Справа № 420/36037/24
01 липня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Дністровська» до головного управління ДПС в Одеській області, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №35783/15-32-04-07-20/00855440 від 28 серпня 2024 року,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Дністровська» до Головного управління ДПС в Одеській області, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №35783/15-32-04-07-20/00855440 від 28 серпня 2024 року.
В обґрунтовування своїх вимог позивач зазначає, що камеральну перевірку, за наслідком якої прийнято спірне податкове повідомлення-рішення проведено з порушенням строків, визначених ст.76 ПК України (протягом 30 днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкового декларації або уточнюючого розрахунку), що свідчить про не обґрунтованість її проведення, а відтак, безпідставності встановлення нею фактичних даних та відсутності правових наслідків для складання оспорюваного податкового повідомлення-рішення.
У своїх доводах позивач посилається й на правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 16.01.2024 у справі №440/2547/22, від 26.07.2021 у справі №806/437/17, від 04.03.2021 у справі №820/3499/17, від 17.07.2020 у справі №826/4776/17 та вказує, що камеральна перевірка проводиться виключно на підставі даних, які зазначені у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків. Аналіз достовірності сформованих платником показників, а також своєчасність і повнота сплати податків під час камеральної перевірки не здійснюється.
Позивач зауважує, що ВС неодноразово зазначав, що у пункті 76.3 статті 76 ПК України законодавець встановив для контролюючого органу два строки, у які може бути проведена камеральна перевірка. Розмежування цих строків здійснюється за предметом камеральної перевірки:1) камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку - протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі: документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання; 2) камеральна перевірка з інших питань - проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Таким чином, за змістом статті 76 ПК України камеральна перевірка, яка проводиться в межах 30 календарних днів, є обов'язковою і стосується усієї податкової звітності суцільним порядком. Під час саме такої перевірки можуть бути перевірені усі показники податкової звітності на предмет арифметичного, методологічного та/або логічного зв'язку, узгодженості відповідних показників поточного періоду, їх зіставлення з показниками попередніх періодів.
Проте, контролюючий орган, провівши камеральну перевірку поза межами встановленого законодавством граничного строку, діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачений ПК України, тому таке порушення є істотним, що призводить до визнання перевірки незаконною та не породжує правових наслідків такої перевірки, а отже податкове повідомлення-рішення вважається таким, що підлягає скасуванню.
Окрім того, посилаючись на приписи п.112.8 ст.112 ПК України, Товариством також звертає увагу на обставини, які суттєво вплинули на можливість виконання Товариством податкових зобов'язань з єдиного податку, а саме: введення воєнного стану в Україні, що визнано форс-мажорними обставинами Торгово-промисловою палатою України, що засвідчено довідкою від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1.
Ухвалою суду від 26.11.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідачем було подано відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову, вважаючи вимоги та доводи позивача необґрунтованими й безпідставними, а спірне податкове повідомлення-рішення таким, що прийнято з передбачених нормами чинного законодавства підстав, у межах повноважень та у спосіб, що визначені ПК України.
Відповідач звертає увагу, що за результатами акту камеральної перевірки від 29.07.2024 № 31499/15-32-04-07-17/00855440 встановлено порушення вимог пункту 57.1 статті 57 та підпункту 295.9.2 пункту 295.2 статті 295 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі - ПКУ) в частині несвоєчасної сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковим деклараціям платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік, зокрема: звітна податкова декларація за 2023 рік від 20.02.2023 № 9028952399: за І квартал на суму 2 006 331,77 грн - граничний термін сплати 01.05.2023, дата сплати 27.07.2023, 29.09.2023, 02.10.2023, 03.10.2023, 04.10.2023 (87, 151, 154, 155, 156 днів затримки); за ІІ квартал на суму 153 537,21 грн - граничний термін сплати 31.07.2023, дата сплати - 04.10.2023 (65 днів затримки); за ІІІ квартал на суму 4 009,31 грн - граничний термін сплати 30.10.2023, дата сплати 10.11.2023 (11 днів затримки); уточнююча податкова декларація за 2023 рік від 05.06.2023 № 9130129251: за ІІ квартал на суму 362,54 грн - граничний термін сплати 31.07.2023, дата сплати - 04.10.2023 (65 днів затримки); за ІІІ квартал на суму 2 719,17 грн - граничний термін сплати 30.10.2023, дата сплати 10.11.2023 (11днів затримки). На підставі акта камеральної перевірки від 29.07.2024 № 31499/15-32-04-07-17/00855440 та відповідно до вимог пункту 124.1 статті 124 ПКУ, Головним управлінням ДПС в Одеській області винесено ППР від 28.08.2024 № 35783/15-32-04-07-20/00855440, яким застосовано штраф за порушення граничних термінів сплати грошового зобов'язання по податковим деклараціям платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік у розмірі 5 відсотків на суму 336,43 грн, та 10 відсотків на суму 216 023,14 гривень.
Головне управління зауважує, що заява про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків (з підтверджуючими документами) у відповідності до вимог наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ від ТОВ «Агрофірма Дністровська» не надходила.
Позивач надав відповідь на відзив, де наголосив наявності підстав для задоволення його позову, оскільки податковим органом грубо порушено приписи Податкового кодексу України, за вимогами якого, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання, крім камеральної перевірки податкової декларації або уточнюючого розрахунку (у разі подання), у складі яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, строк проведення якої визначений статтею 200 цього Кодексу. При камеральній перевірці, контролюючим органом було використано податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (звітна) від 20.02.2023 № 9028952399 та податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (уточнююча) від 05.06.2023 № 9130129251). Так, камеральна перевірка податкової декларації № 9028952399 від 20.02.2023 року відповідно до вимог п. 76.3. ст. 76 ПК України могла б бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, тобто граничний строк проведення камеральної перевірки в даному випадку - 22.03.2022 року; для податкової декларації № 9130129251 від 05.06.2023 року - 05.07.2023 року. У свою чергу, ГУ ДПС в Одеській області провів камеральну перевірку вище зазначених декларацій у 2024 році з грубими порушеннями строків перевірки.
Позивач зауважує, що ГУ ДПС в Одеській області було проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків. Але, за основу даної перевірки були взяті не розрахунки з бюджетом чи заборгованість перед бюджетом, а саме податкові декларації. Тобто, першочергово ГУ ДПС в Одеській області перевірив податкові декларації. І вже на підставі вивчення та аналізу податкових декларацій ГУ ДПС в Одеській області робить певні висновки та приймає рішення. А отже і строк проведення камеральної перевірки з урахуванням п. 76.3 ст. 76 ПК України може бути лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська», зареєстроване в установленому законом порядку як юридична особа, код ЄДРПОУ 00855440, код виду економічної діяльності (основний): 01.11 - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Головним управлінням ДПС в Одеській області, на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, п.75.1 ст.75 розділу ІІ ПК України, у порядку, визначеному п.76.2 ст.76 розділу ІІ Кодексу, проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків ТОВ “Агрофірма “Дністровська», результати якої оформлено актом від 29.07.2024 №31499/15-32-04-07-17/00855440.
В результаті проведення указаної камеральної перевірки було встановлено, що ТОВ “Агрофірма “Дністровська», код ЄДРПОУ 00855440 порушено терміни сплати узгодженого грошового зобов'язання з єдиного податку четвертої групи протягом строків, визначених п.57.1 ст.57, пп. 295.9.2 ПК України, в частині несвоєчасної сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковим деклараціям платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік, зокрема:
-звітна податкова декларація за 2023 рік від 20.02.2023 № 9028952399: за І квартал на суму 2 006 331,77 грн - граничний термін сплати 01.05.2023, дата сплати 27.07.2023, 29.09.2023, 02.10.2023, 03.10.2023, 04.10.2023 (87, 151, 154, 155, 156 днів затримки); за ІІ квартал на суму 153 537,21 грн - граничний термін сплати 31.07.2023, дата сплати - 04.10.2023 (65 днів затримки); за ІІІ квартал на суму 4 009,31 грн - граничний термін сплати 30.10.2023, дата сплати 10.11.2023 (11 днів затримки);
-уточнююча податкова декларація за 2023 рік від 05.06.2023 №9130129251: за ІІ квартал на суму 362,54 грн - граничний термін сплати 31.07.2023, дата сплати - 04.10.2023 (65 днів затримки); за ІІІ квартал на суму 2 719,17 грн - граничний термін сплати 30.10.2023, дата сплати 10.11.2023 (11днів затримки).
Несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов'язань з єдиного податку четвертої групи по деклараціям за 2023 рік в сумі 2166960,00 грн. Відповідальність за порушення правил сплати грошового зобов'язання протягом граничних строків передбачена ст. 124 Кодексу.
