Рішення від 30.06.2025 по справі 340/1637/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1637/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )

до Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43560664; адреса: вул. Мира, 1, с. Велика Северинка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27613)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивачка звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати відмову Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області (оформлену листом від 07.02.2025 року № 42.05-51), зарахувати до вислуги років для обчислення стажу служби в Службі судової охорони, періоди роботи в державних органах;

- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області перерахувати позивачці вислугу років в Службі судової охорони відповідно до пункту 5 розділу І Положення про проходження Служби співробітниками Служби судової охорони з урахуванням змін, внесених рішенням Вищої ради правосуддя № 2236/0/15-21 від 18.11.2021 та зарахувати до вислуги років для обчислення стажу служби в Службі судової охорони, час роботи в державних органах, а саме:

- Кіровоградський обласний центр медичної статистики з 17.04.2000 р. по 16.04.2003 р.( 2 роки 11 місяців 30 дні) на різних посадах, а саме бухгалтер- касир з 17.04.2000 р. по 31.03.2000; головним бухгалтером з 01.04.2000 по 16.04.2003;

- ДЮСШ відділу фізичної культури та спорту КМР з 01.03.2003 р. по 31.07.2005р., (02 роки 04 місяці 00 днів) на наступних посадах: « в.о. головного бухгалтера ДЮСШ з 01.08.2003 р. по 30.09.2003; переведена на посаду провідного фахівця з 01.10.2003 по 31.05.2005; переведена на посаду фахівця І категорії з 01.06.2005 р. по 31.07.20005 р;

- Кіровоградський будівельний коледж з 17.04.2012 по 24.07.2019 на посаді бухгалтера (з дипломом спеціаліста) (07 років 04 місяців 07 днів).

- Територіальне управлінні Служби судової охорони у Кіровоградській області з 18.03.2020 по 06.07.2020р. на посаді провідного бухгалтера (з дипломом спеціаліста) (00 років 03 місяців 17 днів).

Позивачка обґрунтовує своє вимоги тим, що відповідно до Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 04.04.2019 № 1052/0/15-19, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» має право на зарахування до її вислуги років, яка надає право на встановлення надбавки за стаж служби і надання додаткової оплачуваної відпустки, час її попередньої роботи в державних органах. Проте відповідач відмовив їй у зарахуванні до стажу служби попередні періоди роботи у державних органах.

Ухвалою суду від 21 квітня 2025 року у справі відкрито провадження; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач проти задоволення позову заперечив. У поданому відзиві на позов зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони. Посада позивачки не входить до зазначеного переліку посад, а тому зарахувати час роботи в державних органах до стажу служби у Службі судової охорони неможливо.

Розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

Наказом Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області від 18.03.2020 року №5 о/с її ОСОБА_1 прийнято на роботу провідним бухгалтером з 18 березня 2020 року з посадовим окладом згідно зі штатним розписом.

06.07.2020 згідно з наказом Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області ОСОБА_1 звільнено з роботи за угодою сторін відповідно до пункту 1 статті 36 Кодексу законів про працю України.

Згідно наказу Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області № 40 о/с від 07.07.2020 її призначено на посаду начальника фінансово - економічного відділу Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області з 17.08.2020 та присвоєно звання лейтенант Служби судової охорони.

Відповідно до наказу Служби судової охорони № 508 о/с від 01.08.2024 присвоєно чергове звання - капітан Служби судової охорони.

Наразі ОСОБА_1 проходить службу у Територіальному управлінні Служби судової охорони у Кіровоградській області на посаді начальника фінансово - економічного відділу(головний бухгалтер) служби, має спеціальне звання "капітан Служби судової охорони", прийняла присягу співробітника Служби судової охорони та, відповідно до пунктів 3, 9 розділу І Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя від 4 квітня 2019року № 1052/0/15-19 (зі змінами) (далі - Положення про проходження Служби), перебуває у статусі співробітника Служби судової охорони.

10.02.2025 ОСОБА_1 звернулася до керівництва Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області з рапортом №42.07-723/вн щодо зарахування до стажу служби у Службі судової охорони періодів попередньої роботи в державних органах, зокрема:

- у Кіровоградському обласному центрі медичної статистики з 17.04.2000 по 16.04.2003 ( 2 роки 11 місяців 30 днів) на різних посадах (бухгалтер- касир з 17.04.2000 по 31.03.2000, головним бухгалтером з 01.04.2000 по 16.04.2003);

- у ДЮСШ відділу фізичної культури та спорту КМР з 01.03.2003 по 31.07.2005 (02 роки 04 місяці 00 днів) на різних посадах (головного бухгалтера ДЮСШ з 01.08.2003 по 30.09.2003, переведена на посаду провідного фахівця з 01.10.2003 по 31.05.2005, переведена на посаду фахівця І категорії з 01.06.2005 по 31.07.20005

- у Кіровоградському будівельному коледжі з 17.04.2012 по 24.07.2019 на посаді бухгалтера (з дипломом спеціаліста) (07 років 04 місяців 07 днів);

- територіальному управлінні Служби судової охорони у Кіровоградській області з 18.03.2020 по 06.07.2020р. на посаді провідного бухгалтера (з дипломом спеціаліста) (00 років 03 місяців 17 днів).

