про повернення позовної заяви
01 липня 2025 року Київ № 320/30506/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
за позовомКиєво-Святошинської окружної прокуратури Київської області
доВиконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області
провизнання протиправною бездіяльності,
10 червня 2025 року до Київського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшов позов Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області до Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області про визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області (код ЄДРПОУ 43918599) щодо невжиття заходів з відновлення благоустрою с. Софіївська Борщагівка, Бучанського району Київської області та зобов'язати Виконавчий комітет Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області вжити заходи щодо відновлення благоустрою с. Софіївська Борщагівка, Бучанського району Київської області шляхом демонтажу тимчасової споруди під назвою «Шиномонтаж «Заправка кондиціонерів»», розташованої за адресою: вул. Соборна (вздовж автомобільної дороги державного значення Р-04) в с. Софіївська Борщагівка Бучанського району Київської області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.06.2025 позовну заяву розподілено судді Жуковій Є.О.
Відповідно до п.п. 2, 3 та 6 частини першої ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 3 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка серед іншого, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Право звернення до суду є невід'ємним особистим правом, яке реалізовується особою в порядку, встановленому КАС України. Способом реалізації цього права є звернення зацікавленої особи з позовом до суду. У свою чергу, звернення до суду з позовом є підставою для виникнення процесуальних відносин, пов'язаних з вирішенням спору по суті. Звернення до суду і судове провадження повинно здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, процесуальних норм щодо порядку провадження в адміністративних справах.
Відповідно до статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до частин третьої-п'ятої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Отже, прокурор у визначених законом випадках наділений повноваженнями здійснювати представництво інтересів держави або конкретної особи шляхом звернення до суду з позовом, якщо таке представництво належним чином обґрунтоване. Виключними випадками, за умови настання яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї норми є поняття «інтерес держави».
За приписами ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Суд враховує, що відповідно до ч. 1, 6, 7 ст. 24 Закону України «Про прокуратуру», право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Змінити, доповнити, відкликати, відмовитися від позову (заяви, подання), апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, заяви про перегляд судового рішення Верховним Судом має право прокурор, який її подав, або прокурор вищого рівня. Повноваження прокурорів, передбачені цією статтею, здійснюються виключно на підставах та в межах, передбачених процесуальним законодавством.
Суд встановив, що позовну заяву Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області подано за допомогою системи "Електронний суд" та підписано через електронний кабінет Денисюком Олексієм Олексійовичем.
До позовної заяви долучено довіреність в порядку передоручення від 07.06.2023, відповідно до якої, Дмитрунь Юрій Олександрович (РНОКПП - НОМЕР_1 ), на підставі Витягу з ЄДР від 31.03.23 р., щодо Києво-Святошинська окружна прокуратура (ЄДРПОУ - 0290999626), уповноважує, в порядку передоручення, Денисюк Олексій Олексійович (РНОКПП - НОМЕР_2 ) представляти інтереси Києво-Святошинська окружна прокуратура в судах України (в тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях) з усіма правами, які надано законом стороні по справі, в тому числі з правом підписувати, подавати, доповнювати позовні заяви та інші передбачені законом процесуальні документи. Довіреність видана з правом передоручення іншим особам. Довіреність дійсна до моменту її скасування.
Також до заяви доданий витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Києво-Святошинської окружної прокуратури, відповідно до якого, ОСОБА_1 є керівником прокуратури.
У той же час, Законом України «Про прокуратуру» не передбачено можливості керівника окружної прокуратури делегувати повноваження щодо представництва прокуратури у взаємовідносинах з органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, особами, підприємствами, установами та організаціями, окрім випадків, передбачених частиною третьою статті 13 цього Закону.
Так, п.1 ч.1 статті 13 Закону України «Про прокуратуру» встановлено Керівник окружної прокуратури представляє окружну прокуратуру у зносинах з органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, особами, підприємствами, установами та організаціями.
У разі відсутності керівника окружної прокуратури його повноваження здійснює перший заступник окружної прокуратури, а в разі його відсутності - один із заступників керівника окружної прокуратури. (частина 3 статті 13 Закону України «Про прокуратуру»).
Як зазначалося, позовна заява подана за підписом Денисюка О.О., у поданій позовній заяві не вказано посадового становища особи, що підписала позовну заяву. Зазначення у вступній частині позовної заяви представником Денисюка О.О. не визначає посадового становища особи, що підписала позовну заяву, вказаного у ст. 13 Закону України «Про прокуратуру».
Отже, з системного аналізу норм Закону України «Про прокуратуру» вбачається, що право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку адміністративного судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Можливість звернення до суду, підпису позовної заяви іншими особами в порядку передоручення нормами Закону України "Про прокуратуру" не передбачено. Доказів того, що Денисюк О.О. входить до кола осіб, визначених частиною 1 статті 24 Закону України «Про прокуратуру» до матеріалів позовної заяви не надано.
Приписами пункту 3 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Враховуючи вищевикладені обставини, позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Керуючись пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд
1. Повернути позовну заяву Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області.
2. Копію ухвали надіслати позивачу.
3. Довести до відома позивача, що у відповідності до частини восьмої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення у порядок, визначений статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Жукова Є.О.