Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 липня 2025 року Справа№200/1901/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
18.03.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону в якому позивач просить
- визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої прокуратура у сфері оборони Східного регіону щодо не зарахування у стаж роботи ОСОБА_1 , що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 01.05.2018 по 14.03.2021, з 15.03.2021 по 10.06.2022 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби.
зобов'язати Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону зарахувати у стаж роботи ОСОБА_1 , що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період безпосередньої участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 01.05.2018 по 14.03.2021, з 15.03.2021 по 10.06.2022 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби.
- зобов'язати Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону здійснити перерахунок та виплату заробітної плати ОСОБА_1 з 15.03.2021, в тому числі і з 11.06.2022 із урахуванням вислуги років, обрахованої у пільговому порядку, за період безпосередньої участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 01.05.2018 по 14.03.2021, з 15.03.2021 по 10.06.2022 з розрахунку один місяць служби за три Місяці;
- видати довідку про обчислення вислуги років на посаді прокурора станом на день розгляду звернення, тобто 11.09.2024 з врахуванням вищевказаного пільгового стажу роботи;
- відповідно до ч. 1, 2 ст. 371 КАС України допустити до негайного виконання рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць;
- в порядку до ч. 1 ст. 382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням рішення по цій справі та зобов'язати Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону, у встановлений судом строк, подати до суду звіт щодо виконання судового рішення.
На обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідачем повністю проігноровані приписи частини 1 статті 2 Закону № 2232-XII, а також пункту 2 частини 1 статті 8 Закону № 2011-XII, згідно з якими час проходження військовослужбовцями військової служби зараховується до всіх видів вислуги. Аналогічно зараховується до всіх видів вислуги на пільгових умовах і час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що відповідно до приписів пункту 3 Порядку надбавка за вислугу років виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, лише військовослужбовцям, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах. Порядок не передбачає зарахування стажу роботи на пільгових умовах для встановлення надбавки за вислугу років, прокурорам, які не є військовослужбовцями, у тому числі у випадку безпосередньо прийняття участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей. Вважає, що оскільки з 15.03.2021 позивач на військовій службі в органах прокуратури не перебуває, щомісячна надбавка за вислугу років обчислюється відповідно до Порядку її нарахування, особам, які не мають статусу військовослужбовця, а пільгова вислуга років за безпосередню участь в АТО/ООС з розрахунку один місяць за три місяці служби не може бути зарахована до стажу роботи. Крім того, відповідач посилається на про пропуск позивачем строку звернення до суду.
Позивач подав до суду відповідь на відзив в якій наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувано докази.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому дію воєнного стану було продовжено, та станом на день винесення рішення він діє.
З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України відповідно до паспорту серії НОМЕР_1 . Має посвідчення учасника бойових дій від 18.05.2015 серія НОМЕР_2 .
Пунктом 3 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 19.09.2019 № 113-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» визначає, що до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження тимчасово здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури та місцеві прокуратури.
Відповідно до п.4 наказу Генерального прокурора від 05.02.2020 № 66 «Про окремі питання забезпечення початку роботи спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур)» юридичну особу «Військова прокуратура об'єднаних сил» перейменовано у «Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил» (на правах обласної прокуратури) без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань.
Станом на 23.09.2020 саме до повноважень комісії з установлення стажу роботи, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам Спеціалізованої прокуратури було віднесено встановлювати наявність відповідного стажу роботи позивачу.
У подальшому, наказом Генерального прокурора від 17.03.2023 № 74 до наказу Генерального прокурора від 05.02.2020 № 66 «Про окремі питання забезпечення початку роботи спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонні сфері (на правах обласних)» внесено зміни.
Зокрема, згідно з п.4 наказу Генерального прокурора від 17.03.2023 № 74 юридичну особу «Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил» (на правах обласної прокуратури) перейменовано у юридичну особу «Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону» (на правах обласної прокуратури) без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Таким чином, з 17.03.2023 Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил перейменовано та реформовано у Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону.
