02 липня 2025 року Чернігів Справа № 620/2559/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ткаченко О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан-2015" до Міністерства економіки України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк», про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Лан-2015» звернулась до суду з позовом до Міністерства економіки України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк», у якому з урахуванням уточнення позовних вимог просить:
визнати протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо неперерахування бюджетних коштів у розмірі 1 219 500,00 грн Акціонерному товариству Комерційний Банк «Приватбанк» у межах обсягу відкритих асигнувань на підставі Реєстру одержувачів бюджетних коштів для отримання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва за листопад 2021 року для їх подальшого перерахування на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан-2015»;
зобов'язати Міністерство економіки України перерахувати бюджетні кошти у розмірі 1 219 500, 00 грн (один мільйон двісті дев'ятнадцять тисяч п'ятсот гривень нуль копійок) Акціонерному товариству Комерційний Банк «Приватбанк» у межах обсягу відкритих асигнувань на підставі Реєстру одержувачів бюджетних коштів для отримання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва за листопад 2021 року для їх подальшого перерахування на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан-2015».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після придбання у листопаді 2021 року сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва, провівши оплату через уповноважені банки та подав необхідний пакет документів для отримання компенсації для часткового погашення вартості придбаної техніки за державною бюджетною програмою. Уповноважені банки направили реєстри фінансових зобов'язань і заявки ТОВ «Лан-2015» до Міністерства аграрної політики та продовольства України. Компенсація за придбання сільськогосподарської техніки виплачена не було. Протягом 2022 - 2024 років позивач не звертався до суду. У зв'язку із відновленням програми щодо державної компенсації за придбання сільськогосподарської техніки позивач вважає, що він має право на її отримання.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.03.2025 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан-2015" до Міністерства економіки України, Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії через невідповідність вимогам процесуального законодавства залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 28.05.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Залучено до участі в справі як третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» (вул.Грушевського, 1Д, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570).
Міністерством економіки України (далі - Мінекономіки/ Відповідач-1) подало до суду відзив, у якому позовні вимоги не визнав, вказавши на їх безпідставність та необґрунтованість. Зазначає, що Законом України від 15.04.2021 № 1393-IX «Про внесення змін до додатків № 3 та № 4 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі - Закон) були передбачені видатки для Мінагрополітики за бюджетною програмою КПКВК 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників». Відповідно до Закону, пунктом 2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2017 № 130 (із змінами внесеними, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 612) (далі - Порядок № 130) головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва» у 2021 році було визначено Мінагрополітики. Мінекономіки приймало участь у реалізації зазначеної програми у 2021 році лише в частині перевірки ступеня локалізації вітчизняної техніки та обладнання для агропромислового комплексу (далі - техніка та обладнання) та формування переліку такої техніки і обладнання. Згідно з пунктом 11 Порядку № 130 передбачено, що для отримання часткової компенсації сільськогосподарські товаровиробники подають до уповноваженого банку, через який здійснено оплату техніки та обладнання, заявки та підтвердні документи щодо їх придбання. Пунктом 12 Порядку № 130 передбачено, що уповноважені банки формують реєстр сільськогосподарських товаровиробників, які придбали техніку та обладнання, і щомісяця до 10 числа подають його в електронному та паперовому вигляді до Мінагрополітики. Відповідно до пункту 14 Порядку № 130 Мінагрополітики щомісяця формує перелік сільськогосподарських товаровиробників на отримання часткової компенсації та надсилає його ДПС з метою проведення перевірки відповідності сільськогосподарських товаровиробників критеріям, зазначеним у пункті 3, та вимогам абзацу восьмого пункту 10 Порядку № 130. Таким чином, Порядком № 130 не передбачалося отримання Мінекономіки від уповноважених банків реєстрів або іншої інформації щодо закупівлі ТОВ «Лан-2015» сільськогосподарської техніки. Мінекономіки не отримувало від Державної податкової служби інформації щодо відповідності ТОВ «Лан-2015» критеріям, встановленим Порядком № 130, у зв'язку з чим, Міністерство не мало повноважень щодо визначення правомірності чи неправомірності надання ТОВ «Лан-2015» часткової компенсації у 2021 році. Враховуючи викладене, Мінекономіки: - не було розпорядником коштів за бюджетною програмою КПКВК 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва»; - не мало бюджетних призначень та не отримувало бюджетних асигнувань за вказаною бюджетною програмою; - не було головним виконавцем зазначеної бюджетної програми, не отримувало від уповноважених банків переліків сільськогосподарських товаровиробників на отримання часткової компенсації, та не мало права щодо визначення одержувачів бюджетних коштів за вказаною програмою. Крім того відповідач-1 звертає увагу суду, що враховуючи зміст позовної заяви та підстави звернення до суду ТОВ «Лан-2015», Мінекономіки є неналежним відповідачем у даній справі.
