Постанова від 30.06.2025 по справі 480/6253/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 р. Справа № 480/6253/22

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Присяжнюк О.В.,

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 року (ухвалене суддею А.І. Сидорук) в справі № 480/6253/22

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Сумській області , Сумського районного управління Головного управління Національної поліції в Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Сумській області, Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, в якому просив суд: визнати протиправною бездіяльність Сумського РУП ГУНП в Сумській області по не нарахуванню та невиплаті позивачу в повному обсязі збільшеної винагороди за березень, квітень, травень, червень, липень 2022 року, відповідно до постанови КМУ № 168 від 28.02.2022; зобов'язати Сумське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити позивачу таку винагороду, з урахуванням виплачених сум; визнати протиправною бездіяльність Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області по не нарахуванню та невиплаті позивачу, під час розрахунку при звільненні, додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину), передбаченої постановою КМУ № 375 від 29.04.2020, за період служби: 2020 рік (березень, квітень, травень, червень, вересень, жовтень, листопад, грудень); 2021 рік (січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень); 2022 рік (січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень); зобов'язати зазначеного відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача вказані доплати за вказаний період.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 р. адміністративний позов задоволено частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо не нарахування ОСОБА_1 з 18.02.2021 р. до 31.08.2022 р. додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 375; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 за період з 18.02.2021 р. до 31.08.2022 р.; визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо не нарахування ОСОБА_1 14, 15, 16, 26 та 29 числа березня 2022 року та 1, 4, 9, 10, 11, 12, 15, 18, 21, 24 числа квітня 2022 року, збільшеної винагороди у максимальному розмірі, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за 14, 15, 16, 26 та 29 числа березня 2022 року та 1, 4, 9, 10, 11, 12, 15, 18, 21, 24 числа квітня 2022 року, збільшену винагороду у максимальному визначеному керівником розмірі, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168, з урахуванням виплачених сум; в іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління Національної поліції в Сумській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 р. в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме: Закону України "Про Національну поліцію", Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи. Апелянт зазначає, що саме по собі перебування позивача в статусі поліцейського, в періоді з 18.02.2021 р. до 31.08.2022 р. не є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткових коштів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 375. Крім того, вважає, що у спірні період позивачу нараховано та виплачено збільшену додаткову винагороду з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 та Методичних рекомендацій.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено, що з 07.11.2015 р. позивач проходив службу в Національній поліції України, що підтверджується довідкою Сумського РУП ГУНП в Сумській області від 12.08.2022 р. за № 13964.

У липні 2020 р. позивачу було нараховано та виплачено додаткову доплату, передбачену постановою КМУ № 375, за березень 2020 р. у сумі 4211,45 грн., за квітень 2020 р. - 4216,43 грн., за травень 2020 р. - 7053,15 грн., за червень 2020 р. - 6778,25 грн., а у серпні 2020 р. - за липень 2020 р., а саме в сумі 5143,67 грн., що підтверджується розрахунковими листами за липень та серпень 2020 року.

У грудні 2020 р. позивачу було нараховано та виплачено додаткову доплату, відповідно до Постанови № 375, за вересень 2020 р. у сумі 3218,12 грн., за жовтень 2020 р. - 4287,67 грн., за листопад 2020 р. - 2760,12 грн., за грудень 2020 р. - 316,57 грн., що підтверджується розрахунковим листом за грудень 2020 р.

У липні 2021 р. позивачу було нараховано та виплачено додаткову доплату, відповідно до Постанови № 375, за січень 2021 р. у сумі 1254,11 грн. та за лютий 2021 р. - 948,95 грн., що підтверджується розрахунковим листом за липень 2021 р.

Додаткову винагороду сумі 30000 грн., передбачену Постановою № 168, за період з березня 2022 р. до липня 2022 р., нараховано та виплачено позивачу щомісячно.

Додаткову винагороду збільшену до 70000 грн., передбачену Постановою № 168, виплачено позивачу у квітні 2022 р. у сумі 32456 грн. (за період з 24.02.2022 р. до 25.03.2022 р.); у травні 2022 р. - у сумі 31874 грн. (за період з 26.03.2022 р. до 24.04.2022 р.); у червні 2022 р. - у сумі 43680 грн. (за період з 25.04.2022 р. до 24.05.2022 р.); у липні 2022 р. - у сумі 43680 грн. (за період з 25.05.2024 р. до 23.06.2022 р.).

