Рішення від 02.07.2025 по справі 560/3861/25

Справа № 560/3861/25

РІШЕННЯ

іменем України

02 липня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до рішення військово-лікарської комісії від 28.06.2022, а також відомості про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". В обґрунтування позову зазначає, що у 2022 році він пройшов медичне обстеження ВЛК, визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі довідки ВЛК№95/787 від 28.06.2022. У липні 2024 позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про те, що він був визнаний непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку, на що отримав відмову.

У відзиві відповідач просить відмовити у позові, покликаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 були вчинені дії, необхідні для реалізації вимог закону в частині, яка стосується прав військовозобов'язаного, якого визнано непридатним до служби. Зазначає, що документи позивача своєчасно скеровувались до вищестоящої ВЛК згідно з встановленим порядком, однак висновок про затвердження висновку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 отриманий не був.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.0.22022 строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє донині.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Водночас, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" та Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008.

Відповідно до ч. 7 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Частина 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачає, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

Наказом Міністерства Оборони України від 14.08.2008 №402 затверджене Положення про військово - лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Пунктом 22.3 розділу ІІ Положення №402 у редакції, яка була чинною на день проходження позивачем огляду ВЛК та прийняття щодо нього висновку про непридатність до служби ( редакція від 16.04.2021) встановлено, що постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК із затвердженою постановою не пізніше ніж через два дні після їх затвердження та одержання із штатної ВЛК висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний огляд, або видаються на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів.

Згідно з п. 22.5 розділу ІІ Положення №402 свідоцтво про хворобу у воєнний час складається: на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців; на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Пункт 22.6 розділу ІІ Положення №402 передбачає, що у воєнний час свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК затвердженню - на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

Відповідно до п. 22.9. розділу ІІ Положення №402 у воєнний час свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК на всіх оглянутих осіб складається у двох примірниках.

Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з незатвердженою штатною ВЛК постановою повертається до госпітальної (гарнізонної) ВЛК, яка склала його, з викладенням у постанові штатної ВЛК причин незатвердження та необхідними рекомендаціями (п. 22.10.)

Пунктом 22.12. розділу ІІ Положення №402 передбачено, що постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.

Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повинні бути реалізовані негайно. Якщо постанова ВЛК не реалізована та в стані здоров'я оглянутого, незалежно від терміну, за його заявою або висновками лікарів військових (цивільних) лікувальних закладів виникли зміни, то проводиться повторний медичний огляд. Згідно з п. 22.13. розділу ІІ Положення №402 у разі коли до завершення 12-місячного терміну після медичного огляду госпітальною (гарнізонною) ВЛК в результаті контрольного обстеження та медичного огляду ВЛК винесена інша постанова про ступінь придатності до військової служби, штатна ВЛК своєю постановою, затверджуючи останню постанову госпітальної (гарнізонної) ВЛК, одночасно відміняє попередню.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487). Відповідно до пункту 16 Порядку №1487 персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів (пункт 20 Порядку №1487). Згідно з пунктом 21 Порядку №1487 взяття громадян на персонально-первинний та персональний військовий облік, а також їх виключення з такого обліку здійснюється лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.

Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 81 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів регулює Закон України від 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII). Відповідно до положень Закону Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - це автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Одним з основних завдань Реєстру є організація та ведення військового обліку громадян України.

До Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» були внесені зміни, а саме частину 1 статті 34 викладено в такій редакції: «1. Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки». Відповідно до пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» основними засадами ведення Реєстру є обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Частина 2 статті 3 цього закону встановлює, що оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру. Відповідно до ч. 1 статті 5 Закону держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядниками Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України та розвідувальний орган Міністерства оборони України.

Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. Частина 5 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачає, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України; відповідний підрозділ розвідувального органу Міністерства оборони України.

Частина 6 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачає, що органи адміністрування Реєстру:

1) здійснюють аналітичну обробку даних;

2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру;

3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України

4) організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.

Відповідно до ч. 8 статті 5 цього Закону органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України та розвідувального органу Міністерства оборони України.

