ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/11484/25
провадження № 1-кс/753/1715/25
"20" червня 2025 р. слідчий суддя Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розлянувши клопотання прокурора Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні №42025102020000028 від 22.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
Прокурор Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що розташовується за адресою: м.Фастів, Фастівський район, Київська область.
У судове засідання прокурор не з'явилася.
Слідчий суддя розглянув клопотання у відсутність представника особи, у володінні якої знаходяться документи, відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
З клопотання та доданих до нього матеріалів вбачається, що слідчим відділом Дарницького УП ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування матеріалів кримінального провадження, внесеного 22.05.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025102020000028 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що моніторингом інтернет ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено наявність протягом 2024 року тендерів щодо закупівлі Комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_3 » бензину марки А-95-Євро5-Е5 (або еквівалент) та палива дизельного ДП-Євро5-ВО літнє та зимове (або еквівалент) за ціною, що є вищою середньо ринкової, та свідчить про неефективне використання бюджетних коштів та можливі порушення з боку службових осіб.
Моніторингом інтернет ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено наявність тендеру ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо закупівлі бензин марки А-95-Євро5-Е5 (або еквівалент) та паливо дизельне ДП-Євро5-ВО літнє та зимове (або еквівалент). За результатами проведення тендерної процедури між що Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір №24030101 від 01.03.2024 року на суму 2 181 936 грн.
Згідно специфікації до договору поставки ціна за одиницю товару, а саме бензину А-95-Євро5-Е5 становить 50,94 грн, дизельне паливо ДП-Євро5-ВО становить 49,92 грн.
Також, встановлено наявність тендеру ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо закупівлі бензину марки А-95-Євро5-Е5 (або еквівалент) та паливо дизельне ДП-Євро5-ВО літнє та зимове (або еквівалент). За результатами проведення тендерної процедури між що Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір №24053101 від 31.05.2024 року на суму 2 962 380 грн.
Згідно специфікації до договору поставки ціна за одиницю товару, а саме бензину А-95-Євро5-Е5 становить 58,14 грн, дизельне паливо ДП-Євро5-ВО становить 56,04 грн.
Також, встановлено наявність тендеру ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо закупівлі бензин марки А-95-Євро5-Е5 (або еквівалент) та паливо дизельне ДП-Євро5-ВО літнє та зимове (або еквівалент). За результатами проведення тендерної процедури між що Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір №24090601 від 06.09.2024 року на суму 1 856 280 грн.
Згідно специфікації до договору поставки ціна за одиницю товару, а саме бензину А-95-Євро5-Е5 становить 60,24 грн, дизельне паливо ДП-Євро5-ВО становить 56,16 грн.
Також, встановлено наявність тендеру ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо закупівлі бензину марки А-95-Євро5-Е5 (або еквівалент) та паливо дизельне ДП-Євро5-ВО літнє та зимове (або еквівалент). За результатами проведення тендерної процедури між що Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір №24111402 від 14.11.2024 року на суму 3 088 392 грн.
Згідно специфікації до договору поставки ціна за одиницю товару, а саме бензину А-95-Євро5-Е5 становить 58,92 грн, дизельне паливо ДП-Євро5-ВО становить 55,20 грн.
Разом з тим, моніторингом встановлено, що у вказаний період протягом 2024 року ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » прийнято участь у ряді тендерних закупівель з продажу аналогічної продукції за ціною значно нижчою за одиницю товару ніж у вищевказаних договорах, зокрема вартість бензину марки А-95-Євро5 становить 44,40 грн, дизельного палива 42,30 грн за літр.
Вищевикладене свідчить, що Комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_3 » здійснено ряд закупівель за ціною, що є вищою середньо ринкової, та про неефективне використання бюджетних коштів та можливі порушення з боку службових осіб.
В ході досудового розслідування даного кримінального провадження, було надіслано запит прокурором №46-2906вих-25 від 22.05.2025 щодо надання документів ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак в наданні вказаної інформації частково відмовлено.
Під час досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що розташовується за адресою: м.Фастів, Фастівський район, Київська область, а саме до належним чином завірених копій документів щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 »:
- картки платника податків з службовими особами та банківськими рахунками;
- реєстрів податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість вказаного підприємства за 2024 рік ;
- реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, у т.ч. із зазначенням номенклатури товарів за 2024 рік;
- матеріалів облікових справ (реєстраційних та статутних документів);
- податкової звітності з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств з додатками за 2024 рік (в електронному вигляді);
- податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. №1 ДФ) за 2024 рік (в електронному вигляді);
- копій матеріалів, які слугували підставою для прийняття рішень про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості, протоколів засідань комісії;
- відомостей про об'єкти оподаткування (рухоме та нерухоме майно).
- наявних банківських рахунків.
Клопотання мотивоване тим, що вказана документація необхідна для встановлення кола осіб, які можуть бути причетними до вчинення кримінального правопорушення та проведення відповідних судових експертиз, зокрема проведення судово-почеркознавчої та економічної експертиз, а також, повноти досудового розслідування в цілому та має суттєве значення для встановлення важливих обставин скоєного злочину та може бути використана як доказ.
Відповідно до ст. 163 КПК України під час судового розгляду сторона, яка звернулась з клопотанням, має довести наявність достатніх підстав вважати, що речі або документи, про тимчасовий доступ до яких надійшло подання: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можливість використання як доказів відомостей, що містяться речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для надання тимчасового доступу до документів з вилученням їх належним чином завірених копій, оскільки без отримання вказаних документів неможливо встановити істину у кримінальному провадженні, що має суттєве значення для розслідування кримінального провадження, а також, зазначені у клопотанні документи, необхідні для проведення відповідних експертиз.
Керуючись ст.ст. 108, 160, 162-164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 - задовольнити.
Надати прокурорам Дарницької окружної прокуратури м. Києва у складі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 тимчасовий доступ до речей та докуменів щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що розташовується за адресою: м.Фастів, Фастівський район, Київська область, з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій, а саме:
- картки платника податків з службовими особами та банківськими рахунками;
- реєстрів податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість вказаного підприємства за 2024 рік ;
- реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, у т.ч. із зазначенням номенклатури товарів за 2024 рік;
- матеріалів облікових справ (реєстраційних та статутних документів);
- податкової звітності з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств з додатками за 2024 рік (в електронному вигляді);
- податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. №1 ДФ) за 2024 рік (в електронному вигляді);
- копій матеріалів, які слугували підставою для прийняття рішень про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості, протоколів засідань комісії;
- відомостей про об'єкти оподаткування (рухоме та нерухоме майно).
- наявних банківських рахунків.
Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді набирає законної сили з моменту її оголошення.
Строк дії даної ухвали складає два місяці з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1