Також, у вказаному акті перевірки зазначено, що заява про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків (з підтверджуючими документами) у відповідності до вимог наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 “Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у пп. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу та перелік документів на підтвердження ТОВ “Агрофірма “Дністровська» не надходила.
На підставі зазначеного вище акту перевірки від 29.07.2024 №31499/15-32-04-07-17/00855440, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.08.2024 №35783/15-32-04-07-20/00855440, яким зобов'язано платника податку ТОВ “Агрофірма “Дністровська» на підставі п.124.1 ст.124 ПК України, сплатити штраф у розмірі 5%, 10% в сумі 216 359,57 грн.
Згідно розрахунку штрафних санкцій до вказаного вище податкового повідомлення-рішення:
- за порушення сплати грошового зобов'язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (звітна) від 20.02.2023 №9028952399 у сумі 223 653,72 грн, граничний термін сплати якого - 01.05.2023; дата погашення - 27.07.2023; кількість днів затримки 87, застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 22365,37 грн;
- за порушення сплати грошового зобов'язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (звітна) від 20.02.2023 №9028952399 у сумі 153537,21 грн, граничний термін сплати якого - 01.05.2023; дата погашення - 27.07.2023; кількість днів затримки 87, застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 15353,72 грн;
- за порушення сплати грошового зобов'язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (звітна) від 20.02.2023 №9028952399 у сумі 500000,00грн, граничний термін сплати якого - 01.05.2023; дата погашення - 29.09.2023; кількість днів затримки 151, застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 50000,00 грн;
- за порушення сплати грошового зобов'язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (звітна) від 20.02.2023 №9028952399 у сумі 500000,00 грн, граничний термін сплати якого - 01.05.2023; дата погашення - 02.10.2023; кількість днів затримки 154, застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 50000,00 грн;
- за порушення сплати грошового зобов'язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (звітна) від 20.02.2023 №9028952399 у сумі 129140,84 грн, граничний термін сплати якого - 01.05.2023; дата погашення - 04.10.2023; кількість днів затримки 156, застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 12914,08 грн;
- за порушення сплати грошового зобов'язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (звітна) від 20.02.2023 №9028952399 у сумі 500000,00 грн, граничний термін сплати якого - 01.05.2023; дата погашення - 03.10.2023; кількість днів затримки 155, застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 50000,00грн;
- за порушення сплати грошового зобов'язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (звітна) від 20.02.2023 №9028952399 у сумі 153537,21 грн, граничний термін сплати якого - 31.07.2023; дата погашення - 04.10.2023; кількість днів затримки 65, застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 15353,72 грн;
- за порушення сплати грошового зобов'язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (звітна) від 20.02.2023 №9028952399 у сумі 4009,31 грн, граничний термін сплати якого - 30.10.2023; дата погашення - 10.11.2023; кількість днів затримки 11, застосовано штраф у розмірі 5% у сумі 200,47 грн;
- за порушення сплати грошового зобов'язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (звітна) від 05.06.2023 №9130129251 у сумі 362,54 грн, граничний термін сплати якого - 31.07.2023; дата погашення - 04.10.2023; кількість днів затримки 65, застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 36,25 грн;
- за порушення сплати грошового зобов'язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік (звітна) від 05.06.2023 №9130129251 у сумі 2719,17 грн, граничний термін сплати якого - 30.10.2023; дата погашення - 10.11.2023; кількість днів затримки 11, застосовано штраф у розмірі 5% у сумі 135,96 грн.
Не погодившись із прийнятим відповідачем податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його до Державної податкової служби України, яка за результатами розгляду скарги ТОВ “Агрофірма “Дністровська» прийняла рішення від 13.11.2024 №34024/6/99-00-06-03-01-06, яким залишила ППР без змін, а скаргу без задоволення.
Вважаючи протиправним прийняте ГУ ДПС в Одеській області податкове повідомленням-рішення, Товариство звернулось до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Вимогами ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як визначено пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Предметом камеральної перевірки також можуть бути: 1) своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків); 2) своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних; 3) своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах; 4) повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другоїстатті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні"; 5) своєчасність подання заяви про взяття на облік фінансових агентів відповідно до вимогстатті 39-3 цього Кодексу; 6) своєчасність подання фінансовими агентами звітів про підзвітні рахунки, виправлених звітів про підзвітні рахунки; 7) своєчасність надання фінансовими агентами відповіді на запити (повідомлення) контролюючого органу, що надсилаються у випадках, визначених статтею 39-3 цього Кодексу; 8) своєчасність подання повідомлення про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників відповідно до вимог пункту44-1.2 статті 44-1цьогоКодексу; 9) своєчасність подання особою, яка здійснює управління або адміністрування трасту, повідомлення про укладення договору щодо управління або адміністрування трасту або про припинення такого договору, фінансової звітності, копій первинних документів та іншої інформації щодо трасту на запит контролюючого органу у випадках, передбаченихстаттею 44-2 цього Кодексу; 10) своєчасність надання інформації на запит контролюючого органу відповідно до пункту44-1.3 статті 44-1, підпунктів 6-8 підпункту73.3.1 пункту 73.3 статті 73цьогоКодексу; 11) своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту141.13 статті 141цьогоКодексу, на підставі даних Реєстру пунктів обміну іноземної валюти.
Згідно п.76.1 ст.76 ПК України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Разом з цим, пунктом 76.3 статті 76 ПК України визначено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
При цьому, камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПК України, згідно з якою контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39і39-2цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання п.102.1 ст.102 ПК України.
Отже, камеральна перевірка є одним з видів податкових перевірок, встановлених пунктом 75.1 статті 75 ПК України, та за своєю правовою сутністю є формою поточного документального контролю за дотриманням платником вимог податкового законодавства на підставі декларацій та інших документів податкової звітності, одержаних від платника.
Як вбачається із п.75.1.1 ст. 75 ПК України предметом камеральної перевірки може бути своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання, у тому числі і з податку на додану вартість.
Своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання є предметом камеральної перевірки, яка проводиться виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах податкового органу, що спростовує відповідні доводи позовної заяви з посиланням на правові позиції Верховного Суду, викладені зокрема у постановах від 26.07.2021 у справі №806/437/17, від 04.03.2021 у справі №820/3499/17, від 17.07.2020 у справі №826/4776/17 про те, що своєчасність і повнота сплати податків під час камеральної перевірки не здійснюється.
З наведеного також слідує, що камеральна перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України, а саме: не пізніше закінчення 1095 дні, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Отже, оскільки у спірному випадку, 29.07.2024 ГУ ДПС в Одеській області було проведено камеральну перевірку позивача з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з єдиного податку за 2023 рік, то у даному випадку, строки для проведення камеральної перевірки відповідачем порушені не були з урахуванням ст.102 ПК України (1095 днів).
При цьому, на думку суду, відсутність посилання у наведеному акті перевірки на норми ст.102 ПК України, не свідчить про наявність підстав для визнання такої перевірки незаконною, оскільки саме по собі не зазначення відповідачем у акті перевірки ст.102 ПК України не може бути підставою для звільнення платника податків від відповідальності за порушення вимог податкового законодавства.
За наведеного, відповідні доводи позивача про порушення податковим органом термінів, встановлених ПК України для проведення камеральної перевірки, що своєю чергою тягне за собою визнання протиправним та скасування прийнятого на підставі такої перевірки податкового повідомлення-рішення, є також безпідставними та неґрунтовними.
Щодо суті встановленого порушення, суд виходить з такого.
Згідно з пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Положеннями пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 291.4 статті 291 ПК України визначено, що суб'єкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до 4 групи платників єдиного податку.
Відповідно до пп. 295.9.1. п. 295.9. ст. 295 ПК України платники єдиного податку четвертої групи: самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Згідно з пп. 298.8.1. п. 298.8 ст.298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України врегульовано, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.
До четвертої групи платників єдиного податку в силу вимог пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу належать, зокрема, сільськогосподарські товаровиробники - юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку четвертої групи є календарний рік (абзац 1 пункту 294.1 статті 294 ПК України).
Відповідно до абзацу 1 підпункту 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Відповідно до п.49.1 ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
За приписами п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 50.1 ст. 50 ПК України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Пунктом 54.1 статті 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Отже, податкові зобов'язання, які самостійно визначені платником у податкових деклараціях, є узгодженими.
Згідно із пунктом 124.1 цієї статті ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відтак, на платника податків покладено обов'язок здійснити у встановлені строки сплату узгодженого грошового зобов'язання. Несплачене у встановлений законом строк узгоджене грошове зобов'язання визнається сумою податкового боргу платника податків. За несплату або несвоєчасну сплату платником податків узгодженої суми податкового зобов'язання такий притягується до відповідальності у вигляді штрафу на умовах, визначених податковим законодавством. Передумовою нарахування штрафних санкцій з підстав, визначених пунктом 124.1 статті 124 ПК України, є несплата платником податків суми узгодженого податкового зобов'язання у встановлені законом строки.
Так, з матеріалів справи вбачається, що у ході проведення камеральної перевірки, результати якої оформлено актом від 29.07.2024 № 31499/15-32-04-07-17/00855440 контролюючим органом було встановлено порушення вимог пункту 57.1 статті 57 та підпункту 295.9.2 пункту 295.2 статті 295 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі - ПКУ) в частині несвоєчасної сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковим деклараціям платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік, зокрема: звітна податкова декларація за 2023 рік від 20.02.2023 № 9028952399: за І квартал на суму 2 006 331,77 грн - граничний термін сплати 01.05.2023, дата сплати 27.07.2023, 29.09.2023, 02.10.2023, 03.10.2023, 04.10.2023 (87, 151, 154, 155, 156 днів затримки); за ІІ квартал на суму 153 537,21 грн - граничний термін сплати 31.07.2023, дата сплати - 04.10.2023 (65 днів затримки); за ІІІ квартал на суму 4 009,31 грн - граничний термін сплати 30.10.2023, дата сплати 10.11.2023 (11 днів затримки); уточнююча податкова декларація за 2023 рік від 05.06.2023 № 9130129251: за ІІ квартал на суму 362,54 грн - граничний термін сплати 31.07.2023, дата сплати - 04.10.2023 (65 днів затримки); за ІІІ квартал на суму 2 719,17 грн - граничний термін сплати 30.10.2023, дата сплати 10.11.2023 (11днів затримки).
В свою чергу, податковим правопорушенням відповідно до статті 124 Податкового кодексу України є вчинення дії (платником податку) щодо фактичної сплати узгодженої суми грошового зобов'язання, але з затримкою (несвоєчасно).
Проаналізувавши матеріали справи суд наголошує, що Товариством позивача не спростовуються встановлені ГУ ДПС в Одеській області порушення своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній (звітний) календарний рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, а відтак, встановлені пі час проведення камеральної перевірки згідно акту від 29.07.2024 № 31499/15-32-04-07-17/00855440 правопорушення становлять дії, за які п.124.1 ст.124 ПК України передбачена відповідальність у вигляді штрафу.
Щодо посилання позивача на наявність форс-мажорних обставин, суд звертає увагу на таке.
Під час перевірки, як вбачається з акту від 29.07.2024 № 31499/15-32-04-07-17/00855440, контролюючим органом було враховано, що відповідно до п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Заява про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків (з підтверджуючими документами) у відповідності до вимог наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ від ТОВ «Агрофірма Дністровська» не надходила.
Також, суд зазначає, що абзацом 18 пп. 69.2 підрозд. 10 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених пп. 112.8.9 ПКУ (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину не застосовуються.
За приписами пп. 112.8.9 п. 112.8 ст.112 ПК України, обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є - вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).
Відповідно до статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
При видачі сертифікату Торгово-промислова палата України засвідчує не тільки форс-мажорні обставини, але і їх безпосередній вплив на конкретне зобов'язання (договір), у якому заявник є стороною (причинно-наслідковий зв'язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов'язань).
Позивачем між тим до матеріалів справи не надано та не зазначено про наявність у нього сертифікату виданого Торгово-промисловою палатою України про форс-мажорні обставини, які унеможливили ТОВ «Агрофірма «Дністровська» своєчасне виконання податкового обов'язку позивачем.
Відтак, судом встановлено, що факт порушення позивачем граничних строків розрахунків протягом періоду, що підлягав перевірці контролюючим органом, вчинено не внаслідок обставин непереборної сили, що не виключає можливість застосування до позивача фінансової відповідальності за п.124.1 ст.124 Податкового кодексу України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням штрафні фінансові санкції за порушення позивачем граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з єдиного податку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищезазначені висновки суду, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ТОВ «Агрофірма «Дністровська».
В силу приписів ст. 139 КАС України, судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська» відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська», код ЄДРПОУ 00855440, адреса: вул.Центральна, 87, с.Теплиця, Болградський район, Одеська область, 68421.
Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ 44069166, адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА