Справа № 420/12062/25
02 липня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.02.2023 року та з 01.04.2025 року перерахованої ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром, обчисленої в розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.02.2023 року та з 01.04.2025 року обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої в розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, без обмеження максимальним розміром.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ПФУ в Одеській області відмовляється провести з 01.02.2023 року та з 01.04.2025 року обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої в розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, без обмеження максимальним розміром.
Ухвалою від 28.04.2025 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в письмовому провадженні, без виклику представників сторін, за наявними у справі матеріалами.
14.05.2025 до суду від ГУ ПФУ в Одеській області надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25.
Клопотання мотивовано тим, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 по справі № 320/2229/25, відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) до Кабінету Міністрів України. ОСОБА 1 звернулася до суду про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Позовні вимоги обґрунтовано невідповідністю оскаржуваних положень актам вищої юридичної сили, у тому числі правовим нормам Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Із вирішенням Київським окружним адміністративним судом, як судом першої інстанції, даного спору буде постановлено подальший механізм обчислення пенсій з 01.01.2025. Відтак, Головне управління ПФУ в Одеській області зазначає, що існує об'єктивна неможливість розгляду справи №420/12062/25 до вирішення справи Київського окружного адміністративного суду №320/2229/25, що розглядається в порядку адміністративного судочинства.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає таке.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Вирішуючи питання щодо зупинення провадження в адміністративній справі з підстав визначених пунктом 3 частини першої статті 236 КАС України, суд з метою дотримання критеріїв законності та обґрунтованості судового рішення в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства повинен належним чином проаналізувати ймовірні наслідки ухвалення судом рішення за результатом розгляду справи, їхній взаємозв'язок із спірними правовідносинами, що є предметом розгляду в адміністративній справі, підставами позову, і відобразити відповідні висновки у своїй ухвалі щодо: а) неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи; б) наявності зв'язку між очікуваним рішенням суду, ухваленим в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства та обставинами конкретної адміністративної справи.
Під неможливістю розгляду справи до вирішенні іншої справи слід розуміти те, що обставини, які розглядаються у такій іншій справі, не можуть бути встановлені адміністративним судом самостійно через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок непідвідомчості, обмеженості предметом позову, неможливості розгляду тотожної справи, певної черговості розгляду вимог тощо.
Під час вирішення питання щодо зупинення провадження в адміністративній справі з підстав неможливості її розгляду до вирішення іншої справи, суд повинен належним чином проаналізувати імовірні наслідки набрання законної сили рішенням за результатом розгляду іншої справи, їх взаємозв'язок із спірними правовідносинами, що є предметом розгляду в адміністративній справі, підставами позову, та відобразити відповідні висновки у своїй ухвалі.
Судом встановлено, що в провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває справа № 320/2229/25 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Ухвалою від 30.01.2025 відкрито провадження у справі № 320/2229/25, рішення по справі ще не прийнято.
Суд встановив, що постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 слугувала підставою для перерахунку пенсії позивача.
Разом з тим, суд зазначає, що нормативно-правовий акт втрачає чинність з моменту набрання законної сили судовим рішенням про визнання його протиправним та нечинним.
Отже, на час виникнення спірних правовідносин та на даний час постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 є чинною. Таким чином, рішення Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25, у випадку набрання ним законної сили, не вплине на вирішення справи, що розглядається.
У межах цієї справи застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 під час перерахунку пенсії позивача не є спірним.
Тому вирішення даної справи є можливим до набрання законної сили рішенням у справі № 320/2229/25.
З урахуванням викладеного, суд прийшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 236, 241, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд,
У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення ухвали у повному обсязі.
Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА