Постанова від 30.06.2025 по справі 160/26478/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/26478/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Дніпровець» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 року в адміністративній справі №160/26478/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа: Публічне акціонерне товариство «Дніпровець» про визнання дій протиправними та скасування державної реєстрації,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (з урахуванням уточнень) до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа: Публічне акціонерне товариство «Дніпровець», в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, пов'язані з реєстрацією у Державному земельному кадастрі, відомостей про земельну ділянку за кадастровим номером 1223757100:01:001:0373, яка розташована на території Миколаївської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, згідно з яким власником земельної ділянки визначено ПАТ «Дніпровець» ЄДРПОУ 30593910 (колишня назва СР ЗАТ «Дніпровець»);

- скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 27,0258 га з кадастровим номером 1223757100:01:001:0373.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року адміністративний позов задоволено частково.

Скасовано державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 27,0258 га з кадастровим номером 1223757100:01:001:0373.

У задоволенні позовних вимог в частині визнання дій протиправними - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Публічне акціонерне товариство «Дніпровець» подало апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити. Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що позивачем не використано процедуру внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру для вирішення питання по суті справи та обрано невірний спосіб захисту свого права, оскільки сам факт державної реєстрації земельної ділянки засвідчує лише її формування в натурі (на місцевості) та не породжує жодних прав чи обов'язків майнового характеру.

Позивач надав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення суду без змін як законне та обґрунтоване.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

11.09.2024 року представник ОСОБА_1 - Васильцова О.М. звернулася до ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області із адвокатським запитом, в якому просила скасувати державне реєстрацію земельної ділянки кадастровим номером 1223757100:02:001:0373, оскільки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право власності на цю земельну ділянку відсутнє.

Необхідність скасування державної реєстрації пов'язана з неможливістю внесення інформації про земельну ділянку площею 2,8522 га до Державного земельного кадастру та присвоєння їй кадастрового номеру з подальшою реєстрацією за ОСОБА_1 права власності.

Листом від 23.09.2024 року № 29-4-0.222-5262/2-24 від 23.09.2024 року представнику позивача повідомлено, що відповідно до п. 10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрації земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію у разі поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.

Відповідно до п. 6 ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки, а інші підстави для скасування кадастрового номеру земельної ділянки не передбачено.

Не погоджуючись із відмовою у скасуванні державної реєстрації державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 27,0258 га з кадастровим номером 1223757100:01:001:037, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ведення Державного земельного кадастру здійснюється, між іншим, шляхом внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру та внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру.

Відповідно до положень ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державний кадастровий реєстратор, в тому числі: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

Відповідно до ч. 6-8 ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.

Як зазначено Верховним Судом у постанові від 04.05.2022 року по справі №817/154/18, прийняття рішення щодо державної реєстрації земельної ділянки або відмови у здійсненні такої реєстрації саме собою не породжує виникнення жодних речових прав на цю земельну ділянку.

Як слідує з поданих позивачем доказів, на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ДП, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №149 та виданий 19.05.1999 року на підставі рішення Миколаївської селищної ради народних депутатів №5-5/ХХІІІ від 25.03.1999 року, ОСОБА_1 на праві власності належить земельна ділянка площею 6,4383 га ( з яких ріллі - 3,5861 га та кормові угіддя -2,8522 га).

Земельна ділянка розташована на території Миколаївської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області та призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна право власності на земельну ділянку площею 3, 5861га, яка має кадастровий номер 1223757100:01:002:0058 зареєстровано за ОСОБА_1 та відомості внесені були в ДЗК серія та номер - 73770922 від 03.06.2024 року.

З листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №29-4-0.222-5262/2-24 від 23.09.2024 року вбачається, що належна ОСОБА_1 земельна ділянка площею 2,8522 га одночасно обліковується як за позивачем, так і за ПАТ «Дніпровець» на праві власності, на підставі державного акту на право власності на землю серія ЯМ №870545 від 29.12.2012 року кадастровий номер 1223757100:01:001:0373, площею 27,0258 га.

Рішенням Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 28.09.2015 року за позовом ОСОБА_2 до СР ЗАТ «Дніпровець», Петриківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (третя особа - Відділ Держземагентства у Петриківському районі, Реєстраційна служба Петриківського районного управління юстиції про визнання недійсними та скасування державного акту на право приватної власності на землю та запису про реєстрацію, визнано недійсним та скасовано Державний акт на право власності на земельну ділянку загальною площею 27,0258 га, серія ЯМ № 870545 від 29.12.2012, кадастровий номер 1223757100:01:001:0373, виданий Сільськогосподарському риболовецькому закритому акціонерному товариству «Дніпровець» на підставі Розпорядження голови Петриківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 19.09.2012 №833-р-12, постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року у справі № 2а/0470/11198/12 та зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 122370002000079.

Підставою для задоволення позову стало те, що на час розгляду справи скасовані усі документи на підставі яких був виданий СР ЗАТ «Дніпровець» Державний акт на право власності на земельну ділянку, серія ЯМ № 870545, кадастровий номер земельної ділянки 1223757100:01:001:0373.

Рішення суду було оскаржено до Дніпровського апеляційного суду та відповідно до інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень, ухвалою суду від 23.06.2022 року Публічному акціонерному товариству «Дніпровець» відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на рішення Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 28 вересня 2015 року

Станом на 23.05.2024 року за кадастровим номером 1223757100:01:001:0373 відомості про право власності в Державному реєстрі речових прав та в Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутні, що підтверджується інформаційною довідкою № 379890562.

За інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку станом на 22.06.2024 року міститься інформація про власника земельної ділянки кадастровий номер 1223757100:01:001:0373 - СР ЗАТ «Дніпровець».

Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Беручи до уваги, що речові права на земельну ділянку кадастровий номер 1223757100:01:001:0373 в Державному реєстрі речових прав та в Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутні, оскільки рішенням Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 28.09.2015 року визнано недійсним та скасовано Державний акт на право власності на земельну ділянку загальною площею 27,0258 га, серія ЯМ № 870545 від 29.12.2012 року, кадастровий номер 1223757100:01:001:0373, та скасування державної реєстрації земельної ділянки в інший спосіб, ніж звернення до суду з позовом про скасування державної реєстрації земельної ділянки є неможливим (власник відсутній), суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість вимоги представника позивача в частині скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 27,0258 га з кадастровим номером 1223757100:01:001:0373.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, пов'язаних з реєстрацією у Державному земельному кадастрі, відомостей про земельну ділянку за кадастровим номером 1223757100:01:001:0373, яка розташована на території Миколаївської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, згідно з яким власником земельної ділянки визначено ПАТ «Дніпровець» ЄДРПОУ 30593910 (колишня назва СР ЗАТ «Дніпровець»), то вимоги є необґрунтованими, оскільки на момент державної реєстрації земельної ділянки, документи, на підставі яких проводилась реєстрація були дійсними та були не скасовані.

Крім того, щодо належного відповідача у справі, то відповідно до п. 1 цього Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.

Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань: організовує та здійснює державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності: у частині додержання вимог земельного законодавства щодо використання та охорони земель за: веденням державного обліку і реєстрації земель, достовірністю інформації про земельні ділянки та їх використанням; здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні;

Відповідно до п. 8 Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Отже, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, будучи територіальним органом Держгеокадастру є належним відповідачем у справі.

Відповідно до ч. 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Верховний Суд у постанові від 27.07.2022 року у справі № 640/10412/21 зазначив, що державна реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі не є тотожним поняттю «державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», вжитому у п. 1 ста. 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

З огляду на те, що спір в цій справі виник не з приводу реєстрації речових прав на земельну ділянку, а щодо державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, підстав для залучення до участі у справі відповідачем органу, який здійснює державну реєстрацію прав відповідно до статті 6 Закону України про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, не має.

За наведених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 27,0258 га з кадастровим номером 1223757100:01:001:0373. В задоволенні іншої частини позовних вимог слід відмовити.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність обґрунтованих підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Дніпровець» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року в адміністративній справі №160/26478/24 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року в адміністративній справі №160/26478/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко