Постанова від 02.07.2025 по справі 916/5701/24

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2025 року м. ОдесаСправа № 916/5701/24

Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Л.В. Поліщук,

суддів: К.В. Богатиря, С.В. Таран,

розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Приватного підприємства “Навчальний центр “П'ятірка»

на рішення Господарського суду Одеської області від 22.04.2025 (суддя Н.В. Рога, м.Одеса, повне рішення складено 23.04.2025)

у справі №916/5701/24

за позовом: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради

до відповідача: Приватного підприємства “Навчальний центр “П'ятірка»

про стягнення 21 934,39 грн,

ВСТАНОВИВ:

Коротка історія справи

У грудні 2024 року Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Приватного підприємства “Навчальний центр “П'ятірка» про стягнення з останнього заборгованості з орендної плати у розмірі 19124,71 грн та пені у розмірі 2809,68 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між сторонами договору оренди №42-к/14 від 11.12.2014 в частині повної та своєчасної сплати орендної плати, у зв'язку з чим за відповідачем утворилась заборгованість у спірній сумі, на яку позивачем нараховано пеню у зазначеному вище розмірі.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 01.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №916/5701/24 та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Господарського суду Одеської області від 22.04.2025 позовну заяву Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до Приватного підприємства “Навчальний центр “П'ятірка» про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 19124,71 грн та пені у розмірі 2809,68 грн задоволено повністю. Стягнуто з Приватного підприємства “Навчальний центр “П'ятірка» на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради заборгованість з орендної плати у розмірі 19124,71 грн, пеню у розмірі 2809,68 грн та витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Судове рішення мотивоване доведеністю позивачем наявності правових підстав для задоволення позовних вимог.

Короткий зміст та обґрунтування вимог апеляційної скарги

Не погодившись з ухваленим рішенням суду, Приватне підприємство “Навчальний центр “П'ятірка» звернулося до Південно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 24.04.2025 у справі №916/5701/24 та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Апелянт зазначає, що договір оренди від 11.12.2014 №42-к/14 припинив свою дію 24.10.2020 та матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували фізичне користування відповідачем орендованим приміщеннями чи наявності у останнього доступу до нього, при цьому позивач з 20.10.2023 року самостійно, всупереч діючому рішенню Одеської міської ради №969-VIII від 29.06.2022 «Про оренду плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану» прийняв рішення про нарахування орендної плати з 01.09.2023 року у розмірі 50%, тоді як останній у цей період, був відповідно до вказаного рішення звільнений від сплати орендної плати, як суб'єкт, що надає освітні послуги та не здійснює діяльність у зв'язку з воєнним часом.

Позиція позивача щодо апеляційної скарги.

16.06.2025 від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу (вх.№2028/25/Д1), в якому останній просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а оскаржуване рішення суду залишити без змін. Позивач вказує, що орендні відносини між ним та Приватним Підприємством «Навчальний центр П'ятірка» фактично припинилися лише 29.02.2024, підписанням додаткового договору про розірвання договору оренди та акту приймання - передачі, у зв'язку з чим судом першої інстанції винесено обґрунтоване рішення щодо задоволення позову Департаменту комунальної власності у повному обсязі.

Рух справи, заяви, клопотання, інші процесуальні дії в суді апеляційної інстанції

Апеляційна скарга зареєстрована судом 14.05.2025 за вх.№2028/25.

Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи визначено колегію суддів у складі: головуючого судді Л.В. Поліщук, суддів: К.В. Богатиря, С.В. Таран, що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.05.2025.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 19.05.2025 відкладено вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Приватного підприємства “Навчальний центр “П'ятірка» на рішення Господарського суду Одеської області від 22.04.2025 у справі №916/5701/24 до надходження матеріалів справи на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду. Доручено Господарському суду Одеської області надіслати матеріали справи №916/5701/24 на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду.

27.05.2025 до суду апеляційної інстанції надійшли матеріали справи.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.06.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного підприємства “Навчальний центр “П'ятірка» на рішення Господарського суду Одеської області від 22.04.2025 у справі №916/5701/24.

Згідно із частинами першою, другою та десятою статті 270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі; розгляд справ у суді апеляційної інстанції починається з відкриття першого судового засідання або через п'ятнадцять днів з дня відкриття апеляційного провадження, якщо справа розглядається без повідомлення учасників справи; апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

З огляду на ціну позову у даній справі, що становить 21 934,39 грн і є меншим ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, перегляд оскаржуваного рішення за апеляційною скаргою вказаною ухвалою від 02.06.2025 постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Також вказаною ухвалою від 02.06.2025 встановлено позивачу строк до 16.06.2025 для подання відзиву на апеляційну скаргу та роз'яснено учасникам справи про їх право в строк до 16.06.2025 подати до суду будь-які заяви чи клопотання з процесуальних питань, оформлені відповідно до статті 170 Господарського процесуального кодексу України, разом з доказами направлення копій таких заяв чи клопотань іншим учасникам справи.

