Рішення від 02.07.2025 по справі 200/3714/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2025 року Справа№200/3714/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Департаменту патрульної поліції

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту патрульної поліції про:

- визнання протиправними дій щодо відмови оформленої листом від 09.05.2025 року за вих.№ 33519-2025 щодо зарахування до стажу служби в поліції наявний на час призначення на посаду в поліції стаж служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України з 17.04.2015 року по 06.10.2017 року, який становить у календарному обчисленні 02 роки 05 місяців 19 днів;

- зобов'язання зарахувати до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, наявний стаж служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України з 17.04.2015 року по 06.10.2017 року, який становить у календарному обчисленні 02 роки 05 місяців 19 днів.

Заявлені вимоги позивач обґрунтував тим, що з 17.04.2015 року по 06.10.2017 року проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України на посаді молодшого інспектора 2 категорії відділу режиму і охорони Артемівського слідчого ізолятора управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області.

З 04.12.2017 року і до цього часу позивач проходить службу в Управлінні патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції та з 03 серпня 2021 року на посаді інспектора взводу №1 роти № 2 батальйону № 1 полку 2 (з обслуговування лівого берега) управління патрульної поліції Департаменту патрульної поліції згідно наказу ДПП від 03.08.2021 № 766 о/с.

Відповідно до довідки УПП в місті Києві Департаменту патрульної поліції від 23.04.2025 року за вих.№13107/41/11/6/02 2025 стаж його служби в поліції, який дає право встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки станом на 23.04.2025 року складає 7 років 4 місяці 19 днів.

Таким чином, відповідачем не враховується до цього стажу строк служби в ДКВС набутий раніше, що впливає на обрахунок надбавки за вислугу років та кількість днів відпустки.

ОСОБА_1 звернувся із рапортом від 16.04.2025 року № 5316 до Департаменту патрульної поліції (як юридичної особи - роботодавця) про зарахування вислуги років у Державній кримінально-виконавчій службі України до стажу служби в поліції, додавши копії документів що це підтверджують.

Проте, відповідач - Департамент патрульної поліції листом від 09.05.2025 року за вих. № 33519-2025 відмовив у зарахуванні до стажу служби в поліції ОСОБА_1 вислуги років у Державній кримінально-виконавчій службі України, зазначивши що для цього немає підстав.

Як на підставу для відмови відповідач посилався на те, що ст.78 ЗУ «Про національну поліцію» встановлено вичерпний перелік посад та періодів роботи, що зараховуються до стажу служби в поліції.

Позивач не погоджується з такими діями відповідача, тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 травня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (письмового провадження).

Відповідачем надано письмовий відзив від 09.06.2025 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що приписами статті 78 Закону передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Частиною другою статті 78 Закону визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Отже, у частині другій статті 78 Закону наведено виключний перелік посад (видів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, і цей перелік не підлягає розширенню.

У вказаному переліку посад (видів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, відсутня служба в Державній кримінально-виконавчій службі України, оскільки зазначене відомство не входило до складу органів внутрішніх справ, а тому відсутні правові підстави для зарахування зазначеного періоду до стажу служби в поліції.

Позивача було прийнято на службу в органи внутрішніх справ 04.12.2017 наказом о/с № 503, тому стаж зараховується саме з цього моменту.

Відтак, при обчисленні стажу служби в поліції Департаментом патрульної поліції було дотримано вимоги статті 78 Закону.

З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт НОМЕР_1 . Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач з 17.04.2015 року по 06.10.2017 року проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України на посаді молодшого інспектора 2 категорії відділу режиму і охорони Артемівського слідчого ізолятора управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області, що підтверджується його трудовою книжкою НОМЕР_2 від 24.04.2015 року.

З 04.12.2017 року по дійсний час позивач проходить службу в Управлінні патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції, про що також зазначено в його трудовій книжці та з 03 серпня 2021 року проходить службу на посаді інспектора взводу №1 роти № 2 батальйону № 1 полку 2 (з обслуговування лівого берега) управління патрульної поліції Департаменту патрульної поліції згідно наказу ДПП від 03.08.2021 № 766 о/с.

Згідно з довідкою УПП в місті Києві Департаменту патрульної поліції від 23.04.2025 року №13107/41/11/6/02 2025 стаж служби ОСОБА_1 в поліції, який дає право встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки станом на 23.04.2025 року складає 7 років 4 місяці 19 днів.

Отже, відповідачем не враховується до стажу роботи позивача в поліції строк служби в ДКВС набутий раніше, що впливає на обрахунок надбавки за вислугу років та кількість днів відпустки.

ОСОБА_1 звернувся із рапортом від 16.04.2025 року № 5316 до Департаменту патрульної поліції про зарахування вислуги років у Державній кримінально-виконавчій службі України до стажу служби в поліції, додавши копії підтверджуючих документів.

Однак, Департамент патрульної поліції листом від 09.05.2025 року № 33519-2025 відмовив у зарахуванні до стажу служби в поліції ОСОБА_1 вислуги років у Державній кримінально-виконавчій службі України, зазначивши що для цього немає підстав.

Підставою відмови вказано те, що ст.78 ЗУ «Про національну поліцію» встановлено вичерпний перелік посад та періодів роботи, що зараховуються до стажу служби в поліції.

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо неврахування до стажу роботи в поліції раніше набутий стаж в Державній кримінально-виконавчій службі України, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі- Закон № 580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Приписами статті 78 Закону № 580-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Спірні правовідносини між сторонами склались щодо не зарахування стажу роботи в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення позивачеві надбавки за вислугу років, а також надання додаткової оплачуваної відпустки.

Як встановлено судом позивач з 17.04.2015 року по 06.10.2017 року проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, зокрема на посаді молодшого інспектора 2 категорії відділу режиму і охорони Артемівського слідчого ізолятора управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області, що підтверджується його трудовою книжкою НОМЕР_2 від 24.04.2015 року.

Згідно із пунктом 3 частини другої статті 78 Закону № 580-VIII до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України від 11 липня 2003 року № 1129-IV до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України «Про міліцію», а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.

Водночас, частина п'ята статті 23 Закону України від 23 червня 2005 року № 2713-IV «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» передбачає, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.

Системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства свідчить про те, що фактично законодавець поширив дію усіх норм, які врегульовують порядок і умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ, а в подальшому - поліцейськими, на працівників кримінально-виконавчої служби.

Сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень визначені Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, затвердженим Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-IV.

Згідно з преамбулою зазначеного Статуту його дія поширюється на осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та податкової міліції, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

Крім того, частиною першою статті 6 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» закріплено, що Державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.

Таким чином, на позивача, як і на інших працівників кримінально-виконавчої служби (окрім тих, на яких розповсюджується дія Закону України «Про державну службу»), під час проходження ними служби в період, що досліджується, розповсюджується дія нормативно-правових актів органів внутрішніх справ України, а в подальшому - поліції, в тому числі й дія статей 22, 23 Закону України «Про міліцію» та відповідні норми Закону України «Про Національну поліцію», Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114, Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України.

Тобто, всі обов'язки, обмеження служби в органах внутрішніх справ та поліції, її специфічні умови, порядок та підстави дисциплінарної відповідальності визнані законодавцем тотожними умовам проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань.

Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеними у постанові від 20.10.2022 у справі № 160/11127/20, від 01 серпня 2023 року у справі № 240/30024/21.

Згідно із частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи наведені норми законодавства та вищевказані висновки Верховного Суду, з огляду на тотожність правового статусу служби в органах внутрішніх справ і служби в установі виконання покарань, діяльність позивача, функції, які ним виконувались на момент проходження служби, статус позивача, дійшов висновку, що стаж служби позивача в Державній кримінально-виконавчій службі України підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи № 755/10947/17 у постанові від 30.01.2019 року зазначила, що незалежно від того, чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду.

Отже, застосуванню до цих правовідносин підлягає саме останній висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 20.10.2022 року у справі № 160/11127/20.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб, обраний позивачем.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі положень ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Департаменту патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3, код ЄДРПОУ 40108646) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Департаменту патрульної поліції щодо відмови ОСОБА_1 , викладеної в листі від 09.05.2025 року за вих.№ 33519-2025 щодо зарахування до стажу служби в поліції наявний на час призначення на посаду в поліції стаж служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України з 17.04.2015 року по 06.10.2017 року, який становить у календарному обчисленні 02 роки 05 місяців 19 днів.

Зобов'язати Департамент патрульної поліції зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, наявний стаж служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України з 17.04.2015 року по 06.10.2017 року, який становить у календарному обчисленні 02 роки 05 місяців 19 днів.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати з судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 02 липня 2025 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.Б. Голубова