Відповідно до довідки Військової частини - польова пошта НОМЕР_3 від 06.09.2015 №243 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України вбачається, що позивач з 06.09.2014 по 01.09.2015 проходив військову службу у складі в/ч пп НОМЕР_3 та зокрема в період з 31.10.2014 по 01.09.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції сектор «Б» (м.Курахове). Підставою вказано: наказ командира Військової частини - польова пошта НОМЕР_3 від 30.10.2014 №11. Означене також підтверджується витягами з наказів керівника сектору «Б» (по стройовій частині) від 21.11.2014 №108 та від 01.09.2015 №252.
Згідно з довідкою Військової прокуратури від 11.09.2020 №15-674-вих.20 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України вбачається, що позивач з 22.06.2016 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області. Підставою зазначено наказ Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 17.10.2016 № 128/дск. Означене також підтверджується витягом з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 24.11.2016 №330дск та витягом з наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 23.09.2021 №15/дск.
Відповідно до витягу з наказу Генерального штабу Збройних Сил України від 08.06.2018 №8/ДСК про залучення особового складу до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганських областях старшого лейтенанта ОСОБА_1 з 01.05.2018 залучено до складу сил і засобів об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганських областях. Підстава: рішення Командувача об'єднаних сил про залучення до сил і засобів об'єднаних сил (телеграма начальника штабу - першого заступника Командувача об'єднаних сил від 25.05.2018 №313/ОКП ОС/16/758).
Згідно з витягом з наказу Командувача об'єднаних сил від 21.04.2021 №101/дск вважати таким що вибули зі складу сил та засобів, які приймали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганських областях з 14.03.2021 майора юстиції ОСОБА_1 . Підстава: наказ Генерального штабу Збройних Сил України від 13.04.2021 №59/дск.
Відповідно до витягу з наказу Генерального штабу Збройних Сил України від 07.09.2021 №132/ДСК про залучення особового складу до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганських областях ОСОБА_1 з 15.03.2021 залучено до складу сил і засобів об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганських областях. Підстава: рішення Головнокомандувача Збройних Сил України від 30.08.2021 №20623/С.
Наказом Командувача угруповання об'єднаних сил (по стройовій частині) від 10.06.2022 №109/дск вважати таким, що з 10.06.2022 вибув до пункту постійної дислокації ОСОБА_1 . Підстава бойове розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України від 06.06.2022 №3794т. Означене також підтверджується архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.
Згідно з наказом керівника Спеціалізованої прокуратури об'єднаних сил № 142к від 12.03.2021 ОСОБА_1 було звільнено з посади заступника військового прокурора Маріупольського гарнізону та виключено зі списків особового складу військової прокуратури об'єднаних сил з 14.03.2021, та станом на 14.03.2021 загальна вислуга років становила 21 рік 9 місяців 27 днів, з яких пільгова вислуга років складала 11 років 9 місяців 27 днів.
Відповідно до протоколу засідання комісії по обчисленню стажу роботи, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років № 45/21 від 16.03.2021 року вислуга років ОСОБА_1 станом на 16.03.2021 року становила 13 років 00 місяці 6 днів.
31.08.2023 позивач звернувся до відповідача з запитом в якому просив надати розрахунок вислуги років станом на ату виключення позивача зі списків особового складу військової прокуратури об'єднаних сил зазначивши при цьому періоди які зараховані на пільгових умовах, а також загальну вислугу років із включенням вказаних періодів та зазначенням розрахунку вислуги років.
Листом Спеціалізованої прокуратури об'єднаних сил від 04.09.2023 №15-2661вих-23 надано розрахунок стажу позивача.
11.09.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив:
- повідомити про кількість років, які враховані при нарахуванні стажу, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років у період з 15.03.2021 по теперішній час.
- чи зараховано в стаж роботи, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгову вислугу років за період безпосередньої участі в антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а також участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення: з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та з 01.05.2018 по 14.03.2021 з розрахунку один місяць за три місяці служби.
- у разі неврахування пільгового періоду вислуги років при нарахуванні стажу та заробітної плати:
зарахувати в стаж роботи, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгову вислугу років за період безпосередньої участі в антитерористичній операції та операції об'єднаних сил: з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та з 01.05.2018 по 14.03.2021 з розрахунку один місяць за три місяці служби.
Здійснити перерахунок та виплату заробітної плати з 15.03.2021 до часу розгляду цього звернення з урахуванням нового розрахунку, виплатити заборгованість та у подальшому виплачувати заробітну плату з урахуванням нового розрахунку.
