Постанова від 02.07.2025 по справі 200/8157/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2025 року справа №200/8157/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Гайдара А.В., Гаврищук Т.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року у справі № 200/8157/24 (головуючий І інстанції Куденков К.О.) за позовом Білінської Ярослави Василівни в інтересах ОСОБА_1 до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Донецька обласна державна адміністрація, Міністерство національної єдності України про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Білінська Ярослава Василівна в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (далі - Слов'янська МВА, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Донецька обласна державна адміністрація (далі - третя особа 1) в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Слов'янської міської військової адміністрації, що полягає у непереданні списку постраждалих, до якого включена ОСОБА_1 , з усіма необхідними документами, до комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, утвореної розпорядженням голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 02.10.2020 року № 1095/5-20, для розгляду заяви на отримання грошової компенсації за зруйноване житло;

- зобов'язати Слов'янську міську військову адміністрацію передати список постраждалих, до якого включена ОСОБА_1 , з усіма необхідними документами, комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, утвореної розпорядженням голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 02.10.2020 року № 1095/5-20, для розгляду заяви на отримання грошової компенсації за зруйноване житло.

Ухвалою суду від 23.12.2024 року залучено Міністерство національної єдності України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору (далі - третя особа 2).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року позов задоволено:

- визнано протиправною бездіяльність Слов'янської міської військової адміністрації, що полягає у непереданні списку постраждалих, до якого включена ОСОБА_1 , з усіма необхідними документами, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Донецької області з метою подальшого їх внесення на розгляд комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, утвореної розпорядженням голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 02.10.2020 № 1095/5-20, для розгляду заяви ОСОБА_1 на отримання грошової компенсації за зруйноване житло;

- зобов'язано Слов'янську міську військову адміністрацію передати список постраждалих, до якого включена ОСОБА_1 , з усіма необхідними документами, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Донецької області з метою подальшого їх внесення на розгляд комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, утвореної розпорядженням голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 02.10.2020, для розгляду заяви ОСОБА_1 на отримання грошової компенсації за зруйноване житло.

Також, зобов'язано Слов'янську міську військову адміністрацію подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання цього рішення суду в строк, що не перевищує шістдесяти днів з дня набрання законної сили цим рішенням суду.

Відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення про відмову в задоволені позову через порушення норм матеріального та процесуального права.

Апелянт зазначає, що за пунктом 4 Порядку № 947, органи місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності - військово-цивільні адміністрації населених пунктів проводять обстеження пошкодженого або зруйнованого житла, обліковують його, складають і затверджують списки постраждалих на відповідній території, збирають інформацію, необхідну для прийняття рішень щодо надання або відмови в наданні грошової компенсації та видають довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

Під час подання документів ОСОБА_1 було з'ясовано, що постановою Верховного суду від 25.03.2020 року у справі № 757/48419/16 рішення Печерського районного суду міста Києва від 21 серпня 2018 року та постанову Київського апеляційного суду від 20 грудня 2018 року скасовано.

Позов ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України, Державної казначейської служби України, Антитерористичного центру при Службі безпеки України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної Гвардії України, треті особи Служба безпеки України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Донецька обласна військово-цивільна адміністрація, російська федерація в особі Уряду російської федерації про стягнення матеріальної та моральної шкоди, завданої в результаті проведення антитерористичної операції - задоволено частково.

Стягнуто з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання коштів з Єдиного казначейського рахунку на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію у розмірі 40 000 (сорок тисяч) гривень.

На підставі п. 4 Порядку № 947 Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області 21.02.2022 року надіслано запит до Управління Державної казначейської служби України у м. Слов'янську Донецької області, про надання довідки, щодо виплати за рахунок коштів Державного бюджету України грошової компенсації ОСОБА_1 у розмірі 40000,00 грн. згідно постанови Верховного суду від 25.02.2020 року по справі № 757/45419/16.

На разі відповіді щодо виплати компенсації згідно постанови Верховного суду від 25.02.2020 року по справі № 757/45419/16 не отримано.

У зв'язку з наданням ОСОБА_1 неповного пакету документів комісія не приймала до розгляду і прийняття рішення ці документи, а рекомендувала надіслати їх після повного збору інформації.

Суд при винесені рішення не врахував, що органи місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності - військово-цивільні адміністрації населених пунктів збирають інформацію, необхідну для прийняття рішень щодо надання або відмови в наданні грошової компенсації.

Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволенні.

Міністерство національної єдності України подано відзив на апеляційну скаргу, яких за змістом не відповідає вимогам встановлених нормами КАС України для відзиву, а є фактично поясненням третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

В цих письмових поясненнях, третя особа 2 зазначає, що у Міністерства національної єдності України відсутні повноваження щодо питань, визначених ПКМУ від 18.12.2013 року № 947.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву представника позивача на апеляційну скаргу, письмових пояснень третьої особи 2, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Згідно з договором дарування від 27.12.2004 року позивачка прийняла в дар житловий будинок з господарчими та побутовими будовами і спорудами, що відносяться до нього, розташований в АДРЕСА_1 .

Позивачка є власницею земельних ділянок за вказаною адресою, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку № 406399 від 25.03.2010 року, державним актом на право власності на земельну ділянку № 406400 від 25.03.2010 року.

Позивачка звернулась до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації із заявою від 23.12.2021 року, в якій просила виплатити грошову компенсацію постраждалим, житлові будинки (квартири), яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненою збройною агресією російської федерації будинок за адресою: АДРЕСА_1 зруйновано повністю, відновленню не підлягає.

До цієї заяви позивачкою додані документи:

- копія довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації від 18.11.2021 № 2;

- копію акта обстеження житла, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненою збройною агресією російської федерації № 2 від 16.11.2021 року;

- інформаційну довідку Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 291510201 від 21.12.2021 року.

Листом від 28.07.2023 року № 01.01-15/2296 Слов'янська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області повідомила адвоката позивачки про те, що ОСОБА_1 звернулася 23.12.2021 року до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації з заявою та документами для виплати грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири), яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненою збройною агресією російської федерації, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2113 № 947 «Про затвердження Порядку надання тп визначення розміру грошової компенсації постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації, спричиненої збройною агресією російської федерації».

Зазначено, що розпорядженням керівника Слов'янської міської адміністрації № 28 від 06.01.2022 року затверджено список постраждалих, житло яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, в який включена ОСОБА_1 .

Військово-цивільна адміністрація 27.01.2022 року отримала інструкцію стосовно застосування Порядку, у зв'язку зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 1301 від 09.12.2021 року до Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, зокрема у форму заяви та акту обстеження зруйнованого житла.

ОСОБА_1 про зазначені зміни поінформовано в установленому порядку та вона надіслала поновлені документи 03.02.2022 року.

Комісія утворюється в Донецькій та Луганській областях Донецькою та Луганською облдержадміністраціями. Рішення про утворення комісії погоджується з Мінреінтеграції. При Донецькій обласній державній адміністрації утворено Регіональну Комісію з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації громадянам, житлові будинки (квартири) яких було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації в Донецькій області, яка і займається розглядом зазначених питань.

Після подачі ОСОБА_1 заяви та документів у 2021 році засідання Регіональної Комісії не проводилися.

Також зазначено, що розпорядженням начальника Слов'янської МВЛ від 19.07.2023 року № 653 створена комісія з розгляду питань щодо падання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України на території Слов'янської міської територіальної громади. Розгляд заяв поданих отримувачами компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна розпочнеться з 15 серпня 2023 року.

Листом Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 02.11.2023 року № 01.01.07/3688 (на № 01-21/5036/0/201-23 від 25.10.2023 року) повідомлено Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації про наступне.

ОСОБА_1 23.12.2021 року звернулась до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області з заявою та документами для виплати грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири), яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року № 947 «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової компенсації постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації».

Постановою Кабінету Міністрів України № 1301 від 09.12.2021 року внесені зміни до Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, зокрема у форму заяви та акту обстеження зруйнованого житла.

ОСОБА_1 про зазначені зміни поінформовано в установленому порядку та вона надіслала до Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області документи 03.02.2022 року (вх. № 1072 від 15.02.2022 року), а саме заяву про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, та виплату грошової компенсації.

Також зазначено, що в ході розгляду документів ОСОБА_2 з'ясовано, що згідно постанови Верховного суду від 25.02.2020 по справі № 757/45419/16 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання коштів з Єдиного казначейського рахунку на користь ОСОБА_2 грошову компенсацію у розмірі 40 000 гривень.

Для подання повного пакету документів до Регіональної Комісію з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації громадянам, житлові будинки (квартири) яких було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації в Донецькій області Управлінням 21.02.2022 року надіслано запит до Управління Державної казначейської служби України у м. Слов'янську Донецької області, але відповідь не одержано. Заявниця також не надала ніяких підтверджуючих документів.

На теперішній час повного пакету документів відповідно до Порядку Слов'янська міська ВА не отримала, тому підстав подання документів на розгляд Комісії немає. Зазначено, що Слов'янською міською ВЦА не надсилався пакет документів ОСОБА_1 на розгляд Комісії.