Загальний стаж роботи в державних органах становить 12 роки 11 місяців 23 дні.

Однак відповідач, листом від 17 лютого 2025 року №42.05-63, відмовив позивачці в зарахуванні такого стажу, покликаючись на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу враховується у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони. Посада позивачки не входить до зазначеного переліку посад, а тому зарахувати час роботи в державних органах до стажу служби у Службі судової охорони неможливо.

Вказані обставини зумовили звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 161 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах.

Згідно з частиною 2 другою статті 162 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» порядок проходження служби співробітниками Служби судової охорони регулюється цим Законом та положенням, яке затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Голови Служби судової охорони, погодженим з Державною судовою адміністрацією України.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення № 1052/0/15-19 це Положення визначає порядок проходження служби громадянами України у Службі судової охорони.

Згідно з п. 5 розділу І Положення № 1052/0/15-19 час проходження служби у Службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, стажу служби в поліції, інших правоохоронних органах.

Стаж служби у Службі дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби у Службі (у календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей».

Відповідно до абзацу 12 пункту 1 Постанови № 393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» і «з» статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.

З урахуванням викладеного, до стажу служби у Службі судової охорони, який дає право на встановлення співробітникам надбавки за стаж служби і надання додаткової оплачуваної відпустки, зараховується час роботи в державних органах у разі переходу службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.

Судом встановлено, що із записів трудової книжки НОМЕР_2 підтверджуються періоди роботи позивачки:

- у Кіровоградському обласному центрі медичної статистики з 17.04.2000 по 16.04.2003 ( 2 роки 11 місяців 30 днів) на різних посадах (бухгалтер- касир з 17.04.2000 по 31.03.2000, головним бухгалтером з 01.04.2000 по 16.04.2003);

- у ДЮСШ відділу фізичної культури та спорту КМР з 01.03.2003 по 31.07.2005 (02 роки 04 місяці 00 днів) на різних посадах (головного бухгалтера ДЮСШ з 01.08.2003 по 30.09.2003, переведена на посаду провідного фахівця з 01.10.2003 по 31.05.2005, переведена на посаду фахівця І категорії з 01.06.2005 по 31.07.20005

- у Кіровоградському будівельному коледжі з 17.04.2012 по 24.07.2019 на посаді бухгалтера (з дипломом спеціаліста) (07 років 04 місяців 07 днів);

- територіальному управлінні Служби судової охорони у Кіровоградській області з 18.03.2020 по 06.07.2020 на посаді провідного бухгалтера (з дипломом спеціаліста) (00 років 03 місяців 17 днів).

Крім того, судом встановлено, що позивачці присвоєно спеціальне звання старший капітан Служби, що підтверджується записом у службовому посвідченні серії № 000517 КГ.

Пунктом 13 Положення № 1052/0/15-19 встановлено, що посади за спеціальним званням капітан Служби віднесено до посад середнього складу.

Верховний Суд, вирішуючи спори щодо призначення пенсій та зарахування стажу для осіб, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", неодноразово зазначав про те, що цей Закон для окремих категорій осіб передбачає гарантії формування вислуги років, необхідної для призначення та нарахування пенсії. Реалізація зазначеної гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами, покладених на них обов'язків, зокрема, щодо створення та затвердження списку посад. Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на встановлену державою гарантію для окремих категорій осіб як складової їхнього правового статусу, будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Крім того, принцип юридичної визначеності, закріплений у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності - в даному випадку відсутність визначеного переліку посад середнього і вищого складу Служби судової охорони для обрахунку стажу.

Якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це надання для співробітників Служби судової охорони певних гарантій, а саме - реалізацію права на зарахування до вислуги років для призначення пенсії часу роботи в державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується головою Служби судової охорони за правилами, встановленими п. "и" ч. 1 статті 17 Закону №2262-ХІІ, держава, в даному випадку в особі Управління, безпідставно відступаючи від гарантованих позивачу прав та правомірних сподівань не зарахувала до стажу періоди служби у державних органах особі, на яку поширюється дія Закону №2262-ХІІ.

Такі висновки сформульовані Верховним Судом у постановах від 14.08.2019 у справі №1740/2508/18, від 20.09.2019 у справі №813/904/15, від 18.11.2019 №813/5876/15.

Отже, відповідач протиправно відмовив у зарахуванні до служби в Службі судової охорони спірні періоди роботи позивача, з огляду на що для відновлення порушених прав позивача суд зобов'язує відповідача зарахувати відповідні періоди роботи позивачки у державних органах до стажу служби у Службі судової охорони.

Судові витрати у справі відповідно до частини першої статті 139 КАС України (судовий збір в сумі 1211,20 грн) належить присудити позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43560664; адреса: вул. Мира, 1, с. Велика Северинка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27613) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити .

Визнати протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до вислуги років для обчислення стажу служби в Службі судової охорони періодів роботи в державних органах.

Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби у Службі судової охорони періоди її роботи в державних органах.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК