Постанова від 01.07.2025 по справі 585/1919/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 року м.Суми

Справа №585/1919/23

Номер провадження 22-ц/816/931/25

Сумський апеляційний суд у складі колегії суддів:

головуючого - Криворотенка В. І. (суддя-доповідач),

суддів - Філонової Ю. О. , Собини О. І.

за участю секретаря судового засідання - Кияненко Н.М.,

сторони:

позивач - Роменська окружна прокуратура Сумської області,

відповідачі: Роменська міська рада Сумської області, ОСОБА_1 ,

третя особа - Державний реєстратор Управління адміністративних послуг Роменської міської ради Сумської області Галушка Наталія Петрівна,

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу Сумської обласної прокуратури на рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 22 жовтня 2024 року в складі судді Євтюшенкової В.І., ухваленого в м. Ромни, повне рішення складене 01 листопада 2024 року, -

ВСТАНОВИВ:

09 травня 2023 року Роменська окружна прокуратура звернулась з позовом до Роменської міської ради Сумської області, ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування п. 22 та п.п. 22.1 рішення 21 сесії 8 скликання Роменської міської ради Сумської області від 27 жовтня 2021 року, якими затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 1000 за адресою: АДРЕСА_1 для індивідуального садівництва ОСОБА_1 та передано у приватну власність вказану земельну ділянку (кадастровий номер : 5910700000:01:002:0243) для індивідуального садівництва; скасування рішення державного реєстратора Управління адміністративних послуг Роменської міської ради Сумської області Галушки Н.П. про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:01:002:0243 (номер запису про речове право:45129573 від 16 листопада 2021 року, індексний номер: 61686313 від 18 листопада 2021 року), припинивши право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку (кадастровий номер: 5910700000:01:002:0243).

Позовні вимоги мотивовані тим, що оспорюваним рішенням Роменської міської ради ОСОБА_1 незаконно передано у приватну власність земельну ділянку, оскільки вона розташована у зоні Р-2 - зоні природних ландшафтів, тобто території для збереження природних ландшафтів, створення луко-парків, умов для короткочасного відпочинку, проведення дозвілля, занять спортом. Натомість, цільове призначення спірної ділянки - індивідуальне садівництво, яке не віднесене до переважних (основних) або суміжних видів цільового призначення земельної ділянки, дозволених в межах функціональної зони природних ландшафтів. Відтак, міською радою здійснено передачу земельної ділянки зони природних ландшафтів комунальної форми власності з порушенням вимог чинного законодавства.

Рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 22 жовтня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі Сумська обласна прокуратура просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про задоволення позову. Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що рішенням Роменської міської ради від 04 липня 2017 року затверджено Генеральний план та План зонування території міста Ромни. Фактичним місцем розташування спірної земельної ділянки є зона Р-2 (зона природних ландшафтів) з цільовим призначенням - землі рекреаційного призначення, а передана у власність відповідачу ділянка призначена для індивідуального садівництва, тобто є землею сільськогосподарського призначення. Відтак, розроблений та затверджений проект землеустрою не узгоджується з Планом зонування території м. Ромни. Висновки суду з приводу не проведення інвентаризації земель запасу, з яких виділено в натурі на місцевості спірну земельну ділянку, є безпідставними, оскільки Генеральний план м. Ромни та його складова частина - План зонування території м. Ромни затверджені і є нормативними документами, обов'язковими для використання на території м. Ромни. Доводи свідків про зв'язок дії Генерального плану м. Ромни, Плану зонування території м. Ромни з проведенням інвентаризації земель та необов'язковість Генерального плану для використання під час виділення у власність земельних ділянок на території міста через нібито його розроблення не на теперішній час, а на перспективу до 2031 року, є хибними.

У відзиві на апеляційну скаргу Роменська міська рада просить скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін. Вважає, що відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва не суперечить концепції плану зонування в м. Ромни, який було розроблено на перспективу до 2031 року та ураховано обставини відсутності інвентаризації зон природних ландшафтів. Введення в дію класифікатора видів функціонального призначення територій відбулось 11 серпня 2021 року, тобто після ухвалення рішення 24 лютого 2021 року про дозвіл на розробку проекту землеустрою. Законних підстав для перегляду проекту землеустрою у міської ради не було, як і не передбачено чинним законодавством відмову у його затвердженні після прийняття рішення про дозвіл на розробку такого проекту. Звертає увагу на те, що виділена відповідачу земельна ділянка не мала жодних обмежень щодо її передачі у власність, обліковувалась серед земель запасу.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 18 березня 2021 року Приватному підприємству «Землевпорядна фірма» погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради Сумської області.

