Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
01 липня 2025 р. справа № 520/8624/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши у порядку спрощеного провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просить суд:
1. визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій від 21.01.2025 №2000-0304-9/12058;
2. зобов'язати Головне управління в Харківській області зарахувати до пільгового стажу періоди проходження військової служби з 01 грудня 1987 року по 25 грудня 1989 рік, та з 02.03.2022 року по 13.12.2024 року, протягом якої він брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі, стримування збройної агресії рф проти України в розрахунку один місяць служби за три місяці служби згідно Довідки №19562 від 26.12.2024 р., тобто загальну вислугу у Збройних Силах - 09 років 02 місяці 09 днів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області рішенням від 21.01.2025 №2000-0304-9/12058 протиправно відмовило позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з незарахуванням до страхового стажу періоду військової служби з 01.12.1987 по 25.12.1989 р.р., оскільки в військовому квитку серії НОМЕР_1 не проглядається рік народження заявника, а також періоду військової служби з 02.03.2022 року по 13.12.2024 року, протягом якої він брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі, стримування збройної агресії рф проти України. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, вважаючи його безпідставним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав на достатнє пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 14.04.2025 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства, у задоволенні позову просив відмовити, мотивуючи свої заперечення тим, що за поданими документами до страхового стажу позивача не зараховано період військової служби з 01.12.1987 по 25.12.1989, оскільки в військовому квитку НОМЕР_1 не проглядається рік народження заявника. Необхідно надати уточнюючу довідку. На підставі наданих документів та враховуючи індивідуальні відомості про застраховану особу, страховий стаж ОСОБА_1 склав 17 років 08 місяців 28 днів, що є не достатнім для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». А тому, винесено рішення про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно із положеннями п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - громадянин України, відповідно до копії паспорту України.
Позивач призваний на військову службу у Збройні Сили України з 02.03.2022 р. та проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 (далі - в/ч НОМЕР_2 ), про що свідчить відмітка у Військовому квитку серії НОМЕР_1 .
Відповідно до Витягу із Наказу командира в/ч НОМЕР_2 від 13.12.2024 р. №354, позивача було звільнено наказом командира військової частини НОМЕР_3 (далі - в/ч НОМЕР_4 ) від 12 грудня 2024 року №425-РС з військової служби за станом здоров'я, відповідно до пп «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з 13.12.2024 виключено зі списків особового складу частини та знято з усіх видів забезпечення.
Відповідно до Витягу із Наказу №354 позивач має вислугу років у Збройних Силах: календарна - 04 роки 10 місяців 06 днів, пільгова - 04 роки 04 місяці 02 дні, загальна - 09 років 02 місяці 09 днів.
Відповідно до Грошового атестату в/ч НОМЕР_2 від 24.12.2024 №6815 ОСОБА_1 вислуга років обчислена на 13.12.2024 р. становить 09 (дев'ять) років 02 (два) місяці та 09 (дев'ять) днів.
Так, згідно Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 13.12.2024 р. №6863 позивач дійсно в період з 02.03.2022 року по 01.12.2022 року, з 08.01.2023 по 15.02.2023 року, з 16.02.2023 року по 19.04.2024 року, з 01.08.2024 року по 09.09.2024 року, з 10.09.2024 року по 19.09.2024 року, з 21.09.2024 року по 23.09.2024 року, з 21.10.2024 року по 02.11.2024 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України (далі - Довідка №6863) та має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_5 .
14.01.2025 позивач, у віці 55 років, звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яку розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області за принципом екстериторіальності.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 21.01.2025 року №056650011054 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії через відсутність необхідного страхового стажу.
Так, зі змісту вказаного рішення до страхового стажу позивача не зараховано період військової служби з 01.12.1987 по 25.12.1989, оскільки в військовому квитку НОМЕР_1 не проглядається рік народження заявника. Зазначено про необхідність надати уточнюючу довідку.
При цьому, визнаний пенсійним органом страховий стаж становить - 17 років 08 місяців 28 днів.
