ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"02" липня 2025 р. справа № 300/1811/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, наказу та зобов'язання до вчинення дій
Адвокат Павлюк О.В. звернулася до суду в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 , про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Ухвалою суду від 24.03.2025 дану позовну заяву залишено без руху (а.с. 57-59). На виконання ухвали суду представником позивача подано уточнений позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо видачі повістки № 1799498 від 09.01.2025 для уточнення даних та примусове доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 19.01.2025;
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо поновлення позивача на військовому обліку та призову позивача на військову службу під час мобілізації, який зареєстрований: АДРЕСА_1 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 скасувати рішення про поновлення позивача на військовому обліку та його призову на військову службу під час мобілізації, скасувати записи у військовому квитку серія НОМЕР_2 , на аркушах 22 та 26, а саме:
сторінка 22 - запис "взято 20.01.2025 року на військовий облік військовозобов'язаного ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 та зняття з військового обліку 21.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 ";
сторінка 26 - запис" поновлено на військовому обліку згідно ст. 37 ч. 1 п. 2 абз.11 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу";
визнати протиправним та зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 скасувати наказ про зарахування позивача на військову службу (а.с. 65-74).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.04.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 76-78).
Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправно видано позивачу повістку № 1799498 від 09.01.2025 для уточнення даних та примусово доставлено позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 19.01.2025, оскільки позивач виключений з військового обліку, не є військовозобов'язаною особою з 30.06.2022, що підтверджується записом у військовому квитку серії НОМЕР_2 . Зокрема позивач втратив статус військово зобов'язаного/резервіста відповідно до пункту 6 частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII (у редакції, чинній до 18.05.2024), яким передбачено, що виключенню з військового обліку у відповідних район них (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підля гають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Аргументовано, що чинне законодавство України не врегульовує порядок взяття на військовий облік осіб, які були виключені з військового обліку. Зазначено, що 19.01.2025 о 09:00 год. позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_6 для уточнення даних, військовий квиток, вирок суду були безпідставно вилучені представниками ІНФОРМАЦІЯ_6 , а позивача, в примусовому порядку, без будь-яких пояснень, під конвоєм, виведено на вулицю, посаджено в транспортний засіб та доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 . Звернуто увагу суду на те, що у ІНФОРМАЦІЯ_7 , позивача відразу було поміщено під замок у клітку, вилучено мобільний телефон. Працівниками ІНФОРМАЦІЯ_5 здій снювався тиск та примус щодо позивача з метою спонукання останнього добро вільно пройти військово-лікарську комісію та погодитись на мобілізацію до Збройних Сил України. Попри те, позивач неодноразово повідомляв про відсутність правових підстав для скерування його на проходження військово-лікарської комісії, повторного взяття (поновлення) на військовий облік, при зову на військову службу під час мобілізації, посилаючись на те, що 30.06.2022 позивач виключений з військовою обліку, а отже, не є військовозобов'язаним. В такий спосіб, діючи на власний розсуд, а отже, в супереч статті 19 Конституції України, ІНФОРМАЦІЯ_8 безпідставно поновив позивача на військовому обліку, вчинивши відповідний запис на сторінці НОМЕР_3 Військового квитка позивача серія НОМЕР_4 "взято 20.01.2025 року на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_5 " та "знято з військового обліку військовозобов'язаних 21.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_8 "; на сторінці 26 - запис "поновлено на військовому обліку згідно ст. 37 ч. 1 п. 2 абз.11 ЗУ "Про військо вий обов'язок та військову службу" та прийняв рішення про мобілізацію останнього до лав Збройних Сил України, чим порушив права та законні інтереси позивача. Крім наведеного зазначено, що позивач не проходив медичного огляду, а надана ІНФОРМАЦІЯ_8 довідка ВЛК №19/1/107 від 20.01.2025 підписана головою ВЛК та секретарем ВЛК без вникнення в зміст та реальний медичний огляд, не мі стить підпису позивача, а отже, позивача не ознайомлювали з даним документом.
Відповідачі скористалися правом на подання відзивів на позов.
