Постанова від 26.06.2025 по справі 160/11747/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/11747/24

Головуючий суддя І інстанції - Тулянцева І.В.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),

суддів: Чередниченка В.Є., Чепурнова Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 в адміністративній справі №160/11747/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у винесенні рішення №104350008576 від 02.04.2024 р. про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за заявою від 25.03.2024 р. №828, поданою відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та у не зарахуванні пільгового стажу;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у не скасуванні рішення №104350008576 від 02.04.2024р. про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області скасувати в повному обсязі прийняте ним рішення №104350008576 від 02.04.2024р., та призначити ОСОБА_1 з 25 березня 2024 року пенсію за віком на пільгових умовах, на підставі заяви №828 поданої відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням проведеного розрахунку періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за списком № 1 з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, та зарахувати до пільгового стажу період роботи позивача в зоні відчуження ЧАЕС з 01.01.2001р. по 16.09.2011р., підтверджений довідками виданими ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» №07/200-115 від 20.03.2024р., за період роботи з 01.01.2010р. по 16.09.2011р., та №07/200-116 від 20.03.2024р., за період роботи з 01.01.2001р. по 16.09.2011р. Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов'язати виплачувати призначену з 25 березня 2024 року пенсію за віком на пільгових умовах.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №104350008576 від 02.04.2024 року про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період її роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1 з 01.01.2001р. по 16.09.2011р. та зарахувати період роботи з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 р. з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п. “а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 у справі №1-5/2018 (764/15) - з 25.03.2024 року.

В іншій частині позовних вимог було відмовлено.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати вищезазначене рішення та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що останній не є належним відповідачем в частині зобов'язання зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період її роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1 з 01.01.2001р. по 16.09.2011р. та зарахувати період роботи з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 р. з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п. “а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», оскільки саме Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є належною стороною, яка приймала рішення про призначення пенсії позивачу.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, на підставі ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 25.03.2024 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

У зв'язку з впровадженням екстериторіальності заяву позивача було направлено для опрацювання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та розглянуто ним.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №104350008576 від 02.04.2024 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року.

Рішення мотивоване тим, що згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу, не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Згідно наданих до заяви документів про стаж, що визначені Порядком № 637 та враховуючи дані реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (сплата внесків згідно ОК-5 по 31.12.2023), на теперішній час страховий стаж складає 30 років 0 місяців 25 днів; пільговий стаж складає 12 років 01 місяць 27 днів. До страхового стажу зараховано усі періоди роботи. До пільгового стажу не зараховано період роботи з 01.01.2010 по 16.09.2011, оскільки до уваги не взята пільгова довідка №07/200-115 від 20.03.2024, яка не відповідає вимогам додатку 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній». Отже, в призначенні пенсії по Списку №1 згідно наданої заяви від 25.03.2024 відмовлено, за не досягненням пенсійного віку згідно чинного законодавства.

Не погодившись з правомірністю наведеного рішення відповідача, позивач звернулась до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на зарахування до пільгового стажу періоду її роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1 з 01.01.2001р. по 16.09.2011р. та зарахування періоду роботи з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 р. з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення №1788-XII від 05.11.1991 року (далі Закон №1788-XIІ), у редакції чинній до прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 (36-2003-п) виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, який набув чинності з 01.04.2015 року, віковий ценз для жінок збільшено до 50 років із одночасним запровадженням правила поетапного збільшення показника вікового цензу.

Так, до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

45 років - по 31 березня 1970 року включно;

45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;

46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;

46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;

47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;

47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;

48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;

48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;

49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;

49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;

50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо підвищення пенсій №2148-VIII від 03.10.2017 року, текст Закону №1058-IV доповнений, зокрема, статтею 114, згідно із п.1 ч.2 якої на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші.

Вказана норма набула чинності з 01.10.2017 року.

Натомість, Рішенням Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020 року, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б“-«г“ статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року № 213-VIII.(п. 1 рішення_

Згідно з п. 2 Рішення № 1-р/2020, стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б“-«г“ статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до п. 3 Рішення № 1-р/2020 , застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б“-«г“ статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:

«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV- з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 45 років, тоді як другий - у 50 років.

Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України»).

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.

Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній в постанові від03.11.2021 року в справі № 360/3611/20, що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Як видно з матеріалів справи, спір між сторонами виник у зв'язку з невизнанням відповідачем права позивача на призначення їй пенсії за списком №1 після досягнення 45 років.

Таким чином, з огляду на вказані правові приписи, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що відмова управління ПФУ в призначенні позивачу, яка на час звернення із заявою про призначення пенсії досягла 47 років, мала необхідний страховий стаж роботи, у тому числі на роботах за списком № 1, пенсії на пільгових умовах за віком з посиланням на недосягнення нею 50-річного пенсійного віку, визначеного ч. 1 статті 114 Закону № 1058-ІV є протиправною.

Що стосується наявності у позивача права на зарахування зарахувати до пільгового стажу періоду роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1 з 01.01.2001р. по 16.09.2011р. та зарахувати період роботи з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 р. з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, то колегія суддів апеляційного суду зазначає наступне.

Як видно з трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 12.09.1996 року, остання містить наступні записи:

- 01.01.2001 на посаді прибиральниці виробничих приміщень в Чорнобильський спеціальний район електричних мереж у Відкритому акціонерному товаристві «КИЇВОБЛЕНЕРГО» (наказ № 860-к від 25.12.2000);

- 30.01.2002 ВАТ «КИЇВОБЛЕНЕРГО» перетворено у Відкрите акціонерне товариство «А.Е.С. КИЇВОБЛЕНЕРГО» (наказ №22 від 30.01.2002);

- 25.04.2004 ВАТ «А.Е.С. Київобленерго» перетворено у ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» (наказ №86/1 від 25.02.2004);

- 19.07.2006 Чорнобильський район електричних мереж перетворено в Чорнобильський районний підрозділ (наказ №271 від 20.07.2006);

- 06.07.2007 переведена на посаду прибиральника службових приміщень експлуатаційної дільниці Чорнобильського РП (наказ №3353-к від 06.07.2007);

- 17.08.2007 переведена на посаду діловода Експлуатаційної дільниці Чорнобильського районного підрозділу ЗАТ «АЕС КИЇВОБЛЕНЕРГО» (наказ №4065 к від 17.08.2007);

- 27.04.2011 ЗАТ «АЕС КИЇВОБЛЕНЕРГО» перейменовано в ПАТ «АЕС КИЇВОБЛЕНЕРГО»;

- 16.09.2011 звільнена за угодою сторін, п.1 ст.36 КЗпП України (наказ №2752к від 14.09.2011).

Згідно з Довідкою №07/200-116 від 20.03.2024 року, виданою ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» встановлено, що ОСОБА_1 була безпосередньо зайнята на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 5 червня 1986 року № 665-195, які дають право на Державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173. В якій також зазначено, що позивач працювала з « 01» січня 2001 року (наказ № 860-к від 25.12.2000 року) до « 16» вересня 2011 року (наказ № 2752-к від 14.09.2011 року) у Чорнобильському районному підрозділі. Указаний період зараховується до стажу роботи в зоні відчуження.