Відповідач надав суду копію листа Управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області від 21.02.2022 року до Управління Державної казначейської служби України в у м. Слов'янську Донецької області, в якому зазначено, що Управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області просить надати довідку чи провадилась виплата за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання коштів з Єдиного казначейського рахунку на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію у розмірі 40000 гривень згідно з рішенням Верховного Суду від 25.03.2020 року у справі № 757/45419/16. Довідка необхідна для розгляду на обласній комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року № 947 (із змінами від 09.12.2021 року № 1301).

Також відповідач надав до суду копію розпорядження Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області від 06.01.2022 року № 28 «Про затвердження списку постраждалих, житло яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» відповідно до якого вирішено затвердити список постраждалих, житло яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації.

У списку постраждалих, житло яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією рф зазначена ОСОБА_1 (дата руйнування житла 04.05.2014 року).

Позивач надала до суду копії листів Державної казначейської служби України від 13.07.2020 року № 5-11-11/12087 і від 08.10.2021 року № 5-11-11/20743, в яких позивачу повідомлено про те, що станом па сьогоднішній день законодавством не визначено джерело та порядок виплати грошової компенсації особам, яким спричинено майнову шкоду в результаті вчинення терористичних актів під час проведення антитерористичної операції.

Постановою Верхового суду від 25 березня 2020 року у справі № 757/45419/16 позов ОСОБА_1 до держави Україна в особі Кабінету Міністрів України, Державної казначейської служби України, Антитерористичного центру при Службі безпеки України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної гвардії України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Служба безпеки України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Донецька обласна військово-цивільна адміністрація, російська федерація в особі уряду рф про стягнення матеріальної та моральної шкоди, завданої в результаті проведення антитерористичної операції - задоволено частково. Стягнуто з Держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання коштів з Єдиного казначейського рахунку на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію у розмірі 40000 гривень.

У мотивувальній частині постанови Верховний Суд зазначив, що вимоги позивача про відшкодування шкоди за пошкоджене під час терористичного акта майно на підставі статті 19 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» та статті 86 Кодексу цивільного захисту України є безпідставними.

Також, Верховний Суд зазначив, що підставою для виплати компенсації, а не майнової чи моральної шкоди, є не положення статті 19 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» та статті 86 Кодексу цивільного захисту України, а невиконання державою позитивного обов'язку розробити спеціальний нормативно-правовий акт щодо надання грошової допомоги чи компенсації особам, які постраждали під час проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях, на підставі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Донецької обласної державної адміністрації, треті особи - Кабінет Міністрів України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Донецької обласної державної адміністрації, яка полягає у не скликанні комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненою збройною агресією російської федерації, яка була утворена розпорядженням голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 02.10.2020 № 1095/5-20, та відсутності розгляду заяви ОСОБА_1 на отримання грошової компенсації за зруйноване житло;

- зобов'язати Донецьку обласну державну адміністрацію скликати засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненою збройною агресією російської федерації, яка була утворена розпорядженням голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 02.10.2020 № 1095/5-20, для розгляду заяви позивачки на отримання грошової компенсації за зруйноване житло.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25 грудня 2023 року у справі № 200/5589/23, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2024 року, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовлено.

У мотивувальній частині постанови від 7 серпня 2024 року у справі № 200/5589/23 суд апеляційної інстанції зазначив, що матеріали справи свідчать, що позивачем пакет документів подано до Управління соціального захисту населення м. Слов'янськ. Проте, Управлінням соціального захисту населення м. Слов'янськ (наразі - Управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації) не було передано документи на розгляд комісії, що підтверджується листом Слов'янської міської військової адміністрації від 02.11.2023. Отже, не може йти мова про бездіяльність Донецької обласної державної адміністрації, яка полягає у не скликанні комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненою збройною агресією російської федерації, яка була утворена розпорядженням голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 02.10.2020 № 1095/5-20, та не розгляд заяви ОСОБА_1 на отримання грошової компенсації за зруйноване житло, з огляду на не надіслання уповноваженим органом місцевої органу самоврядування, який не є стороною у справі, відповідних документів до відповідача.

За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 947 (далі - Порядок № 947), цей Порядок встановлює механізм надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій і розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації.

За п. 3 Порядку № 947 грошова допомога надається постраждалим, житло яких пошкоджено внаслідок надзвичайної ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків та які відмовилися від евакуації, відселення та залишилися на попередньому місці проживання та/або в межах відповідного населеного пункту.

