Справа № 344/10647/25
Провадження № 3/344/3763/25
01 липня 2025 року м.Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Болюк І.І., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №352642 від 05.06.2025 року, ОСОБА_1 05.06.2025 року о 20 год. 30 хв. в м.Івано-Франківську по вул.Г.Хоткевича, 77, керуючи транспортним засобом марки “Ford Focus», д.н.з. НОМЕР_1 , не був уважним, не дотримався безпечної дистанції, у зв'язку з чим допустив зіткнення із транспортним засобом марки “Renault Kangoo», д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 . Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.3“б», п.13.1 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.124 КУпАП.
В судове засідання з'явився ОСОБА_3 , який повідомив, що він 05.12.2023 року змінив ім'я та прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про зміну імені Серія НОМЕР_3 . Повідомив, що свою вину у вчиненні вказаного правопорушення не визнає, вказав, що 05.06.2025 року близько 20 год. 30 хв. керував автомобілем марки “Ford Focus», д.н.з. НОМЕР_1 по вул.Г.Хоткевича, 77 зі швидкістю приблизно 50 км/год. Транспортний засіб марки “Renault Kangoo», д.н.з. НОМЕР_2 , який рухався попереду загальмував. Однак, у останнього були несправні стоп сигнали, у зв'язку з чим він не зміг зреагувати на зміну обстановки, та вжити заходів до зупинки свого автомобіля, що призвело до зіткнення. Стверджує, що саме внаслідок несправності транспортного засобу марки “Renault Kangoo», д.н.з. НОМЕР_2 відбулось зіткнення, а тому просив провадження у справі відносно нього закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Суд, роз'яснивши ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) вимоги ст.268 КУпАП, заслухавши його пояснення, дослідивши матеріали справи, оцінивши всі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов наступного висновку.
Так, згідно із ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст.251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п.2.3“Б» ПДР України для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно із п.13.1 ПДР України, водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Згідно вимог ст. 124 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Із пояснень ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ), переглянутих в судовому засіданні відео з нагрудної камери працівника патрульної поліції 471845, судом встановлено що ОСОБА_2 керував автомобілем марки “Renault Kangoo», д.н.з. НОМЕР_2 із несправними стоп сигналами.
Таким чином, із досліджених судом доказів, встановлено, що ДТП відбулась саме із вини водія транспортного засобу марки “Renault Kangoo», д.н.з. НОМЕР_2 , який керував автомобілем із несправними стоп сигналами, що і призвело до зіткнення автомобілів.
Таким чином, в ході судового розгляду справи про адміністративне правопорушення передбачене ст.124 КУпАП відносно ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) доказів його винуватості в порушенні вимог Правил дорожнього руху України, судом не встановлено.
Згідно ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 1, 9, 221, 245-247, 266, 268, 283-285, 294 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) за ст.124 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Іннеса БОЛЮК