Згідно з Довідкою про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №07/200-115 від 20.03.2024 року, виданою ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» встановлено, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день в Чорнобильському районному підрозділі ПАТ «АЕС Київобленерго» і за період з 01 січня 2010 року до 16 вересня 2011 року виконувала роботи в діючих електроустановках, відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. За професією, посадою: діловод, код КП 4144, що передбачена Списком № 1 розділ ХХІІ «Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм». Підрозділ 4 Постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 479 від 04.07.2017). За період з 01.01.2010 р. до 16.09.2011 р.- 01 рік 08 місяців 15 днів. Підстава для видачі: Чорнобильський районний підрозділ знаходиться в зоні відчуження. Копії документів первинної атестації додаються (Наказ № 791 від 15.08.2014. Наказ № 982 від 02.10.2014, Висновок № 134 від 02.10.2014 Державної експертизи умов праці, наказ № 980 від 02.10.2014). Додаткові відомості: Атестація проведена вдруге. Наказ № 410 від 11.04.2018 «Про проведення атестації робочих місць Чорнобильського РП за умовами праці у 2018 р.», Наказ № 447 від 26.04.2019 «Про затвердження результатів атестації робочих місць у Чорнобильському РП», Довідка № КВ/75/82/Д від 21.05.2019 Державної служби України з питань праці.

Відповідно до Довідки №07/200-117 від 20.03.2024 року, виданою ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» ОСОБА_1 працювала в ВАТ «Київобленерго» з 01 січня 2001 року (наказ від 25.12.2000 р. № 860-к) до 16 вересня 2011 року (наказ від 14.09.2011 р. №2752-к) на посаді діловода Експлуатаційної дільниці Чорнобильського районного підрозділу ВАТ «Київобленерго», правонаступником якого є Відкрите акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго» згідно Свідоцтва від 28.12.2001 г. № 2231. Відкрите акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго» перетворено в Закрите акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго» згідно Свідоцтва від 25.02.2004 № 2231. Закрите акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго» перетворено в Публічне акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго» згідно Свідоцтва від 27.04.2011 № 733884. ПАТ «А.Е.С. Київобленерго» перейменовано в ПАТ «Київобленерго» згідно з протоколом загальних зборів акціонерів від 29.04.2013 ПАТ «Київобленерго» перейменоване в ПрАТ «Київобленерго» згідно з протоколом загальних зборів акціонерів від 30.05.2017 р. ПрАТ «Київобленерго» перейменовано на ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» згідно з протоколом Загальних зборів акціонерів № 1/2020 від 21.08.2020.

Як видно з оскаржуваного рішення пенсійного органу, підставою для незарахування до пільгового стажу роботи позивача за Списком №1 період з роботи з 01.01.2010 по 16.09.2011 року були висновки відповідача про те, що пільгова довідка №07/200-115 від 20.03.2024 не відповідає вимогам додатку 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній». Крім того, відповідно до розрахунку страхового стажу форми РС-право за пенсійною справою №104350008576, наявною в матеріалах справи, позивачу не було зараховано до пільгового стажу роботи період з 01.01.2001 по 16.09.2011 без зазначення конкретної причини незарахування.

Так, згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 позивач в період з 01.01.2001 року по 06.07.2007 року працювала на посаді прибиральниці виробничих приміщень в Чорнобильському спеціальному районі електричних мереж у Відкритому акціонерному товаристві «КИЇВОБЛЕНЕРГО», з 06.07.2007 року переведена на посаду прибиральника службових приміщень експлуатаційної дільниці Чорнобильського РП, та з 17.08.2007 по 16.09.2011 року працювала на посаді діловода Експлуатаційної дільниці Чорнобильського районного підрозділу ЗАТ «АЕС КИЇВОБЛЕНЕРГО».

Відомості зазначені у довідці №07/200-117 від 20.03.2024 року стосовно того, що позивач у період з 01 січня 2001 року (наказ від 25.12.2000 р. № 860-к) до 16 вересня 2011 року (наказ від 14.09.2011 р. №2752-к) працювала на посаді діловода Експлуатаційної дільниці Чорнобильського районного підрозділу ВАТ «Київобленерго», частково не відповідають інформації зазначеній у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 , задля встановлення факту роботи позивача у спірний період роботи суд керується основним документом, який підтверджує стаж роботи, а саме трудовою книжкою.

Отже, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що матеріалами справи підтверджується факт роботи позивача в період з 01.01.2001 року по 16.09.2011 року в Чорнобильському спеціальному районі електричних мереж у Відкритому акціонерному товаристві «КИЇВОБЛЕНЕРГО», який в подальшому неодноразово перейменовувався.

