Постанова від 26.06.2025 по справі 160/23302/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/23302/24

Головуючий суддя І інстанції - Ільков В.В.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),

суддів: Чепурнова Д.В., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 року в адміністративній справі №160/23302/24 за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 в якому, з урахуванням уточнень, просило стягнути податковий борг у розмірі 292798.36 грн. 30.09.2024 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з зустрічним позовом, в якому просила:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 1037720-2405-0463 від 09.06.2021 року у сумі 96301,82 грн., №1037718-2405-0463 від 06.09.2021 року у сумі 140021,18 грн., №1037718-2405-0463 від 06.09.2021 року у сумі 3695,75 грн., № 1037720-2405-0463 від 06.09.2021 року у сумі 52573,75 грн.;

- визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 22.02.2022 року №007183-1304-0462 на суму 4347,50 грн..

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 року адміністративний позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 292798,36 грн. було залишено без задоволення.

Зустрічний адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень було задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 1037720-2405-0463 від 06.09.2021 року у сумі 96301,82 грн., №1037718-2405-0463/1 від 06.09.2021 року у сумі 3018,12 грн.; №1037718-2405-0463/2 від 06.09.2021 року у 10219,86 грн.; №1037718-2405-0463/3 від 06.09.2021 року у 34873,20 грн.; №1037718-2405-0463 від 06.09.2021 року у сумі 3695,43 грн., №1037718-2405-0463 від 06.09.2021 року у сумі 52573,75 гривень.

Визнано протиправною та скасовано податкову вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 22.02.2022 року №007183-1304-0462 на суму 4347,50 гривень.

У іншій частині зустрічних позовних вимог було відмовлено.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов податкового органу задовольнити, а в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що на час формування податкових повідомлень-рішень за 2018-2020 роки, об'єкт нерухомого майна мав статус - житловий будинок, що свідчить про правомірність спірних податкових повідомлень-рішень.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як було встановлено судом першої інстанції, на обліку у ГУ ДПС у Дніпропетровській області як платник податків перебуває фізична особа ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та має податковий борг у сумі 292 798,36 гривень.

Так, за даними інформаційно-комунікаційних системи ДПС України Пуськова В.І. є власником об'єктів житлової нерухомості:

- квартира, за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 51,0 кв.м., реєстраційний номер майна 34972839, дата державної реєстрації права власності з 12.12.2011, частка власності 1/1;

- квартира, за адресою: АДРЕСА_2 ;

- житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_3 загальною площею 1090,9 кв.м., реєстраційний номер майна 1049391612101, дата державної реєстрації права власності з 07.10.2016, реєстраційний номер майна 34400229, частка власності 1/1.

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна ОСОБА_1 належить на праві власності, зокрема незавершений будівництвом житловий будинок, загальною площею 1090,9 кв.м., за адресою: АДРЕСА_3 .

На вказаний об'єкт незавершеного будівництва складено технічний паспорт на житловий будинок (інвентаризаційна справа №610).

Також, складено звіт за результатами обстеження будівельних конструкцій об'єкту незавершеного будівництва за адресою АДРЕСА_3 (з фотофіксаціями об'єкту) за висновками якого встановлено, що за сукупністю виявлених дефектів при візуальному обстеженні технічний стан житлового будинку АДРЕСА_3 оцінюється непридатний для нормальної експлуатації (категорія технічного стану - 3). Будівля знаходиться у непридатному для проживання технічному стані. Виявлені в ході обстеження дефекти і пошкодження впливають на несучу здатність конструкцій. Експлуатація будівлі в проектному режимі при поточному технічному стані неможлива без проведення ремонтно-відновлювальних робіт з усунення наявних дефектів та пошкоджень у відповідності до вимог діючої нормативної документації.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав та Реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до якої зазначено, що будинок АДРЕСА_3 , загальною площею 1090,9 кв.м є об'єктом незавершеного будівництва з моменту його придбання, а саме з 07.10.2016 року.

Встановлено, що в інтегрованих картках платника податків-фізичної особи ОСОБА_2 обліковується податковий борг у сумі 292 798,36 грн., а саме: заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 292 798,36 гривень.