Позивач скористався своїм правом згідно з частиною 1 статті 263 Господарського процесуального кодексу України та надав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу.

В силу статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.

Фактичні обставини справи

Як вбачається з матеріалів справи, 11.12.2014 між Відділом освіти Київської районної адміністрації Одеської міської ради ("Орендодавець") та Приватним підприємством “Навчальний центр П'ятірка» ("Орендар") укладено договір оренди № 42-к/14, відповідно до пункту 1.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове погодинне платне погодинне користування нежитлове приміщення в Одеській гімназії № 9, площею 58,8 кв.м, 143 години на місяць, розташоване за адресою: м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, 1г.

В силу пункту 1.2 договору № 42-к/14 від 11.12.2014 передача в оренду об'єкта зазначеного у пункті 1.1 цього договору, здійснюється зокрема на підставі розпорядження міського голови м. Одеси «Про передачу в оренду Приватному підприємству “Навчальний центр П'ятірка» нежитлових приміщень першого поверху, що розташовані за адресою: м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, 1г» №1210 від 27.11.2014.

У пункті 1.3 договору № 42-к/14 від 11.12.2014 узгоджено строк дії цього договору з 11.12.2014 до 26.11.2015.

Згідно з пунктами 2.1-2.4 договору № 42-к/14 від 11.12.2014 орендна плата визначається на підставі статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995 зі змінами та доповненнями та рішень Одеської міської ради та виконкому Одеської міської ради. За орендоване приміщення Орендар зобов'язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного у додатку 1 до договору, що становить за перший, після підписання договору оренди, місяць 1283,82 грн (без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати за місяць. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України. Податок на додану вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства. Орендар зобов'язаний вносити орендну плату, відшкодування комунальних послуг, повернення експлуатаційних витрат щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності. Розмір орендної плати відшкодування комунальних послуг, повернення експлуатаційних витрат змінюється у випадках зміни методики її розрахунку, цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішеннями міської ради, що набрали чинності, в порядку, передбаченому чинним законодавством.

За умовами пункту 3.4 договору № 42-к/14 від 11.12.2014 Орендодавець зобов'язується передати Орендарю в оренду нежилі приміщення згідно з пунктом 1.1 цього договору за актом приймання-передачі, який підписується обома сторонами.

Пунктом 4.1 договору № 42-к/14 від 11.12.2014 передбачено, що вказані у пункті 1.1 цього договору приміщення Орендодавцем передається Орендарю з метою проведення занять з інформаційно - комунальних технологій.

Відповідно до пункту 4.7 договору № 42-к/14 від 11.12.2014 після закінчення строку дії договору чи у випадку його дострокового розірвання, Орендар зобов'язаний у 15-денний термін передати Орендодавцю приміщення за актом у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі їх в оренду, та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної чи часткової) об'єкта оренди.

Положеннями пункту 4.10 договору № 42-к/14 від 11.12.2014 визначено, що у випадку припинення дії цього договору у зв'язку із закінченням строку чи дострокового його розірвання Орендар, який негайно не повернув майно, сплачує неустойку в розмірі подвійної орендної плати з урахуванням щомісячного індексу інфляції по день фактичного звільнення приміщення з підписанням акту приймання-передачі.

В силу пункту 7.1 договору № 42-к/14 від 11.12.2014 питання, не врегульовані цим договором, вирішуються відповідно до чинного законодавства України.

Зміна або розірвання договору можуть мати місце за погодженням сторін. Зміни та доповнення, що вносяться до договору, розглядаються сторонами протягом 20 днів і вносяться у тій самій формі, в якій укладено цей договір. Одностороння відмова від виконання договору та внесених змін не допускається (пункт 7.4 договору № 42-к/14 від 11.12.2014).

Згідно з пунктами 7.13, 7.14 договору № 42-к/14 від 11.12.2014 вступ Орендаря у користування приміщеннями настає одночасно з підписанням акту приймання-передачі вказаного приміщення. Передача приміщення в оренду не означає передачу Орендарю права власності на це приміщення. Власником об'єкта оренди залишається територіальна громада міста Одеси.

За умовами пункту 7.17 договору № 42-к/14 від 11.12.2014 цей договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами.

Додатком №1 до договору № 42-к/14 від 11.12.2014 є підписаний без зауважень розрахунок орендної плати та відшкодування комунальних послуг.

На підставі акту приймання-передачі від 11.12.2014, підписаного на виконання умов договору № 42-к/14 від 11.12.2014, відповідачу було передано приміщення в Одеській гімназії № 9, площею 58,8 кв.м., розташоване за адресою: м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, 1г - 143 години на місяць, з метою проведення занять з інформаційно -комп'ютерних технологій.

Додатковою угодою №2 від 27.02.2015 до договору № 42-к/14 від 11.12.2014 внесено зміни у пункт 1.1 договору та зазначено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне погодинне користування приміщення в Одеській гімназії № 9, площею 58,8 кв.м, у тому числі : 31,8 кв.м - 143 години на місяць, 27,0 кв.м - 77 годин на місяць. Крім того, здійснено новий розрахунок орендної плати.

Додатковою угодою №3 від 05.10.2015 до договору № 42-к/14 від 11.12.2014 сторонами за взаємною згодою внесено зміни у абзац 1 підпункту 1.1 договору, а саме визначено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне погодинне користування приміщення в Одеській гімназії № 9, площею 184,9 кв.м - 276 годин на місяць. Крім того, розраховано нову ставку орендної плати.

Додатковою угодою № 4 від 24.11.2015 до договору № 42-к/14 від 11.12.2014 знов внесено зміни у абзац 1 пункту 1.1 Договору, а саме зазначено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне погодинне користування приміщення в Одеській гімназії № 9, площею 184,9 кв.м, з них 9,2 кв.м постійно та 175,7 кв.м - 275 годин на місяць. Крім того, продовжено термін договору оренди до 26.11.2016 та розраховано нову ставку орендної плати.

14.04.2016 сторони уклали додаткову угоду №5 до договору № 42-к/14 від 11.12.2014, якою внесли зміни, зокрема в пункт 4.1 та зазначили, що вказані у пункті 1.1 приміщення Орендодавцем передаються Орендарю з метою розміщення комп'ютерного клубу “П'ятірка».

Додатковим договором № 1 від 16.12.2016 про внесення змін до договору № 42-к/14 від 11.12.2014 на підставі рішення Одеської міської ради від 07.12.2016р. № 1414-VII, рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 24.11.2016р. № 361, наказу Департаменту освіти та науки Одеської міської ради від 28.11.2016р. № 185-ф, у преамбулі та розділі “Місце знаходження сторін» договору, назву Орендодавця змінено з “Відділ освіти Київської районної адміністрації Одеської міської ради» на “Комунальну установу “Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Київського району м. Одеси». Крім того, продовжено термін договору оренди до 26.11.2017 та внесено зміни у площу об'єкта оренди, а саме: зазначено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування приміщення в Одеської гімназії № 9, загальною площею 256,7 кв.м, з них: 9,2 кв.м постійно та 247,5 кв.м погодинно.

Додатковим договором № 2 від 14.11.2017 про внесення змін до договору № 42-к/14 від 11.12.2014 внесено зміни у абзац 1 пункту 1.1 та зазначено, що Орендар приймає у строкове платне погодинне користування приміщення в Одеській гімназії № 9, загальною площею 256,7 кв.м, з них: 9,2 кв.м - постійно та 256,7 кв.м - погодинно. Крім того, продовжено термін дії договору оренди до 26.11.2018 та розраховано нову ставку орендної плати.

Додатковим договором № 3/1 від 26.02.2018 про внесення змін до договору № 42-к/14 від 11.12.2014 змінено назву орендодавця з Відділу освіти Київської районної адміністрації на Комунальну установу “Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Київського району м. Одеси».

Додатковим договором № 3 від 10.04.2018 про внесення змін до договору № 42-к/14 від 11.12.2014, керуючись рішенням Одеської міської ради від 26.04.2017р. № 1962- VII “Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Одеської міської ради від 27.06.2006р. № 56 - V “Про впорядкування роботи виконавчих органів Одеської міської ради з виконання функції орендодавця нежилих приміщень, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Одеси», рішенням Одеської міської ради від 26.07.2017р. № 2284 - VII “Про визначення органу, уповноваженого управляти майном, яке є комунальною власністю територіальної громади міста Одеси», та на підставі акту приймання-передачі приміщення від 10.04.2018 у преамбулі та розділі “Місцезнаходження сторін» договору назву Орендодавця змінено на “Департамент комунальної власності Одеської міської ради». Крім того, визначено нову ставку орендної плати.