Надати завірену належним чином копію протоколу засідання комісії з установлення періоду проходження служби (стажу роботи), що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років.
20.09.2024 листом №15-423ВИХ-24 Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону повідомила позивача про те, що згідно протоколу засідання комісії по обчисленню періоду проходження служби, що дає право військовослужбовцю на надбавку за вислугу років № 45/21 від 16.03.2021, вислуга років позивача станом на 16.03.2021 становить 13 років 00 місяців 06 днів.
У стаж роботи, що дає право позивачу на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгову вислугу років за період безпосередньої участі в антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а також участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення: 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та з 01.05.2018 по 14.03.2021 з розрахунку один місяць за три місяці служби не враховано.
При цьому, упродовж 2021 - 2024 років Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону (у період з 11.09.2020 по 17.03.2023 - Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил) протоколи засідань комісії по обчисленню періоду проходження служби, що дає право особі на надбавку за вислугу років не складались через відсутність у її працівників пільгової вислуги років та необхідності у її обрахуванні.
Відповідно, станом на 15.03.2022 вислуга років становила 14 років 00 місяців 05 днів, станом на 15.03.2023 вислуга років становила 15 років 00 місяців 05 днів та станом на 15.03.2024 вислуга років становила 16 років 00 місяців 05 днів.
Таким чином, відповідно до ч. 7 ст. 81 Закону України «Про прокуратуру»: - у період з березня 2023 року по теперішній час виплачувалась щомісячна надбавка за вислугу років у розмірі 25% (понад 15 років).
Одночасно, інформувало, що вислуга років позивача станом на 14.03.2021 - 21 рік 09 місяців 27 днів (у тому числі: пільгова вислуга років - 11 років 2 місяці 27 днів) була встановлена наказом виконувача обов'язки начальника відділу кадрової роботи та державної служби Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону на підставі звернення від 31.08.2023 та визначала періоди проходження служби (в тому числі які зараховуються на пільгових умовах) як прокурора зі статусом військовослужбовця, що передбачено пунктом 3-1 Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури, який затверджений постановою КМ України від 09.05.2015 № 1090 (чинної на день встановлення вислуги років).
З 14.03.2021 позивач не проходить військову службу, у зв'язку з чим щомісячна надбавка за вислугу років обчислювалась відповідно до порядку її нарахування особам, які не дають статусу військовослужбовця, а пільгова вислуга років за період безпосередньої участі в антитерористичній операції та операції об'єднаних сил з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та з 01.05.2018 по 14.03.2021 із розрахунку один місяць за три місяці служби не може бути зарахована в стаж роботи.
Правові підстави щодо здійснення перерахунку та виплати заробітної плати з 15.03.2021 по теперішній час з урахуванням нового розрахунку відсутні.
Не погоджуючись з тим, що відповідачем при обчисленні вислуги років протиправно не враховано пільгову вислугу років за безпосередню участь а АТО/ООС за періоди з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та з 01.05.2018 по 14.03.2021 (один місяць за три місяці служби) позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також система прокуратури України, визначаються Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII (далі Закон № 1697-VII, у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин).
Ст. 4 Закону № 1697-VII установлено, що організація та діяльність прокуратури України, статус прокурорів визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України, чинними міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 2 ст. 81 Закону № 1697-VII заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Частиною 7 статті 81 Закону № 1697-VII визначено, що прокурорам виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: за наявності стажу роботи понад один рік - 10 відсотків, понад 3 роки 15 відсотків, понад 5 років 18 відсотків, понад 10 років 20 відсотків, понад 15 років 25 відсотків, понад 20 років 30 відсотків, понад 25 років 40 відсотків, понад 30 років 45 відсотків, понад 35 років 50 відсотків посадового окладу.
Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам затверджується Кабінетом Міністрів України.
Механізм встановлення прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури розміру щомісячної надбавки за вислугу років та обчислення періоду проходження служби (стажу роботи), що дає право на одержання такої надбавки визначає Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури, затверджений Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1090 (далі Порядок № 1090, у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин).
Дія цього Порядку поширюється на прокурорів, військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, слідчих органів прокуратури та інших працівників органів прокуратури (п. 2 Порядку № 1090).
