Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа №279/3149/25
Провадження № 2-о/279/119/25
01 липня 2025 року м.Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Івашкевич О.Г., у цивільній справі № 279/3149/25 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні,
До Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшла заява ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , про встановлення факту перебування на утриманні.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно зі ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Дослідивши заяву та долучені до неї документи, суд дійшов висновку, що заява подана без додержання вимог, викладених у ст. 175,294,318 ЦПК України, а тому підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Положеннями ст. 318 ЦПК України передбачено, що у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
Згідно зі ч. 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
При цьому заявнику слід врахувати, що суб'єктний склад заінтересованих осіб по справі визначається в залежності від мети встановлення факту (відділ соціального захисту населення - у справах про встановлення факту перебування на утриманні особи, яка померла, для призначення виплат заявникові; нотаріальну контору, спадкоємців - близьких родичів зниклого безвісти (або загиблого) (батьків, братів, сестер, дітей тощо), тобто осіб, які є спадкоємцями зниклого безвісти (або загиблого) за заповітом або за законом, оскільки встановлення факту може впливати на права та обов'язки інших спадкоємців і т.д.
Зазначення у заяві мети встановлення факту, що має юридичне значення має важливе значення для правильного визначення кола заінтересованих осіб, а також для перевірки судом наявності спору про право.
Відповідно до п. 3 постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.95 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту.
У заяві заявник вказує, що просить встановити факт перебування її на утриманні ОСОБА_3 , який зник безвісти (ймовірно загинув), з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця передбаченою постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 та оформлення спадщини.
Однак, у заяві не вказані заінтересовані особи, а також не зазначено про наявність або відсутність інших родичів (дружина, діти, батьки, тощо) у зниклого безвісти (ймовірно загиблого) ОСОБА_3 .
Вищезазначене є істотною перешкодою для відкриття провадження у справі.
Крім того, при зверненні до суду заявник не зазначив номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про їх наявність або відсутність.
Відповідно до ч. 1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст.185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, заяву про встановлення факту перебування на утриманні слід залишити без руху та надати заявнику п'ятиденний строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Керуючись ст.175-177,185,261,293, 294, 318, 353 ЦПК України ,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні залишити без руху.
Надати позивачу 5-денний строк для усунення недоліків, який обчислюється з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
У разі усунення у вказаний строк недоліків, заява буде вважатись поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки у строк, встановлений судом, то заява вважається неподаною і повертається заявнику з доданими до неї документами не пізніше 5-ти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.
Суддя Оксана ІВАШКЕВИЧ