Поряд з вказаним, в матеріалах справи міститься: Наказ № 791 від 15.08.2014. Наказ № 982 від 02.10.2014, Висновок № 134 від 02.10.2014 Державної експертизи умов праці, наказ № 980 від 02.10.2014), Наказ № 410 від 11.04.2018 «Про проведення атестації робочих місць Чорнобильського РП за умовами праці у 2018 р.», Наказ № 447 від 26.04.2019 «Про затвердження результатів атестації робочих місць у Чорнобильському РП», Довідка №КВ/75/82/Д від 21.05.2019 Державної служби України з питань праці.

Згідно із зазначеними наказами про проведення атестації робочих місць, передбачено, що особи, які працювали на посадах «Діловод 1 категорії» мають право на призначення пільгової пенсії за Списком №1. Проте суд звертає увагу на те, що вказані документи були прийняті після 16.09.2011 (кінцева дата спірного періоду), а також посада «прибиральника виробничих приміщень» та «прибиральника службових приміщень» не була атестована підприємством. Відтак суд критично ставиться до вищезазначених наказів, як доказу на підтвердження пільгового характеру роботи за Списком №1.

Натомість, відповідно до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173, час роботи повний робочий день у зоні відчуження дає право на пенсію на пільгових умовах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

У подальшому, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2010 №173 Список №1 доповнено позицією 22.1-1 г, якою передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах працівників, зайнятих повних робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджений Міністерством надзвичайних ситуацій за погодженням з Міністерством праці та Міністерством охорони здоров'я.

На виконання вимог статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах від 16.01.2003 №36 Міністерством надзвичайних ситуацій України наказом від 13.03.2012 затверджено Перелік підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий дань, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 (надалі - Перелік підприємств №576).

Відповідно до пункту 2 цього наказу обов'язок щодо подання його на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України покладено на Державне агентство України з управління зоною відчуження.

Таким чином, станом на час звернення позивача за призначенням пенсії та виникнення спірних у цій справі правовідносин, Перелік у встановленому законом порядку було затверджено і обов'язок щодо його реєстрації Державним агентством України з управління зоною відчуження виконано.

Крім того, за правилами пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2005 №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків.

Таким чином, незалежно від часу затвердження Переліку підприємств особа буде мати право на пенсію за віком на пільгових умовах за умови, що підприємство, на якому вона працювала, буде включено до цього Переліку.

Отже, невжиття Державним агентством України з управління зоною відчуження заходів щодо реєстрації проекту Переліку підприємств, установ і організацій, працівники яких зайняті повний робочий день у зоні відчуження та мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, яке сформувало Міністерство екології та природних ресурсів України, за умови подальшої реєстрації Переліку, сформованого Міністерством надзвичайних ситуацій України, не призвело до порушення прав позивача на призначення пенсії на пільгових умовах.

Із зазначених норм права, що регулюють питання зарахування до пільгового страхового стажу періодів роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС вбачається, що перевірці підлягають наявність відповідного трудового стажу, що підтверджується трудовою книжкою або, у разі такої необхідності, уточнюючими довідками підприємств та організацій; включення до Переліку підприємств № 576, підприємств в яких працювала особа.

З матеріалів справи видно, що Чорнобильський районний підрозділ ЗАТ «A.E.С. Київобленерго», де позивач працювала у період з 01.01.2001 року по 16.09.2011 року, віднесено до Переліку підприємств №576.

Також, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності посилань відповідача на неврахування довідки №07/200-115 від 20.03.2024, з підстав її невідповідності вимогам додатку 5 Постанови №637, оскільки недоліки у виданій позивачеві довідці не можуть слугувати підставою для відмови в зарахуванні в пільговому обчисленні за Списком №1 періоду роботи в Чорнобильському районному підрозділі ЗАТ «A.E.С. Київобленерго» та позивач не може нести відповідальність за правильність заповнення та виготовлення довідок на підприємстві.

