Справа № 740/7064/24 Провадження № 2/0274/699/25
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
(ЗАОЧНЕ)
01.07.25 р.м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Корбут В.В. (далі - Суд), за участю секретаря судового засідання Ніколайчук О.І.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовомУправління соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області, представником якого є О. Смага,
доОСОБА_1
простягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги,
Управління соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області (далі - Управління) звернулось до Ніжинського міськрайононго суду Чернігівської області з позовом, у якому просить стягнути на його користь з ОСОБА_1 надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 92 337,84 грн. та надміру виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 7 005,14 грн., посилаючись на те, що ОСОБА_1 отримувала державні соціальні допомоги малозабезпеченим сім'ям та на дітей одиноким матерям, проте у подальшому з'ясувалось, що при заповненні бланків декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 вказала, що у її власності є лише одна квартира і іншого житла сім'я не має, однак у подальшому було з'ясовано, що сім'я ОСОБА_1 мала у власності дві кватири (одна належить ОСОБА_1 , друга - її дочці ОСОБА_2 ), а тому ОСОБА_1 не мала права на призначення вказаних соціальних допомог.
ОСОБА_1 своєї позиції щодо предмета спору порядку, встановленому нормами Цивільного процесуального кодексу України, не повідомила.
Ухвалою Ніжинського міськрайононго суду Чернігівської області від 16.12.2024 р. справу передано на розгляд Бердичівському міськрайонному суду Житомирської області.
Ухвалою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 10.02.2025 р. позовну заяву Управління прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження.
Судом з'ясовано, що на підставі заяви від 11.08.2021 р. про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, та, зокрема, доданої до цієї заяви декларації від 11.08.2021 р. про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 останній двома рішеннями Управління від 31.08.2021 р. було призначено державні соціальні допомоги малозабезпеченим сім'ям та одиноким матерям з 01.08.2021 р. по 31.01.2022 р. (а. с. 9 - 10, 11 - 12, 13, 15).
На підставі заяви від 07.02.2022 р. про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг та, зокрема, доданої до цієї заяви декларації від 07.02.2022 р про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 останній двома рішеннями Управління від 21.03.2022 р. було призначено державні соціальні допомоги малозабезпеченим сім'ям та одиноким матерям з 01.02.2022 р. по 31.07.2022 р. (а. с. 16 - 17, 18 - 19, 20, 22).
Розпорядженнями Управління від 23.06.2022 р. та 20.09.2022 р. ОСОБА_1 продовжено строк виплати державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та одиноким матерям з 01.08.2022 р. по 31.12.2022 р. (а. с. 23, 24).
З зазначених рішень та розпоряджень Управління вбачається, що ОСОБА_1 було призначено та виплачено державні соціальні допомоги: малозабезпеченим сім'ям у загальному розмірі 92 337,84 грн., одиноким матерям - у загальному розмірі 13 025,14 грн., тобто усього 105 362,98 грн., що підтверджується також розрахунками надміру виплачених коштів від 06.11.2024 р. (а. с. 41, 42).
З декларації від 13.03.2023 р про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, доданої до заяви від 14.03.2022 р. про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, а також заяви від 20.03.2023 р. ОСОБА_1 випливає, що на момент звернення ОСОБА_3 з заявами від 11.08.2021 р. та від 07.02.2022 р. про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, у її власності перебувала квартира за адресою: АДРЕСА_1 , а у власності її дочки ОСОБА_4 перебувала квартира за адресою: АДРЕСА_2 (а. с. 27 - 28, 25 - 26, 29).
Між тим, у деклараціях від 11.08.2021 р. та від 07.02.2022 р про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 не вказала, що у власності її дочки ОСОБА_4 перебуває квартира за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у цьому Законі терміни використовуються в такому значенні: державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї;
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям":
- право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України (редакція до 16.09.2022 р.);
- право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім'ї у випадках, встановлених законом (редакція після 16.09.2022 р.).
Статтею 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" передбачено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 3 пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі -Порядок) визначено, що державна соціальна допомога не призначається, якщо: у власності малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 80, ст. 2271; 2015 р., № 70, ст. 2312), а також житла, отриманого дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, особою з їх числа за рахунок державного чи місцевого бюджету; житлових приміщень у гуртожитках.
Таким чином наведені вище державні соціальні допомоги малозабезпеченим сім'ям були призначені ОСОБА_1 з порушенням підпункту 3 пункту 10 Порядку, так як у власності малозабезпеченої сім'ї ОСОБА_1 була друга квартира, дані про яку ОСОБА_1 було приховано.
Пунктом 25 Порядку встановлено, що якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї;
повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються:
отримувачем державної соціальної допомоги самостійно;
за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат;
за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Управління визначило обсяг надміру виплачених коштів ОСОБА_1 - їй були виплачені державні соціальні допомоги: малозабезпеченим сім'ям у загальному розмірі 92 337,84 грн., одиноким матерям - у загальному розмірі 13 025,14 грн., тобто усього 105 362,98 грн., що підтверджується розрахунками надміру виплачених коштів від 06.11.2024 р. (а. с. 41, 42).
На підставі заяви від 20.03.2023 р. ОСОБА_5 з останньої було утримано 6 020,00 грн. в рахунок погашення заборгованості, що підтверджується відомостями про відрахування з продовження виплати державної соціальної допомоги та погашення заборгованості ОСОБА_5 (а. с. 42).
Залишок заборгованості становить: за державною соціальною допомогу малозабезпеченим сім'ям - 92 337,84 грн., за державною соціальною допомогу на дітей одиноким матерям - 7 005,14 грн. (13 025,14 грн. - 6 020,00 грн.)., тобто усього 99 342,98 грн. (92 337,84 грн. + 7 005,14 грн.), що підтверджується також повідомленням від 15.01.2024 р. про переотримані кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а. с. 39).
Відповідно до частини другої статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно з частинами першою та другою статті 1212, частиною першою статті 1213 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Враховуючи викладене, Суд вважає, що позов Управління підлягає задоволенню.
На підставі статті 141 Цивільного процесуального кодексу України з ОСОБА_1 на користь Управління у якості відшкодування судових витрат підлягають стягненню грошові кошти у розмір 3 028,00 грн. (сплачений за подання позовної заяви судовий збір, а. с. 1)
Керуючись статтями 141, 258, 259, 263 - 265, 280 - 282 Цивільного процесуального кодексу України,
1. Позов Управління соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області (Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Гоголя, 6, код ЄДРПОУ 03196216) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 92 337,84 грн. та надміру виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 7 005,14 грн.
3. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області у якості відшкодування судових витрат грошові кошти у розмірі 3 028,00 грн.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач, якому рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Суддя В.В. Корбут