Міністерством аграрної політики та продовольства України (далі - Мінагрополітики/Відповідач-2) подало до суду відзив, у якому позовні вимоги не визнав, вказавши на їх безпідставність та необґрунтованість. Вказує, що виплата часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва у 2021 році здійснювалась у межах фінансування за бюджетною програмою КПКВК 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників». На 2021 рік за цим напрямом було передбачено фінансування у розмірі 991 354,8 тис. гривень. Оскільки за підсумками січня-вересня 2021 року кошти були розподілені у повному обсязі, в подальшому в 2021 році розподіл коштів між уповноваженими банками для надання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва не здійснювався. Згідно з частиною першою статті 3 Бюджетного кодексу України, зокрема, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Разом з тим слід зазначити, що відповідно до частини першої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Пунктом 8 частини першої статті 7 Бюджетного кодексу України визначено принцип цільового використання бюджетних коштів - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.03.2022 № 245 «Про спрямування коштів до резервного фонду державного бюджету» кошти Державного бюджету України на 2022 рік, в тому числі передбачені Мінагрополітики на фінансову підтримку сільськогосподарських товаровиробників (КПКВК 2801580), спрямовано до резервного фонду державного бюджету з метою оперативного забезпечення потреб сектору безпеки та оборони в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Крім цього, відповідно до розподілу коштів за напрямами бюджетної програми КПКВК 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» на 2023 рік, фінансування за напрямом «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва» не передбачено. Згідно з пунктами 1, 2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2017 № 130 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2024 № 275) цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва». Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінекономіки.
Третя особа Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» процесуальним правом на подання пояснень не скористалась.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив таке.
26 листопада 2021 року позивачем придбано у ТОВ «Новий елеватор» зерносушарку шахтного типу «NEZ» в повній комплектації вартістю, в т.ч. ПДВ, 1 980 666,67 грн та комплекс теплогенеруючий з пальником «NET» в повній комплектації, що працює на твердому паливі, вартістю, в т.ч. ПДВ, 2 897 333,33 грн (далі - обладнання зерносушарки), що підтверджується видатковою накладною № 55 від 26.11.2021 (а.с. 9).
В подальшому, 29.11.2021 відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2017 № 130 (далі - Порядок № 130) та з метою часткової компенсації вартості вказаного обладнання зерносушарки ТОВ «Лан-2015» подало Акціонерному товариству Комерційний банк «Приватбанк» (далі - Третя особа/АТ КБ «Приватбанк») заявку для отримання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва разом із копіями платіжного доручення, акту приймання передачі (видаткової накладної) та письмовим дозволом на розкриття банківської таємниці (а.с. 10-12).
Дана заявка прийнята уповноваженим банком, відомості про їх повернення без виконання у матеріалах справи відсутні.
Посилаючись на невиконання Мінагрополітики та Мінекономіки зобов'язань щодо часткового відшкодування вартості придбаних сільськогосподарських техніки, обладнання та насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно інформації, зазначеної у листі Мінагрополітики від 12.09.2024 № 21-3025-10/24129, ТОВ «Лан-2015» включено до реєстру одержувачів часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва за листопад 2021 року (№ з/п 1161 та 1162), надісланого листом АТ КБ «Приватбанк» від 10.12.2021 № 20.1.0.0.0./7-209140. Виплата часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва у 2021 році здійснювалась у межах фінансування за бюджетною програмою КПКВК 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників». На 2021 рік за цим напрямом було передбачено фінансування у розмірі 991 354,8 тис. гривень. Оскільки за підсумками січня-вересня 2021 року кошти були розподілені у повному обсязі, в подальшому в 2021 році розподіл коштів між уповноваженими банками для надання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва Мінагрополітики не здійснювався. Також у даному листі відмічено, що головним розпорядником коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми КПКВК 2801580 «Фінансова підтримка сільськогосподарських товаровиробників» є Мінекономіки (а.с. 13-14).
Разом з тим, відповідно до Реєстру отримувачів бюджетних коштів для отримання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва за листопад 2021 року (далі - Реєстр), складеного АТ КБ «ПриватБанк» та направленого до Мінагрополітики, сума коштів, що підлягала частковій компенсації за придбане ТОВ «Лан-2015» обладнання зерносушарки, склала всього разом 1 219 500,00 грн (п.1161 та п.1162 Реєстру) (а.с. 15-17).
З іншого боку, відповідно до листа Мінекономіки від 01.10.2024 № 3813-06/71626-07, Мінекономіки приймав участь у реалізації зазначеної програми лише в частині перевірки ступеня локалізації вітчизняної техніки та обладнання для агропромислового комплексу та формування переліку такої техніки та обладнання. Крім того, Порядком № 103 не передбачалося отримання Мінекономіки від уповноважених банків реєстрів або іншої інформації щодо закупівлі ТОВ «Лан-2015» сільськогосподарської техніки.
У Державному бюджеті України на 2024 рік передбачено нову бюджетну програму КПКВК 1201310 «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва». На відміну від бюджетної програми КПКВК 2801580 «Фінансова підтримка сільськогосподарських товаровиробників», якою передбачалися видатки загального фонду державного бюджету для Мінагрополітики, новою бюджетною програмою передбачені видатки спеціального фонду державного бюджету для Мінекономіки. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.03.2024 № 275 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27.05.2013 № 369 і від 01.03.2017 № 130», якою було затверджено Порядок № 130 у новій редакції. При цьому, Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» та Порядком № 130 у новій редакції не передбачалося фінансування за рахунок бюджетної програми КПКВК 1201310 «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва» заходів, які здійснювалися в 2021 році. Таким чином, за переконанням Мінекономіки, у поточному (2024) році частковій компенсації підлягає лише техніка та обладнання, які на момент придбання та оплати через уповноважений банк були включені до переліку, затвердженого наказом Мінекономіки від 08.04.2024 № 8677 та придбані відповідно до вимог Порядку № 130 у новій редакції (а.с. 18-19).
Отже, наявність чи відсутність протиправної бездіяльності Міністерства економіки України та Міністерства аграрної політики та продовольства України є предметом спору, переданого на вирішення даного суду.
Згідно Додатку 3 до Закону України ''Про Державний бюджет України на 2021 рік'' Міністерству аграрної політики та продовольства України на бюджетну програму КПКВК 2801580 ''Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників'' виділено 4665000,00 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2017 № 130 затверджений Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва (у редакції чинній на час виникнення правовідносин), який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва» (далі - бюджетні кошти).
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва» (далі - бюджетні кошти) станом на час звернення ТОВ «Лан-2015» із заявкою до АТ КБ «ПриватБанк» та подання останнім Реєстру до Мінагрополітики, визначався Порядком № 130.
Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики (п.2 Порядку № 130).