Грошова компенсація надається постраждалим, які є власниками житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, після дати набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 р. № 405 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

За п. 4 Порядку № 947 органи місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності - військово-цивільні адміністрації населених пунктів проводять обстеження пошкодженого або зруйнованого житла, обліковують його, складають і затверджують списки постраждалих на відповідній території, збирають інформацію, необхідну для прийняття рішень щодо надання або відмови в наданні грошової компенсації та видають довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

Згідно з п.п. 5 і 6 Порядку № 947 рішення про надання постраждалим грошової допомоги та її розмір приймає Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади.

Рішення про надання грошової компенсації приймають комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації (далі - комісія), на підставі поданих органами місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - військово-цивільними адміністраціями населених пунктів сформованих та затверджених списків постраждалих на виплату грошової компенсації.

Комісія утворюється в Донецькій та Луганській областях Донецькою та Луганською облдержадміністраціями. Рішення про утворення комісії, затвердження її складу та положення про неї (в тому числі внесення змін до них) погоджується з Мінреінтеграції шляхом надсилання відповідного листа.

Згідно з п. 16 Порядку № 947 для отримання грошової компенсації, а також для проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, та для визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації заявники або їх представники подають на розгляд органів місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - відповідних військово-цивільних адміністрацій населених пунктів за місцем розташування житла такі документи на кожен окремий об'єкт житла:

1) заяву про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації та виплату грошової компенсації, за формою згідно з додатком 2;

2) копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;

3) копію одного з передбачених Податковим кодексом України документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім випадків, коли заявником є іноземець, особа без громадянства або особа, яка через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відмітку в паспорті громадянина України);

4) інформацію (інформаційну довідку або копію витягу) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або нотаріально завірені копії документів, що підтверджують наявність права власності у заявника на житло на момент подання заяви про проведення обстеження житла та виплату грошової компенсації.

Органами місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - відповідними військово-цивільними адміністраціями населених пунктів здійснюється перевірка поданої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом доступу до нього в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

За п.п. 18 і 20 Порядку № 947 органи місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - військово-цивільні адміністрації населених пунктів протягом трьох робочих днів з дня проведення обстеження житла безоплатно та за наявності в акті обстеження висновку щодо його руйнації (пошкодження) видають заявнику або його представнику довідку про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації за формою згідно з додатком 3.

У разі подання заявником або його представником неповного пакета документів, необхідних для проведення обстеження житла та отримання грошової компенсації, визначених у цьому Порядку, або наявності в поданих документах технічних помилок чи інших недоліків органи місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - військово-цивільні адміністрації населених пунктів надають можливість заявнику або його представнику протягом десяти календарних днів з дня повідомлення про виявлення такого факту надати відсутні документи або усунути відповідні недоліки. У разі неусунення недоліків в установлений строк всі документи повертаються заявнику або його представнику.

За п. 21 Порядку № 947 органи місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - військово-цивільні адміністрації населених пунктів формують та затверджують щомісяця до 5 числа списки постраждалих, житло яких зруйноване внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, та надсилають їх разом з усіма наданими постраждалими або їх представниками документами, передбаченими пунктом 16 цього Порядку, копіями складених актів обстеження за формою згідно з додатком 1 та копіями виданих довідок про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації за формою згідно з додатком 3 до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення Донецької та Луганської облдержадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення) за встановленою формою подання, що затверджується Мінреінтеграції, для подальшого їх внесення на розгляд комісій.

Згідно з п.п. 22 і 25 Порядку № 947 комісія протягом 15 робочих днів з дня отримання списку постраждалих, житло яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, приймає рішення щодо надання або відмови в наданні грошової компенсації. Постраждалі, щодо заяв яких було прийнято рішення про надання грошової компенсації, включаються до узагальненого списку постраждалих, що оформляється відповідним протоколом.

Комісія може своїм вмотивованим рішенням одноразово продовжити строк для прийняття рішення, передбаченого цим пунктом, але не більш як на 30 календарних днів, із поверненням у разі необхідності органам місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - військово-цивільним адміністраціям населених пунктів відповідних документів на доопрацювання з метою виправлення технічних та інших помилок.