Вважаючи протиправним вказане рішення відповідача щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність приписам ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з п.4 ч.1ст.115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці… які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, …, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Отже, право на дострокову пенсію за віком мають військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Порядок звернення за призначенням пенсії визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону №1058 затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2025 р. №22-1 (далі - Порядок).
Відповідно до пп. 6 п. 2.1 Розділу ІІ Порядку військовослужбовцями, особами начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, а саме:
документи про проходження військової служби (служби);
довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації;
посвідчення учасника бойових дій.
У спірних правовідносинах, досягнення позивачем необхідного 55 річного віку та надання ним вказаних вище документів, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, відповідачем не заперечується та не оспорюються обставини безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України (Довідка №6863), та наявність у позивача статусу учасника бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_5 ).
За змістом оскаржуваного рішення, до страхового стажу позивача не зараховано період військової служби з 01.12.1987 по 25.12.1989, оскільки в військовому квитку НОМЕР_1 не проглядається рік народження заявника.
З цього приводу, суд зазначає наступне.
За змістом частини першої ст. 1 Закону № 1058-IV термін страховий стаж визначений як період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески, а страховий стаж у солідарній системі визначений частиною першою статті 24 Закону як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страховий стаж обчислюється в місяцях.
Абзацами 1 та 3 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. У законодавстві, що діяло раніше (до 01.01.2004), зокрема у Законі України "Про пенсійне забезпечення", йдеться про стаж роботи, що дає право на призначення трудових пенсій (загальний трудовий стаж).
Зміст поняття "загальний трудовий стаж" є ширшим, ніж поняття "страховий стаж", оскільки до першого включаються також періоди суспільно корисної діяльності, коли особа не підлягала загальнообов'язковому соціальному страхуванню.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/ або Інформаційно- комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності останньої або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 6 Порядку №637 визначено, що для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин; довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).
Згідно з п.п. "к" п. 108 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №590 від 03.08.1972 (чинного у спірний період), до загального стажу роботи, що дає право на пенсію, зараховується будь-яка робота в якості робітника або службовця, незалежно від характеру та тривалості роботи і тривалості перерв. Зокрема, в стаж зараховується служба в складі Збройних Сил СРСР і перебування в партизанських загонах; служба у військах і органах ВЧК, ОГПУ, НКВД, НКГБ, МТБ, Комітету державної безпеки при Раді Міністрів СРСР, Міністерства охорони громадського порядку СРСР, міністерств охорони громадського порядку союзних республік, Міністерства внутрішніх справ СРСР, міністерств внутрішніх справ союзних республік; служба в органах міліції, перебування військовослужбовця в полоні зараховується до стажу роботи в установленому порядку.
Наведене повністю узгоджується з абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Записами Військового квитка серії НОМЕР_1 підтверджено, що позивач у період з 01.01.1987 по 25.12.1989 проходив дійсну військову службу в лавах Радянської Армії.
Згідно довідки №19562 від 26.12.2024 р. виданої 1-м відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 , наявна також інформація про те, що позивач проходив військову службу в період з 01.01.1987 по 25.12.1989 р.р.
Суд зауважує, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні документів про стаж. Відповідач не врахував, що не усі недоліки записів у військовому квитку можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах/військової служби, а не правильність записів у трудовій книжці/військовому квитку.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі №234/13910/17, від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 25.04.2019 у справі №159/4178/16-а, від 17.07.2018 у справі №220/989/17, від 06.02.2018 у справі №677/277/17, від 09.08.2019 у справі №654/890/17, від 26.06.2020 у справі №520/6481/2020, від 30.09.2019 у справі №638/18467/15-а, від 25.04.2019 у справі №593/283/17, від 03.09.2019 у справі №495/10175/16-а, від 21.02.2018 у справі №687/975/17, від 23.07.2019 у справі №537/53/17, від 25.09.2018 у справі №242/65/17.
Отже, позивач має право на зарахування до страхового стажу період проходження ним військової служби з 01.01.1987 по 25.12.1989.