Підставою для розроблення документації із землеустрою стало рішення 7 сесії VII скликання Роменської міської ради від 24 лютого 2021 року. Основні характеристики земельної ділянки відповідно до документації із землеустрою: 1) адреса: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради Сумської області; 2) загальна площа - 0,1000 га; 3) категорії земель: на момент складання документації із землеустрою - землі сільськогосподарського призначення; запропоновано документацію із землеустрою - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки, код згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель - на момент складання документації із землеустрою - К 16.00 - землі запасу; запропоновано документацією із землеустрою - А 01.03 - для ведення особистого селянського господарства; склад угідь: на момент складання документації із землеустрою - сіножаті; запропоновано документацією із землеустрою - сіножаті; форма власності на момент складання документації із землеустрою - комунальна, запропоновано документацією із землеустрою - приватна; 4) належність земельної ділянки до особливо цінних земель - згідно наданої інформації не відноситься до особливо цінних земель; 5) наявність обмежень на земельній ділянці: 01.05 - охоронна зона навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи - 0.0070 га.

В проекті вказано про необхідність проведення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації: відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».

Висновок щодо розгляду документації із землеустрою: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради Сумської області відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. Проект погоджено (т. 1 а.с. 13-37).

З документів, які містить проект вбачається, що ОСОБА_1 із заявою до міського голови Роменської міської ради про передачу йому безоплатно у власність земельну ділянку та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1 га для індивідуального садівництва за адресою АДРЕСА_1 , звернувся 29.01.2021 (т. 1 а.с. 15).

Рішенням 7 сесії VII скликання Роменської міської ради від 24 лютого 2021 року такий дозвіл надано (т. 1 зворот а.с. 16).

10 квітня 2023 року заступником керівника Роменської окружної прокуратури до Роменського міського голови зроблено запит щодо надання відомостей про те, в якій функціональній зоні та який вид функціонального призначення території, на якій розташовані земельні ділянки, що передані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у приватну власність кадастровий номер 5910700000:01:002:0243 та 5910700000:01:002:0244, відповідно до Генерального плану та плану зонування м. Ромни Сумської області (т. 1 а.с. 38), на який 18.04.2023 отримано відповідь про те, що згідно даних Державного земельного кадастру та прийнятих рішень Роменської міської ради земельні ділянки з кадастровими номерами 5910700000:01:002:0244 та 5910700000:01:002:0244 мають цільове призначення «для індивідуального садівництва» та віднесені до категорії земель «землі сільськогосподарського призначення» У відповідності до містобудівної документації м. Ромни (плану зонування території), земельні ділянки розташовані в зоні Р2 (зона природних ландшафтів) (т. 1 а.с. 39).

До відповіді долучене Викопіювання з Генерального плану а.с.4) та Викопіювання пояснювальної записки з плану зонування м. Ромни, згідно якого зона Р2 - зона природних ландшафтів, виділена з метою збереження природних ландшафтів, створення луко-парків, умов для короткочасного відпочинку, проведення дозвілля, занять спортом (а.с.41) та рішення 29 сесії VII скликання Роменської міської ради від 04.07.2017 Про затвердження генерального плану та плану зонування території м. Ромни Сумської області (т. 1 а.с. 42).

Рішенням 21 сесії VIIІ скликання Роменської міської ради від 27.10.2021 (п.22, 22.1) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 1000 за адресою: АДРЕСА_1 для індивідуального садівництва ОСОБА_1 та вирішено передати у приватну власність земельну ділянку площею 0,1000 га (кадастровий номер 5910700000:01:002:0243) за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 для індивідуального садівництва (т. 1 а.с. 42-49).

16 листопада 2021 року державним реєстратором Управління адміністративних послуг Роменської міської ради Галушкою Н.П. прийнято рішення про внесення запису про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку кадастровий номер 5910700000:01:002:0543 площею 0,1 га (т. 1 а.с. 59).

