Постанова від 02.07.2025 по справі 644/5895/25

Паляничко Д. Г.

Справа № 644/5895/25

Провадження № 3/644/1469/25

ПОСТАНОВА

про повернення протоколу про адміністративні правопорушення

на доопрацювання для належного оформлення

02 липня 2025 р. Харків

Індустріальний районний суд м. Харкова у складі:

головуючої судді Паляничко Д.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання - Костильова О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань приміщення Індустріального районного суду м. Харкова справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , майстер 1 відділення ударних безпілотних авіаційних комплексів взводу безпілотних авіаційних систем, місце проживання якого зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

за скоєння військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

01 липня 2025 року на адресу Індустріального районного суду м. Харків з військової частини НОМЕР_1 надійшов адміністративний матеріал за вих. № 809 від 01.07.2025 адміністративної справи про вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП України, стосовно військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі за текстом - ОСОБА_1 ) (а.с. 12).

Відповідно до протоколу розподілу справ між суддями у автоматичному режимі від 01.07.2025 справа № 644/5895/25 визначена на розгляд судді Паляничко Д.Г. (а.с. 13).

06.06.2025 близько 17 год 35 хв майстер 1 відділення ударних безпілотних авіаційних комплексів взводу безпілотних авіаційних систем військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 , знаходячись на ПТД взводу безпілотних авіаційних систем АДРЕСА_3 , виявлений у стані алкогольного сп'яніння при виконанні ним обов'язків військової служби в умовах особливого періоду, чим вчинив правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч.3 ст.172-20 КУпАП.

За приписами ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення розглядає певні питання, в тому числі чи правильно складений протокол або інші матеріали справи про адміністративні правопорушення, чи підсудний даний адміністративний протокол розгляду саме цьому суду.

У випадку якщо при підготовці до розгляду адміністративного матеріалу будуть виявлені недоліки в протоколі або в інших матеріалах справи, то такі документи направляються до органу, який склав такий матеріал про адміністративне правопорушення.

За приписами ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім інших обов'язкових реквізитів, зазначається, зокрема, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення. Також вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення викладені в Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення затвердженій Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року № 329 (надалі за текстом - Інструкція).

Так, відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (ч. 1 ст. 172-20 КУпАП), а також участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів (ч. 2 ст. 172-20 КУпАП)), вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Об'єктом правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, є суспільні відносини у сфері військової дисципліни, належне несення військової служби.

Згідно з вимогами ч.4 ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Суд зауважує, суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, оскільки містить зокрема й декілька кваліфікуючих ознак, таких як повторність та особливий період, в умовах якого особою були вчинені дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті.

За нормою ст. 172-20 ч.3 КУпАП суб'єкт правопорушення є спеціальним (військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами), час, місце та період (під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, виконання ними обов'язків військової служби), а тому в протоколі обов'язково повинні бути відображені ознаки спеціального суб'єкту з посиланням на відповідні докази відповідних об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, які додаються до протоколу.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, суть адміністративного правопорушення, викладена в загальних рисах без конкретизації об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, зокрема згідно з протоколом ОСОБА_1 перебував з ознаками алкогольного сп'яніння, при цьому не зазначено, які саме ознаки алкогольного сп'яніння у вказану вище дату та час ОСОБА_1 мав, і що стало підставою для проведення його огляду на стан алкогольного сп'яніння. Крім цього, в матеріалах справи відсутні відомості про те, ким саме, коли та за яких обставин був виявлений ОСОБА_2 з ознаками сп'яніння на території ПТД взводу безпілотних авіаційних систем АДРЕСА_3 .

Окрім цього, у протоколі серії А 7299 № 4 від 08.06.2025 документом, що посвідчує особу ОСОБА_1 зазначено військовий квиток серії НОМЕР_2 , виданий 27.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак матеріли справи не містять зазначеного документа, натомість надано копію паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого 21.02.2014 Вижницьким РС УДМС України в Чернівецькій області, що унеможливлює встановлення статусу спеціального суб'єкту за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Так, у протоколі № 4 від 08.06.2025 відсутні повні відомості про місце реєстрації ОСОБА_1 , оскільки не зазначено номер будинку, номер квартири (у разі наявності), що позбавляє можливості суд повідомити його про розгляд справи та за результатами розгляду направити на його адресу постанову.

Заразо, суд звертає уваги, що ОСОБА_1 не роз'яснено його права відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, що позбавляє ОСОБА_1 права на захист.

З матеріалів справи вбачається, що факт вчиненого правопорушення підтверджують свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , однак матеріали справи не містять пояснень ОСОБА_4 , що унеможливлює суд, об'єктивно та повно з'ясувати усі обставини правопорушення. Крім цього, порядок та вимоги до форми складення документів регламентовано Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженою Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 № 329.

Відповідно до Розділу І Інструкції, протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 КУпАП мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів).

Так, протокол про адміністративне правопорушення серії А7299 № 4 від 08.06.2025 відносно ОСОБА_1 складено заступником командира військової частини НОМЕР_1 з психологічної підтримки персоналу, майором ОСОБА_5 , при цьому, матеріали справи не містить витяг із наказу, відповідно до якого майор ОСОБА_5 займає посаду заступником командира військової частини НОМЕР_1 з психологічної підтримки персоналу та має відповідні повноваження на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Судом вбачається, що з викладених в протоколі обставин не встановлено, що дане адміністративне правопорушення було вчинено повторно протягом року або в умовах особливого періоду, що не відображено в самому протоколі, а суд позбавлений можливості встановлювати додатково обставини вчиненого адміністративного правопорушення.

Згідно п. 7 Розділу 2 Інструкції до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.

Під час дослідженні матеріалів справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та п. 4-7 розділу 2 Інструкції, зокрема, у ньому не сформульовано обвинувачення, яке б відповідало диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, що інкримінується ОСОБА_1 .

Крім цього, суд звертає увагу, що події відображені у протоколі серії А7299 № 4 від 08.06.2025 сталися 06.06.2025, при цьому матеріал про адміністративне правопорушення надійшов до суду 01.07.2025, однак ОСОБА_1 у судове засідання уповноваженими особами військової частини НОМЕР_1 доставлений не був. За таких підстав, суд позбавлений можливості перевірити факти викладені у протоколі, вислухати особу, яка притягається до відповідальності та ухвалити законне та обгрунтоване судове рішення.

Вище зазначені недоліки, допущені при складанні та оформленні адміністративного матеріалу позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, як цього вимагає ст. 245 КУпАП, і, як наслідок, здійснити розгляд справи про військове адміністративне правопорушення по суті та прийняти законне і обґрунтоване рішення.

Враховуючи наведене, суд дійшов переконання про доцільність повернення матеріалів адміністративного правопорушення за вих. № 809 від 01.07.2025 складених стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скоєння військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, до військової частини НОМЕР_1 на доопрацювання для належного оформлення, що відповідає правовій позиції Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14), а також висновки ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 254, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали адміністративного протоколу А7299 про адміністративне правопорушення № 4 від 08.06.2025, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 за вих. № 809 від 01.06.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за скоєння військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, повернути військовій частині НОМЕР_1 на доопрацювання для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки: http://og.hr.court.gov.ua /sud2029/.

Суддя Д.Г. Паляничко