15.04.2025 до суду надійшов відзив Військової частини НОМЕР_1 . згідно відзиву відповідач просив відмовити в задоволенні позову, оскільки відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений законодавством. Зазначено, що формування зазначених команд і їх списків покладено на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Командир Військової частини НОМЕР_1 не мав права не зарахувати позивача до особового складу Військової частини НОМЕР_1 , оскільки отримав усі передбачені чинним законодавством документи та беззаперечні правові підстави для видання оспорюваного позивачем наказу (а.с. 81, 82).
16.04.2025 до суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, відповідно до абз. 12 п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону № 2232-XII, підлягають громадяни які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань. З врахуванням вимог ч. 2 ст. 4 Закону № 2232-XII громадяни, яких було засуджено за вчинення злочину передбаченого частиною першою статті 121 Кримінального кодексу України, можуть бути призвані для комплектування лав Збройних Сил України. До правовідносин, які виникли між позивачем та ІНФОРМАЦІЯ_9 підлягали до застосування норми, які діяли на момент їх виникнення, а тому позивач, будучи громадянином України, зарахованим в запас, повинен був перебувати на військовому обліку в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання/перебування та підлягав призову на військову службу під час мобілізації. Підставами для відрахування з запасу є виключно досягнення граничного віку перебування в запасі та наявність рішення військоволікарської комісії про непридатність до військової служби. При цьому виключення з військового обліку з інших підстав, таких як засудження до позбавлення волі за тяжкий чи особливо тяжкий злочин, не передбачало відрахування з запасу та переведення у відставку. ІНФОРМАЦІЯ_9 не допущено порушень прав позивача, останнього цілком правомірно оповіщено про необхідність прибуття на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. В частині, що стосується примусового доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_5 , зазначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не наділені повноваженнями щодо примусового затримання та доставлення військовозобов'язаних. Фактів примусового затримання та доставлення позивача посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 не встановлено, а позивачем не доведено. Будь-які звернення до/від правоохоронних органів щодо перевищення повноважень або незаконного здійснення примусових заходів посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 відносно позивача не надходили. Повістка не може бути оскаржена в будь-якому суді, тому що цей документ є лише засобом оповіщення особи про необхідність виконати військовий обов'язок відповідно до закону. Зазначено, що позивач призваний на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_8 . В частині, що стосується матеріалів щодо поновлення позивача на військовому обліку зазначено, що позивач будучи громадянином України, зарахованим в запас, не маючи судимості за скоєння злочинів, взятий на військовий облік засобами Реєстру автоматично. При цьому сформувати чи отримати будь-які відомості в частині, що стосується військового обліку за допомогою засобів Реєстру технічно не можливо у зв'язку з тим, що станом на сьогоднішній день позивач призваний до лав ЗСУ та на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 не перебуває, через що дані в Реєстрі щодо військового обліку позивача для ІНФОРМАЦІЯ_6 не відображаються (а.с. 92-95).
28.04.2025 надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач звертає увагу, що у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено військовий стан, який триває станом на сьогодні. Позивач є громадянином України, а відтак користується правами та має обов'язки згідно Конституції України. Відповідно до статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки у відповідності постанови Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 проводяться мобілізаційні заходи для забезпечення оборони держави, підтримання бойової готовності Збройних Сил України та інших військових формувань. Фактів примусового затримання та доставлення позивача уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 не встановлено і не доведено позивачем. Після уточнення військово-облікових даних встановлено, що позивач є військовозобов'язаним та підлягає призову під час мобілізації. Документів (на фізичних або на електронних носіях), які б підтверджу вали право на відстрочку згідно вимог норм ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (зі змінами) позивачем не надавалося. Позивач 20.01.2025 отримав направлення № 126 на медичний огляд ВДК з метою встановлення придатності за станом здоров'я до проходження військової служби. Позивачу було проведено усне роз'яснення про обов'язок громадянина України проходити медичний огляд, який підтверджено ч. 6 ст. 39-1 Закону № 2232-XII, після чого позивач відправився на ВЛК. За результатами проходження ВЛК. на підставі довідки № 19/1/107 ВЛК від 20.01.2025 № 472 позивача визнано придатним до військової служби. Довідка ВДК при ІНФОРМАЦІЯ_10 прийнята відповідно до встановленого позивачу діагнозу у закладах охорони здоров'я та вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами). Медичний огляд позивача проводився в робочий час лікарями, які за своїм фахом відповідають усім професійним вимогам вищезазначеного Положення. На підставі наказу № 18 від 21.01.2025 "Про призов на військову службу військовозобов'язаних по загальній мобілізації" позивача призвано на військову службу під час мобілізації до Військової частини НОМЕР_5 . Станом на 20.01.2025 позивач не відбував покарання за вироком суду. Положення ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII змінились та до 18.05.2024 містили таку підставу для виключення з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки - виключенню підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі та вчинення тяжкого або особливо тяжкою злочину. Разом з цим, 18.05.2024 внесено зміни в Закон № 2232-XII, нова редакція ст. 37 не містить такої підстави для виключення з військовій служби. Відповідач просив відмовити в задоволенні позову (а.с. 101-106).
