Справа № 560/2602/25
іменем України
02 липня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо розрахунку призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" без врахування довідки виданої Новодунаєвецькою селищною радою від 20.01.2025 №23 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування й виплату з 30.03.2023 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках, виданих Новодунаєвецькою селищною радою від 22.03.2023 №101 та від 20.01.2025 №23.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/8805/23, 20.01.2025 Новодунаєвецькою селищною радою видана довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №23 станом на місяць у якому працював та сплачував страхові внески (травень 2022 року). У січні 2025 року звернувся до пенсійного органу із заявою, у якій просив провести обчислення пенсії, призначеної на виконання рішення суду у справі №560/8805/23, з врахуванням висновку постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 та довідки від 20.01.2025 №23. Листом від 03.02.2025 відповідач повідомив, що провести перерахунок пенсії, із врахуванням довідки від 20.01.2025 №23, виданої Новодунаєвсцькою селищною радою, про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років), немає підстав, оскільки, проведення перерахунків пенсії призначених за Законом України "Про державну службу" не передбачено. Вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування довідок про складові заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця. Просить задовольнити позов.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що пунктом 2 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу", а саме : форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. 12.07.2024 постановою Кабінету Міністрів України №823, яка набрала чинності 20.07.2024 та застосовується з 01.01.2024, затверджено зміни, що вносяться до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб. Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється із врахуванням пунктів 4 1 та 4 2 цього Порядку. Згідно пункту 4 2 Порядку, для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, або які звільнилися до 01.01.2024 з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31.12.2023, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31.12.2023. Постановою №823 визначені форми довідок про заробітну плату державних службовців, які видаються для призначення пенсій згідно із пунктами 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII. Враховуючи зазначене, вимоги позивача щодо здійснення нарахування та виплату пенсії в розмірі 60% суми заробітної плати, зазначеної у довідках від 22.03.2023 №101 та від 20.01.2025 № 23 є передчасними. Просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Ухвалами від 05.06.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін та про залишення без розгляду.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 з 25.11.2019 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.
Рішенням від 04.07.2023 у справі №560/8805/23 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачу до стажу державної служби період роботи з 16.04.2002 по 20.05.2022 в органах місцевого самоврядування, призначити, здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ з 30.03.2023 в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.03.2023 №101 та №102, виданих Новодунаєвецькою селищною радою.
Постановою від 08.01.2024 Сьомий апеляційний адміністративний суд змінив абзац четвертий резолютивної частини Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.07.2023 у справі №560/8805/23 та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити позивачу пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII з 30.03.2023 в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідці від 22.03.2023 №101, виданої Новодунаєвецькою селищною радою, та провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат, без врахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №102 від 22.03.2023, виданої Новодунаєвецькою селищною радою.
У січні 2025 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою щодо переведення на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про державну службу" на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/8805/23 з урахуванням довідки про заробітну плату від 20.01.2025 №23, виданої Новодунаєвецькою селищною радою.
Листом від 03.02.2025 відповідач повідомив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.07.2023 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/8805/23 позивачу зарахований до стажу державної служби період роботи з 16.04.2002 по 20.05.2022 та проведений розрахунок пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" з 30.03.2023 згідно із довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.03.2023 №101. Оскільки, розмір пенсії з 30.03.2023 склав 2636,13 грн, що є меншим від розміру пенсії згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (4571,95 грн), управління продовжило виплату пенсії з 30.03.2023 у розмірі, обчисленому згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Крім того, довідка від 20.01.2025 №23 не була предметом розгляду у справі №560/8805/23.
Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідок від 22.03.2023 №101 та від 20.01.2025 №23, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджений Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (далі - Порядок №622).
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 01.05.2016. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01.05.2016, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01.05.2016 на кількість таких місяців.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.
Вказаною Постановою, зокрема, затверджена форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Отже, при виході на пенсію відповідно до Закону № 3723-XII, особа яка оформляє пенсію державного службовця, має долучити довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).
Право позивача на призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 в розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці від 22.03.2023 №101 встановлене рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.07.2023 і постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/8805/23. Тому, доказуванню не підлягає.
На виконання зазначених судових рішень до стажу державної служби позивача відповідач зарахував період роботи з 16.04.2002 по 20.05.2022 та здійснив розрахунок пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу» з 30.03.2023 згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.03.2023 №101. Розмір його пенсії в результаті перерахунку з 30.03.2023 склав 2636,13 грн.
У листі - відповіді від 03.02.2025 на заяву позивача від 22.01.2025 відповідач повідомив позивача про виконання те, що оскільки в результаті перерахунку пенсії на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/8805/23 розмір пенсії позивача зменшується, її виплата продовжена в розмірі, обчисленому згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (4571,95 грн).
Отже, відповідач використав довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.03.2023 №101 для перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/8805/23.
Зазначене позивач не заперечує та не оскаржує правомірність призначення відповідачем на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/8805/23 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу» в розмірі, обчисленому згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тому, позовні вимоги про зобов'язання здійснити нарахування й виплату пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідці від 22.03.2023 №101 суд вважає безпідставними.
Вирішуючи позовні вимоги призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідки Новодунаєвецької селищної ради від 20.01.2025 №23 суд враховує, що зазначена довідка додана позивачем до заяви від 22.01.2025 про визначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", поданої після призначення позивачу пенсії по інвалідності на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/8805/23.
Оскільки довідка Новодунаєвецької селищної ради від 20.01.2025 №23 не була предметом дослідження у справі у справі №560/8805/23 та подана позивачем після виконання відповідачем постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024, то заява позивача про визначення розміру пенсії з урахуванням зазначеної довідки фактично є заявою про позивача про перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" N 3723.
Разом з тим, відповідач розглянув зазначену заяву позивача в порядку Закону України «Про звернення громадян» як заяву про призначення пенсії по інвалідності на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/8805/23 та не надав оцінку обгрунтованості зазначеної заяви в частині перерахунку пенсії на підставі довідки Новодунаєвецької селищної ради від 20.01.2025 №23.
Відповідно до приписів частин 1 і 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Суд вважає, що спосіб, у який відповідач розглянув заву позивача від 22.01.2025 про визначення розміру пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідці Новодунаєвецької селищної ради від 20.01.2025 №23, не відповідає зазначеним вимогам.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведена обгрунтованість та правомірність розгляду заяви позивача в частині визначення розміру пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідці Новодунаєвецької селищної ради від 20.01.2025 №23.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Згідно з пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З метою забезпечення ефективного способу захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача від 22.01.2025 в частині про визначення розміру пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідці Новодунаєвецької селищної ради від 20.01.2025 №23.
Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 22.01.2025 в частині про визначення розміру пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідці Новодунаєвецької селищної ради від 20.01.2025 №23.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.01.2025 в частині про визначення розміру пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідці Новодунаєвецької селищної ради від 20.01.2025 №23 у спосіб та порядку, визначені законодавством.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук