Справа № 592/9601/25
Провадження № 3/592/2087/25
02 липня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Корольва Галина Юріївна, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління патрульної поліції в Сумській області щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №341865 від 26.05.2025 року ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що 26.05.2025 року о 03 год 17 хв в м.Суми, вул.Роменська, 30, він керував транспортним засобом Mazda BT-50 д.н.з. НОМЕР_2 у стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився на місці зупинки транспортного засобу за згодою ОСОБА_1 за допомогою технічного приладу газааналізатора Alcotest 7510, що підтверджується тестом №366 від 26.05.2025 року, з позитивним результатом якого 0,71 проміле ОСОБА_1 був згоден, чим порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху.
Захисник Гарманчук О.Р. у судовому засіданні зазначила, що ОСОБА_1 винним себе в інкримінованому правопорушенню не визнає і вважає, що провадження в справі належить закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного порушення. Адвокат підтримала позицію свого підзахисного і просила закрити провадження у даній справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки відеоматеріали, долучені до справи не є безперервними. Відеозапис подано з технічними ривками та перервами, що не дозволяє об'єктивно встановити послідовність подій, передумови зупинки транспортного засобу, а також дії працівників поліції.
Заслухавши пояснення адвоката, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшла такого висновку.
Так, за приписами ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Під час розгляду справи разом з адвокатом було переглянуто відеозапис долучений до матеріалів справи, однак причина зупинки транспортного засобу на відео відсутня, як і факт керування транспортним засобом саме ОСОБА_1 . Крім того, на відео не зафіксовано самого процесу проходження огляду на стан сп'яніння, видно лише як ОСОБА_1 погодився з результатом.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Тобто, аналізуючи вказану норму Закону чітко вбачається, що адміністративне стягнення може бути застосоване виключно до особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Згідно ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини, висловленої також у рішенні у справі «Корнєв і Карпенко проти України» п.61 ЄСПЛ зазначив, що Суд зауважує, що в деяких інших справах проти України він уже розглядав подібні питання стосовно такої ж категорії проваджень і такої самої статті Кодексу про адміністративні правопорушення і визнавав, що … таке адміністративне провадження слід вважати по суті кримінальним і таким, що вимагає застосування всіх гарантій статті 6 Конвенції…У справі, що розглядається, Суд не вбачає підстав відходити від своїх висновків і визнає статтю 6 Конвенції застосовною до провадження у справі заявниці.
Таким чином, застосовуючи принцип презумпції невинуватості, ОСОБА_1 не повинен доказувати свою невинуватість у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, а його вина повинна бути доведена співробітниками патрульної поліції, які склали щодо нього протокол.
Враховуючи викладене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки не знайшов свого підтвердження факт порушення ним п. 2.9 а Правил дорожнього руху.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження належить закрити у випадку відсутність події і складу адміністративного правопорушення. Тому згідно з п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП провадження у справі необхідно закрити.
Керуючись ч.1 ст.130, п.1 ст.247 КУпАП, суддя
Закрити справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Г.Ю. Корольова