Оціночна вартість земельної ділянки кадастровий номер 5910700000:01:002:0543 площею 0,1 га станом на 15.03.2023 - 223887,01 грн (т. 1 а.с. 60).

Свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що працює у виконавчому комітеті Роменської міської ради начальником відділу земельних ресурсів. ОСОБА_1 звернувся до них із заявою щодо відведення йому земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 . У січні 2021 ОСОБА_1 подав клопотання з відповідними графічними матеріалами відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування». Так як виключно на пленарних засіданнях сесії розглядаються земельні питання, було винесене питання щодо надання ОСОБА_1 земельної ділянки під садівництво. Дане клопотання було розглянуто всіма відповідними профільними службами, після чого без зауважень, подано відповідно на депутатську комісію на розгляд, яка розглянула дане питання, після чого було прийнято рішення, якщо він не помиляється, «одноголосно», щодо надання дозволу на виділення ділянки по АДРЕСА_1 під садівництво. У жовтні дана документація була подана на затвердження, де теж не було зауважень зі сторони профільних відділів: земельного відділу, відділу містобудування і юридичного відділу і інших профільних відділів. Документацію подали на розгляд депутатської комісії, яка теж зауважень не надала, тому документація була затверджена, а земельна ділянка передана ОСОБА_1 у приватну власність у жовтні 2021 року. Перед цим була перевірена документація проекту землеустрою на відповідність її нормам Закону «Про землеустрій» та Земельного кодексу України, де побачивши висновок, який екстериторіально був погоджений в Чернівецькій області Держгеокадастром щодо відповідності його законодавству. У висновку написано, що проект підлягає затвердженню та погодженню. За цей час з 2021 року по 2023 рік до Роменської міської ради щодо правомірності відведення указаної земельної ділянки звертались різні структури, а заме запити надходили з Роменського РВП, з поліції Сумської області, Роменської прокуратури, Сумської обласної прокуратури, звертався депутат Гузенко М., голова районної адміністрації, ГО « Стоп корупції», на що всім цим органам були надані відповіді. Усі ці структури звертались з приводу ОСОБА_1 та громадянина ОСОБА_4 , який має постійний спір щодо земельної ділянки, та який у березні місяці подавав три клопотання з графічними матеріалами з різними цільовими використанням, щоб отримати земельну ділянку, показавши на земельну ділянку у «зоні магістральних вулиць».

Проект рішення щодо виділення землі ОСОБА_1 перевіряв саме він (свідок ОСОБА_3 ). У його посадові повноваження входить перевірка проектів на відповідність земельному законодавству та нормативно правовим актам.

Щодо зони Р2, тобто зони природних ландшафтів та зелених насаджень, то вони неодноразово наголошували на тому, що: по-перше, ця зона може перебувати як у приватній, так і в комунальній та державній власності; по-друге, немає заборони на відведення землі, а це певні обмеження щодо її користування; по-третє, так як вони наголошували, Генеральний план розроблявся на перспективу, у ньому не було враховано вид угідь і Класифікатор. План розроблявся згідно державного земельного кадастру, згідно якого, земельна ділянка, виділена ОСОБА_1 , належить до землі с/г призначення, а саме - сіножаті. Тобто на момент відведення цільове призначення не змінювалось, категорія вже була встановлена, отже таке виділення відповідає Генеральному плану. Садівництво із зеленими насадженнями, де прописано, що можуть бути і дерева і сади. Для того, щоб змінити цільове призначення, заявник повинен розробити проект і подати їм на затвердження. Клопотань на затвердження щодо зміни цільового призначення від ОСОБА_1 не надходило. Класифікатор був введений в дію з серпня, тобто вже після надання дозволу на розроблення проекту ОСОБА_1 .. Коли надався дозвіл, відповідно діяв наказ Деркомзему 2010 року про види цільового призначення, на підставі якого і відводилась дана земельна ділянка, а не на підставі Класифікатора. Тим більше що цей Класифікатор більше стосується розробленого Комплексного плану, який зараз міська рада виготовляє.

