.
Нова обставина, що з'явилася або змінилася після розгляду справи, не є підставою для перегляду справ. Не вважаються нововиявленими нові обставини, які виявлені після ухвалення судом рішення, а також зміна правової позиції суду в інших подібних справах. Не можуть вважатися нововиявленими ті обставини, що встановлюються на підставі доказів, які не були своєчасно подані сторонами чи іншими особами, які беруть участь у справі. Обставини, що виникли чи змінилися після ухвалення судом рішення, а також обставини, на які посилався учасник судового процесу у своїх поясненнях, касаційній скарзі, або які могли бути встановлені в разі виконання судом вимог процесуального закону, теж не можуть визнаватися нововиявленими. Зміна правової позиції суду, навіть якщо вона впливає на подібні правовідносини, не є нововиявленою обставиною, оскільки не змінює фактичні обставини справи, що були предметом судового розгляду.
Подібна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 02 травня 2018 року у справах № 2а-7523/10/1270 та № 303/3535/16-а, від 04 вересня 2018 року у справі № 809/824/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 826/14224/15, від 30 січня 2020 року у справі №127/2-а-4944/11, від 21 липня 2022 року у справі № 826/10281/16, від 29 вересня 2022 року у справі №560/3507/19 та від 02 травня 2023 року у справі №420/20522/21, від 19 березня 2025 року у справі № 380/20516/21.
Як встановлено судом Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 03.02.2025, на підставі рішення від 03.02.2025 № 4190 команда вивчила надану медико-експертну документацію та прийшла до висновку, що немає достатніх підстав для визнання ОСОБА_1 , 1967 р.н., особою з інвалідністю ІІІ гр. по травмі ТАК, пов'язаній з виконанням службових обов'язків з 19.09.2017 без строку переогляду. За встановленими ступенями обмежень життєдіяльності не є особою з інвалідністю (постанова КМУ № 1317 від 03.12.2009).
Таким чином, обставини, на які посилається позивач у своїй заяві не існували на час прийняття Донецьким окружним адміністративним судом рішення від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23.
Відповідно до ч. 4 ст. 368 Кодексу адміністративного судочинства України, за результатами перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може:
1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключним обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі;
2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;
3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду. Відповідно до частини 1 статті 369 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами су постановляє ухвалу.
За таких обставин, заява Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23 задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23 - відмовити.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1117/23 залишити в силі.
Ухвала може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Суддя В.В. Олішевська