Справа № 455/1049/25
Провадження № 4-с/455/1/2025
Іменем України
02 липня 2025 року м.Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Пошивака Ю.П.,
секретар судового засідання - Сенета Г.Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу №455/1049/25 за скаргою ОСОБА_1 , поданої в її інтересах представником - адвокатом Шийкою Іваном Івановичем, на бездіяльність приватного виконавця виконавчого округу Вінницької області Думанської Аліни Леонідівни, боржник у виконавчому провадженні - ОСОБА_2 ,
Представник скаржника ОСОБА_1 - адвокат Шийка І.І. звернувся до суду зі скаргою на бездіяльність приватного виконавця Виконавчого округу Вінницької області Думанської А.Л., в якій посилається на те, що Старосамбірським районним судом Львівської області виданий виконавчий лист від 17.03.2025 року у справі за №455/1615/24 про стягнення з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти на її утримання як дружини у розмірі 1/8 частини від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, починаючи із 05.07.2024 року і до досягнення дітьми - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , трьохрічного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
03.05.2025 року вищевказаний виконавчий лист був направлений приватному виконавцю виконавчого округу Вінницької області Думанській А.Л. для виконання, проте, нею 12.05.2025 року прийнято рішення про повернення вищезазначеного виконавчого листа стягувачу без прийняття до виконання з тієї підстави, що приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання або перебування боржника, місце реєстрації боржника є місто Маріуполь Донецької області, а працевлаштований у військовій частині за адресою: АДРЕСА_1 , то відповідно виконавчий документ може бути пред'явлено виключно до органів державної виконавчої влади.
Вважає дії приватного виконавця виконавчого округу Вінницької області Думанської А.Л. про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання незаконними та протиправними, оскільки приватний виконавець має право прийняти до виконання виконавчий документ та відкрити виконавче провадження у разі, якщо місце проживання, перебування боржника - фізичної особи, місцезнаходження боржника - юридичної особи або місцезнаходження майна боржника знаходиться в межах території, у якій розташований його виконавчий округ.
Окрім того, законодавець, визначаючи місце виконання рішення, вживає поняття «місце проживання» та «місце перебування», під якими розуміються відповідно адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік, та житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Також у виконавчому документі було вказано, не лише адресу його місця служби, а і адресу для листування, тобто адресу фактичного проживання на даний час, яка знаходиться в межах виконавчого округу приватного виконавця.
Просить визнати неправомірними дії приватного виконавця виконавчого округу Вінницької області Думанської А.Л. щодо винесення повідомлення від 12.05.2025 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання виконавчого листа Старосамбірського районного суду Львівської області від 17.03.2025 року у справі №455/1615/24 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , аліментів на її утримання як дружини у розмірі 1/8 частини від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, починаючи із 05.07.2024 року і до досягнення дітьми - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , трьохрічного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Скасувати повідомлення приватного виконавця виконавчого округу Вінницької області Думанської А.Л. щодо винесення повідомлення від 12.05.2025 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання виконавчого листа Старосамбірського районного суду Львівської області від 17.03.2025 року у справі №455/1615/24 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , аліментів на її утримання як дружини у розмірі 1/8 частини від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, починаючи із 05.07.2024 і до досягнення дітьми - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , трьохрічного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Зобов'язати приватного виконавця виконавчого округу Вінницької області Думанську А.Л. прийняти до виконання виконавчий лист Старосамбірського районного суду Львівської області від 17.03.2025 року у справі №455/1615/24 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , аліментів на її утримання як дружини у розмірі 1/8 частини від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, починаючи із 05.07.2024 і до досягнення дітьми - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , трьохрічного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Ухвалою судді від 06.06.2025 року скаргу залишено без руху.
16.06.2025 року представником заявниці ОСОБА_1 - авдокатом Шийкою І.І. недоліки скарги усунуто.
Ухвалою судді від 16.06.2025 року скаргу прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 09 годину 30 хвилин 24.06.2025 року, який відкладено на 12 годину 00 хвилин 02.07.2025 року.
Скаржник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Її представник - адвокат Шийка І.І. в судовому засіданні вимоги скарги підтримав, посилаючись на обставини, викладені у ній, просив скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Приватний виконавець виконавчого округу Вінницької області Думанська А.Л. та боржник ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду скарги повідомлялися належним чином. Причина неявки суду не відома.
Заслухавши представника особи, яка подала скаргу ОСОБА_1 - адвоката Шийки І.І., перевіривши матеріали справи №455/1615/24 та розглянувши скаргу, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що рішенням Старосамбірського районного суду Львівської області від 19.09.2024 року ухвалено стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менш, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, на кожну дитину, починаючи з 05.07.2024, і до досягнення дітьми повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_5 та стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти на її утримання як дружини у розмірі 1/8 частини від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, починаючи із 05.07.2024 року і до досягнення дітьми - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , трьохрічного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
З виконавчого листа №455/1615/24 відомо, що такий виданий Старосамбірським районним судом Львівської області 09.01.2025 року.
03.05.2025 року представник ОСОБА_1 - адвокат Шийка І.І. направив приватному виконавцю виконавчого округу Вінницької області Думанській А.Л. заяву про відкриття виконавчого провадження № 29-03/25 від 02.05.2025 року, в якій просив прийняти до виконання виконавчий документ.
Приватним виконавцем виконавчого округу Вінницької області Думанською А.Л. 12.05.2025 року виконавчий документ повернуто стягувачу без прийняття до виконання оскільки виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання, так як боржник перебуває на військовій службі в ДПС України у в/ч НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Так, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" (далі Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
У відповідності до ч. 1, ч. 5 ст. 18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону №1404-VIII, сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, мають право доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження, право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.
У ч. 1 ст. 24 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
Згідно з абз. 29 п. 3 Розділу III Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (далі - Інструкція) у разі пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця за місцем проживання чи перебування боржника - фізичної особи, місцезнаходженням боржника - юридичної особи, адреса якого відрізняється від адреси, зазначеної у виконавчому документі, до заяви про примусове виконання рішення стягувач має додати документ / копію документа, який підтверджує, що місцезнаходженням боржника - юридичної особи або адресою проживання чи перебування боржника - фізичної особи є територія, на яку поширюється компетенція органу державної виконавчої служби, або територія виконавчого округу приватного виконавця.
Відповідно до вимог абз. 1 п. 5 Розділу III Інструкції у разі відсутності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 431 ЦПК України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Стаття 131 ЦПК містить обов'язок учасників судового процесу повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження): учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи.
У розрізі наведених норм закону Верховний Суд, висновки якого суд застосовує до правовідносин у цій справі, у постанові від 27.07.2023 в справі №211/4347/15-ц зазначив, що «вимога про зазначення місцезнаходження (для юридичних осіб) або місця проживання чи перебування (для фізичних осіб) проходить через цілу низку процесуальних документів - як тих, що надаються сторонами, так і тих, що ухвалюються судом. З огляду на обов'язок суду щодо належного повідомлення учасників справи про судові засідання та належне направлення процесуальних документів, можна стверджувати, що суд тримає під контролем відповідність інформації про місцезнаходження, місце проживання (перебування) учасників справи.
Отже, завдяки зазначеним вище вимогам процесуального закону та за умови належного виконання процесуальних обов'язків й незловживання учасниками судового процесу процесуальними правами презюмується правильність інформації про місцезнаходження, місце проживання (перебування) боржника і стягувача, що зазначені у виконавчому документі, який видається судом. З урахуванням викладеного, немає підстав вимагати від виконавця здійснення додаткової перевірки інформації про місцезнаходження, місце проживання (перебування) боржника і стягувана під час відкриття виконавчого провадження.
Водночас перед прийняттям виконавчого документа, пред'явленого до виконання, виконавець має упевнитись, що адреса місцезнаходження, місця проживання (перебування) боржника належить до території виконавчого округу приватного виконавця.
Лише якщо виконавчий документ пред'явлено стягувачем не за місцем виконання (тобто місцезнаходження, місце проживання (перебування) боржника, зазначене у виконавчому документі, є таким, що не може бути місцем виконання для виконавця, якому пред'явлено виконавчий документ) виконавець зобов'язаний повернути виконавчий документ стягувану (пункт 10 частина четверта статті 4 Закону України «Про виконавче провадження»).
У разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 4 Закону України «Про виконавче провадження», стягувач має право звернутися до суду чи іншого органу (посадової особи), що видав виконавчий документ, щодо приведення його у відповідність із зазначеними вимогами.
Відповідно до частини другої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Закон не містить норми, що встановлює безпосередньо обов'язок виконавця перевірити інформацію про місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) сторін виконавчого провадження.
Якщо інформація про місцезнаходження, місце проживання (перебування) боржника, що міститься у виконавчому документі не викликає сумнівів в її достовірності, виконавець не має підстав для перевірки цієї інформації».
Відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; (Абзац четвертий статті 3 в редакції Закону № 1871-IX від 05.11.2021) місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги; (Абзац п'ятий статті 3 в редакції Законів № 1673-VII від 02.09.2014, № 888-VIII від 10.12.2015, № 1871-IX від 05.11.2021, № 2518-IX від 15.08.2022).
Громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, які на законних підставах постійно або тимчасово проживають на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати/зареєструвати його. Іноземець чи особа без громадянства, які отримали довідку про звернення за захистом в Україні, можуть зареєструвати місце свого перебування в Україні.
Одночасно з цим пунктом 4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) визначено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Положення абзацу першого цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/ зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання. (Абзац другий пункту 4 в редакції Постанови КМ № 820 від 04.08.2023 року.
Як було встановлено в судовому засіданні боржник ОСОБА_2 зареєстрований у м. Маріуполь, Донецької області та працевлаштований у військовій частині НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ).
У вищевказаному виконавчому листі боржником зазначено: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи: Військова частина НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), адреса для листування: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .
В свою чергу, відповідно до вимог частини 2 статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» приватний виконавець приймає до виконання виконавчі Документ сформований в системі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
Аналізуючи зміст положень ст.24 Закону України "Про виконавче провадження", які знайшли своє відображення і у п.3 Розділу ІІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, де, власне, регламентовано дії сторін виконавчого провадження та державного/ приватного виконавця у випадках пред'явлення документа за місцем проживання чи перебування фізичної особи, суд вважає, що приватним виконавцем правомірно винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання.
Окрім того, суд звертає увагу, що стягувач ОСОБА_1 не позбавлена права пред'явити виконавчий документ до органу державної виконавчої служби за місцем роботи (несення військової служби) боржника, що гарантує їй обов'язковість виконання судового рішення та не становитиме порушення ст.6 Європейської Конвнції «Про захист прав людини і основоположних свобод».
Суд звертає увагу, що жодних документальних підтверджень про факт перебування, проживання, з урахуванням Закону України «Про виконавче провадження», Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Порядку декларування та реєстрації місця проживання, затвердженого постановою КМУ від 07.02.2022 №265, Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.20212 року №512/5, стягувачем (представником) як приватному виконавцю, так і до суду надано не було.
Відтак, у задоволенні скарги ОСОБА_1 , поданої в її інтересах представником - адвокатом Шийкою І.І., на бездіяльність приватного виконавця виконавчого округу Вінницької області Думанської А.Л., слід відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 541 ЦПК України, за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу.
Згідно з ч. 3 ст. 451 ЦПК України, якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
Беручи до уваги встановлені судом обставини, визначивши характер спірних правовідносин та норми процесуального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідивши наявні у справі докази і надавши їм належну оцінку, суд дійшов висновку , що оскаржувані рішення, дії приватного виконавця були прийняті відповідно до закону, в межах його повноважень, а тому в задоволенні скарги необхідно відмовити.
Керуючись ст. 258-260, 352, 353-355, 447, 451 ЦПК України, суд -
Відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_1 , поданої в її інтересах представником - адвокатом Шийкою Іваном Івановичем, на бездіяльність приватного виконавця виконавчого округу Вінницької області Думанської Аліни Леонідівни, боржник у виконавчому провадженні - ОСОБА_2 .
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.
Суддя Ю.П. Пошивак