Стосовно зарахування до страхового стажу в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, періоди проходження військової служби з 02.03.2022 по 13.12.2024, суд зазначає наступне.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, визнаний пенсійним органом страховий стаж складає 17 років 08 місяців 28 днів.
При цьому, пенсійним органом до страхового стажу в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, не зараховано періоду проходження військової служби протягом якого позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі, стримування збройної агресії рф проти України в розрахунку один місяць служби за три місяці служби.
Суд зазначає, що відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону № 2011-XII (в діючій редакції) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМ України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватися у потрійному розмірі.
За абз.1, 2, 8 підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою КМУ № 119 від 16.02.2022 року, станом на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (абзац перший пункту 3 в редакції Постанови КМ № 119 від 16.02.2022 року): один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і обороні, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Отже, для пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування до стажу роботи, що дає право на дострокову пенсію за віком, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певних категорій, для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, щомісячного грошового утримання чи інших соціальних виплат.
Так, судом встановлено, що згідно Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 13.12.2024 р. №6863 позивач дійсно в період з 02.03.2022 року по 01.12.2022 року, з 08.01.2023 по 15.02.2023 року, з 16.02.2023 року по 19.04.2024 року, з 01.08.2024 року по 09.09.2024 року, з 10.09.2024 року по 19.09.2024 року, з 21.09.2024 року по 23.09.2024 року, з 21.10.2024 року по 02.11.2024 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України (далі - Довідка №6863) та має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_5 .
Враховуючи вищевикладене Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, було протиправно не зараховано до страхового стажу в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, періоди проходження військової служби з 02.03.2022 року по 01.12.2022 року, з 08.01.2023 по 15.02.2023 року, з 16.02.2023 року по 19.04.2024 року, з 01.08.2024 року по 09.09.2024 року, з 10.09.2024 року по 19.09.2024 року, з 21.09.2024 року по 23.09.2024 року, з 21.10.2024 року по 02.11.2024 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 21.01.2025 №056650011054 (а не №2000-0304-9/12058, на чому помилково наполягає позивач), є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно способу захисту порушеного права позивача, суд зазначає наступне.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Суд зазначає, що у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб'єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру. Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
Тобто, призначення, нарахування та виплата пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. У такому випадку, суд може лише зобов'язати пенсійний орган повторно розглянути заяву про призначення пенсії.
Відтак, позов у частині зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу період проходження військової служби з 01 грудня 1987 року по 25 грудня 1989 рік та з 02.03.2022 року по 13.12.2024 року до задоволення не підлягає.
Разом з цим, враховуючи, що спірним рішенням до страхового стажу позивача не зараховано спірні періоди проходження військової служби, з метою захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 14.01.2025 про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до страхового стажу періоди проходження військової служби з 01 грудня 1987 року по 25 грудня 1989 рік, а також з 02.03.2022 року по 01.12.2022 року, з 08.01.2023 по 15.02.2023 року, з 16.02.2023 року по 19.04.2024 року, з 01.08.2024 року по 09.09.2024 року, з 10.09.2024 року по 19.09.2024 року, з 21.09.2024 року по 23.09.2024 року, з 21.10.2024 року по 02.11.2024 року в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, з врахуванням висновків суду, вказаних у мотивувальній частині рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 78, 139, 241-247, 250, 255, 257-262, 287, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 21.01.2025 №056650011054 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.01.2025 про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до страхового стажу періоди проходження військової служби з 01 грудня 1987 року по 25 грудня 1989 рік, а також з 02.03.2022 року по 01.12.2022 року, з 08.01.2023 по 15.02.2023 року, з 16.02.2023 року по 19.04.2024 року, з 01.08.2024 року по 09.09.2024 року, з 10.09.2024 року по 19.09.2024 року, з 21.09.2024 року по 23.09.2024 року, з 21.10.2024 року по 02.11.2024 року в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, з врахуванням висновків суду, вказаних у мотивувальній частині рішення суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 01.07.2025, враховуючи час перебування судді у відпустці, а також з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя Марина Лук'яненко