Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 липня 2025 року Справа№640/18294/20
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Крок-Укрзалізбуд" (код ЄДРПОУ 25391763, місцезнаходження: 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 30-Б, квартира 14) до Державної служба України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 03135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14) про визнання протиправною та скасування постанови,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Крок-Укрзалізбуд" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про визнання протиправною та скасування постанови Київського міжрегіонального управління Укртранбезпеки №195281 від 23.06.2020, якою до ТОВ "Крок-Укрзалізбуд" застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.08.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Разом з цим, на виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон) та визначає порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України - наказом ДСА України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок №399).
Пунктами 4-7 Порядку №399 визначено, що на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями. Матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ підлягають передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком. Судові справи, вказані у переліку, які підлягають передачі судам, мають бути зареєстровані в базі даних. Перелік складається відповідальною особою протягом семи робочих днів після опублікування цього Порядку за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку, та формується в електронній формі із застосуванням КЕП.
На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акту приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 15.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 15.01.2025 №01-19/474/25 до Донецького окружного адміністративного суду передано 4132 судові справи, у тому числі адміністративну справу №640/18294/20.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №640/18294/20 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Аляб'єва І.Г.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2025 адміністративну справу №640/18294/20 прийнято до провадження судді Аляб'єва І.Г.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 23.06.2020 відповідачем було прийнято постанову №195281 про застосування адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн за порушення абз 14 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Із вказаною постановою позивач не погоджується, вважає, що вона підлягає скасуванню, оскільки ТОВ «Крок-Укрзалізбуд» не було автомобільним перевізником, а тому не є суб'єктом адміністративно-господарської відповідальності, передбаченої абз 14 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Просить задовольнити позов.
18.09.2020 відповідачем надіслано до суду відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу автомобіль марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_1 , але автомобільним перевізником відповідно до ТТН №1259 від 13.05.2020 є ТОВ «Крок-Укрзалізбуд», тому матеріали складені на належного перевізника у розумінні ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Крок-Укрзалізбуд» зареєстровано як юридична особа за адресою: 01133, м. Київ, бульвар Лесі України, б. 30-Б, кв. (офіс) 14, код ЄДРПОУ 25391763, код КВЕД 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід (основний); Інші: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 01.46 Розведення свиней; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 01.62 Допоміжна діяльність у тваринництві; 10.11 Виробництво м'яса; 10.13 Виробництво м'ясних продуктів; 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів; 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості; 10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання; 10.73 Виробництво макаронних виробів і подібних борошняних виробів; 10.91 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 52.10 Складське господарство.
Судом встановлено, що 13.05.2020 посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртранбезпеки зупинено автомобіль марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 під керування ОСОБА_2 .
В ході проведеної перевірки виявлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Відповідальність за виявлене порушення передбачена ч. 1 абз. 14 ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт". Перевищення вагових норм зафіксовано в акті від 13.05.2020 №024141 та довідці №043131 та талоні зважування №05428 від 13.05.2020.
Постановою Київського міжрегіонального управління Укртранбезпеки від 23.06.2020 №205092 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крок-Укрзалізбуд" застосовано адміністративно - господарський штраф у сумі 8500 грн. за порушення абз. 14 ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт".
Судом встановлено, що між ТОВ "Крок-Укрзалізбуд" (замовник) та ФОП ОСОБА_1 (виконавець) укладено договір про надання послуг від 21.02.2020 №21/02-20.
Згідно п.1.1. Договору від 21.02.2020 №21/02-20 в порядку та умовах, визначеним цим договором, Виконавець зобов'язується доставляти (перевозити) власним автомобільним транспортом довірений йому Замовником вантаж з пункту (місця) відправлення, до пункту (місця) призначення і видавати вантаж уповноваженій на одержання вантажу особі (одержувачеві вантажу). Замовник зобов'язується сплачувати за переведення вантажу.
Згідно зі свідоцтвом про реєстрацію автомобільного транспорту автомобіль марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що в товаро-транспортній накладній №1259 від 13.05.2020 зазначено, що ТОВ «Крок- Укрзалізбуд» транспортує ПрАТ «МЗВКК» автомобілем марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 товар (кукурудзу).
Вважаючи протиправними рішення відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері організації та діяльності автомобільного транспорту є Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001р. №2344-ІІІ (далі - Закон №2344).
Цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень. (ст. 3 Закону №2344).
Відповідно до ст. 6 Закону №2344, серед іншого, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015р. №103 (далі - Положення №103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (п. п. 2, 17 п. 5 Положення №103).
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п. 8 Положення № 103).
Київське міжрегіональне управління Укртранcбезпеки як територіальний орган Укртрансбезпеки наділений повноваженнями щодо здійснення, зокрема, габаритно-вагового контролю транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування в порядку та у спосіб, передбачені Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007р. №879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до п. 28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Виключна відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів, у тому числі і за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, передбачена і статтею 60 цього Закону.
За визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послуги згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст. 33 Закону України "Про автомобільний транспорт").
Крім того, ст. 50 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція, тощо).
Суд зауважує на тому, що позивачем надано докази, що перевезення вантажу здійснювалося на підставі договору про надання послуг від 21.02.2020 №21/02-20 укладеного між ТОВ "Крок-Укрзалізбуд" (замовник) та ФОП ОСОБА_1 (виконавець)
Згідно зі свідоцтвом про реєстрацію автомобільного транспорту автомобіль марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_1 .
Відтак, аналіз змісту наявних у матеріалах справи документів свідчить на користь висновку про те, що автомобільним перевізником є ФОП ОСОБА_1 , а не позивач у цій справі.
Таким чином, у розумінні вищенаведених положень Закону України "Про автомобільний транспорт" позивач не є суб'єктом відповідальності за вчинення порушення передбаченого абз. 14 ст. 60 Закону №2344.
При цьому законність або незаконність використання товариством належного ФОП ОСОБА_1 транспортного засобу для здійснення вантажних автомобільних перевезень не є підставою для визначення правового статусу позивача як перевізника у зв'язку з наступним.
Згідно п. п. 1.10, 2.1, 2.2 затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. №1306 Правил дорожнього руху, власник транспортного засобу - це фізична або юридична особа, яка володіє майновими правами на транспортний засіб, що підтверджується відповідними документами; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Як установлено судом, транспортний засіб є приватною власністю ФОП ОСОБА_1 .
Між ТОВ "Крок-Укрзалізбуд" (замовник) та ФОП ОСОБА_1 (виконавець) укладено договір про надання послуг від 21.02.2020 №21/02-20.
Згідно п.1.1. Договору від 21.02.2020 №21/02-20 в порядку та умовах, визначеним цим договором, Виконавець зобов'язується доставляти (перевозити) власним автомобільним транспортом довірений йому Замовником вантаж з пункту (місця) відправлення, до пункту (місця) призначення і видавати вантаж уповноваженій на одержання вантажу особі (одержувачеві вантажу). Замовник зобов'язується сплачувати за переведення вантажу.
Отже, договором від 21.02.2020 №21/02-20 закріплено, що саме ФОП ОСОБА_1 є перевізником товарів ТОВ "Крок-Укрзалізбуд".
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач у спірних правовідносинах не є перевізником у розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт", а тому за встановлених обставин притягнення позивача до відповідальності за порушення вимог цього закону є протиправним.
Таким чином, посадові особи відповідача у даному випадку діяли без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття оскаржуваної постанови.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Між тим відповідач не надав належних та допустимих доказів правомірності свого рішення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно приписів ч. 1 ст. 139 КАС України, сума сплаченого позивачем судового збору підлягає стягненню з Державної служби України з безпеки на транспорті, оскільки Київського міжрегіонального управління Укртранбезпеки є його структурним підрозділом.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Крок-Укрзалізбуд" (код ЄДРПОУ 25391763, місцезнаходження: 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 30-Б, квартира 14) до Державної служба України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 03135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14) про визнання протиправною та скасування постанови.
Визнати протиправною та скасувати постанову Київського міжрегіонального управління Укртранбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №195281 від 23.06.2020, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крок-Укрзалізбуд" (код ЄДРПОУ 25391763, місцезнаходження: 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 30-Б, квартира 14) застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 8500 грн.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 03135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Крок-Укрзалізбуд" (код ЄДРПОУ 25391763, місцезнаходження: 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 30-Б, квартира 14) судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп., шляхом безспірно списання.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 02.07.2025 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв