Справа № 766/9669/25
н/п 2/766/10454/25
про відмову у відкритті провадження
30.06.2025р. Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Зуб І.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Другої Херсонської державної нотаріальної контори в особі державного нотаріуса Єрьоменко Ірини Олегівни про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати незаконними дії державного нотаріуса Єрьоменко Ірини Олегівни, які полягають у неприйнятті рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.02.2023 про прийняття спадщини; зобов'язати державного нотаріуса Єрьоменко Ірину Олегівну розглянути належним чином заяву про прийняття спадщини та видати ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину у відповідності до статті 1241 ЦК України після смерті ОСОБА_2 .
Дослідивши подану позовну заяві, додані документи, приходжу до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України загальні суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За п. 1 ч. 1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 п. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
За п. 7 ч. 1ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ОСОБА_1 звернулася з позовними вимогами до Другої Херсонської державної нотаріальної контори в особі державного нотаріуса Єрьоменко Ірини Олегівни, яка є суб'єктом владних повноважень та фактично оскаржує її дії щодо неприйняття рішення за наслідком розгляду заяви та зобов'язання вчинити дії. Отже, даний спір є публічно-правовим спором.
Відповідно до роз'яснень, викладених в постанові Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд повинен виходити з того, що згідно зі статтею 124 Конституції України юрисдикція загальних судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а за частинами 1 і 2 статті 15 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України або ГПК України віднесено до компетенції адміністративних чи господарських судів. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Згідно з положеннями статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При цьому, публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.
Враховуючи функції нотаріальної контори та зміст положень вищезазначених норм процесуального права, спірні правовідносини мають ознаки публічно-правових за предметом та суб'єктним складом, а отже, підлягають розгляду за правилами КАС України - в порядку адміністративного судочинства.
Із системного аналізу статті 20 КАС України, яка визначає розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів, вбачається, що адміністративні справи вказаної категорії підсудні окружним адміністративним судам.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року по справі № 360/1438/16-а.
За ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
За наведених обставин цей спір є публічно-правовим і має розглядатися за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 5 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо, зокрема, заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
З урахуванням наведеного, роз'яснити, що розгляд цієї справи відноситься до юрисдикції Одеського окружного адміністративного суду (відповідно до розпорядження голови Верховного Суду від 18.03.2022 р. № 11/0/9-22).
Керуючись п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя,
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Другої Херсонської державної нотаріальної контори в особі державного нотаріуса Єрьоменко Ірини Олегівни про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Відповідно до ч. 5ст. 186 ЦПК України роз'яснити позивачу, що розгляд даної справи станом на день винесення цієї ухвали віднесено до юрисдикції Одеського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СуддяІ. Ю. Зуб