Так, керуючись пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, з урахуванням норм визначених п. 102.1 ст. 102 ПКУ Пуськовій В.І. ГУ ДПС сформовані в ручному режимі податкові повідомлення - рішення форми «Ф» за 2018-2020 роки з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код бюджетної класифікації 18010200), а саме:

- ППР №1037720-2405-0463 від 06.09.2021 на суму 96301,82 грн.;

- ППР №1037718-2405-0463 від 06.09.2021 на суму 3695,43 грн.;

- ППР №1037718-2405-0463 від 06.09.2021 на суму 52573,75 грн.;

- ППР №1037718-2405-0463/1 від 06.09.2021 на суму 3018,12 грн.,

- ППР №1037718-2405-0463/2 від 06.09.2021 на суму 10219,86 грн.,

- ППР №1037718-2405-0463/3 від 06.09.2021 на суму 34873,20 гривень.

Пеня, нарахована згідно ст.129 ПКУ на загальну суму 206,18 гривень.

Вказані ППР надіслано на адресу відповідача за первісним позовом.

З урахуванням вимог ст.56, 57 ПК України, у зв'язку з несплатою фізичною особою ОСОБА_1 у встановлені строки нарахованих сум, грошові зобов'язання набули статусу податкового боргу.

Відповідно до ст.59 ПКУ, у зв'язку із несплатою до бюджету сум податкового боргу по фізичній особі ОСОБА_1 була сформована податкова вимога №0007183-1304-0362 від 22.02.2022 року, яка була направлена на адресу платника податків засобами поштового зв'язку.

Так, згідно долученого до матеріалів справи розрахунку, судом встановлено, що ППР №1037720-2405-0463 від 06.09.2021 року на суму 96301,82 грн. сформовано за податковий період 2018-2019 роки.

Об'єкт оподаткування: житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_3 загальною площею 1089,0 кв.м., частка власності 1/2.

Розрахунок податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, проводився з урахуванням таких показників:

за 2018 рік - 458,80 кв.м.* 0,852* 55,38 грн.+ 25000 грн. = 46831,63 грн., де: 458,80 кв.м. (638,80 кв.м. - 180 кв.м.) - загальна площа об'єктів оподаткування з урахуванням пільги. 0,852 - Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів). (частка власності по об'єкту станом на 2018) - 544,50/638,80 = 0,852. 55,38 грн. - 3723 грн.(Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018)*1,5%( ставка визначена відповідно до рішення ДМР типу об'єктів нерухомості житловий будинок) 25000 грн. - збільшення відповідно до п.п. 266.7.1 прим. 1 п. 266.7 ст. 266 ПК України;

за 2019 рік - 458,80 кв.м.* 0,852*62,60 + 25000 грн. = 49470,19 грн., де: 458,80 кв.м. (638,80 кв. м. - 180кв. м.) - загальна площа об'єктів оподаткування з урахуванням пільги. 0,852 - Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів) (частка власності по об'єкту станом на 2019 рік) - 544,50/638,80 = 0,852. 62,60 грн. - 4173 грн. (Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2019)*1,5%( ставка визначена відповідно до рішення ДМР типу об'єктів нерухомості житловий будинок) 25000 грн. - збільшення відповідно до п.п. 266.7.1 прим. 1 п. 266.7 ст. 266 ПК України.

Загальна сума: (46831,63 грн + 49470,19 грн.)= 96301,82 гривень.

ППР №1037718-2405-0463 від 06.09.2021 на суму 3695,43 грн. сформовано за податковий період 2018-2019 роки.

Об'єкт оподаткування: квартира, за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 43,3 кв.м., частка власності 1/1.

