Рішення від 30.05.2025 по справі 320/38295/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 року справа №320/38295/23

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Васильківської міської ради Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Васильківської міської ради Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Васильківської міської ради щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2874 га для обслуговування закладів побутового обслуговування (банно-прачечного комбінату) в адміністративних межах села Митниця Васильківської міської територіальної громади кадастровий номер 3221485601:01:006:0041 за клопотанням ОСОБА_1 від 12.08.2022 року;

- зобов?язати Васильківську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 12.08.2022р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2874 га для обслуговування закладів побутового обслуговування (банно-прачечного комбінату) в адміністративних межах села Митниця Васильківської міської територіальної громади кадастровий номер 3221485601:01:006:0041.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що відповідач тривалий час не приймає рішення по суті поданої заяви ОСОБА_1 від 12.08.2022 року та не затверджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду, площею 0,02874 га, для обслуговування закладів побутового обслуговування, кадастровий номер земельної ділянки 3221485601:01:006:0041.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

У відповіді на відзив Позивач підтримав усі свої позовні вимоги.

Відповідачем були подані заперечення на відповідь на відзив.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 на праві приватної власності належить нежитлова будівля (банно-прачечний комбінат), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 345,3 м. кв., в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності номер запису про право власності: 6483449, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 417640132214.

У 2017 році Позивач звернувся до Митницької сільської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для обслуговування вищезазначеного нерухомого майна.

Рішенням 14 сесії 7 скликання Митницької сільської ради Васильківського району від 03.07.2017р. № 158-14-7 надано дозвіл ОСОБА_1 на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), загальною площею 0,26 га в оренду на 10 років для обслуговування нерухомого майна, а саме: будівлі банно-прачечного комбінату, на території Митницької сільської ради Васильківського району площа Центральна, 3.

08.08.2017 року Позивачем з Товариством з обмеженою відповідальністю «ВВОСС», код ЄДРПОУ 35772747, було укладено договір № 0818/17 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою Київська область, Васильківський район, с. Митниця, пл. Центральна, 3 в оренду.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки був виготовлений погоджений у відділі у Васильківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області 04.10.2018р. Земельній ділянці присвоєний кадастровий номер: 3221485601:01:006:0041.

У зв'язку зі створенням у 2020 році Васильківської міської територіальної громади припинила свою діяльність Митницька сільська рада.

12.08.2022р. проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2874 га для обслуговування закладів побутового обслуговування (банно-прачечного комбінату) в адміністративних межах села Митниця Васильківської міської територіальної громади, що був розроблений ТОВ «ВВОСС», код ЄДРПОУ 35772747, був наданий до Васильківської міської ради для затвердження.

Від Васильківської міської ради за підписом міського голови Баласинович Н. одержано листа № 280-Б від 15.08.2022р. про те, що по клопотанню ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду Відділом регулювання земельних відносин секретаріату Васильківської міської ради підготовлено проект рішення.

Через рік, а саме 17.08.2023р. Позивач повторно звернувся до Васильківської міської ради з запитом про результати розгляду заяви від 12.08.2022р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2874 га для обслуговування закладів побутового обслуговування (банно-прачечного комбінату) в адміністративних межах села Митниця Васильківської міської територіальної громади кадастровий номер 3221485601:01:006:0041.

Листом від 14.09.2023 р. № Б234/09.02-05 Васильківська міська рада за підписом керуючого справами ОСОБА_2 з додатком листом Управління містобудування, архітектури та контролю за розвитком інфраструктури Васильківської міської ради від 28.08.2023р. №683/22.01-13 за підписом ОСОБА_3 було проінформовано, що у період дії воєнного стану в Україні Васильківська міська рада земельні питання не розглядає. При цьому свою бездіяльність Васильківська міська рада обґрунтувала пунктом 27 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України.

Не погоджуючись з такою бездіяльністю Відповідача, Позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Приписами статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон №2 80/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Статтею 59 Закону №280/97-ВР визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.

Відповідно до вимог частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

На підставі вимог частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до вимог частини 3 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

В силу вимог частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності здійснюється органом місцевого самоврядування, який приймає відповідне рішення на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення або формування нової земельної ділянки.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Як видно з матеріалів справи, Рішенням 14 сесії 7 скликання Митницької сільської ради Васильківського району від 03.07.2017р. № 158-14-7 надано дозвіл ОСОБА_1 на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), загальною площею 0,26 га в оренду на 10 років для обслуговування нерухомого майна, а саме: будівлі банно-прачечного комбінату, на території Митницької сільської ради Васильківського району площа Центральна, 3.

Крім того, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки був виготовлений погоджений у відділі у Васильківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області 04.10.2018р. Земельній ділянці присвоєний кадастровий номер: 3221485601:01:006:0041.

Згідно з частиною 4 статті 123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Положеннями частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Разом з тим, відповідач, починаючи з серпня 2022 по серпень 2023 року (тобто протягом року) питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 не вирішив, надсилаючи позивачу проміжні відповіді (від 15.08.2022, від 14.09.2023), в яких зазначається, що зазначено що у період дії воєнного стану в Україні Васильківська міська рада земельні питання не розглядає. При цьому свою бездіяльність Васильківська міська рада обґрунтувала пунктом 27 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України.

Таким чином, відповідачем на час звернення позивача до суду та розгляду справи по суті вчиняється протиправна бездіяльність щодо розгляду поданої позивачем заяв від 12.08.2022 та від 17.08.2023 року.

При цьому, суд зазначає, що відповідач не позбавлений права на відкладення розгляду заяви у межах строків, передбачених Земельним кодексом України, але при цьому він зобов'язаний прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою чи відмову у його затвердженні.

В даному випадку жодне остаточне рішення відповідачем не прийнято, фактично клопотання позивача залишається без розгляду, оскільки ні позитивного, ні негативного рішення для позивача прийнято не було.

Таким чином, вимога позивача про визнання протиправною бездіяльність Васильківської міської ради щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2874 га для обслуговування закладів побутового обслуговування (банно-прачечного комбінату) в адміністративних межах села Митниця Васильківської міської територіальної громади кадастровий номер 3221485601:01:006:0041 за клопотанням ОСОБА_1 від 12.08.2022 року, визнається судом обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Також, з метою належного захисту прав позивача необхідно зобов'язати Васильківську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 12.08.2022р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2874 га для обслуговування закладів побутового обслуговування (банно-прачечного комбінату) в адміністративних межах села Митниця Васильківської міської територіальної громади кадастровий номер 3221485601:01:006:0041.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення з даним позовом до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1073,60 грн., що підтверджується квитанцією наявною у матеріалах справи.

Таким чином, судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача на користь позивача. На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Васильківської міської ради щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2874 га для обслуговування закладів побутового обслуговування (банно-прачечного комбінату) в адміністративних межах села Митниця Васильківської міської територіальної громади кадастровий номер 3221485601:01:006:0041 за клопотанням ОСОБА_1 від 12.08.2022 року.

Зобов'язати Васильківську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 12.08.2022р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2874 га для обслуговування закладів побутового обслуговування (банно-прачечного комбінату) в адміністративних межах села Митниця Васильківської міської територіальної громади кадастровий номер 3221485601:01:006:0041.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Васильківської міської ради Київській області сплачений ним судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.