Згідно п.10 Порядку № 130 (у редакції, чинній станом на 2021 рік) часткова компенсація надається сільськогосподарським товаровиробникам на безповоротній основі за придбані техніку та обладнання, вартість яких зазначена в актах приймання-передачі та інших документах, що підтверджують оплату через уповноважений банк у розмірі 25 відсотків вартості (без урахування податку на додану вартість) - за придбані техніку та обладнання. Частковій компенсації підлягає техніка та обладнання, які на момент здійснення через уповноважений банк оплати на їх придбання були включені до переліку, розміщеного на офіційному веб-сайті Мінекономіки.
Пунктом 11 Порядку № 130 (у редакції, чинній станом на 2021 рік) передбачалося, що для отримання часткової компенсації сільськогосподарські товаровиробники подають до уповноваженого банку, через який здійснено оплату техніки та обладнання, заявки та підтвердні документи щодо їх придбання, а саме: копію платіжного доручення або іншого платіжного документа, що підтверджує оплату; акт приймання-передачі техніки та обладнання;свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та/або машини (якщо техніка підлягає обов'язковій державній або відомчій реєстрації).
Заявки для отримання часткової компенсації вартості техніки та обладнання, придбаних до 1 грудня поточного року, подаються до 5 грудня поточного року за наявності поданих у повному обсязі підтвердних документів. Заявки для отримання часткової компенсації вартості техніки та обладнання, придбаних з 1 грудня поточного року, подаються до 1 квітня наступного року.
Уповноважений банк за згодою сільськогосподарського товаровиробника надає Мінагрополітики інформацію про сільськогосподарського товаровиробника, яка становить банківську таємницю або містить персональні дані, за формою, визначеною цим банком.
Відповідно до п. 12 Порядку № 130 уповноважені банки формують реєстр сільськогосподарських товаровиробників, які придбали техніку та обладнання (далі - реєстр), і щомісяця до 10 числа подають його в електронному та паперовому вигляді до Мінагрополітики.
Реєстр містить інформацію про повне найменування, код згідно з ЄДРПОУ сільськогосподарського товаровиробника, вид і марку техніки та обладнання, повне найменування, код згідно з ЄДРПОУ виробника техніки та обладнання, вартість їх придбання, суму коштів, що підлягає частковій компенсації.
Пунктом 14 Порядку № 130 передбачалося, що Мінагрополітики на підставі поданих уповноваженими банками реєстрів: щомісяця формує перелік сільськогосподарських товаровиробників на отримання часткової компенсації та надсилає його ДПС з метою проведення перевірки відповідності сільськогосподарських товаровиробників критеріям, зазначеним у пункті 3, та вимогам абзацу восьмого пункту 10 цього Порядку, виключає на підставі інформації від ДПС, отриманої протягом п'яти календарних днів, з переліку сільськогосподарських товаровиробників, які не відповідають критеріям, зазначеним у пункті 3, та вимогам абзацу восьмому пункту 10 цього Порядку, і формує перелік сільськогосподарських товаровиробників в розрізі уповноважених банків та розміщує його на офіційному вебсайті Мінагрополітики; затверджує щомісяця до 25 числа (у грудні до 20 числа) розподіл коштів між уповноваженими банками в межах бюджетних асигнувань пропорційно визначеній потребі в частковій компенсації та формує зведений реєстр сільськогосподарських товаровиробників на отримання часткової компенсації.
При цьому, Міністерство економіки України та Міністерство аграрної політики та продовольства України не заперечують факту подання ТОВ «ЛАН-2015» відповідної заяви разом із необхідними документами та виконання позивачем вимог Порядку № 130 в частині набуття права на отримання у 2021 році компенсації щодо часткового відшкодування вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва.
З огляду на зазначене, суд підтверджує наявність у позивача права на отримання компенсації щодо часткового відшкодування вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва на підставі поданої заявки у листопаді 2021 року.
Мінагрополітики перераховує бюджетні кошти з рахунка, відкритого в Казначействі, уповноваженим банкам на підставі: підписаного Мінагрополітики з уповноваженим банком Меморандуму про загальні засади співробітництва; розподілу коштів між уповноваженими банками; зведеного реєстру сільськогосподарських товаровиробників на отримання часткової компенсації.
Уповноважені банки протягом трьох банківських днів з дати отримання бюджетних коштів від Мінагрополітики перераховують їх на поточні рахунки сільськогосподарських товаровиробників згідно із зазначеними у реєстрах сумами та протягом п'яти робочих днів повідомляють про це Мінагрополітики.
У разі недостатності бюджетних коштів для надання часткової компенсації за звітний період (місяць) у повному обсязі визначається залишок доплати, який виплачується в наступному звітному періоді (місяці).
У разі коли сільськогосподарський товаровиробник у строки, визначені в пункті 11 цього Порядку, подав належним чином оформлені заявку і підтвердні документи для отримання часткової компенсації, уповноважений банк прийняв їх до виконання, а компенсація не виплачена через недостатність коштів, передбачених у поточному бюджетному періоді, або з інших незалежних від сільськогосподарського товаровиробника причин, компенсація виплачується за рахунок коштів, передбачених на наступний період у межах бюджетного року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.03.2024 № 275 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27.05.2013 № 369 і від 01.03.2017 № 130», яка набрала чинності 14.03.2024, Порядок № 130 викладено в новій редакції.
Так, згідно п.1 Порядку № 130 в новій редакції визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва», яка відповідає програмі, визначеній Порядком № 130 в попередній редакції.
Водночас, згідно п.2 Порядку № 130 в новій редакції головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінекономіки, а не Мінагрополітики, як було визначено Порядком № 130 в попередній редакції.
У разі недостатності бюджетних асигнувань для надання часткової компенсації у повному обсязі у поточному місяці така компенсація виплачується в наступному місяці (п.23 Порядку № 130 в новій редакції).
Повноваження головного розпорядника бюджетних коштів визначені частиною п'ятою статті 22 Бюджетного кодексу України, серед яких, зокрема: отримання бюджетних призначень шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); прийняття рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань; затвердження кошторисів розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством; розроблення проектів порядків використання коштів державного бюджету за бюджетними програмами, передбаченими частиною сьомою статті 20 цього Кодексу; розроблення та затвердження паспортів бюджетних програм і складання звітів про їх виконання, здійснення аналізу показників виконання бюджетних програм.
Частиною першою статті 48 Бюджетного кодексу України встановлено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років.
Порядок здійснення реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики (частина сьома статті 48 Бюджетного кодексу України).
Наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.03.2012 за № 419/20732, затверджено Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України (далі - Порядок № 309) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пунктом 2.2. якого передбачено, що розпорядники бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати взяття бюджетного зобов'язання подають до відповідного органу Казначейства Реєстр бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів за формою згідно з додатком 1, а органи Казначейства звіряють поданий розпорядником Реєстр та підтвердні документи на предмет відповідності даних, уключених до Реєстру.
Згідно з пунктом 2.4. Порядку № 309 розпорядники бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати прийняття ними до виконання бюджетного фінансового зобов'язання, якщо інше не передбачено бюджетним зобов'язанням, подають до відповідного органу Казначейства Реєстр фінансових зобов'язань за формою згідно з додатком 2 на паперових (у двох примірниках) та електронних носіях, а також оригінали документів або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання.
Документи, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання та/або бюджетного фінансового зобов'язання, повертаються розпоряднику з відміткою зареєстровано та взято на облік (пункт 2.7. Порядку №309).
За змістом абзацу другого частини четвертої статті 20 Бюджетного кодексу України відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.
З наведених норм вбачається наявність у Мінагрополітики безумовного обов'язку вживати заходи щодо реалізації бюджетної програми КПКВК 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» шляхом виділення бюджетних коштів в адресу ТОВ «Лан-2015» протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.