Згідно з п. 3 Порядку № 1090 надбавка за вислугу років прокурорам виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби в розмірах, зазначених у ч. 7 ст. 81 Закону України «Про прокуратуру».
Військовослужбовцям, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, надбавка за вислугу років виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців (п. 3-1 Порядку № 1090).
Відповідно до п. 6 Порядку № 1090 до періоду проходження служби, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам, слідчим органів прокуратури, зараховується: 1) час роботи (служби) в органах прокуратури; 2) час проходження строкової військової служби та служби на посадах начальницького складу в органах внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби та інших правоохоронних органах, а також стаж військової служби в Збройних Силах, Службі безпеки, інших утворених відповідно до законодавства військових формуваннях; 3) час роботи на посадах судді, державного арбітра, арбітра відомчих арбітражів України, арбітра в судах і державному та відомчому арбітражі колишнього СРСР і республік, що входили до його складу, а також працівників органів юстиції, що забезпечують діяльність судів; 4) час роботи на виборних посадах в органах місцевого самоврядування і профспілкових організаціях, якщо працівник до і після цього працював в органах прокуратури; 5) час роботи в державних установах, інших організаціях, якщо вони були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури для продовження роботи; 6) період здобуття освіти (за денною формою навчання) у вищих навчальних закладах на юридичних факультетах; 7) час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі, коли за медичними показаннями дитині потрібен домашній догляд, - період відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку, а коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), - не більше ніж до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку; 8) час роботи за кордоном, якщо працівник направлявся туди органами прокуратури та перед відрядженням працював на прокурорсько-слідчих посадах і протягом двох місяців після повернення з-за кордону був прийнятий на роботу в органи прокуратури на зазначені посади; 9) час роботи на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; 10) період роботи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким до набрання чинності Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» було присвоєно класні чини (у тому числі працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), а також час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; 11) період роботи на адміністративних посадах, посадах науково-педагогічних та наукових працівників у Національній академії прокуратури України.
Пунктом 8 Порядку № 1090 передбачено, що до періоду проходження служби військовослужбовцям, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, для виплати їм щомісячної надбавки за вислугу років зараховуються періоди: 1) військової служби за контрактом на посадах у Збройних Силах, Службі безпеки, Держспецтрансслужбі, Держспецзв'язку, Службі зовнішньої розвідки, військах цивільної оборони, інших військових формуваннях, правоохоронних органах, правоохоронних органах спеціального призначення, Об'єднаних збройних силах держав - членів СНД, військах та інших військових формуваннях СНД та СРСР; 2) служби на посадах в органах внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органах і підрозділах цивільного захисту, кримінально-виконавчої системи, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, податкової міліції, в інших правоохоронних органах, у тому числі СНД та СРСР; 3) роботи (служби) за контрактом у державних органах, установах, організаціях та органах місцевого самоврядування, якщо вони направлені в ці органи в установленому порядку із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, органах кримінально-виконавчої системи, податковій міліції; 4) виконання депутатських повноважень із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, органах кримінально-виконавчої системи, податковій міліції; 5) роботи (служби) в судових органах та органах прокуратури на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) перебування у розпорядженні та час, коли військовослужбовці не перебували на посадах внаслідок звільнення від посад; 7) навчання у військових навчальних закладах (військово-навчальних підрозділах у вищих навчальних закладах) на посадах курсантів і слухачів; 8) коли військовослужбовці не перебували на військовій службі внаслідок незаконного звільнення, а потім були поновлені на військовій службі; 9) строкової військової служби; 10) визначені п.п. 3, 6-11 п.6 цього Порядку.
Періоди проходження служби на посадах, якими передбачено обчислення вислуги років для виплати щомісячної надбавки на пільгових умовах, зараховуються згідно з довідкою з попереднього місця служби (п. 9).
Згідно з п. 14, 16 Порядку № 1090 період проходження служби (стаж роботи), що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, обчислюється комісіями з установлення періоду проходження служби (стажу роботи), що утворюються в Офісі Генерального прокурора, регіональних прокуратурах, військових прокуратурах регіонів.