Додатковим договором № 4 від 11.06.2018 про внесення змін до договору № 42-к/14 від 11.12.2014 сторони внесли зміни до договору у частині розміру орендної плати відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 (з наступними змінами та доповненнями) та в абз.1 пункту 2.2 договору.

Додатковим договором № 5 від 24.10.2019 про внесення змін до договору № 42-к/14 від 11.12.2014 продовжено термін дії договору оренди до 24.10.2020, змінено площу об'єкта оренди, а саме зазначено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нежитлові приміщення першого та другого поверхів, загальною площею 197,9 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, 1г (Одеська гімназія № 9). Також вказаним додатковим договором змінено розмір орендної плати з 24.10.2019. Так, згідно нової редакції пункту 2.2. договору за орендоване приміщення Орендар зобов'язується сплачувати орендну плату з “ 24» жовтня 2019 в розмірі 3 637,13 грн, що розрахована станом на 01.10.2019, без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції), та є базовою ставкою орендної плати за місяць.

20.07.2020 Приватне підприємство “Навчальний центр П'ятірка» звернулось до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради з листом (вх.№01-14/2683) в якому просило дати згоду на продовження дії договору оренди №42-к/14 від 11.12.2014 нежитлових приміщень площею 197,9 кв.м., розташованих за адресою: 65113, м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, 1г для розміщення комп'ютерного клубу «П'ятірка» (проведення занять з інформаційних технологій та надання консультативних послуг з навчальних предметів в наступних приміщеннях терміном на 5 років.

10.06.2022 відповідач звернувся з заявою №01-14/1225 щодо не нарахування орендної плати на строк дії воєнного стану в Україні, за результатом розгляду якої позивачем було видано наказ №717 від 16.09.2022 про перерахунок орендної плати у період воєнного стану та звільнення орендаря - Приватного підприємства “Навчальний центр П'ятірка» від сплати орендної плати за договором оренди №42-к/14 від 11.12.2014 у період воєнного стану.

В подальшому, комісія у складі голови: заступника начальника орендного відділу Інни Волкової, членів комісії: головного спеціаліста орендного відділу Наталі Будзар, заступника начальника відділу Комунальної установи «Муніципальна служба комунальної власності Одеської міської ради» Валентини Горбатої, у присутності в.о. директора Одеського ліцея № 9 Сидоренко Руслана, обстежила нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, 1г за результатами чого склала акт обстеження від 13.10.2023 з якому встановлено, що заклад освіти - Ліцей №9, у якому знаходиться приміщення, що орендується Приватним підприємством “Навчальний центр П'ятірка», працює у повному обсязі з 01.09.2023.

20.10.2023 Департаментом комунальної власності Одеської міської ради на виконання пункту 2 рішення Одеської міської ради від 29.06.2022 №969-VІІІ «Про оренду плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану» прийнятий наказ №565 про нарахування Приватному підприємству “Навчальний центр П'ятірка» з 01.09.2023 орендної плати у розмірі 50% розміру орендної плати (з урахуванням індексації), встановленої договором оренди №42-к/14 від 11.12.2014р., на період воєнного стану та протягом 30 календарних днів після його припинення чи скасування, у встановленому законодавством порядку, а також зазначено, що наказ департаменту №717 від 16.09.2022 вважається таким, що втратив чинність.

19.02.2024 сторони уклали додатковий договір про розірвання договору оренди №42-к/14 від 11.12.2014, в якому зазначили, що договір №42-к/14 від 11.12.2014, укладений між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та Приватним підприємством “Навчальний центр П'ятірка» на оренду нежитлових приміщень першого та другого поверхів, загальною площею 197,9 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, 1г (Одеська ліцей № 9 Одеської міської ради) вважати розірваним за погодженням обох сторін відповідно до статті 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» з 29.02.2024 та зазначили, що договір №42-к/14 від 11.12.2014 оренди нежитлового приміщення (майна) припинив свою дію з 29.02.2024.

Також 29.02.2024 сторонами складено акт приймання-передачі нежитлового приміщення відповідно до договору оренди №42-к/14 від 11.12.2014.

Приватне підприємство “Навчальний центр П'ятірка» звернулось до позивача з листом №31 від 19.03.2024 (вх.№01-14/553 від 19.03.2024) щодо ненарахування орендної плати за період з 01.09.2023 по 29.02.2024, у відповідь на який, листом від 28.03.2024 за №01-13/694 позивачем було повідомлено, що нарахування орендної плати за договором оренди № 42-к/14 від 11.12.2014 проводиться у відповідності до пункту 2 рішення Одеської міської ради від 29.06.2022 №969-УІІІ “Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси» та на підставі наказу Департаменту від 20.10.2023 №565, та сума заборгованості з орендної плати станом на 29.02.2024 складає 20 978,84 грн.

Предметом спору у даній справі є вимога Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про стягнення з Приватного підприємства “Навчальний центр “П'ятірка» заборгованості з орендної плати у розмірі 19124,71 грн та пені у розмірі 2809,68 грн.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з доведення позивачем наявності правових підстав для задоволення заявлених ним позовних вимог.

Позиція суду апеляційної інстанції

Колегія суддів не погоджується з висновком Господарського суду Одеської області про задоволення позову з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої, другої статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочин.

Згідно з приписами статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку; зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.

Частиною першою статті 173 Господарського кодексу України встановлено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 Господарського кодексу України).

В силу частин першої, четвертої статті 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, зокрема, на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству.

Частиною сьомою статті 179 Господарського кодексу України унормовано, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

За умовами частини першої статті 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина перша статті 626 Цивільного кодексу України).

Колегія суддів вбачає, що за своєю юридичною природою договір №42-к/14 від 11.12.2014 є договором найму (оренди) комунального майна.

Згідно з частиною першою статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

В силу частини шостої статті 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною першою статті 759 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Отже, договір №42-к/14 від 11.12.2014 став підставою виникнення у сторін за цим договором господарського зобов'язання відповідно до статей 173, 174 Господарського кодексу України (статті 11, 202, 509 Цивільного кодексу України).

За умовами частини першої статті 193 Господарського кодексу України та статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

В силу статті 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись в установлений законом або договором строк.

Відповідно до статті 631 Цивільного кодексу України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення. Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Частиною першою статті 763 Цивільного кодексу України передбачено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Згідно з частиною другою статті 291 Господарського кодексу України договір оренди припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено.

Частиною четвертою статті 284 Господарського кодексу України унормовано, що строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором (стаття 764 Цивільного кодексу України).

У частині другій статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №2269-XII від 10.04.1992, який був чинним станом на момент укладення між сторонами договору оренди, визначено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Системний аналіз вищевикладених приписів законодавства дозволяє зробити висновок, що для продовження дії договору оренди необхідна наявність таких юридичних фактів: продовження користування орендарем орендованим майном та відсутність своєчасного письмового повідомлення однієї зі сторін договору про припинення або зміну умов договору.

Правове регулювання процедури припинення орендних правовідносин спрямовано на досягнення справедливого балансу між правом орендодавця володіти, користуватися та розпоряджатися майном на власний розсуд і правом орендаря очікувати на стабільність та незмінність його майнового становища. У контексті наведених вище норм настання наслідків у вигляді припинення чи продовження договору є пов'язаним з дотриманням сторонами орендних правовідносин добросовісної та послідовної поведінки, обумовленої змістом укладеного договору, положеннями господарського законодавства, а також усталеними звичаями ділового обороту та документообігу.

Колегія суддів вбачає, що у пункті 1.3 договору №42-к/14 від 11.12.2014 визначено строк його дії до 26.11.2015, при цьому з метою пролонгації орендних правовідносин за вказаним договором були підписані додаткові угоди та додаткові договори, у зв'язку з чим строк дії даного договору оренди було неодноразово продовжено, зокрема, в останній раз до 24.10.2020 (на підставі додаткового договору №5 від 24.10.2010).

03.10.2019 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про оренду державного та комунального майна" №157-ІХ, у пункті 1 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" якого було передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 01.02.2020 (за виключенням окремих зазначених норм).

Водночас згідно з пунктом 5 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-ІХ від 03.10.2019 з дня введення в дію цього Закону було визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про оренду державного та комунального майна" №2269-XII від 10.04.1992.

Закон України "Про оренду державного та комунального майна" №157-ІХ від 03.10.2019 опублікований в офіційному друкованому виданні "Голос України" 26.12.2019, набрав чинності 27.12.2019 і введений в дію з 01.02.2020, а відтак саме з цієї дати підлягають застосуванню його приписи (за винятком окремих норм, наведених у розділі "Прикінцеві та перехідні положення").

За загальним правилом, якщо прийнятим нормативним актом порівняно з попереднім змінюється правове регулювання відносин в тій чи іншій сфері, то нові норми застосовуються з дати набрання ними чинності, якщо інше не визначено в самому нормативному акті (частина перша статті 5 Цивільного кодексу України).

Відповідно до пункту 2 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-ІХ від 03.10.2019 договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом 5 частини другої статті 18 цього Закону, або 01.07.2020. Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.

Отже, порядок продовження договорів оренди державного та комунального майна, який діяв до 31.01.2020 та був передбачений Законом України "Про оренду державного та комунального майна" №2269-XII від 10.04.1992 (втратив чинність 31.01.2020), може бути застосовано до процедури продовження тих договорів, строк дії яких закінчився до 01.07.2020 включно, а щодо інших договорів оренди державного та комунального майна (строк дії яких закінчився після 01.07.2020) в силу вимог абзацу 3 пункту 2 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-ІХ від 03.10.2019 має застосовуватися порядок продовження, визначений цим Законом.

Саме такий сталий правовий висновок Верховного Суду викладено в постановах від 19.07.2022 у справі №924/852/21 та від 09.11.2021 у справі №908/2637/20.

Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що, як зазначалося вище, строк дії укладеного між сторонами договору №42-к/14 від 11.12.2014 було продовжено до 24.10.2020, тобто останній не закінчився 01.07.2020, правовідносини щодо його подальшої пролонгації регламентовані Законом України "Про оренду державного та комунального майна" №157-ІХ від 03.10.2019.

Згідно з частиною першою статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-ІХ від 03.10.2019 продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які: укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше; укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону; укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону; укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством (частина друга статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-ІХ від 03.10.2019).

В силу частини третьої статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-ІХ від 03.10.2019 договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.

Механізм передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду відповідно до положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна", регламентований Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №483 від 03.06.2020 (далі Порядок).

Відповідно до пункту 134 Порядку продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону або без проведення аукціону в передбачених Законом України "Про оренду державного та комунального майна" випадках.

За умовами пункту 143 Порядку орендар, що має намір продовжити договір оренди, що підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв'язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк, та повідомляє про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акта приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна.

З огляду на викладене, беручи до уваги те, що відповідач належить до визначеного законом кола суб'єктів, які мають право на отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону, а також враховуючи своєчасне звернення 20.07.2020 Приватного підприємства “Навчальний центр П'ятірка» до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради з заявою про продовження дії договору оренди №42-к/14 від 11.12.2014, колегія суддів доходить до висновку, що вказаний договір продовжив свою дію.

При цьому додатковим договором від 29.02.2024 сторони домовилися про те, що договір №42-к/14 від 11.12.2014 припинив свою дію з 29.02.2024, і орендар - Приватне підприємство “Навчальний центр П'ятірка», здало позивачу (орендодавець) об'єкт оренди за актом прийому-передачі, підписаним обома сторонами та погодженим балансоутримувачем. Акт прийому-передачі є додатком до цього додаткового договору.

Разом з тим, указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Цей строк неодноразово продовжувався згідно з Указами Президента України.

Як вбачається з рішення Одеської міської ради від 29.06.2022 № 969-VIII «Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану», відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", «Про правовий режим воєнного стану», з урахуванням Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 року № 634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану", з метою підтримки орендарів комунального майна територіальної громади м. Одеси шляхом зниження фінансового навантаження, враховуючи необхідність врегулювання питання внесення орендної плати у період воєнного стану, Одеська міська рада вирішила:

1. На період воєнного стану та до його припинення (скасування) за договорами оренди комунального майна територіальної громади м. Одеси, укладеними до 24 лютого 2022 року, звільнити від орендної плати орендарів, які:

- за погодженням з орендодавцем використовують орендоване майно для розміщення гуманітарних штабів, складів, центрів волонтерської допомоги;

- є громадськими об'єднаннями та благодійними організаціями;

- орендують нерухоме комунальне майно закладів освіти комунальної власності територіальної громади м. Одеси, але не користуються ним у зв'язку із обмеженням доступу;

- є суб'єктами господарювання, що надають освітні послуги та не здійснюють діяльність у зв'язку з введенням воєнного стану;

- використовують нерухоме комунальне майно, що перебуває в управлінні Виконавчого комітету Одеської міської ради, та не здійснюють діяльність в орендованому об'єкті у зв'язку з введенням воєнного стану;

- орендують комунальне майно Комунального підприємства "Міжнародний аеропорт Одеса", але не використовують його у зв'язку з введенням воєнного стану.

2. На період воєнного стану та протягом 30 календарних днів після припинення чи скасування його дії в установленому порядку за договорами оренди комунального майна територіальної громади м. Одеси, укладеними до 24 лютого 2022 року, орендарям (за виключенням орендарів, вказаних у пункті 1 цього рішення, та орендарів єдиних майнових комплексів) орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договорами оренди (з урахуванням її індексації).