Розрахунок податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, проводився з урахуванням таких показників:

за 2018 рік - 458,80 кв.м. * 0,068* 55,85 грн. = 1742,43 грн., де: 458,80 кв.м. = (638,80 кв. м.- 180 кв.м.) - площа об'єктів оподаткування з урахуванням пільги. 0,068 - Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів) (частка власності по об'єкту 1/1 станом на 2018 рік) - (51,00 кв.м./638,80 кв.м.)= 0,068. 55,38 грн. - 3723 грн. (Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018)*1,5% (ставка визначена відповідно до рішення ДМР типу об'єкта нерухомості);

за 2019 рік - 458,80 кв.м. *0,068 * 62,60 грн.* = 1953 грн., де: 458,80 кв.м. (638,80 кв. м. - 180кв.м.) - площа об'єктів оподаткування з урахуванням пільги. 0,068 - Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів) (частка власності по об'єкту 1/1 станом на 2019 рік) - 51,00 кв.м. /638,80 кв.м.= 0,068. 62,60 грн. - 4173 грн. (Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2019)*1,5%( ставка визначена відповідно до рішення ДМР типу об'єктів нерухомості житловий будинок).

Загальна сума: (1742,43 грн. + 1953 грн.)= 3695,43 гривень.

ППР №1037718-2405-0463 від 06.09.2021 року на суму 52573,75 грн. сформовано за податковий період 2020 року.

Об'єкт оподаткування: житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_3 загальною площею 1089,0 кв.м., частка власності 1/2.

Розрахунок податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, проводився з урахуванням таких показників: 544,5 кв.м. *0,1747614* *70,85 грн. + 25000 грн.= 52573,75 грн., де: 544,5 - площа об'єкта оподаткування. 0,7147641 - Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів) ***Даний розрахунок сформовано в автоматичному режиму, відповідно до аналітично-інформаційної системи ДПС України. 70,85 грн. - 4173 грн. (Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2020) * 1,5% (ставка визначена відповідно до рішення ДМР типу об'єктів нерухомості житловий будинок) 25000 грн. - збільшення відповідно до п.п. 266.7.1 прим. 1 п. 266.7 ст. 266 ПК України.

Загальна сума: 52573,75 гривень.

ППР №1037718-2405-0463/1 від 06.09.2021 року на суму 3018,12 грн. сформовано за податковий період 2020 року.

Об'єкт оподаткування: квартира, за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 43,3 кв.м., частка власності 1/1.

Розрахунок податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, проводився з урахуванням таких показників: 1183,3 кв.м. * 0,036 * 70,85 грн.= 3018,12 грн., де: 1183,3 кв.м. - сумарна загальна площа всіх об'єктів нерухомості. 0,036 - Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів) - 43,3/1183,3 = 0 ,036 70,85 грн. - 4173 грн. (Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2020) * 1,5% (ставка визначена відповідно до рішення ДМР типу об'єктів нерухомості житловий будинок).

Загальна сума: 3018,12 гривень.

ППР №1037718-2405-0463/2 від 06.09.2021 року на суму 10219,86 грн. сформовано за податковий період 2020 року.

Об'єкт оподаткування: житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_3 загальною площею 1089,0 кв.м., частка власності 1/1.

Розрахунок податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, проводився з урахуванням таких показників: 1183,3 кв.м. *0,036 * 70,85 грн. + 25000 грн. = 10219,86 грн., де: 1183,3 кв.м. - сумарна загальна площа всіх об'єктів нерухомості за 2020 рік. 0,920 - Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів) (частка власності по об'єкту станом на 2018) - 1089 кв.м./1183 кв.м. = 0,092. 70,85 грн. - 4173 грн. (Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2020) * 1,5% (ставка визначена відповідно до рішення ДМР типу об'єктів нерухомості житловий будинок) 25000 грн. - збільшення відповідно до п.п. 266.7.1 прим. 1 п. 266.7 ст. 266 ПК України.

Загальна сума: 10219,86 гривень.

ППР №1037718-2405-0463/3 від 06.09.2021 року на суму 34873,20 грн. сформовано за податковий період 2018 - 2020 роки.

Об'єкти оподаткування:

1) Житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_3 загальною площею 1089,0 кв.м., частка власності 1/1.

2) Квартира, за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 51,0 кв.м.

Розрахунок податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, проводився з урахуванням таких показників:

за 2018 рік - 638,8 * 0,080 *55,85= 2049,92 грн, де: об'єкт оподаткування: квартира: АДРЕСА_1 . 458,80 кв.м. = (638,80 кв. м.- 180 кв.м.) - загальна площа об'єктів оподаткування з урахуванням пільги. 0,068 = Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів) (51,00 кв.м./638,80 кв.м.) = 0,080. 55,38 грн. = 3723 грн. (Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018)*1,5% (ставка визначена відповідно до рішення ДМР до типу об'єкта нерухомості);

за 2019 рік 458,8*62,60 * 0,080 = 2297,67 грн., де: об'єкт оподаткування: квартира: АДРЕСА_1 . 458,80 кв.м. = (638,80 кв. м.- 180 кв.м.) - загальна площа об'єктів оподаткування з урахуванням пільги. 0,068 - Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів) 51,00 кв.м./638,80 кв.м.)= 0,080. 62,60 грн. - 4173 грн. (Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2019)*1,5% (ставка визначена відповідно до рішення ДМР до типу об'єкта нерухомості);

за 2020 рік - 1089,3 кв.м. *2,0928* 70,85/12 *2 міс. = 26912,34 грн., де: об'єкт оподаткування: житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_3 загальною площею 1089,0 кв.м., частка власності 1/1. 1089,3 - загальна площа об'єктів оподаткування. 2,0928 - Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів) ***Даний розрахунок сформовано в автоматичному режиму, відповідно до аналітично-інформаційної системи ДПС України. 70,85 грн. - (Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2020) * 1,5% (ставка визначена відповідно до рішення ДМР до типу об'єкта нерухомості) 2 міс - визначений період користування (листопад - грудень);

за 2020 рік - 1183,3 *0,043 * 70,85/12 * 10 = 3011,13 грн., де: об'єкт оподаткування: квартира, за адресою: АДРЕСА_1 ., частка власності 1/1 1183,3 кв.м. - загальна площа об'єктів оподаткування. 0,043 - Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів) 70,85 грн. - (Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2020) * 1,5% (ставка визначена відповідно до рішення ДМР до типу об'єкта нерухомості) 10 - визначений період користуваня (січень-жовтень);

за 2020 рік - 1140,0 *0,045 * 70,85/12 *2 = 602, 23 грн. об'єкт оподаткування: квартира, за адресою: АДРЕСА_1 ., частка власності 1/1 1183,3 кв.м. - площа об'єктів оподаткування. 0,043 - Питома вага щодо об'єкту оподаткування розраховується наступним чином: (Загальна площа окремого об'єкта / сумарна загальна площа всіх об'єктів) 2 - визначений період користуваня (листопад - грудень).

Загальна сума: (2049,92 грн + 2298,67 грн. + 26912,34 грн. + 3011,13 грн. + 602, 23 грн.)= 34873,20 гривень.

Оскільки у встановлені строки не було погашено податкову заборгованість, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до суду із цим позовом про стягнення податкового боргу.

Вирішуючи спір між сторонами та залишаючи без задоволення адміністративний позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що у пункті 266.2 статті 266 Податкового кодексу України не визначено, що об'єкти незавершеного будівництва відносяться до об'єктів оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб, які є власниками об'єктів житлової нерухомості за 2018-2020 роки та податкова вимога від 22.02.2022 року форми «Ф» №007183-1304-0462 прийняті відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, тобто необґрунтовано, а тому підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до п.58.1 ст. 58 Податкового кодексу України, контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).

Згідно п. 58.2 ст.58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно із п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

У разі якщо вручити податкове повідомлення-рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення-рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.

Відповідно до п. 59.1, п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно пунктів 95.1, 95.2 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

За правилами пункту 95. 4 ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що юридичним фактом, з настанням якого законодавець пов'язує реалізацію права контролюючого органу на примусове стягнення податкового боргу, у тому числі шляхом звернення до суду, є дотримання таких умов: надіслання платнику податкової вимоги рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи вручення її особисто платнику або його законному чи уповноваженому представникові; сплив строку у 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Як свідчать встановлені обставини справи, в інтегрованих картках платника податків-фізичної особи ОСОБА_2 обліковується податковий борг у сумі 292 798,36 грн., а саме заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань.

Так, керуючись пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, з урахуванням норм визначених п. 102.1 ст. 102 ПКУ Пуськовій В.І. ГУ ДПС сформовані в ручному режимі податкові повідомлення - рішення форми «Ф» за 2018-2020 роки з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код бюджетної класифікації 18010200), а саме:

- податкове повідомлення-рішення №1037720-2405-0463 від 06.09.2021 на суму 96301,82 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №1037718-2405-0463 від 06.09.2021 на суму 3695,43 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №1037718-2405-0463 від 06.09.2021 на суму 52573,75 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №1037718-2405-0463/1 від 06.09.2021 на суму 3018,12 грн.,

- податкове повідомлення-рішення №1037718-2405-0463/2 від 06.09.2021 на суму 10219,86 грн.,

- податкове повідомлення-рішення №1037718-2405-0463/3 від 06.09.2021 на суму 34873,20 гривень.

Пеня, нарахована згідно ст.129 ПКУ на загальну суму 206,18 гривень.

Вказані ППР надіслано на адресу відповідача за первісним позовом.

З урахуванням вимог ст.56, 57 ПК України, в зв'язку з несплатою фізичною особою ОСОБА_1 у встановлені строки нарахованих сум, грошові зобов'язання набули статусу податкового боргу.

Відповідно до ст.59 Податкового кодексу України, у зв'язку із несплатою до бюджету сум податкового боргу по фізичній особі ОСОБА_1 була сформована податкова вимога №0007183-1304-0362 від 22.02.2022 року, яка була направлена на адресу платника податків засобами поштового зв'язку. При цьому, правомірність наведених податкових повідомлень-рішень оспорюється позивачем з підстав того, що в межах спірних правовідносин був відсутній об'єкт оподаткування, визначений ст. 266 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його частка.

Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об'єктів житлової га нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема, документів на право власності.

При цьому відповідно до частини першої ст. 182 Цивільного кодексу право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав. їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються Законом № 1952-ІV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» із змінами та доповненнями (далі - Закон № 1952). Пунктом 1 частини першої ст. 2 Закону № 1952 встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру прав.

Згідно ч.2 ст. 331 Цивільного кодексу право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

При цьому до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності така особа може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва після проведення державної реєстрації права власності на нього відповідно до закону.

Отже, приписами частини 3 статті 331 Цивільного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва після проведення державної реєстрації права власності на нього відповідно до закону.

Враховуючи викладене, об'єкти незавершеного будівництва не визначені Податковим кодексом України як об'єкти оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Так, згідно інформації з Державного реєстру речових прав та Реєстру речових прав на нерухоме майно, будинок АДРЕСА_3 , загальною площею 1090,9 кв.м є об'єктом незавершеного будівництва з моменту його придбання, а саме з 07.10.2016 року, а тому і нарахування Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є неналежним.

Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що об'єкт будівництва (об'єкт незавершеного будівництва) - це нерухома річ особливого роду: її фізичне створення розпочато, однак не завершено.

Верховний Суд вказує, що об'єкт незавершеного будівництва є сукупністю будівельних матеріалів, тобто речей як предметів матеріального світу, щодо яких можуть виникати цивільні права та обов'язки, тому такий об'єкт є майном.

Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах Верховного Суду від 30.01.2019 року по справі №454/1678/16-ц, від 12.12.2018 в справі №682/1221/16-ц, від 28.11.2018 у справі №692/1190/13-ц, що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

З огляду на вище викладене, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що враховуючи складений технічний паспорт на об'єкт незавершеного будівництва (житловий будинок), звіт за результатами обстеження будівельних конструкцій об'єкту незавершеного будівництва незавершений будівництвом житловий будинок, загальною площею 1090,9 кв.м., за адресою: АДРЕСА_3 - не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а тому зважаючи на те, що у пункті 266.2 статті 266 Податкового кодексу України не визначено, що об'єкти незавершеного будівництва відносяться до об'єктів оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб, які є власниками об'єктів житлової нерухомості за 2018-2020 роки та податкова вимога від 22.02.2022 року форми «Ф» №007183-1304-0462 на суму 4347,50 грн. прийняті відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, тобто необґрунтовано, а тому підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

В свою чергу, з огляду на вказані обставини справи, відсутні правові підстави для задоволення позовних податкового органу про стягнення з відповідача податкового боргу.

Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 року в адміністративній справі №160/23302/24 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя Д.В. Чепурнов

суддя В.Є. Чередниченко