Відповідно до листа відповідача від 12.10.2022 р., за період з 18.02.2021 р. до 31.08.2022 р. грошові кошти для виплати додаткової доплати, передбаченої Постановою № 375, поліцейським не виділялись, тому нарахування та виплата такої доплати позивачу за цей період не проводилась.

Вважаючи, що відповідач протиправно нараховував позивачу не у повному обсязі доплату, передбачену Постановою № 375, а також додаткову винагороду у збільшеному розмірі, передбачену Постановою № 168, то позивач звернувся до суду з позовом..

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з протиправності не нараховання та не виплати позивачу у період з 18.02.2021 р. до 31.08.2022 р. доплати передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 375 та додаткової винагороди за 14, 15, 16, 26 та 29 числа березня 2022 року та 1, 4, 9, 10, 11, 12, 15, 18, 21, 24 числа квітня 2022 року, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який діє по теперішній час.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

На виконання указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Пунктом 5 зазначеної Постанови № 168 встановлено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Відповідно до абз.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 (в первісній редакції на момент прийняття), на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Згідно із абз 4 п. 1 Постанови № 168, виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до п. 2-1 Постанови № 168, порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

З метою організації правильності застосування норм чинного законодавства Головою Національної поліції були підписані Методичні рекомендації, щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану.

У пункті 1 розділу І Методичних рекомендацій зазначено, що останні застосовуються на період дії воєнного стану для організації виплати додаткової винагороди поліцейським у розмірі 30000 грн щомісяця, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах (додатково 70000 грн).

Пунктом 3 розділу І вказаних рекомендацій визначено, що розрахунковий місячний період для виплати винагород визначаеться 3 24 лютого по 25 березня, а в подальшому з 26-го числа поточного місяця на наступні 30 днів періоду дії воєнного стану. У разі якщо воєнний стан у розрахунковому місячному періоді визначений у меншій кількості календарних днів, ніж розрахунковий місячний період, то розмір винагород визначається шляхом ділення їхніх місячних розмірів на кількість календарних днів розрахункового періоду та множиться на кількість календарних днів коли був воєнний стан у розрахунковому місячному періоді.

Згідно з пунктами 1-3 розділу ІІІ Методичних рекомендацій збільшена додаткова винагорода (до 70000 грн. додатково до додаткової винагороди) установлюється та виплачується поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (далі - дії (заходи) за фактичний час виконання ними цих службових обов?язків. Збільшена додаткова винагорода виплачується пропорційно часу участі в діях (заходах) у розрахунковому місячному періоді здійснення дій (заходів) під час дії воєнного стану, що обраховується за час фактичної участі в діях (заходах). Перелік дій (заходів) з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, до забезпечення яких можуть залучатися поліцейські, визначений в додатку 2 до цих Методичних рекомендацій. Обрахунок персонального розміру збільшеної додаткової винагороди кожного поліцейського проводиться шляхом ділення розрахункового місячного розміру збільшеної додаткової винагороди (з урахуванням пункту 3 розділу I) на кількість календарних днів у розрахунковому місячному періоді дії воєнного стану та множення на кількість днів безпосередньої участі в бойових діях (захода) і на коригувальний коефіцієнт. У разі залучення до служби на добу розрахунок добового часу зараховується як два календарних дні, у якому доба почалася та закінчилася. Розміри коригувальних коефіцієнтів до розрахунку включаються згідно з додатком 2 до цих Методичних рекомендацій. Час безпосередньої участі в бойових діях (заходах) може бути включений лише в разі здійснення дій (заходів) у районах ведення бойових дій, що затверджені відповідним наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. Підтвердженням здійснення дій (заходів) є список поліцейських з обрахованим у зазначений спосіб розміром винагороди, що пропонується до виплати (додаток 3), який в подальшому є додатком до наказу.