3. Орендодавцям комунального майна територіальної громади м. Одеси забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з цим рішенням, починаючи з 24 лютого 2022 року, за виключенням орендарів, зазначених в другому абзаці пункту 1 цього рішення, яким нарахування орендної плати відповідно до цього рішення забезпечити з дня погодження орендодавцем використання майна для розміщення гуманітарних штабів, складів, центрів волонтерської допомоги.

Отже, з огляду на зміст вищенаведеного рішення Одеської міської ради за договорами оренди комунального майна територіальної громади м. Одеси, укладеними до 24.02.2022, зокрема, орендарям, які не відносяться до пункту першого вказаного рішення орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати.

Між тим, зазначене рішення не містить положень щодо порядку, за яким здійснюється реалізація звільнення або перерахунку орендної плати для певної категорії орендарів, у тому числі, що знижки або звільнення застосовуються без окремого рішення орендодавця, а також не визначає дат, з яких у відповідних випадках надаються такі орендні знижки або звільнення.

Водночас питання, у тому числі порядок реалізації надання орендних знижок або звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, у зв'язку з подіями, які можуть негативно вплинути на здатність орендарів продовжувати сплачувати орендну плату за укладеними договорами оренди, урегульовано положеннями Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 (далі Порядок).

За змістом пункту 129-1 Порядку (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин ) якщо у зв'язку зі змінами у соціально-економічному становищі в країні або в окремих її регіонах внаслідок економічної кризи, стихійного лиха, запровадження карантинних обмежень або інших подій, які можуть негативно вплинути на здатність орендарів продовжувати сплачувати орендну плату за укладеними договорами оренди, Кабінет Міністрів України або представницький орган місцевого самоврядування ухвалили рішення про надання орендних знижок або звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, визначеними у такому рішенні, то підставою для застосування таких звільнень або знижок є наказ орендодавця, прийнятий на підставі звернення орендаря, на якого вони поширюються. Орендні знижки або звільнення у таких випадках надаються з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування), або якщо у відповідному рішенні дата початку застосування знижки або звільнення не визначена, - то з дати, визначеної у наказі орендодавця. Припинення застосування знижки або звільнення відбувається з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування) або в наказі орендодавця. Зміни до договору оренди про початок або припинення застосування знижки або звільнення у такому випадку не вносяться.

Згодом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2022 №1026 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 "Деякі питання оренди державного та комунального майна" і від 27.05.2022 №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану". Зокрема, у Порядку в першому реченні пункту 129-1 слова "орендних знижок або звільнень" замінено словами "орендних знижок, звільнень", а після слів "на якого вони поширюються" доповнено словами "крім випадків, коли у рішенні Кабінету Міністрів України або представницького органу місцевого самоврядування зазначається про те, що знижки або звільнення застосовуються без окремого рішення орендодавця".

Таким чином, положеннями пункту 129-1 Порядку конкретизовано порядок застосування орендних знижок або звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, за яким відповідно до рішення Кабінету Міністрів України або представницького органу місцевого самоврядування, ухваленого з відповідного питання, підставою для застосування таких звільнень або знижок є наказ орендодавця, прийнятий на підставі звернення орендаря, на якого вони поширюються. При цьому орендні знижки або звільнення у таких випадках надаються з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування), або якщо у відповідному рішенні дата початку застосування знижки або звільнення не визначена, - то з дати, визначеної у наказі орендодавця.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач дотримався зазначеної процедури та 10.06.2022 звернувся до позивача із заявою №01-14/1225 щодо ненарахування орендної плати на строк дії воєнного стану в Україні.

За результатами розгляду вказаної заяви позивачем прийнято наказ №717 від 16.09.2022 «Про перерахунок орендної плати у період дії воєнного стану за договором оренди №42-к/14 від 11.12.2014 нежитлових приміщень першого та другого поверхів загальною площею 197,9 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, 1г» згідно якого на виконання пункту 1 рішення Одеської міської ради від 29.06.2022 № 969-VIII «Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану» звільнено від орендної плати орендаря - Приватне підприємство “Навчальний центр П'ятірка» за договором оренди від 11.12.2014 №42-к/14.

В подальшому, комісія у складі голови: заступника начальника орендного відділу Інни Волкової, членів комісії: головного спеціаліста орендного відділу Наталі Будзар, заступника начальника відділу Комунальної установи «Муніципальна служба комунальної власності Одеської міської ради» Валентини Горбатої, у присутності в.о. директора Одеського ліцея № 9 Сидоренко Руслана, обстежила нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, 1г за результами чого склала акт обстеження від 13.10.2023 з якому встановлено, що заклад освіти - Ліцей №9, у якому знаходиться приміщення, що орендується Приватним підприємством “Навчальний центр П'ятірка», працює у повному обсязі з 01.09.2023.

20.10.2023 Департаментом комунальної власності Одеської міської ради на підставі вказаного акту обстеження від 13.10.2023 прийнятий наказ №565 про нарахування Приватному підприємству “Навчальний центр П'ятірка» з 01.09.2023 орендної плати у розмірі 50% розміру орендної плати (з урахуванням індексації), встановленої договором оренди №42-к/14 від 11.12.2014р., на період воєнного стану та протягом 30 календарних днів після його припинення чи скасування, у встановленому законодавством порядку. Наказ Департаменту №717 від 16.09.2022р. вважається таким, що втратив чинність.

Водночас, акт обстеження від 13.10.2023 жодним чином не підтверджує ті обставини, що відповідач користувався орендованим приміщенням, а містить лише посилання на орендаря та фіксує, що «ліцей працює у повному обсязі з 01.03.2023 року. В ліцеї є найпростіше укриття. Форма навчання змішана».

Суд апеляційної інстанції зазначає, що у матеріалах справи відсутні та позивачем до місцевого господарського суду не подано жодного належного доказу на підтвердження здійснення у спірний період діяльності саме відповідачем в орендованих за договором №42-к/14 від 11.12.2014 нежитлових приміщеннях.

Відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України принципи справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права.

Добросовісність - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Доктрина venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), базується ще на римській максимі - "non concedit venire contra factum proprium" (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці). В основі доктрини venire contra factum proprium знаходиться принцип добросовісності. Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них. (див. постанову Верховного Суду від 10.04.2019 у справі N 390/34/17 (провадження N 61-22315сво18)).

На осіб, які беруть участь у справі, покладається обов'язок добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки. При цьому під добросовісністю необхідно розуміти таку реалізацію прав і виконання обов'язків, що передбачають користування правами за призначенням, здійснення обов'язків у межах, визначених законом, недопустимість посягання на права інших учасників цивільного процесу, заборона зловживати наданими правами.(див. постанову Верховного Суду від 18.10.2021 у справі N 299/3611/19 (провадження № 61-9218св21)).

Таким чином, колегія суддів зазначає, що оскільки відсутні доказі здійснення відповідачем діяльності у спірний період, то позивач безпідставно прийняв наказ №565 від 20.10.2023, щодо нарахування Приватному підприємству “Навчальний центр П'ятірка» з 01.09.2023 орендної плати у розмірі 50% розміру орендної плати (з урахуванням індексації), встановленої договором оренди №42-к/14 від 11.12.2014, при цьому відповідач дотримався процедури звільнення від орендної плати, передбаченої пунктом 129-1 зазначеного вище Порядку та вже був звільнений від її сплати на період дії воєнного стану відповідним наказом позивача, що саме по собі є порушенням принципу добросовісної поведінки органу врядування.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції, доходить висновку про відсутність у Приватного підприємства “Навчальний центр П'ятірка» заборгованості перед Департаментом комунальної власності Одеської міської ради зі сплати орендної плати за договором оренди №42-к/14 від 11.12.2014, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині стягнення основного боргу та пені.

Висновки суду апеляційної інстанції

За умовами статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Отже, рішення господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.

Рішення Господарського суду Одеської області від 24.04.2025 у справі №916/5701/24 не повністю відповідає вказаним вище вимогам у зв'язку з нез'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а тому підлягає скасуванню з одночасним ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Розподіл судових витрат

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на позивача.

Керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 240, 269, 270, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України,

Південно-західний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу Приватного підприємства “Навчальний центр “П'ятірка» задовольнити.

2.Рішення Господарського суду Одеської області від 24.04.2025 у справі №916/5701/24 скасувати.

3.У задоволенні позову відмовити.

4.Стягнути з Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на користь Приватного підприємства “Навчальний центр “П'ятірка» 3633 /три тисячі шістсот тридцять три/ гривень 60 копійок витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

Доручити Господарському суду Одеської області видати відповідний наказ із зазначенням всіх необхідних реквізитів.

Постанова набирає законної з дня її ухвалення та не підлягає оскарженню, крім випадків передбачених статтею 287 Господарського процесуального кодексу України.

Повну постанову складено 02.07.2025.

Головуючий суддя Л.В. Поліщук

Суддя К.В. Богатир

Суддя С.В. Таран