Таким чином, суд приходить до висновку, що період роботи позивача з 01.01.2001 року по 16.09.2011 року має бути захований до пільгового стажу роботи за Списком №1.

Щодо правомірності зобов'язання пенсійного органу здійснити зарахування періоду роботи з 01.01.2001р. по 16.09.2011р., з урахуванням проведеного розрахунку періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за списком № 1 з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, то колегія суддів апеляційного суду зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» - час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу, роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою №831 передбачено, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. № 36).

01.01.2004 набув чинності Закон № 1058-IV.

Преамбулою Закону № 1058-IV визначено, що він розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Згідно зі статтею 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до частини 2 названої статті Закону №1058-IV виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Пунктом 16 Розділу XV Прикінцеві Положення Закону №1058-IV визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Періоди, з яких складається страховий стаж визначено статтею 24 Закону №1058-IV.

Так, положення частини 4 згаданої статті передбачають, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до абзацу 9 частини 3 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що за періоди трудової діяльності після 01.01.2004 винятки в обчисленні страхового стажу не в одинарному розмірі можуть бути передбачені виключно Законом №1058-IV.

Так, згідно абзацу 10 частини 3 статті 26 загаданого Закону встановлено, що за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що вимоги Закону № 1058-IV передбачають можливість зарахування до страхового стажу додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи за списком № 1. Проте, норми цього закону не містять положень про те, що стаж роботи за списком № 1 зараховується до страхового стажу у полуторному розмірі. Так само норми зазначеного закону не містять посилань на можливість застосування при розрахунку страхового стажу за списком № 1 положень інших законодавчих актів та/або нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, зокрема згаданої вище постанови від 10.09.2008 № 831.

Таким чином, позивач має право на зарахування у полуторному розмірі до пільгового стажу період роботи з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 року.

При цьому, зі змісту оскаржуваного судового рішення видно, що суд першої інстанції дійшов висновку щодо необхідності зобов'язання, саме Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період її роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1 з 01.01.2001р. по 16.09.2011р. та зарахувати період роботи з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 р. з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п. “а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 у справі №1-5/2018 (764/15) - з 25.03.2024 року.

Однак, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що на виконання вимог ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22).

Відповідно до п. 1.1 розд. 1 «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку 22-1 (у вказаній редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Згідно з п. 4.1 розд. IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до п. 4.2 розд. IV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.10 розд. IV Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсій, суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсій територіальними органами Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.

З матеріалів справи видно, що опрацювання заяви позивача з питання перерахунку пенсії здійснено за принципом екстериторіальності, що відповідало діючому порядку приймання та розгляду таких заяв органами Пенсійного фонду України.

Органом, відповідальним за розгляд по суті вказаної заяви та прийняття рішення за нею, було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Відтак, з огляду на вказані правові приписи та вказані обставини справи, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що саме на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області має бути покладений обов'язок зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період її роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1 з 01.01.2001 р. по 16.09.2011 р. та зарахувати період роботи з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 р. з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п. “а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 у справі №1-5/2018 (764/15) - з 25.03.2024 року.

Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає зміні, шляхом викладення абзаців 3 та 4 його резолютивної частини в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період її роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1 з 01.01.2001р. по 16.09.2011р. та зарахувати період роботи з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 р. з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п. “а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 у справі №1-5/2018 (764/15) - з 25.03.2024 року». В іншій частині рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 КАС України, зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 в адміністративній справі №160/11747/24- змінити, шляхом викладення абзаців 3 та 4 його резолютивної частини в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період її роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1 з 01.01.2001р. по 16.09.2011р. та зарахувати період роботи з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 р. з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п. “а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 у справі №1-5/2018 (764/15) - з 25.03.2024 року».

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 в адміністративній справі №160/11747/24 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко

суддя Д.В. Чепурнов