Судовим розглядом встановлено, відповідно до наданих відповідачем списків поліцейських (з обрахунком розміру винагороди), які беруть безпосередньо участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів та заслуговують на збільшену додаткову винагороду до 70000 грн. у 2022 році, складених на ім'я позивача, позивачу нараховано та виплачено збільшену винагороду:

- 24.02.2022 р. у максимальному розмірі у сумі 1400 грн. (18 - район проведення бойових дій, 1,0 - коригування коефіцієнту району, № категорій дій/заходів - 12, коригувальний коефіцієнт дій/заходів - 0,6);

- у період з 07.03.2022 р. до 13.03.2022 р. та з 17.03.2022 р. до 25.03.2022 р. у максимальному щоденному розмірі 1866 грн. (18 - район проведення бойових дій, 1,0 - коригування коефіцієнту району, № категорій дій/заходів - 6, коригувальний коефіцієнт дій/заходів - 0,8);

- у період з 14.03.2022 р. до 16.03.2022 р. за рішенням керівника у щоденному розмірі 400 грн. (18 - район проведення бойових дій, 1,0 - коригування коефіцієнту району, № категорій дій/заходів - 6, коригувальний коефіцієнт дій/заходів - 0,8);

- за 27, 28, 30, 31 числа березня 2022 року та за 2, 3, 5-8, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 22, 23 числа квітня 2022 року у максимальному щоденному розмірі 1493 грн. (18 - район проведення бойових дій, 0,8 - коригування коефіцієнту району, № категорій дій/заходів - 6, коригувальний коефіцієнт дій/заходів - 0,8);

- за 26 та 29 числа березня 2022 року, 1, 4, 9, 11, 12, 18 числа квітня 2022 року за рішенням керівника у щоденному розмірі 500 грн., за 15.04.2022 р. - за рішенням керівника 300 грн, за 21.04.2022 р. - за рішенням керівника 700 грн., за 10.04.2022 р. та 24.04.2022 р. - за рішенням керівника 0 грн. (18 - район проведення бойових дій, 0,8 - коригування коефіцієнту району, № категорій дій/заходів - 6, коригувальний коефіцієнт дій/заходів - 0,8);

- у період з 25.04.2022 р. до 30.04.2022 р., з 02.05.2022 р. до 07.05.2022 р., з 09.05.2022 р. до 14.05.2022 р., з 16.05.2022 р. до 21.05.2022 р., з 23.05.2022 р. до 28.05.2022 р., з 30.05.2022 р. до 04.06.2022 р., з 06.06.2022 р. до 11.06.2022 р., з 13.06.2022 р. до 18.06.2022 р., з 20.06.2022 р. до 23.06.2022 р. максимальному щоденному розмірі 1680 грн. (18 - район проведення бойових дій, 0,9 - коригування коефіцієнту району, № категорій дій/заходів - 6, коригувальний коефіцієнт дій/заходів - 0,8).

Сторонами не заперечується факт того, що максимальний денний розмір додаткової винагороди позивача до 70000 грн., визначений керівником у період з 01.03.2022 р. до 25.03.2022 р., складав 1866 грн., у період з 26.03.2022 р. до 24.04.2022 р. - 1493 грн., а у період з 25.04.2022 р. до 23.06.2022 р. - 1680 грн. Спірним є саме відсутність виплати позивачу за деякі дні у березні-липні 2022 року такої винагороди не у максимальному розмірі або встановлення її керівником у розмірі 0 грн.

Судовим розглядом встановлено, що відповідно до вказаних списків, а саме за 14, 15, 16, 26 та 29 числа березня 2022 року та за 1, 4, 9, 10, 11, 12, 15, 18, 21, 24 числа квітня 2022 року, позивачу не нараховано та не виплачено додаткову винагороду у максимальному розмірі.

Згідно з наданих відповідачами списків, які складені за формою згідно додатку 3 до Методичних рекомендацій, умови для виплати додаткової винагороди позивачу у березні та квітні 2022 року були однаковими для позивача, проте за вищезазначені дні позивачу за рішенням керівника не було виплачено додаткову винагороду у максимальному розмірі.

Доказів обґрунтованості прийняття відповідачем рішень, щодо визначення позивачу за деякі дні березня-квітня 2022 року додаткової винагороди не у максимальному розмірі, матеріали справи не містять. Суд апеляційної інстанції зазначає, що саме лише право керівника позивача встановлювати конкретний денний розмір додаткової винагороди позивачу, як і те, що керівник позивача у 2022 році - ОСОБА_2 не проходить службу в Сумського РУП ГУНП в Сумській області, не спростовує обов'язку відповідачів доводити суду правомірність таких дій. Тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідачі не довели суду факту правомірності нарахування за вказані дати додаткової винагороди не у максимальному розмірі.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії Головного управління Національної поліції в Сумській області, щодо нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди у збільшеному розмірі за 14, 15, 16, 26 та 29 числа березня 2022 року та 1, 4, 9, 10, 11, 12, 15, 18, 21, 24 числа квітня 2022 року не у максимальному розмірі не відповідають критеріям правомірності, які встановлені нормою ч. 2 ст. 2 Кодексом адміністративного судочинства України.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду не спростовують.