Рішення комісії про обчислення періоду проходження служби (стажу роботи), який дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, оформляється протоколом. Витяги з протоколів засідання комісії друкуються у двох примірниках, які подаються до бухгалтерського та кадрового підрозділів.
Відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням військової служби та правовий статус військовослужбовця регулюються, зокрема, нормами Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-XII(далі Закон № 2232-XII) та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII(далі Закон № 2011-XII), які у цій постанові застосовуються судом у редакціях станом на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 2 Закону № 2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
До видів військової служби належать, зокрема, військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб сержантського, старшинського і офіцерського складу.
Відповідно до ст. 1,2 Закону № 2011-XII, соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Статтею 8 Закону України № 2011-XII, визначено основні права військовослужбовців, пов'язані з проходженням служби. Зокрема, в абз. 2 п. 1 цієї статті, серед іншого, передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України пільгові умови зарахування до вислуги років військової служби, як різновиду державної служби, визначено у п. 3 Постанови від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393, у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), яким передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абз. 1 п. 1 цієї постанови (зокрема, особам офіцерського складу, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом), зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці, зокрема: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до пункту 3 розділу 4 «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260 (далі - Порядок № 260, у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) для виплати надбавки за вислугу років військовослужбовцям зараховуються періоди, зокрема, зазначені в Постанові № 393 (зі змінами).
Періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років у пільговому порядку, обчислюються відповідно до чинного законодавства України.
Періоди служби, обчислені на пільгових умовах відповідно до раніше встановленого порядку, перерахунку в бік зменшення не підлягають.
Відповідно до ч.ч. 2, 7 ст. 81 Закону України «Про прокуратуру», прокурори отримують щомісячну надбавку за вислугу років, яка при наявності стажу роботи понад 30 років становить 45 відсотків, понад 35 років 50 відсотків посадового окладу.
Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам КМУ визначено у Порядку № 1090.
При цьому, особливість спірних правовідносин, що склалися у цій справі, полягає у тому, що період проходження служби, що дає право позивачу на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, згідно з п. 6 Порядку № 1090 включає і стаж військової служби в Збройних Силах, до якого належить час проходження військової служби в особливий період за період безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1090 до періоду проходження служби, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам, слідчим органів прокуратури, зараховується: 1) час роботи (служби) в органах прокуратури; 2) час проходження строкової військової служби та служби на посадах начальницького складу в органах внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби та інших правоохоронних органах, а також стаж військової служби в Збройних Силах, Службі безпеки, інших утворених відповідно до законодавства військових формуваннях.
Пунктом 8 Порядку № 1090 передбачено, що до періоду проходження служби військовослужбовцям, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, для виплати їм щомісячної надбавки за вислугу років зараховуються періоди: 1) військової служби за контрактом на посадах у Збройних Силах, інших військових формуваннях, правоохоронних органах, правоохоронних органах спеціального призначення; 2) служби на посадах в органах внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органах і підрозділах цивільного захисту, кримінально-виконавчої системи, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, податкової міліції, в інших правоохоронних органах; 3) роботи (служби) за контрактом у державних органах, установах, організаціях та органах місцевого самоврядування, якщо вони направлені в ці органи в установленому порядку із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, органах кримінально-виконавчої системи, податковій міліції; 5) роботи (служби) в судових органах та органах прокуратури на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) перебування у розпорядженні та час, коли військовослужбовці не перебували на посадах внаслідок звільнення від посад; 10) визначені підпунктами 3, 6-11 6 цього Порядку.
Періоди проходження служби на посадах, якими передбачено обчислення вислуги років для виплати щомісячної надбавки на пільгових умовах, зараховуються згідно з довідкою з попереднього місця служби (пункт 9 Порядку № 1090).
Згідно з пунктами 14, 16 Порядку № 1090 період проходження служби (стаж роботи), що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, обчислюється комісіями з установлення періоду проходження служби (стажу роботи), що утворюються в Офісі Генерального прокурора, регіональних прокуратурах, військових прокуратурах регіонів.
Рішення комісії про обчислення періоду проходження служби (стажу роботи), який дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, оформляється протоколом. Витяги з протоколів засідання комісії друкуються у двох примірниках, які подаються до бухгалтерського та кадрового підрозділів.
Судом встановлено, що в період з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 позивач приймав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції натериторіях Луганської та Донецької областей; з 01.05.2018 по 14.03.2021, з 15.03.2021 по 10.06.2022 безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.
Зазначене підтверджується копіями витягів з наказів про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оброни, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, відповідними відповідями Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.
З урахуванням тривалості проходження позивачем військової служби у неведених умовах до загальної вислуги років на пільгових умовах на законних підставах додатково зараховано позивачу пільгових 11 років 02 місяці 27 днів.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем проігноровані приписи частини 1 статті 2 Закону України « 2232-ХІІ, а також пункту 2 частини 1 статті 8 Закону України № 2011-ХІІ, згідно з якими час проходження військо службовцями військової служби зараховується до всіх видів вислуги.
Аналогічно зараховується до всіх видів вислуги на пільгових умовах і час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період.
Враховуючи викладене, стаж військової служби відповідача, зокрема і з урахуванням зарахованої на пільгових умовах вислуги років, підлягав урахуванню відповідачем при визначенні стажу роботи позивача, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 11.08.2022 року у справі № 380/12042/20.
Більш того, Верховний Суд у рішенні від 20.12.2018 року № 363/40180/16-а, зазначив, що з вислуга років під час участі в антитерористичній операції, яку особа брала під час роботи в органах прокуратури, зараховується на пільгових умовах, тобто один місяць служби за три місяці.
Вислуга років є видом соціального стажу. Це період виконання особливого роду трудової діяльності або державної служби, коли до особи, яка її здійснює, пред'являють особливі вікові, освітні, а також підвищені психічні та фізичні вимоги, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність.
Подібний висновок щодо застосування законодавства при обчисленні пільгового стажу за вислугою років прокурорам і слідчим, викладений Верховним Судом України у постанові від 27.05.2008 року (21-2438во17).
Також, в абз. 5 п. 6 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005(справа щодо права на пільги) зазначено, що правова позиція Конституційного Суду України з питань обмеження пільг, компенсацій і гарантій військовослужбовців та працівників правоохоронних органів у зазначених рішеннях Конституційного Суду України полягає в тому, що комплекс організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення соціального захисту їх та їхніх сімей, зумовлений особливістю професійних обов'язків, пов'язаних з ризиком для життя та здоров'я, жорсткими вимогами до дисципліни, професійної придатності, певним обмеженням конституційних прав і свобод. Здійснення таких заходів не залежить від розміру доходів цих осіб чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер.
Ці гарантії не можуть бути скасовані чи знижені без відповідної компенсації.
Таким чином, законодавством регламентовано пільгове обчислення періоду проходження служби в органах прокуратури, що є гарантією соціальних прав. Жодною нормою чинного законодавства не передбачено обмежень щодо зарахування вислуги років вищенаведеній категорії осіб у пільговому обчисленні, а відтак позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону щодо не зарахування у стаж роботи ОСОБА_1 , що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 01.05.2018 по 14.03.2021, з 15.03.2021 по 10.06.2022 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби та зобов'язання Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону зарахувати у стаж роботи ОСОБА_1 , що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період безпосередньої участі безпосередньої участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 01.05.2018 по 14.03.2021, з 15.03.2021 по 10.06.2022 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідач доводячи правомірність своїх дій, головним чином спирається на положеннях п. 3-1 Порядку № 1090 у зіставленні з положеннями п. 6 цього Порядку. У контексті обставин цієї справи відповідач, покликаючись на вказані норми, наполягає на тому, що визначальним при вирішенні питання щодо зарахування стажу роботи на пільгових умовах для встановлення надбавки за вислугу років є урахування статусу особи як прокурора або військовослужбовця, який проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах. Відповідач переконує, що Порядок № 1090 не передбачає зарахування стажу роботи на пільгових умовах для встановлення надбавки за вислугу років, прокурорам, які не є військовослужбовцями, у тому числі у випадку безпосередньо прийняття участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей.
Разом з тим, у контексті доводів відповідача щодо порядку нарахування надбавки за вислугу років прокурорам, суд наголошує, що згідно з п. 3-1 Порядку № 1090 надбавка за вислугу років прокурорам виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби в розмірах, зазначених у ч. 7 ст. 81 Закону № 1697-VII, до якої, у свою чергу, зараховуються періоди, визначені п. 6 Порядку № 1090, зокрема і стаж військової служби в Збройних Силах, Службі безпеки, інших утворених відповідно до законодавства військових формуваннях.
Слід також зазначити, що відповідно до п. 9 Порядку № 1090 періоди проходження служби на посадах, якими передбачено обчислення вислуги років для виплати щомісячної надбавки на пільгових умовах, зараховуються згідно з довідкою з попереднього місця служби. При цьому, наведена норма не містить вказівки на можливість зарахування вислуги років для виплати щомісячної надбавки на пільгових умовах залежно від статусу особи як прокурора або військовослужбовця, який проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах.
Щодо позовної вимоги про видати довідку про обчислення вислуги років на посаді прокурора станом на день розгляду звернення, тобто 11.09.2024 з врахуванням вищевказаного пільгового стажу роботи, суд зазначає, що дана вимога є передчасно, оскільки відповідачем не було відмовлено у наданні такої довідки позивачу.
Так, у постанові від 25.04.2018 року у справі № 461/2132/17 Верховний Суд висловив загальні підходи до захисту законного інтересу. Законний інтерес, якщо його порушує суб'єкт владних повноважень, може бути предметом судового захисту в порядку адміністративного судочинства. Під час розгляду справи суд з'ясовує, які саме фактичні обставини зумовлюють існування інтересу, відносини, що існують з приводу об'єкту інтересу, а також інші індивідуальні особливості, що відображають законність інтересу та необхідність судового захисту прагнень позивача.
У свою чергу суд зазначає, що відповідно дост. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства, згідно з ч. 1ст. 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Водночас, за змістом Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 року № 18-рп/2004, поняття «порушене право», за захистом якого особа може звертатися до суду і яке вживається у низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес». У цьому ж Рішенні зазначено, що "поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституціїі законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування в межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.
Отже, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Крім того, заінтересованість повинна мати правовий характер, який виявляється в тому, що рішення суду повинно мати правові наслідки для позивача.
Відтак, за відсутності порушеного права відсутній і об'єкт судового захисту та, як наслідок, відсутні й підстави для задоволення позову в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача видати довідку про обчислення вислуги років на посаді прокурора станом на день розгляду звернення, тобто 11.09.2024 року з врахуванням вищевказаного пільгового стажу роботи.
Враховуючи висновок суду про допущення відповідачем протиправної бездіяльності через нездійснення розрахунку та виплати індексації, суд вважає, що позовні вимоги позивача є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Що стосується клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зауважує на таке.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб. За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.
Щодо звернення до негайного виконання рішення суду в частині стягнення виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць, згідно ст. 371 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 371 КАС України, суд який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні суду звернути до негайного виконання рішення: у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Враховуючи, що в даному випадку судом не ухвалено рішення про стягнення певних сум з відповідача, відсутні підстави для звернення до негайного виконання цього рішення суду.
Судові витрати не підлягають відшкодуванню, оскільки позивач відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.19-20, 22, 25-26,90,139,241-246,250,251,255,295, КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої прокуратура у сфері оборони Східного регіону щодо не зарахування у стаж роботи ОСОБА_1 , що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 01.05.2018 по 14.03.2021, з 15.03.2021 по 10.06.2022 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби.
Зобов'язати Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону (юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Маяковського, буд. 21, код ЄРДПОУ 39969443, e-mail: 08@ato.gp.gov.ua) зарахувати у стаж роботи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ), що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період безпосередньої участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 01.05.2018 по 14.03.2021, з 15.03.2021 по 10.06.2022 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби.
Зобов'язати Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону (юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Маяковського, буд. 21, код ЄРДПОУ 39969443, e-mail: 08@ato.gp.gov.ua) здійснити перерахунок та виплату заробітної плати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з 15.03.2021 (понад 20 років - 30 відсотків), в тому числі і з 11.06.2022 (понад 25 років - 40 відсотків) із урахуванням вислуги років, обрахованої у пільговому порядку, за період безпосередньої участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 31.10.2014 по 01.09.2015, з 22.06.2016 по 30.04.2018 та безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 01.05.2018 по 14.03.2021, з 15.03.2021 по 10.06.2022 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 02.07.2025 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв