про встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення
02 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8001/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
вивчивши заяву ОСОБА_1 щодо накладення штрафу на керівника Державної установи «Маневицька виправна колонія №42» в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Маневицька виправна колонія №42» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом Державної установи «Маневицька виправна колонія №42» про визнання протиправними дій щодо несвоєчасної виплати компенсації за невикористану відпустку; зобов'язання нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати компенсації за невикористану відпустку з 15.06.2024 по день фактичної виплати 13.07.2024.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №140/8001/24 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Державної установи «Маневицька виправна колонія №42» щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати компенсації за невикористану відпустку. Зобов'язано Державну установу «Маневицька виправна колонія №42» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати компенсації за невикористану відпустку за весь час затримки виплати - період з 15.06.2024 по день фактичної виплати 13.07.2024.
На виконання вказаного рішення суду Волинським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист №17564/2024 від 18.10.2024, який позивачем був пред'явлений до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. 20.11.2024.
На підставі даного виконавчого листа старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гриценею Ганною Геннадіївною (далі - Гриценя Г.Г.) було відкрито виконавче провадження відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 76414352 від 30.10.2024.
26.03.2025 до суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду від 11.09.2024 у справі №140/8001/24.
28.03.2025 судом постановлено ухвалу про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, якою зобов'язано відповідача (боржника) Державну установу «Маневицька виправна колонія №42» подати звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі №140/8001/24 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Маневицька виправна колонія №42» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, та встановити відповідачу строк для подання звіту - 30 днів з дня набрання цією ухвалою суду законної сили.
Ухвала набрала законної сили 12.04.2025.
Вимоги зазначеної ухвали Державна установа «Маневицька виправна колонія №42» не виконала; за спливом встановленого судом строку звіт про виконання рішення суду не подала.
20.06.2025 позивачем (стягувачем) через систему «Електронний суд» подано заяву, в якій ОСОБА_1 за невиконання ухвали Волинського окружного адміністративного суду за наслідками розгляду заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення у справі №140/8001/24 від 28.03.2025, яка набрала законної сили 12.04.2025, просить вжити до Державної установи «Маневицька виправна колонія (№42)» заходів, передбачених пунктом 10 статті 382-3 КАС України.
Аналізуючи доводи заяви ОСОБА_1 , суд приходить до таких висновків.
Частиною десятою статті 382-3 КАС України встановлено, що у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Отже, вищевказаними приписами процесуального закону встановлено імперативне правило процесуальної поведінки суду у випадку недотримання суб'єктом владних повноважень строку на подання звіту про виконання судового рішення.
Єдиним виключенням із такого правила є наявність поважних причин, які унеможливили вчасне подання звіту.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
З довідки про доставку електронного листа слідує, що ухвалу суду від 28.03.2025 про подання звіту про виконання судового рішення відповідач (боржник) отримав 29.03.2025 о 01:25 год.
Таким чином, встановлений ухвалою суду від 28.05.2025 строк на подання звіту (30 днів з дня набрання цією ухвалою суду законної сили) розпочав свій перебіг 13.04.2025 та закінчився 13.05.2025.
Станом на момент подання заяви 20.06.2025 звіт Державна установа «Маневицька виправна колонія №42» про виконання рішення суду у даній справі не подано, а також не надані докази в частині виплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати компенсації за невикористану відпустку за весь час затримки виплати - період з 15.06.2024 по день фактичної виплати 13.07.2024.
Також Державна установа «Маневицька виправна колонія №42» не надала суду будь-яких доказів поважності причин пропуску строку подання звіту про виконання судового рішення в цій справі.
Крім того, суд враховує, що 19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX (далі- Закон № 4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України (тут і надалі в редакції Закону №4094-ІХ) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44цього Кодексу (частини друга, третя статті 382-2 КАС України).
Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Частинами третьою-четвертою статті 382-3 КАС України передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Відповідно до частин десятої-одинадцятої статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Наведені процесуальні норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
В той же час, враховуючи, що відповідач звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №140/8001/24 не подав, а докази виконання судового рішення в матеріалах справи відсутні, відтак, вказане вище безальтернативно обумовлює застосування судом обов'язкових процесуальних наслідків, передбачених статтею 382-3 КАС України, а саме: встановлення нового строку для подання звіту.
Водночас, на думку суду, у задоволенні заяви позивача про накладення на керівника Державна установа «Маневицька виправна колонія №42» за невиконання судового рішення належить відмовити.
Керуючись статтями 149, 243, 248, 256, 295, 382-3 КАС України, суд
Встановити Державній установі «Маневицька виправна колонія №42» новий строк для подання до суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №140/8001/24.
Зобов'язати Державну установу «Маневицька виправна колонія №42» в строк 60 днів з дня отримання зазначеної ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №140/8001/24 в частині виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати компенсації за невикористану відпустку за весь час затримки виплати - період з 15.06.2024 по день фактичної виплати 13.07.2024.
Витребувати у Державної установи «Маневицька виправна колонія №42» докази виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №140/8001/24 в частині виплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати компенсації за невикористану відпустку за весь час затримки виплати - період з 15.06.2024 по день фактичної виплати 13.07.2024.
Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання судового рішення на керівника Державної установи «Маневицька виправна колонія №42» відмовити.
Зобов'язати відповідача Державну установу «Маневицька виправна колонія №42» надати суду відомості про її дійсного керівника: прізвище, ім'я, по батькові, посада, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Копію ухвали суду надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.А. Лозовський