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , 19.11.2007 взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_12 (а.с. 32).
Вироком Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 15.06.2022 у справі № 344/5525/22 (провадження № 1-кп/344/861/22) ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.121 КК України та призначено покарання у виді п'яти років позбавлення волі. На підставі ст.75 КК України звільнено позивача від відбування призначеного основного покарання у виді п'яти років позбавлення волі з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю один рік. Зараховано обвинуваченому в строк відбуття покарання термін перебування під вартою в період з 20.02.2022 по 22.02.2022 (а.с. 53, 55).
30.06.2022 Івано-Франківським МВК знято позивача з військового обліку (а.с. 32).
30.06.2022 позивач виключений з військового обліку згідно пункту 6 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII (у редакції, чинній до 17.05.2024), якою передбачено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Частина 6 статті 37 Закону № 2232-XII в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024, який набрав чинності 18.05.2024, не містить такої підстави для виключення громадян України з військового обліку.
ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено позивачу повістку № 1799498 про необхідність з'явитися 19.01.2025 о 09:00 год. для уточнення даних (а.с. 27), та позивач з'явився, що не заперечується учасниками справи.
Відповідно до заяви від 20.01.2025 позивача взято на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 114).
Направленням ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.01.2025 № 126 позивача направлено на військово-лікарську комісію (а.с. 107).
Згідно довідки ВЛК № 19/1/107 від 20.01.2025 № 472, позивача визнано придатним до військової служби (а.с. 108, 109).
Відповідно до Акту від 20.01.2025 № 8/489 засвідчено факт відмови позивача від підпису (а.с. 112).
Згідно військового квитка серії НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_8 20.01.2025 позивача взято на військовий облік військовозобов'язаних, поновлено на військовому обліку згідно абз. 11 п. 2 ч. 1 статті 37 Закону № 2232-XII (а.с. 50, 51).
Згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 21.01.2025 позивача призвано на військову службу по загальній мобілізації, як військовозобов'язаного до Військової частини НОМЕР_5 (а.с. 113).
Відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 , які призвані і відправлені у складі команди Військової частини НОМЕР_5 в розпорядження Військової частини НОМЕР_1 від 20.01.2025 № 10/1/292 солдат ОСОБА_1 прибув до військової частини (а.с. 86, 87).
Згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21.01.2025 № 22 ОСОБА_1 , призваного Верховинським РТЦК та СП, Івано-Франківська область, ВОС-100, з 21.01.2025 зараховано до списку особового складу військової частини та на всі види забезпечення, на продовольче забезпечення за нормою № 1 (загальновійськова) зараховано з сніданку 22.01.2025, призначено на посаду курсанта навчального взводу відповідно до підготовки за військово-обліковою спеціальністю (ВОС), вважати таким, що з 21.01.2025 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою. Встановлено солдату ОСОБА_1 посадовий оклад згідно тарифного розряду. Підстава: Указ Президента України "Про загальну мобілізацію" (зі змінами) № 69/2022 від 24.02.2022, поіменні списки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (а.с. 88).
У відповідності до військового квитка серії НОМЕР_2 21.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_8 позивача знято з військового обліку військовозобов'язаних (а.с. 50, 51).
Брат позивача подав скаргу до Міністерства оборони України та Уповноваженого Верховної ради з прав людини від 19.01.2025, в якій просив невідкладно вжити заходів щодо поновлення порушених прав позивача, зокрема його конституційного права на свободу та особисту недоторканість, шляхом повернення його додому за адресою місця проживання. Також, ініціювати по даному факту службову перевірку причетних до даного свавілля працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 та притягнути винних осіб до відповідальності. Зазначено, що свавільно, без будь-яких на те правових підстав, без жодних пояснень чи повідомлень з боку працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 , близько 10:00 год. дня позивач був вивезений за межі м. Івано-Франківська в невідомому напрямку. Біля 12:00 год. зв'язок з братом обірвався (а.с. 28).
За результатом розгляду вказаної скарги від 19.01.2025, ІНФОРМАЦІЯ_8 відповіддю від 17.02.2025 № 1/1/1094 повідомив, що позивача, за взаємною згодою та без будь-якого примусу, було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою уточнення військово-облікових даних та проходження військово-лікарської комісії. У ході уточнення військово-облікових даних встановлено, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач поновлений на військовому обліку згідно абз. 11 п. 2 ч. 1 статті 37 Закону № 2232-XII та підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Додатково встановлено, що позивач своєчасно не проходив військово-лікарську комісію (ВЛК), документів, які б підтверджували право на відстрочку згідно вимог ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (зі змінами) позивачем не надавалося. Окремо наголошено, що обов'язок громадянина України проходити медичний огляд підтверджено ч. 6 ст. 39-1 Закону № 2232-XII. ВЛК позивач проходив у відповідності до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами). За результатами проходження ВЛК, на підставі довідки ВЛК № 19/1/107 від 20.01.2025 № 472, позивача визнано придатним до військової служби та призвано до лав Збройних Сил України. Окремо наголошено, що уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_5 діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Жодних протиправних дій щодо позивача не вчинялося (а.с. 34, 107-109).
За результатом розгляду адвокатського запиту № 10/25 від 17.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_8 відповіддю від 27.02.2025 № 1/1/1343 повідомив, що уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_5 діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. ВЛК позивач проходив у відповідності до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами). За результатами проходження ВЛК, на підставі довідки ВЛК № 19/1/107 від 20.01.2025 № 472, позивача визнано придатним до військової служби та призвано до лав Збройних Сил України. У ході уточнення військово-облікових даних встановлено, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач поновлений на військовому обліку згідно абз. 11 п. 2 ч. 1 статті 37 Закону № 2232-XII та підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Щодо обставин поновлення позивача на військовій службі рекомендовано звертатися безпосередньо до ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 39-41).
На адвокатський запит № 11/25 від 17.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_9 відповіддю від 24.02.2025 № 12/45 повідомив, що за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач призваний до лав Збройних сил України 21.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_8 . З метою отримання інформації на інші запитувані питання, що стосується Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів повідомлено, що технічної можливості щодо отримання інформації у ІНФОРМАЦІЯ_6 немає (а.с. 45).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до частин 5, 9 статті 1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією РФ проти України" на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який Указами Президента України неодноразово продовжувався та триває дотепер.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно з пунктом 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
За змістом пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 8 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пунктом 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;
організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Таким чином, обов'язки щодо ведення обліку військовозобов'язаних покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Згідно пункту 6 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII (у редакції, чинній до 17.05.2024) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" від 11.04.2024 № 3633-IX, який набрав чинності 18.05.2024, частину 6 статті 37 вказаного Закону викладено у такій редакції:
"Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.".
18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок №560).
Отже, з 18.05.2024 редакція частини 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ не передбачає такої підстави для виключення з військового обліку як засудження до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Тобто, з набранням чинності вищевказаних змін до частини шостої статті Закону № 2232-XII виключено підставу виключення з військового обліку, яка була застосована до позивача.
У Рішенні від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа № 1-7/99 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) Конституційний Суд України дійшов висновку про те, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Тобто, дія нормативно-правового акта в часі пов'язується із набранням чинності і з моментом втрати ним юридичної сили.
За колом осіб дія нормативно-правового акта поділяється на такі види: загальні (розраховані на все населення), спеціальні (розраховані на певне коло осіб) та виняткові (роблять винятки із загальних і спеціальних).
На порядок дії нормативно-правового акта за колом осіб поширюється загальне правило: нормативно-правовий акт діє стосовно всіх осіб, які перебувають на території його дії і є суб'єктами відносин, на яких він розрахований. Коло осіб, на яких поширює свою дію той чи інший нормативно-правовий акт, може визначатися також за ознакою статі, віком, професійної приналежності (наприклад, військовослужбовці), станом здоров'я.
Внесення змін до законодавства, яке призводить до погіршення становища особи, може суперечити принципу незворотності дії закону в часі (ст. 58 Конституції України), якщо йдеться про ретроактивну дію закону.
Разом з тим, законодавець має право змінювати критерії військового обліку, якщо це відповідає інтересам держави, і це не означає погіршення становища особи.
У зв'язку із внесенням змін до Закону № 2232-XII звужено коло підстав для виключення осіб з військового обліку. Впроваджуючи такі зміни, законодавець мав на меті розширення мобілізаційного ресурсу задля забезпечення обороноздатності держави в умовах дії правового режиму воєнного стану внаслідок збройної агресії РФ, що обґрунтовано державним інтересом.
Наведені законодавчі зміни не мають ретроактивного характеру, а є нормами прямої дії, що застосовуються до правовідносин, які виникають після набрання ними чинності. Їх метою не є погіршення становища конкретної особи, а забезпечення публічного інтересу - національної безпеки.
З часу набрання чинності змін до Закону № 2232-XII, положення закону поширюються на всіх військовозобов'язаних осіб, які не досягли граничного віку перебування в запасі, незалежно від того, чи були вони раніше зняті з військового обліку.
Таким чином, за чинними нормами статті 37 Закону № 2232-XII у спірних правовідносинах позивач не підлягав виключенню з військового обліку, відтак був військовозобов'язаним та мав обов'язок бути на військовому обліку у органі територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Пунктом 4 розділу "Загальні питання" Порядку № 560 передбачено, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані: засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, що засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджені за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засуджені службові особи, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище. Зазначені особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.
Як встановлено, вироком Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 15.06.2022 у справі № 344/5525/22 (провадження № 1-кп/344/861/22) позивача визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.121 КК України та призначено покарання у виді п'яти років позбавлення волі. На підставі ст.75 КК України звільнено позивача від відбування призначеного основного покарання у виді п'яти років позбавлення волі з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю один рік (а.с. 53, 55).
Представником позивача не наведено належних підстав у спірних правовідносинах щодо виключення позивача з військового обліку чи доказів наявності відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно п. 2 ч. 1 статті 37 Закону № 2232-XII взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:
- на військовий облік військовозобов'язаних:
які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву;
призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних;
військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;
зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;
які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;
які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;
які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;
які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань;
призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу;
жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону;
які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.
Таким чином, на підставі частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII позивач не підлягав виключенню з військового обліку, відповідачем правомірно 20.01.2025 було взято позивача на військовий облік.
Щодо оскарження дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо видачі повістки № 1799498 від 09.01.2025 для уточнення даних слід зазначити, що обов'язок військовозобов'язаної особи з'явитись за викликом до відповідного територіального центру комплектування встановлений не повісткою, а Законом № 3543-XII.
Щодо оскарження дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо примусового доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 19.01.2025, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Представником позивача жодними доказами не доведено наявності факту примусового доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 19.01.2025. При цьому скарга брата позивача до Міністерства оборони України та Уповноваженого Верховної ради з прав людини від 19.01.2025 не підтверджує такої обставини.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 скасувати наказ про зарахування позивача на військову службу, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до Законів України "Про Збройні Сили України", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про Державну спеціальну службу транспорту", "Про національну безпеку України" та Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153, з метою подальшого вдосконалення та належної організації обліку особового складу Міністерства оборони України, Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту наказом Міністерства оборони України від 15 вересня 2022 року № 280 затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України.
Відповідно до п. 1, 2 Розділу XII Інструкції № 280 для обліку особового складу в особливий період використовуються:
1) на особовий склад, який перебуває на військовій службі (здійснює трудову діяльність), а також військовослужбовців, які проходили службу у військовому резерві за контрактом та призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період,- облікові документи, які велися на нього у військовій частині в мирний час;
2) на військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період - особові справи, обліково-послужні та послужні (скорочені послужні) картки (відповідно до категорії обліку таких осіб за видами військової служби), отримані з ТЦК та СП.
Військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 30-32 розділу II цієї Інструкції.
Пунктами 30-32 розділу II цієї Інструкції № 280 визначено, що виключно на підставі наказів по стройовій частині здійснюється зарахування особового складу до списків військової частини і виключення зі списків військової частини.
Зарахування до списків особового складу військової частини здійснюється у день прибуття військовослужбовців (прийому на роботу працівників) до військової частини.
Підставою для видання наказу про зарахування до списків особового складу військової частини (про прийом на роботу працівника) є:
1) для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця;
2) для військовослужбовців, військову службу яким було призупинено,- виправдувальний вирок суду (його належним чином завірена копія), що набрав законної сили, постанова органу досудового розслідування про закриття кримінального провадження відповідно до пунктів 1-3 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України, наказ відповідного командира (начальника) по особовому складу про продовження військовослужбовцю військової служби та дії контракту;
3) для працівників - трудові договори (або контракти) та особисті заяви про прийом на роботу з відповідним рішенням командира (начальника) щодо їх прийняття.
До списків особового складу військової частини не зараховуються особи, відряджені з інших військових частин.
Зараховування до списків особового складу військової частини або виключення із них здійснюється із поіменним зазначенням кожного військовослужбовця в наказі по стройовій частині.
Отже, зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття до військової частини. Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини є, зокрема, для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.
Як встановлено, згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 21.01.2025 позивача призвано на військову службу по загальній мобілізації, як військовозобов'язаного до Військової частини НОМЕР_5 (а.с. 113).
Відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 , які призвані і відправлені у складі команди Військової частини НОМЕР_5 в розпорядження Військової частини НОМЕР_1 від 20.01.2025 № 10/1/292 солдат ОСОБА_1 прибув до військової частини (а.с. 86, 87).
Згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21.01.2025 № 22 ОСОБА_1 , призваного ІНФОРМАЦІЯ_8 , Івано-Франківська область, ВОС-100, з 21.01.2025 зараховано до списку особового складу військової частини та на всі види забезпечення, на продовольче забезпечення за нормою № 1 (загальновійськова) зараховано з сніданку 22.01.2025, призначено на посаду курсанта навчального взводу відповідно до підготовки за військово-обліковою спеціальністю (ВОС), вважати таким, що з 21.01.2025 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою. Встановлено солдату ОСОБА_1 посадовий оклад згідно тарифного розряду. Підстава: Указ Президента України "Про загальну мобілізацію" (зі змінами) № 69/2022 від 24.02.2022, поіменні списки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (а.с. 88).
З врахуванням наведеного, оскільки Військовою частиною НОМЕР_1 отримано усі передбачені чинним законодавством документи для зарахування позивача до списків особового складу військової частини, наказ командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21.01.2025 № 22 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством.
Слід зазначити, що з дня зарахування до списків особового складу військової частини військовозобов'язаний набуває статусу військовослужбовця.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 05.02.2025 у справі № 160/2592/23 вказав, що "... процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу" (пункт 56).
Отже, правовідносини щодо поновлення на військовому обліку військовозобов'язаних та призов на військову службу під час мобілізації не є релевантними щодо правовідносин щодо зарахування до списку особового складу військової частини військовослужбовця.
Враховуючи вищенаведене, поновлення (взяття) позивача на військовому обліку відповідає чинному законодавству, а дії відповідачів є правомірними та такими, що не порушують конституційних прав позивача, тому відсутні підстави для:
визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо видачі повістки № 1799498 від 09.01.2025 для уточнення даних та примусове доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 19.01.2025;
визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо поновлення позивача на військовому обліку та призову позивача на військову службу під час мобілізації, який зареєстрований: АДРЕСА_1 ;
зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 скасувати рішення про поновлення позивача на військовому обліку та його призову на військову службу під час мобілізації, скасувати записи у військовому квитку серія НОМЕР_2 , на аркушах 22 та 26, а саме: сторінка 22 - запис "взято 20.01.2025 року на військовий облік військовозобов'язаного ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 та зняття з військового обліку 21.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 "; сторінка 26 - запис" поновлено на військовому обліку згідно ст. 37 ч. 1 п. 2 абз.11 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу";
визнання протиправним та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 скасувати наказ про зарахування позивача на військову службу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) про визнання протиправними дій, наказу та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.