Чи враховувалась під час підготовки рішення про затвердження проекту вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 821 «Про внесення змін до деяких законодавчих акті України», якою затверджений Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, то вона враховується при розробці комплексного плану, у них зараз немає функціональних зон у відповідності до затвердженого даної постанови. Ураховувалось діюче на той час земельне законодавство. Ця постанова розглядалась, аналізувалась, але вона не може бути доречно тут врахована. У них є Генеральний план, де чітко вказано, яка там зона і не було жодних підстав для не винесення його (спірного рішення) на розгляд. На той момент також діяв і наказ Держкомзему від 2010 року.

Під час підготовки проекту цього рішення від 27.10.2021 року Генеральний план м. Ромни, який затверджено 04.07.2017 з відповідним віднесенням до зон, враховувався.

Теперішнє цільове призначення спірної земельної ділянки з тим, що вона розташована в зоні Р2, яка є зоною природних ландшафтів, абсолютно співвідноситься.

Земельна ділянка була сформована в травні 2021 року, до вступу в силу ОСОБА_5 . Під час виготовлення проекту спірного рішення і під час його прийняття міськрадою, у нього (свідка) зауважень з приводу земельного законодавства не було.

У даному випадку він вважає, що застосовується той класифікатор, який діяв на момент надання дозволу на розробку проекту, на момент формування земельної ділянки. А сформована вона була на весні 2021 року, тобто до моменту прийняття указаних постанов.

Вважає, що рішення від 27 жовтня 2021 року відповідало всім вимогам законодавства.

Свідок ОСОБА_6 суду пояснив, що працює завідуючим сектору містобудівного кадастру містобудування та архітектури Роменської міської ради. На час виділення ОСОБА_1 земельної ділянки був в.о. начальника відділу містобудування. Йому на підпис надали акти погодження, де було рішення про затвердження документації по АДРЕСА_1 . Акти погодження він підписав, тому що були висновки Держегеокадастру, не було ніяких підстав не підписувати.

Земельні ділянки, що перебувають в зоні Р2 (зона природних ландшафтів) можуть переходити в приватну власність до приватних осіб. Згідно плану зонування до цих земельних ділянок відносяться земельні насадження, чагарникові, озонні зелені насадження, деревні, алеї, структура для відпочинку на природі. В приватну власність може передаватись земельна ділянка не зважаючи на те, чи вона в зоні Р2 чи ні. Щодо цільового використання «під садівництво», то це не порушує принципово генерального плану, який розробляється на перспективу до 2031 року. Якщо вважати, що окремі земельні насадження повинні бути внесені в якусь документацію, затверджено це все на сесії. Ця зона (де спірна зем.ділянка) на даний момент відноситься до земель с/г призначення і до ніяких інших категорій земель її не відносили. Категорія земель не змінювалось. Був висновок центрального органу Деркомзему, що дана земельна ділянка відповідає даним положенням.

Чи може в рекреаційній зоні бути земля с/г призначення, то для початку необхідно провести інвентаризацію і чи можна віднести дані землі до зони Р2 і чи це просто передбачено Генеральним планом на перспективу. На даний момент він розроблений до 2031 року, змін поки що не вносилось. Якби при розроблені Генерального плану не були враховані дані земельного кадастру, то це порушення було б. Якби були враховані дані земельного кадастру, то ця б земельна ділянка не попала в зону Р2, так як дані земельного кадастру передбачають, на той момент це 2013 рік була по довідці форма 6 - зем., вона повинна була попасти в сг призначення. Є затверджений Генплан, який на сьогодні є діючим і при прийнятті рішень повинні бути враховані і Генеральний план, і та інші нормативні документи серед яких і поділ земельно-кадастрового устрою, різні довідкові форми, такі як були раніше форма 6 - зем, це сукупність документів, та інші якісь, наприклад, рішення міської ради, що враховується при прийнятті рішень .