Комісією приймається рішення щодо відмови в наданні грошової компенсації у разі: 1) встановлення обставин, що свідчать про подання постраждалим документів, що містять недостовірну інформацію; 2) повторного подання заяви постраждалим, якому раніше було виплачено грошову компенсацію щодо того ж самого зруйнованого житла (крім виплати грошової компенсації за частину того ж самого зруйнованого житла) або який був раніше включений у подання до Мінреінтеграції щодо того ж самого зруйнованого житла (крім включення в подання до Мінреінтеграції щодо частини того ж самого зруйнованого житла); 3) реєстрації постраждалим права власності на житло після моменту його руйнації (крім винятків, встановлених цим Порядком); 4) встановлення обставин, що свідчать про наявність рішення суду, що набрало законної сили, яким повністю або частково задоволено позовні вимоги щодо стягнення за рахунок держави грошових коштів як компенсації (відшкодування шкоди) за те ж саме зруйноване житло, у сукупному розмірі більшому або такому ж, що передбачений цим Порядком; 5) встановлення обставин, що свідчать про виплату Казначейством грошових коштів на виконання рішення суду про стягнення за рахунок держави грошових коштів як компенсації (відшкодування шкоди) за те ж саме зруйноване житло, у сукупному розмірі більшому або такому ж, що передбачений цим Порядком; 6) встановлення обставин, що свідчать про здійснення заходів соціального захисту у формі забезпечення житлом за те ж саме зруйноване житло, а саме будівництва або закупівлі квартири (житлового будинку) місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання; 7) щодо житла, яке було зруйноване, але на дату обстеження є повністю або частково відбудованим - у разі встановлення обставин, що свідчать про відновлення того ж самого зруйнованого житла за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, або за кошти суб'єктів господарювання, у сукупному розмірі більшому або такому ж, який передбачений цим Порядком.

Отже, для громадян установлений вичерпний перелік документів, які вони мають подати для отримання вирішення питання щодо отримання відповідної компенсації.

Органи місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - військово-цивільні адміністрації населених пунктів формують та затверджують щомісяця до 5 числа списки постраждалих та надсилають їх разом з усіма наданими постраждалими або їх представниками документами, передбаченими пунктом 16 Порядку № 947, копіями складених актів обстеження та копіями виданих довідок про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення Донецької та Луганської облдержадміністрацій за встановленою формою подання, що затверджується Мінреінтеграції, для подальшого їх внесення на розгляд комісій.

Крім того, органи місцевого самоврядування (військово-цивільні адміністрації населених пунктів) не приймають рішення щодо надання або відмови в наданні грошової компенсації.

В ході розгляду справи у суді першої інстанції відповідач не вказав на ненадання позивачкою передбаченого Порядком № 947 документу .

Суд враховує, що за матеріалами справи у відповідача наявні всі прямо передбачені Порядком № 947 документи щодо позивачки для надсилання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Донецької з метою подальшого їх внесення на розгляд комісії. Зокрема, у відповідача наявні: заява позивачки від 23.12.2011; довідка про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації від 18.11.2021 № 2; копія акта обстеження житла, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією рф № 2 від 16.11.2021; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 16.12.2021; заява про обстеження житла.

Також, розпорядженням керівника Слов'янської міської адміністрації № 28 від 06.01.2022 затверджено список постраждалих, житло яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, до якого включена й позивачка.

Тому, у відповідача не було підстав для ненадсилання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Донецької з метою подальшого їх внесення на розгляд комісії.

За п. 4 Порядку № 947 органи місцевого самоврядування (військово-цивільні адміністрації населених пунктів) збирають інформацію, необхідну для прийняття рішень. Проте реалізація цих повноважень не звільнює відповідача від обов'язку надіслати відповідні документи до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Донецької з метою подальшого їх внесення на розгляд комісії.

Відповідачем було встановлено наявність постанови Верхового суду від 25 березня 2020 року у справі № 757/45419/16, а тому він не позбавлений можливості надіслати цю інформацію разом з іншими документами відповідно до п. 21 Порядку № 947.

Питання врахування/не врахування неведеного судового рішення має розглядатися саме відповідною комісією, а не відповідачем.

За п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про:

- визнання протиправною бездіяльності Слов'янської міської військової адміністрації, що полягає у непереданні списку постраждалих, до якого включена ОСОБА_1 , з усіма необхідними документами, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Донецької області з метою подальшого їх внесення на розгляд комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, утвореної розпорядженням голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 02.10.2020 № 1095/5-20, для розгляду заяви ОСОБА_1 на отримання грошової компенсації за зруйноване житло;

- зобов'язання Слов'янську міську військову адміністрацію передати список постраждалих, до якого включена ОСОБА_1 , з усіма необхідними документами, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Донецької області з метою подальшого їх внесення на розгляд комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, утвореної розпорядженням голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 02.10.2020, для розгляду заяви ОСОБА_1 на отримання грошової компенсації за зруйноване житло.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України с уд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст.ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року у справі № 200/8157/24 за позовом Білінської Ярослави Василівни в інтересах ОСОБА_1 до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Донецька обласна державна адміністрація, Міністерство національної єдності України про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 2 липня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.В. Гайдар

Т.Г. Гаврищук