На необхідності вжиття відповідальним виконавцем бюджетної програми визначених цільовою програмою зобов'язань з метою її реалізації шляхом виділення бюджетних коштів їх отримувачу наголосив Верховний Суд у постановах від 15.05.2018 у справі № 815/2105/17, від 24.04.2018 у справі № 821/2156/16, від 21.12.2018 у справі № 826/2237/17.
В той же час, відсутність бюджетного фінансування не звільняє державу в особі її уповноважених органів від обов'язку виконати взяті на себе зобов'язання перед суб'єктом господарювання.
Крім того, Європейський суд з прав людини у пункті 48 рішення від 30.11.2004 у справі "Бакалов проти України" та у пункті 40 рішення від 18.10.2005 у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" зазначив, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Аналогічний правовий висновок про те, що сама собою відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання викладено в постанові Верховного Суду України від 22.03.2017 у справі N 3-77гс17, у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.03.2018 у справах N 925/246/17, N 925/974/17, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 у справі N 12-46гс18.
У пункті 60 постанови від 17.04.2018 у справі N 911/4249/16 Велика Палата Верховного Суду зауважила, що в особи виникає певне право, а в держави - відповідне цьому праву фінансове зобов'язання не із закону про Державний бюджет України та похідних від нього актів (бюджетний розпис, кошторис тощо), а з нормативно-правових актів, що регулюють відносини між особою та державою в певній сфері суспільних відносин.
Враховуючи вищевикладене, недостатність залишку нерозподілених коштів у 2021 році для виплати Мінагрополітики позивачу часткової компенсації вартості обладнання зерносушарки свідчить про протиправну бездіяльність Мінагрополітики та не звільняє відповідачів від обов'язку виконати зобов'язання, передбачене Порядком № 130.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 N 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Крім того, Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу належного урядування. Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах Беєлер проти Італії [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, п.120, ECHR 2000, Онер'їлдіз проти Туреччини [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, Megadat.com S.r.l. проти Молдови (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і Москаль проти Польщі (Moskal v. Poland), заява №10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року).
Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах Лелас проти Хорватії (Lelas v. Croatia), заява N 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і Тошкуце та інші проти Румунії (ToscutaandOthers v. Romania), заява N 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
У рішенні від 31.07.2003 у справі Дорани проти Ірландії Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття ефективний засіб передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09.12.1994, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Крім того, суд враховує, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Крім того суд наголошує, що на час виникнення спірних відносин головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми на 2021 рік є Мінагрополітики.
Отже, з огляду на межі заявлених позовних вимог, системний аналіз положень чинного законодавства України, оцінку поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог частково.
Згідно із частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Тому за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства аграрної політики та продовольства України на користь позивача належить стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір у розмірі 2422, 50 грн відповідно до частини задоволених вимог.
Керуючись статтями 139, 227, 241- 243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан-2015» до Міністерства економіки України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк», про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо неперерахування бюджетних коштів у розмірі 1 219 500,00 грн Акціонерному товариству Комерційний Банк «Приватбанк» у межах обсягу відкритих асигнувань на підставі Реєстру одержувачів бюджетних коштів для отримання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва за листопад 2021 року для їх подальшого перерахування на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан-2015».
Зобов'язати Міністерство аграрної політики та продовольства України перерахувати бюджетні кошти у розмірі 1 219 500, 00 грн (один мільйон двісті дев'ятнадцять тисяч п'ятсот гривень нуль копійок) Акціонерному товариству Комерційний Банк «Приватбанк» у межах обсягу відкритих асигнувань на підставі Реєстру одержувачів бюджетних коштів для отримання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва за листопад 2021 року для їх подальшого перерахування на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан-2015».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства аграрної політики та продовольства України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан-2015» судовий збір у розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 50 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення суду складено 02 липня 2025 року.
Суддя Ольга ТКАЧЕНКО