Щодо роз'яснень по зоні Р2, то ці переліки є вичерпними. Але, наприклад такого виду цільового використання земельної ділянки «під спорт майданчики», не існує, але він є в Генеральному плані, який на даний момент не прив'язаний до Українського класифікатора цільового використання землі і на 2013 рік прив'язки класифікатора до земельного законодавства не було.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції встановив, що на момент початку процедури відведення спірна земельна ділянка відносилась до земель запасу (сіножаті), мала і має сільськогосподарське призначення. До того ж, інвентаризація зон природних ландшафтів не проводилась і лише після її проведення землі можуть бути віднесені до зони Р-2. Відтак, відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва без зміни її цільового призначення не суперечить концепції плану зонування м. Ромни, розробленого на перспективу до 2031 року. Також суд зазначив, що правовідносини між Роменською міської радою та ОСОБА_1 щодо передачі земельної ділянки у власність виникли з 24 лютого 2021 року, тобто з моменту надання дозволу на розробку проекту землеустрою, тобто до затвердження відповідного Класифікатора цільового використання землі, на який посилається позивач. Відтак, суд відмовив у задоволенні вимог про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у приватну власність, а також похідної вимоги про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку.

Колегія суддів апеляційного суду з такими висновками не погоджується з наступних підстав.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Відповідно до ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, зокрема землі сільськогосподарського призначення, землі житлової та громадської забудови, землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі оздоровчого призначення, землі рекреаційного призначення, землі історико-культурного призначення, землі лісогосподарського призначення, землі водного фонду, землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122 ЗК України).

Відповідно до ч. 6 ст. 186-1 ЗК України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відповідно до ч. 15 ст. 123 ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Рішенням 29 сесії 7 скликання Роменської міської ради Сумської області від 04 липня 2017 року затверджено проєкт «Оновлення (коригування) генерального плану м. Ромни Сумської області з розробленням плану зонування території міста на актуалізованій топографічній основі в масштабі 1:2000», тобто з дати прийняття цього рішення діє Генеральний план та План зонування території м. Ромни, які є одними із видів містобудівної документації.

У розділі 5 Плану зонування м. Ромни надається перелік територіальних зон за функціональним призначенням, що відображені на схемі зонування території, яка є невід'ємною частиною плану зонування території (зонінгу) міста Ромни.

Земельна ділянка з кадастровим номером 5910700000:01:002:0243, яка передана у власність ОСОБА_1 , розташована у територіальній зоні Р-2 (зона природних ландшафтів).

Відповідно до Плану зонування м. Ромни, територіальна зона Р-2 - це зона природних ландшафтів, виділена з метою збереження природних ландшафтів, створення луко-парків, умов для короткочасного відпочинку, проведення дозвілля, занять спортом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 821 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності 11 серпня 2021 року, введено в дію Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок (додаток 59), видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними (додаток 60), а також правила їх застосування.

За змістом п. 1 вказаного Класифікатора він призначений для використання, зокрема, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами, які здійснюють землеустрій, землевласниками та землекористувачами.

Пунктом 2 Класифікатора передбачено, що під час встановлення цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення в межах відповідних функціональних зон територій.

Введення в дію Класифікатора припиняє чинність Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) та Українського класифікатора форм власності на землю (УКФВЗ), згідно з якими ділянки для індивідуального садівництва відносилися до земель сільськогосподарського призначення.

Відтак, новий Класифікатор до земель рекреаційного призначення (території природних ландшафтів) не включає землі, призначені для індивідуального садівництва або подібного виду їх використання.

Отже, з 04 липня 2017 року в м. Ромни діє Генеральний план та План зонування території міста Ромни, спірна земельна ділянка територіально розташована в зоні Р-2 - зоні природних ландшафтів, яка є рекреаційною та може використовуватися виключно за переважними, допустимими чи супутніми видами використання, передбаченими для цієї територіальної зони Планом зонування м. Ромни, проте не для індивідуального садівництва. Відтак, на час прийняття Роменською міською радою рішення від 27 жовтня 2021 року про затвердження проєкту землеустрою та передачу ОСОБА_1 спірної земельної ділянки для індивідуального садівництва діяли та були обов'язковими містобудівна документація у виді Генерального плану та Плану зонування території м. Ромни, а також законодавство, яке безпосередньо регулює цільове використання земельних ділянок відповідно до їх функціонального призначення (Класифікація видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) та в подальшому Класифікатор видів функціонального призначення територій та їх співвідношення з видами цільового призначення земельних ділянок).