Стосовно позовних вимог щодо нарахування та виплати у період з 18.02.2021 р. до 31.08.2022 р. додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 375, колегія суддів зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено карантин з 12.03.2020 р. на усій території України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Згідно з п. 2-5 Постанови № 375 встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 р. № 485 "Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я" затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я.

Відповідно до п. 1 Порядку № 485 цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами: "Здійснення доплати медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров'я Міністерства внутрішніх справ України, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками".

Пунктом 2 Порядку № 485 передбачено, що головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).

Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку № 485 визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення, в тому числі поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На виконання п. 4 Постанови № 375 МВС видано наказ від 03.06.2020 р. № 431 "Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину", яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Отже, підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа рядового і начальницького складу; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Вказана доплата здійснюється не всім, а лише окремим категоріям осіб рядового і начальницького складу, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення, у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.

Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

У загальному розумінні під громадським порядком розуміють урегульовану правовими та іншими соціальними нормами певну частину суспільних відносин, які складають режим життєдіяльності у відповідних сферах, забезпечують недоторканність життя, здоров'я та гідності громадян, власності та умов, що склалися для нормальної діяльності установ, підприємств, організацій, посадових осіб і громадян.

Громадський порядок у вузькому розумінні визначається як морально-правовий стан суспільства, при якому компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.

Згідно з п. 4 Постанови № 375, перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Таким чином, рішення щодо визначення персонального переліку поліцейських, які у зв'язку із виконанням службових обов'язків у період дії карантину мали безпосередній контакт з населенням, та встановлення додаткової доплати останнім пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах, приймає начальник.

За інформацією відповідача за спірний період дані щодо виконання позивачем службових обов'язків, які є підставою для нарахування та виплати додаткової доплати відсутні, дані внесення позивача до персональних переліків працівників для нарахування та виплати їм вказаної доплати не надано, додаткова доплата не встановлювалась та не виплачувалась.

Натомість позивач, зазначаючи про наявність підстав для отримання спірної доплати, посилається на свої посадові інструкції, з якої вбачається необхідність виконання позивачем обов'язків, які потребують контакту з іншими особами, внаслідок чого існувала загроза зараження та поширення у відповідному районі Сумської області гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Втім, такі доводи є необґрунтованими, оскільки як зазначено вище визначальним є внесення особи до персонального переліку осіб, які у зв'язку із виконанням службових обов'язків у період дії карантину мали безпосередній контакт з населенням, із визначенням тривалості відпрацьованого часу в особливих умовах.

Сам факт перебування позивача на певній посаді не свідчить про участь у відповідних заходах, які дають підставу на отримання доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020.

Матеріали справи не містять доказів наявності наказів керівника відповідача щодо нарахування додаткової доплати до грошового забезпечення у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення за виконання службових обов'язків в умовах дії карантину, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 375.

При цьому, у ході судового розгляду справи не встановлено наявності доказів і того, що позивач був задіяний у виконанні заходів із забезпечення життєдіяльності населення, виконував обов'язки з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, внаслідок виконання яких мав би безпосередній контакт з населенням у спірний період.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для нарахування та виплати позивачу у спірний період з 18.02.2021 р. до 31.08.2022 р. доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині не обґрунтовані та в їх задоволенні необхідно відмовити.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення, у разі неправильного застосування норм матеріального права.

Із врахуванням вищевикладених обставин, суд апеляційної інстанції вважає необхідним скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 р. в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо не нарахування ОСОБА_1 з 18.02.2021 р. до 31.08.2022 р. додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 375 та зобов'язання Головне управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 375 за період з 18.02.2021 р. до 31.08.2022 р. та ухвалити в скасованій частині постанову, якою відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 , в іншій частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 р. залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Сумській області задовольнити частково.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 в справі № 480/6253/22 скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо не нарахування ОСОБА_1 з 18.02.2021 р. до 31.08.2022 р. додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 375 та зобов'язання Головне управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 375 за період з 18.02.2021 р. до 31.08.2022 р.

Ухвалити в скасованій частині постанову, якою відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .

В іншій частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 р. в справі № 480/6253/22 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду.

Головуючий суддя О.В. Присяжнюк

Судді Л.В. Любчич О.А. Спаскін