Постанова від 01.07.2025 по справі 240/18810/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/18810/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Панкеєва В.А.

Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.

01 липня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Шидловського В.Б.

суддів: Капустинського М.М. Сапальової Т.В. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Пращерук М. О.,

представника позивача: Ткаченко І.В.

представника відповідача: Нечипорук М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Романівської селищної ради Житомирського району Житомирської області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Романівської селищної ради Житомирської області, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , про визнання протиправним та нечинним рішення,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Романівської селищної ради Житомирської області, в якому просить визнати протиправним та нечинним рішення 11 сесії Романівської селищної ради від 14.07.2021 №465-11/21 "Про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2021-2027 роки".

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, позивач є мешканкою Романівської територіальної громади, проживає в смт.Романів та є матір'ю неповнолітньої ОСОБА_13 , яка є ученицею 5-Б класу Романівського ліцею №1 Романівської селищної ради Житомирського району Житомирської області. У Романівській територіальній громаді Житомирського району Житомирської області функціонує два ліцеї: Романівський ліцей №1 Романівської селищної ради Житомирського району Житомирської області, який знаходиться за адресою: смт.Романів, Житомирський р-н, Житомирська обл., вул.Сергія Лялевича,5, та Романівський ліцей №2 Романівської селищної ради Житомирського району Житомирської області, який знаходиться за адресою: с.Романівка, Житомирський р-н, Житомирська обл., вулиця Шкільна,1. 16.07.2024 на вебсайті Романівської селищної ради Житомирського району Житомирської області опубліковано проект рішення сесії 56 чергової сесії Романівської селищної ради 8 скликання "Про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2024-2027 роки у новій редакції". Зазначений проект передбачає, що у 2026-2027 роках Романівський ліцей №1 (у смт.Романів) має бути трансформовано у гімназію (тобто, передбачена зміна типу закладу з "ліцею" на "гімназію"), а тип Романівського ліцею №2 (у с.Романівка) залишиться без змін - "ліцей". Так, гімназія передбачає навчання з 5 по 9 класи, а ліцей з 10 по 12. Отже, запропоновані у проекті рішення зміни призведуть до того, що для завершення здобуття повної середньої освіти учні з смт.Романів Житомирського району змушені будуть їздити до с.Романівка Житомирського району. Однак, із листа Романівської селищної ради від 29.08.2024 №2044/24-32, отриманого у відповідь на адвокатський запит, стало відомо, що проект рішення "Про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2024-2027 роки у новій редакції" не розглядався на засіданні сесії Романівської селищної ради, оскільки був одноголосно знятий з порядку денного. Тобто, План трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2024-2027 роки у новій редакції не був затверджений. 27.08.2024 у Романівській селищній раді відбулися громадські обговорення Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2024-2027 роки. У ході громадських обговорень з'ясувалося, що більшість присутніх проголосували за те, щоб залишити (створити) ліцей на базі Романівського ліцею № 1 (у смт.Романів), а не на базі Романівського ліцею №2 (у с.Романівка). Утворено робочу групу для напрацювання нового проекту рішення для його розгляду на сесії Романівської селищної ради, до складу якої увійшла позивачка. Водночас, як стало відомо, Житомирською обласною військовою адміністрацією прийнято розпорядження від 19.07.2024 №405 "Про затвердження прогнозованої мережі профільних ліцеїв Житомирської області", яким затверджено Прогнозовану мережу профільних ліцеїв Житомирської області, відповідно до п.36 якої в Романівській територіальній громаді функціонуватиме лише один ліцей Романівський ліцей №2 Романівської селищної ради Житомирського району Житомирської області у с. Романівка. Із листа Житомирської обласної військової адміністрації від 20.08.2024 №5267/2-24/11, отриманого у відповідь на адвокатський запит, стало відомо, що Романівською селищною радою листом від 12.07.2024 №1682/04-32 надано пропозиції Житомирській обласній військовій адміністрації щодо включення до переліку закладів загальної середньої освіти, які забезпечуватимуть надання повної загальної середньої освіти, Романівського ліцею №2 Романівської селищної ради (у с.Романівка). У вказаному листі Романівська селищна рада посилається на План трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2021-2027 роки, затверджений рішенням 11 сесії Романівської селищної ради від 14.07.2021 №465-11/21. Проте, громадські обговорення проекту вказаного рішення всупереч ст.32 Закону України "Про повну загальну середню освіту" проведені не були, відтак оспорюване рішення прийняте не у спосіб, що визначений законом, а також без урахування потреб територіальної громади, що є підставою для визнання такого рішення протиправним та його скасування.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року позовні вимоги задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення, в частині задоволення позовних вимог, та ухвалити в цій частині нове, яким в задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, також неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав в повному обсязі та просив суд задовольнити її, а рішення суду першої інстанції - скасувати.

Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги та просив суд залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Треті особи в судове засідання не з'явились, надаши до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 01.07.2021 на офіційному сайті Романівської селищної ради Житомирської області оприлюднено проєкт рішення сесії "Про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2021-2027 роки".

07.07.2021 питання про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2021-2027 роки було розглянуто комісією гуманітарних питань та з питань законності, регламенту та депутатської етики Романівської селищної ради, члени якої одноголосно вирішили винести дане питання на розгляд сесію селищної ради (протокол №7 "11 засідання комісії з гуманітарних питань та з питань законності, регламенту та депутатської етики 11 сесії селищної ради 8 скликання 14.07.2021" від 07.07.2021).

09.07.2021 постійною комісією з питань бюджету та комунальної власності Романівської селищної ради одноголосно рекомендовано сесії селищної ради затвердити План трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2021-2027 роки (протокол №8 засідання постійної комісії з питань бюджету та комунальної власності Романівської селищної ради від 09.07.2021).

14.07.2021 на пленарному засіданні 11 сесії 8 скликання Романівської селищної ради прийнято рішення №465-11/21 "Про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2021-2027 роки".

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернулась до суду із даним позовом.

За результатами встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо обґрунтованості позовних вимог та задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 №280/97-ВР (Закон №280/97-ВР) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно із ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ч.1 ст.17, абз.2 п.30 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Згідно п.6 ч.1 ст.1 Закону України від 16.01.2020 №463-IX "Про повну загальну середню освіту" (Закон №463-IX) засновником закладу загальної середньої освіти є орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника.

Відповідно до ст.32 Закону №463-IX рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники). Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства. Розвиток мережі комунальних початкових шкіл, гімназій забезпечують районні, міські, сільські, селищні ради. Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради. У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов'язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти. Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.

Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.

Згідно п.п.11-13 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №996 "Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики" (Порядок №996), проведення консультацій з громадськістю щодо проєктів нормативно-правових актів, які стосуються конституційних прав, свобод та обов'язків громадян; стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління (у тому числі проєкти державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання); стосуються інтересів територіальних громад, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами; визначають порядок надання адміністративних послуг; стосуються правового статусу громадських об'єднань, їх фінансування та діяльності; передбачають надання пільг чи встановлення обмежень для суб'єктів господарювання та інститутів громадянського суспільства; стосуються присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій; стосуються витрачання бюджетних коштів (звіти головних розпорядників бюджетних коштів за минулий рік), здійснюються у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю.

Публічне громадське обговорення передбачає організацію і проведення публічних заходів: конференцій, форумів, громадських слухань, засідань за круглим столом, зборів, зустрічей (нарад) з громадськістю; Інтернет-конференцій, відеоконференцій. Додатково у рамках публічного громадського обговорення можуть проводитися засідання громадських рад, інших допоміжних органів, утворених при органах виконавчої влади.

Відповідно до п.16 Порядку №996 електронні консультації з громадськістю проводяться у підрубриці "Електронні консультації з громадськістю" рубрики "Консультації з громадськістю" офіційного веб-сайту органу виконавчої влади.

Згідно п.17 Порядку №996 під час проведення електронних консультацій з громадськістю орган виконавчої влади оприлюднює на своєму офіційному вебсайті та на урядовому вебсайті "Громадянське суспільство і влада" інформаційне повідомлення про проведення електронних консультацій, текст проєкту акта, винесеного на обговорення. В інформаційному повідомленні про проведення електронних консультацій з громадськістю зазначаються: найменування органу виконавчої влади, який проводить електронні консультації з громадськістю; назва проєкту акта або стислий зміст пропозиції щодо реалізації державної політики у відповідній сфері державного і суспільного життя, винесеної на обговорення; соціальні групи населення та заінтересовані сторони, на які поширюватиметься дія рішення, яке планується прийняти за результатами електронних консультацій з громадськістю; можливі наслідки проведення в життя рішення для різних соціальних груп населення та заінтересованих сторін; електронна адреса, строк і форма подання пропозицій та зауважень; номер телефону, за яким надаються консультації з питання, що винесено на обговорення; прізвище, ім'я відповідальної особи органу виконавчої влади; строк і спосіб оприлюднення результатів обговорення.

Таким чином, обов'язковим є врахування думки територіальної громади при прийнятті рішення оскаржуваного рішення, з метою врахування інтересів територіальної громади.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.08.2018 у справі №359/6814/17, від 13.05.2020 у справі №324/1296/16-а, від 30.12.2020 у справі №2140/1580/18, від 02.02.2021 у справі №620/3135/19.

При цьому, за змістом Постанови №996 консультації з громадськістю можуть проводитися у різних формах, зокрема у формі публічного громадського обговорення, електронних консультацій або вивчення громадської думки, проведення громадського обговорення може здійснюватися шляхом організації конференцій, форумів, зустрічей, проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи тощо.

Також, у постановах Верховного Суду від 25.03.2020 у справі №387/168/17(2-а/387/8/17), від 30.11.2021 у справі №290/791/16-а та від 27.01.2023 у справі №300/5730/21 висловлений висновок про те, що опублікування проєкту відповідного рішення, пояснювальної записки до нього, проведення інформаційну-роз'яснювальної роботи з педагогічним колективом та батьківською громадськістю, розгляд та надання відповідей на звернення окремих батьків, а також проведення зустрічей з батьками є допустимою формою консультації з громадськістю.

Суд зазначає, що проєкт оскаржуваного рішення, оприлюднений на офіційному сайті Романівської селищної ради за 10 робочих днів до його прийняття, а саме 01.07.2021.

Відповідно до частини 2 статті 31 Регламенту роботи Романівської селищної ради, затвердженої рішенням 1-ої сесії Романівської селищної ради 8 скликання №12 від 09.12.2020, до проекту рішення додається пояснювальна записка, в якій вказується:

- потреба і мета прийняття рішення;

- прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та правові наслідки прийняття рішення;

- прогноз щодо можливого зменшення надходжень або збільшення видатків місцевого бюджету внаслідок прийняття або неприйняття відповідного рішення;

- результати громадського обговорення чи громадських слухань з цього питання, якщо це передбачено законодавством або рішенням ради для розгляду відповідного питання;

- інформація про погодження проекту необхідними виконавцями чи службами відповідно до їх повноважень;

- інформація про проведення процедур передбачених для прийняття регуляторних актів;

- інша інформація, яка на думку розробника проекту є важливою для прийняття рішення.

Натомість, відповідачем надано аналітичну довідку начальника відділу освіти Романівської селищної ради, а не пояснювальну записку. Надана аналітична довідка містить не всю інформацію, яка вимагається Регламентом, в тому числі не надано результатів громадського обговорення чи громадських слухань.

У вказаній довідці зазначено, що на етапі діагностування стану освіти у громаді, крім аналізу статистичних даних було проведено анкетування учасників освітнього процесу: учнів, батьків та учителів. Для цього використовувався інструментарій з методики самооцінювання роботи школи. Анкетування відбувалось шляхом заповнення онлайн-анкети в середовищі Googl-форм. Опитування анонімне. Крім цього, використано такий метод дослідження як "фокус-група", що дозволив отримати відгуки респондентів (учнів, вчителів, батьків, представників місцевих громад) про якість освітньої діяльності закладів загальної середньої освіти на території об'єднаної громади.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає про те, що вся необхідна інформація щодо освітньої реформи публікувалась на офіційній сторінці Гуманітарного відділу Романівської селищної ради, у соціальній мережі Facebook, яка охоплює широку аудиторію серед різновікової категорії населення громади в цілому.

Судом здійснено огляд електронного доказу офіційної сторінки Гуманітарного відділу Романівської селищної ради, у соціальній мережі Facebook за адресою: https://www.facebook.com/share/p/PcWymUywm5A2AjDE/, на якій 19.02.2021 розміщено анонімне анкетування для учителів, здобувачів освіти та батьків, щодо оцінки якості освітніх і управлінських процесів в закладах загальної середньої освіти.

З даного допису слідує, що Гуманітарним відділом Романівської селищної ради таке опитування проводилось в рамках підготовки "Стратегії розвитку освіти Романівської селищної ради" та зазначено, що за результатами опитування буде проведено аналіз та визначення основних напрямків удосконалення діяльності закладів загальної освіти, на основі яких будуть сформовані завдання та заходи Стратегії, також на даному дослідженні будуть ґрунтуватися плани реорганізації та оптимізації мережі.