При цьому, не проведення інвентаризації земель запасу та, як вважав суд першої інстанції, незмінність цільового призначення спірної земельної ділянки як землі сільськогосподарського призначення з можливістю використання земельної ділянки для індивідуального садівництва, не спростовує факт набрання чинності Генеральним планом м. Ромни та Планом зонування території м. Ромни саме з 04 липня 2017 року без відтермінування до 2031 року чи інших дат. Крім того, чинність вказаних документів не пов'язана із проведенням чи не проведенням інвентаризації земельних ділянок в межах м. Ромни.

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-1 визначає генеральний план населеного пункту основним видом містобудівної документації населеного пункту на місцевому рівні. На його основі та відповідно до генерального плану розробляються інші види містобудівної документації на місцевому рівні, зокрема, план зонування території, а також детальний план території. Відповідно, детальний план території є видом містобудівної документації, положення якого мають узгоджуватися з генеральним планом населеного пункту, деталізувати положення останнього та не суперечити йому.

Графічні матеріали, які містяться у проєкті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 не узгоджуються з Планом зонування території м. Ромни, оскільки фактично запроваджують новий вид використання земельної ділянки - для індивідуального садівництва, який не передбачений Планом зонування, а саме: віднесенням спірної земельної ділянки до зони Р-2.

Не погоджується апеляційний суд також і з висновками місцевого суду про те, що спірні правовідносини виникли з моменту надання дозволу на розроблення проекту землеустрою 24 лютого 2021 року, а не з моменту його затвердження та передання ділянки у власність 27 жовтня 2021 року, коли вже діяв Класифікатор видів функціонального призначення територій та їх співвідношення з видами цільового призначення земельних ділянок. Положення поданого ОСОБА_1 на затвердження міською радою проекту землеустрою не відповідали Генеральному плану м. Ромни, складовою якого є План зонування території, проте міською радою ухвалене оспорюване рішення.

Отже, затвердження проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки для індивідуального садівництва та передача її відповідачу у власність міською радою здійснено з порушенням вимог містобудівної документації, а тому суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відмову в задоволенні позову.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

Відповідно до п. п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.

За вказаних обставин рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню на підставі п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 376 ЦПК України з ухваленням нового судового рішення про задоволення позову.

На підставі ст. 141 ЦПК України розподіл судових витрат підлягає зміні.

Оскільки позов задовольняється у повному обсязі, тому з відповідачів у дольовму порядку на користь позивача підлягає стягненню по 3355 грн судового збору за подання позову та заяви про забезпечення позову, а також по 3220,80 грн судового збору за подання апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 367, 368, 369, 374, 376, 381-384, 389 ЦПК України, апеляційний суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сумської обласної прокуратури задовольнити.

Рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 22 жовтня 2024 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.

Позов Роменської окружної прокуратури Сумської області задовольнити.

Визнати незаконними та скасувати п. 22 та п.п. 22.1 рішення 21 сесії 8 скликання Роменської міської ради Сумської області від 27 жовтня 2021 року, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 1000 за адресою: АДРЕСА_1 для індивідуального садівництва ОСОБА_1 та передано йому у приватну власність земельну ділянку площею 0,1000 га (кадастровий номер : 5910700000:01:002:0243) за адресою: АДРЕСА_1 для індивідуального садівництва.

Скасувати рішення державного реєстратора Управління адміністративних послуг Роменської міської ради Сумської області Галушки Наталії Петрівни про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:01:002:0243 (номер запису про речове право: 45129573 від 16 листопада 2021 року, індексний номер: 61686313 від 18 листопада 2021 року), припинивши право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером: 5910700000:01:002:0243.

Стягнути з Роменської міської ради Сумської області та ОСОБА_1 у дольовому порядку на користь Сумської обласної прокуратури по 3355 грн судового збору за подання позову та заяви про забезпечення позову.

Вжиті ухвалою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 10 травня 2023 року заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання цією постановою законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.

Стягнути з Роменської міської ради Сумської області та ОСОБА_1 у дольовому порядку на користь Сумської обласної прокуратури по 3220 грн 80 коп. судового збору за подання апеляційної скарги.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її ухвалення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02 липня 2025 року.

Головуючий - В. І. Криворотенко

Судді: Ю. О. Філонова

О. І. Собина