Отже, Закон України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» прямо визначає та покладає права та обов'язки щодо ведення Реєстру на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

З відомостей тимчасового посвідчення офіцера запасу №1/2017 судом встановлено, що ОСОБА_1 28.01.2019 був взятий на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Як встановлено зі змісту довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 , виданої 28.06.2022 за №95/787, ОСОБА_1 28.06.2022 за результатами проходження ВЛК був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

У графі 6 тимчасового посвідчення офіцера запасу, що належить позивачу, міститься запис про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. На зворотному боці тимчасового посвідчення офіцера запасу у графі 12 проставлений штамп ІНФОРМАЦІЯ_1 із відміткою: "28.06.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_6 за станом здоров'я (довідка ВЛК від 28.06.2022 №95/787)".

11.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, у якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про те, що він був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до рішення ВЛК від 28.06.2022, а також відомості про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Листом від 22.09.2024 за №1/5101 ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі по тексту також ІНФОРМАЦІЯ_3 ) повідомив про те, що у період з 28.06.2022 (день отримання довідки ВЛК №97/787) по 11.07.2024 (день написання заяви) посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_7 медичні документи (висновки) позивача неодноразово направлялись до штатної 11 Регіональної військово - лікарської комісії (м. Вінниця) через позаштатну ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 для їх затвердження, як це передбачено п. 3.8 глави 3 розділу II Положення (зі змінами, внесеними Наказом Міністерства оборони України №490 від 18.08.2023, надалі також Зміни №490). Заключення/ висновок ВЛК від 28.06.2022 №97/787 є таким, що потребує підтвердження у зв'язку з тим, що воно діяло протягом 1 року, тобто до 27.06.2023. У зв'язку зі змінами вимог Положення (зміни №490) та необхідністю затвердження штатною 11 Регіональною військово-лікарською комісією висновку ВЛК Першого відділу, висновок про непридатність ОСОБА_1 до проходження військової служби по призову під час мобілізації в особливий період не затверджений. Зважаючи на це, заявника неможливо виключити з військового обліку і внести інформацію про це до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Заявнику запропоновано прибути до Першого відділу для проходження ВЛК та у подальшому пройти контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Як встановлено зі змісту повідомлення №6/4985 ІНФОРМАЦІЯ_9 від 23.06.2025 на ухвалу суду, ІНФОРМАЦІЯ_3 29.05.2023 було направлено до 16 Регіональної військово-лікарської комісії історію хвороби ОСОБА_1 , яка нею була скерована за належністю до 11 Регіональної військово-лікарської комісії.

З наданих ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання вимог ухвали суду документів вбачається, що 16 Регіональна ВЛК ( м. Львів) листом від 13.06.2023 №2223 повідомила ІНФОРМАЦІЯ_10 та 11 Регіональну ВЛК ( АДРЕСА_1 ) про те, що на адресу 16 Регіональної ВЛК на розгляд та затвердження надійшли свідоцтва про хворобу офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_11 у 18 примірниках. На виконання вимог наказу МО України від 16.11.2016 №608 та розпорядження начальника ЦВЛК ЗС України від 27.05.2023 №598/4569 16 Регіональна ВЛК за належністю направила вказані свідоцтва про хворобу для їх розгляду 11 Регіональною ВЛК.

Листом від 11.07.2023 за №38 11 Регіональна військово-лікарська комісія повернула на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 незатверджені свідоцтва про хворобу ряду військовозобов'язаних, серед яких ОСОБА_1 . Як видно зі змісту п. 5 листа, свідоцтво про хворобу №95/788 у 4 примірниках на 4 аркушах не затверджується, ОСОБА_1 підлягає контрольному обстеженню та медичному огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 . Відповідачем також надано копію постанови 11 РВЛК ( м. Вінниця) від 11.07.2023, якою постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.06.2022 щодо позивача не затверджується.

Оцінюючи доводи відповідача, суд звертає увагу на те, що останнім були застосовані норми Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України ( затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402) у редакції, яка до спірних правовідносин застосована бути не могла.

Так, як вбачається з наведених вище норм Положення №402 у редакції, яка була чинною до 25.08.2023, свідоцтва про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Ця ж редакція Положення визначає, що постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повинні бути реалізовані негайно. Постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.

У той же час, відповідачем не надані належні докази того, що:

1) постанова ВЛК щодо позивача, який визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, була реалізована негайно;

2) свідоцтво про хворобу/довідка ВЛК, складені щодо позивача, підлягали затвердженню (контролю) штатною ВЛК;

3) у разі якщо такі документи підлягали затвердженню (контролю) штатною ВЛК, вони були своєчасно направлені на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду.

Натомість, як встановлено зі змісту пояснень ІНФОРМАЦІЯ_9 , історію хвороби ОСОБА_1 було направлено ІНФОРМАЦІЯ_3 до 16 Регіональної військово-лікарської комісії 29.05.2023, тобто майже через рік після медичного огляду ВЛК, а до 11 Регіональної військово-лікарської комісії документи були скеровані за належністю вже у червні 2023.

Суд враховує те, що довідка ВЛК про непридатність позивача до військової служби засвідчена підписами Голови та Секретаря ВЛК, особистою печаткою лікаря - Голови ВЛК та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_1 із зображенням Державного Герба України.

У графі 6 тимчасового посвідчення офіцера запасу № НОМЕР_1 , копії якого надали обидві сторони, міститься запис: "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку". На звороті тимчасового посвідчення у графі 12 проставлений штамп ІНФОРМАЦІЯ_1 із зазначенням: "28.06.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_6 за станом здоров'я (довідка ВЛК від 28.06.2022 №95/787)". Відмітки у тимчасовому посвідченні засвідчені підписом ОСОБА_2 - начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 28.06.2022 з проставленням печатки ІНФОРМАЦІЯ_11 із зображенням Державного Герба України.

Відповідач під час розгляду справи достовірність даних, зазначених у довідці ВЛК та тимчасовому посвідченні позивача станом на час їх оформлення, не спростував.

Одночасно з цим, відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідачем внесені не були, чого останній не спростовує.

Суд оцінює критично покликання відповідача у наданій позивачу відповіді від 22.09.2024 на пункт 3.8 глави 3 розділу 2 Положення № 402, адже цей пункт відповідачем застосований у більш пізній редакції, яка не існувала на час обов'язку РТЦК вчинити дії щодо внесення відомостей про позивача до Реєстру.

Так, редакція пункту 3.8 глави 3 розділу 2 Положення № 402 від 25.08.2023 передбачала, що постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд ( Пункт 3.8 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 490 від 18.08.2023)

Водночас, як встановлено судом раніше, відповідач не довів належними доказами те, що станом на час отримання позивачем висновку про непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку, щодо нього взагалі існували передбачені Положенням підстави для направлення довідки/ історії хвороби на затвердження штатною ВЛК.

Інакше кажучи, зміни, внесені до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402) наказами Міноборони від 18.08.2023 №490 та від 27.04.2024 №262 до спірних правовідносин застосовуватись не можуть, оскільки позивач пройшов огляд ВЛК ще 28.06.2022, тобто до внесення цих змін.

З огляду на це, відповідач допустив протиправну бездіяльність в частині невнесення відомостей щодо ОСОБА_1 про непридатність його до військової служби із виключенням з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у період з 28.06.2022, хоча відомості про вказані обставини були внесені до тимчасового посвідчення офіцера запасу, що належить позивачу.

Суд вважає необхідним зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про те, що 28.06.2022 ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та виключений з військового обліку відповідно до постанови військово-лікарської комісії, оформленої довідкою Військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 від 28.06.2022.

Оскільки відповідач не довів суду протилежне і доводи позивача належними доказами не спростував, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині невнесення відомостей щодо ОСОБА_1 про непридатність його до військової служби із виключенням з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з 28.06.2022.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про те, що 28.06.2022 ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та виключений з військового обліку відповідно до постанови військово - лікарської комісії, оформленої довідкою військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 від 28.06.2022.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 липня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )

Головуючий суддя І.С. Козачок