Варто зауважити, що відповідач не надав зразків анкет для вчителів, батьків та учнів 7-11 класів, з яких можливо було б встановити на які питання пропонувалось відповісти респондентам та не вказав про кількість учасників, які взяли участь в такому анкетуванні.

Крім того, вказане опитування не може слугувати належним та допустимим доказом вивчення думки мешканців Романівської громади з приводу конкретних питань, які є предметом регулювання в оскаржуваному рішенні.

Також анонімне анкетування в соціальній мережі, допис про яке має уподобання лише чотирьох користувачів та два поширення, нівелює твердження відповідача про те, що дана мережа охоплює широку аудиторію серед різновікової категорії населення громади в цілому.

До того ж, відповідачем не висвітлено результати анонімного анкетування, проведеного Гуманітарним відділом Романівської селищної ради, мотиви їх урахування чи відхилення при прийнятті спірного рішення.

Щодо доводів відповідача про те, що питання щодо основних напрямків стратегії розвитку освіти в громаді розглядалося на нараді зі старостами старостинських округів Романівської селищної ради 03.03.2021, суд зазначає таке.

Згідно наданого відповідачем Плану проведення наради-навчання зі старостами старостинських округів Романівської селищної ради, затвердженого Романівським селищним головою, такий захід мав відбутися 03.03.2021 та згідно з порядком денним включав в себе вступ начальника відділу освіти Оксани Гаврилової з питання "Основні напрямки стратегії розвитку освіти в громаді", що мав тривати до 10 хвилин.

Однак, з наданих документів неможливо констатувати, що така нарада-навчання відбулась і що на ній обговорювалося питання трансформації мережі закладів загальної середньої світи Романівської селищної ради з метою з'ясування думки мешканців громади.

Відповідач також зазначає, що проведення громадського обговорення було унеможливлено у зв'язку із запровадженням карантину на всій території України.

Щодо вищевказаних доводів відповідача суд зауважує, що з введенням на території України карантинних заходів різного рівня з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, станом на дату виникнення спірних правовідносин, проведення масових заходів вимагало суворого дотримання низки норм передбачених у постанові Кабміну Міністрів України "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 09.12.2020 № 1236 та постанові Головного санітарного лікаря від 09.05.2020 №18, проте не забороняло проведення заходів.

Зі змісту листа Романівської селищної ради від 18 вересня 2024 року № 2203/04-32 встановлено, що відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами), від 20.05.2020 № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів", від 22.07.2020 № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", від 09.01.2020 № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" з 12 березня 2020 року до 30 червня 2023 року на усій території України було встановлено карантин. На підставі вищевикладеного громадські слухання не проводились, відповідна інформація публікувалась в мережі інтернет та місцевій пресі, озвучувалась на засіданнях постійних комісій, інформували на нарадах з керівниками закладів загальної середньої освіти, доводили до відома виконавчий комітет. План трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради розмішено на сайті Гуманітарного відділу.

Водночас, судом здійснено огляд офіційного сайту Романівської селищної ради в мережі Інтернет за адресою: https://romanivska-gromada.gov.ua/news/1618132038/, на якому міститься публікація від 11.04.2021 - "Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення Програми соціально економічного розвитку громади та питання оптимізації закладів освіти Романівської селищної ради", з якого вбачається, що Романівська селищна рада під час карантину призначала проведення громадського обговорення в залі для засідань на 15.04.2021.

У зазначеній публікації Романівська селищна рада вказала, що метою громадських обговорень є, зокрема врахування думки громадян та громадських об'єднань з питань реорганізації закладів освіти з пониженням ступеня з метою надання якісних послуг в галузі "Освіта" (Булдичівського ЗЗСО, Камінського ЗЗСО, Врублівського ЗЗСО, Гордіївського ЗЗСО, Романівського ЗЗСО).

З наведеного слідує, що за три місяці до прийняття оскаржуваного рішення, в період карантину, Романівською селищною радою проводились масові заходи, зокрема у форматі зустрічі/наради щодо питання оптимізації закладів освіти Романівської селищної ради.

Разом з тим, на актуальній версії офіційного вебсайту відповідача жодного оголошення про проведення громадських слухань щодо питання затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2021-2027 роки не було.

Під час розгляду справи судом відповідач як на підставу для прийняття спірного рішення посилався на розгляд питання трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на засіданнях постійних комісій Романівської селищної ради.

Втім, в контексті зазначеного суд зауважує, що проведення засідань постійних комісій є частиною поточної роботи селищної ради, яка передбачена серед іншого і Регламентом, і сама по собі не свідчить про з'ясування та врахування інтересів територіальної громади з питань, що розглядаються на таких засіданнях.

З метою вставлення всіх об'єктивних обставин справи, судом першої інстанції було викликано та допитано в якості свідків - ОСОБА_14 та ОСОБА_15 .

ОСОБА_14 , начальник гуманітарного відділу Романівської селищної ради, показала, що була безпосередньо залучена до аналітичної та організаційної роботи, пов'язаної з трансформацією мережі ліцеїв в Романівській територіальній громаді. Вся необхідна інформація щодо освітньої реформи публікувалась на офіційній сторінці гуманітарного відділу Романівської селищної ради, у соціальній мережі Facebook, проводились опитування серед вчителів, батьків, учнів у дистанційному режимі. 03 березня 2021 року на нараді зі старостами старостинських округів Романівської селищної ради вона інформувала про питання щодо основних напрямків стратегії розвитку освіти в громаді. 15 квітня 2021 року у Романівській селищній раді відбулася зустріч з представниками громадських організацій щодо обговоренння програми соціально-економічного розвитку громади та питання оптимізації закладів освіти Романівської селищної ради. 07 липня 2021 року вона була доповідачем щодо Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2021-2027 роки, і комісією одноголосно вирішено винести розгляд даного питання на сесію селищної ради. 09 липня 2021 року на засіданні постійної комісії з питань бюджету та комунальної власності Романівської селищної ради вона також інформувала з питань освіти, зокрема з питання про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2021-2027 роки. За результатами засідання комісія одноголосно рекомендувала сесії селищної ради затвердити вказаний План. Оскаржуване рішення було прийнято після проведення комплексного аналізу ситуації в освітній сфері громади, матеріально-технічного та фінасового забезпечення закладів, детального аналізу витрат на кожен заклад, кількості учнів, яка постійно зменшується, розглянуто всі можливі проєкти реорганізації.

ОСОБА_15 , показала, що у березні 2021 року набула повноважень депутата Романівської селищної ради та входила до складу постійної комісії з питань бюджету та комунальної власності Романівської селищної ради. У 2021 році План трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради не обговорювався, ніяких громадських слухань та опитувань не проводилось. Її дитина наразі навчається в 4 класі, у 2021 році в школі з батьками не обговорювали питання щодо трансформації Романівського ліцею № 1 (у смт.Романів) та Романівського ліцею №2 (у с.Романівка). У 2021 році обговорювалися лише питання щодо закриття сільських шкіл, з 11 навчальних закладів по селах мало залишитися 7, у зв'язку зі зменшенням кількості учнів. Пам'ятає, що розміщення Романівської школи, як ліцею для старшої школи, планувалося у корпусі № 2, по вул.Шевченка смт.Романів, який до 2019 року функціонував як школа. У 2021 році, під час карантинних обмеженнь, були проведені громадські обговорення Плану соціально-економічного розвитку, і чимало людей прийняло в ньому участь. Проєкт рішення "Про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2024-2027 роки у новій редакції" від 16.07.2024 не розглядався на засіданні сесії Романівської селищної ради та був знятий з порядку денного. Лише 27 серпня 2024 року були проведені громадські обговорення вказаного проєкту рішення від 16.07.2024, за результатами якого вона увійшла до складу до робочої групи.

На підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем не було забезпечено перед прийняттям оспорюваного рішення, право усім зацікавленим особам висловитися та навести свої пропозиції.

З огляду на наведене, суд погоджується з доводами позивача та третіх осіб, які не заявляють окремих вимог на стороні позивача - батьків дітей, які навчаються у Романівському ліцеї №1 (у смт.Романів), який оскаржуваним рішенням передбачено реорганізувати у гімназію, про те, що відповідачем спірне рішення прийняте без врахування думки територіальної громади.

Доводи позивача, що оскаржуване рішення прийнято всупереч інтересам територіальної громади, додатково підтверджується підписами 538 мешканців громади на звернені від 26.08.2024 щодо громадського обговорення в якому підписанти заперечують проти такої трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради, за якої Романівський ліцей №1 (селище Романів), у якому кількість учнів на даний момент - 1038 учнів, буде реорганізовано у гімназію, а Романівський ліцей №2 (село Романівка), у якому кількість учнів на даний момент - 199 учнів, збереже статус ліцею, відтак учні 10-11 класів із селища Романів будуть вимушені їздити щоденно на навчання у село Романівка та просять врахувати їх позицію щодо збереження статусу ліцею за Романівським ліцеєм №1 (селище Романів).

У постановах від 26 червня 2018 року у справі №826/2810/17, від 21 серпня 2018 року у справі № 826/13584/16, від 20 березня 2019 року у справі № 810/726/18 Верховний Суд неодноразово наголошувалося на необхідності врахування значного суспільного інтересу при вирішенні конкретної справи, у зв'язку з чим вважали, що вирішення такого суспільно важливого та соціально значущого питання як реорганізація/ліквідація загальноосвітньої школи, потребує з боку суб'єкта владних повноважень не тільки необхідності обов'язкового дотримання всіх передбачених вимог чинного законодавства України, а і найретельнішого дослідження такого питання з урахуванням думки суспільства.

На думку суду, належне проведення консультацій з громадськістю як обов'язкова складова процедури при розгляді питань, які стосуються конституційних прав та свобод громадян, зокрема, права на освіту, передбачає врахування позиції громадськості або обґрунтування неможливості такого врахування з об'єктивних причин.

З огляду на відсутність такого обґрунтування, суд вважає, що вирішення питання, що становить суспільний інтерес, а саме щодо трансформації мережі закладів загальної середньої освіти, відбулось з порушенням прав громадськості на участь у прийнятті рішення.

Суд враховує, що забезпечення якнайкращих інтересів дитини є одним із базових міжнародних принципів, який закріплений, зокрема, у статті 24 Хартії основних прав Європейського Союзу. Зміст цього принципу полягає у тому, що при здійсненні будь-яких дій по відношенню до дітей, як з боку органів державної влади, так і з боку приватних установ, вищі інтереси дитини повинні розглядатися як пріоритетні.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зважає на постанову від 06 лютого 2019 року (справа №720/1536/16-а) колегії суддів Касаційного адміністративного суду, яка, посилаючись на раніше висловлену Верховним Судом правову позицію у постанові від 14 серпня 2018 року у справі № 359/6814/17, дійшла таких висновків:

- рішення про ліквідацію та реорганізацію навчального закладу комунальної форми власності приймає місцева (сільська, селищна, міська) рада, у віданні якої перебуває відповідний навчальний заклад;

- консультації з громадськістю проводяться в обов'язковому порядку, зокрема, з приводу розроблення та реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку;

- оскаржувані рішення впливають на таке важливе конституційне право позивачів (їх дітей), як право на освіту, що є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади при прийнятті таких рішень;

- як зазначено у статті 3 Конвенції "Про права дитини", схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної Асамблей ООН від 20.11.1989 №44/25, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 № 789-XII, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Отже, у випадку наявності будь-якої правової колізій, неповноти, нечіткості або суперечливості законодавства, що регулює спірні правовідносини, що стосуються інтересів дітей, з урахуванням положень статті 3 Конвенції "Про права дитини", пріоритети повинні надаватися якнайкращому забезпеченню інтересів дітей.

Однак, за обставинами цієї справи, відповідачем не було дотримано зазначених вимог, а думка батьків, діти яких навчаються в даному навчальному закладі, взагалі не враховувалась.

При цьому, Верховний Суд, зокрема у постановах від 20 березня 2019 року у справі №810/726/18, від 15 вересня 2020 року у справі № 804/3108/16, від 28 квітня 2021 року у справі №1.380.2019.003061, від 18 травня 2022 року у справі № 280/988/19 та від 14 лютого 2023 року у справі № 640/24975/21, неодноразово вказував, що у справах, пов'язаних із захистом конституційних прав особи, а також суспільного (публічного) інтересу, важливим є досягнення оптимального балансу між суспільними (публічними) та приватними інтересами (принцип пропорційності), що є вимогою громадянського суспільства, демократичної, соціальної та правової держави, а також складовою принципу верховенства права.

Зважаючи на те, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем не було дотримано вимоги частини 2 статті 32 Закону України "Про повну загальну середню освіту" та Порядку №996 щодо належного обговорення проекту оскаржуваного рішення на громадських слуханнях, спірне рішення Романівської селищної ради від 14.07.2021 №465-11/21 "Про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2021-2027 роки" є протиправним і підлягає скасуванню.

Відповідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Отже, ст.2 КАС України та ч.4 ст.242 КАС України вказують, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Доводи викладені в апеляційній скарзі висновків суду першої інстанції не спростовують.

За змістом частини першої статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Романівської селищної ради Житомирського району Житомирської області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Шидловський В.Б.

Судді Капустинський М.М. Сапальова Т.В.