Рішення від 30.04.2025 по справі 320/4654/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 року справа №320/4654/24

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Національної гвардії України, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної гвардії України щодо не надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;

- скасувати рішення Головного управління Національної гвардії України, викладене у Протоколі від 05.10.2023 №91 про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;

- зобов'язати Головне управління Національної гвардії України на підставі поданих документів надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій;

- зобов'язати Головне управління Національної гвардії України видати ОСОБА_1 посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, про протиправність оскаржуваного рішення викладеного у Протоколі від 05.10.2023 №91, оскільки він під час повномасштабного вторгнення військ російської федерації на територію України приймав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху. На виконання ухвали Позивач надав заяву про усунення недоліків.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до поданого відзиву та заперечення на позов Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України вказує на відповідність оскаржуваних рішень вимогам чинного законодавства та відсутності правових підстав для задоволення позову.

Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, жодних заяв чи клопотань до суду не надав. Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, штаб-сержант ОСОБА_2 на момент звернення до суду проходить військову службу в Військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України.

В період з 01.03.2023 по 31.03.2023 Позивач безпосередньо брав участь у заходах, необхідних для оборони України, забезпечення захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в населеному пункті Уди Богодухівського району Харківської області, що підтверджується Довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 10.05.2023 №306.

Оскільки Позивач набув право на отримання статусу учасника бойових дій Позивач через свого Представника звернувся до комісії Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни із заявою на отримання статусу учасника бойових дій.

До заяви було додано довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 10.05.2023 №306.

На цю заяву Відповідач надав відповідь від 06.10.2023 №27/9/1/4-0-4167 про те, що відповідно до рішення комісії Головного управління НГУ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (протокол №91 від 05.10.2023) Позивачу було відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з тим, що відповідно до наказу Головнокомандувача Збройних сил України від 01.04.2023 №89 у період з 01 по 31 березня 2023 року Богодухівський район Харківської області не визначений районом ведення воєнних (бойових) дій.

Не погоджуючись з такими рішеннями, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з пунктом 19 частини першої статті 6 Закону № 3551-XII військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій визначає Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення

Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).

За приписами пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

За приписами пункту 4 Порядку № 413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України: для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, - не менш як один з таких документів - витяги (копії) бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

До зазначених документів особи, зазначені в абзаці десятому цього пункту, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.

Пунктом 5 Порядку № 413 визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку.

Пунктом 6 Порядку № 413 встановлено, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк з дня участі у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання поранення, контузії, каліцтва зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6 та документи, передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 цього Порядку для таких осіб, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Отже, саме на комісії покладено обов'язок з вивчення документів та прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій.

Основні функції, завдання, повноваження та склад комісії Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (далі Комісія) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів і працівників Національної гвардії України, інших осіб, визначених чинним законодавством (далі - особи), а також порядок організації її роботи визначено Положенням про комісію Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, затвердженим наказом Міністерства України від 06.11.2018 № 887 (далі Положення № 887).

Основними завданнями Комісії є розгляд питань, вивчення документів та прийняття рішень щодо надання особам статусу учасника бойових дій, учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

За змістом пункту 2 розділу ІІ Положення № 887 з метою забезпечення виконання покладених завдань Комісія має право:

1) вивчати довідки, документи та інші докази, надіслані начальниками територіальних управлінь, закладів вищої освіти, навчальних військових частин (центрів), баз, закладів охорони здоров'я та установ, командирами з'єднань, військових частин (підрозділів) Національної гвардії України (далі - командири (начальники) військових частин), іншими особами, визначеними чинним законодавством, чи подані особисто;

2) заслуховувати в разі потреби осіб, свідків, представників державних органів, громадських організацій, рад ветеранів;

???3) подавати на розгляд міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - міжвідомча комісія), яка утворюється Міністерством у справах ветеранів України, документи зі спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання;

???4) повертати документи командирам (начальникам) військових частин для доопрацювання;

5) приймати рішення про надання статусу учасника бойових дій, учасника війни;

6) приймати рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій, учасника війни;

7) приймати рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій, учасника війни;

8) повторно розглядати за рішенням командувача Національної гвардії України (особи, яка виконує його обов'язки) питання про надання статусу учасника бойових дій, учасника війни особам, яким було відмовлено в наданні такого статусу раніше.

Пунктом 3 розділу ІІ Положення № 887 передбачено, що Комісія приймає рішення щодо надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, учасника війни в місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації).

Відповідно до пункту 4 розділу ІІ Положення № 405 комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій, учасника війни в разі:

-відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази безпосереднього залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або виконання бойового (службового) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями і є підставою для надання статусу учасника бойових дій, учасника війни;

-виявлення факту підроблення документів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій, учасника війни, або надання недостовірних даних про особу;

-наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, або під час виконання бойового (службового) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді головного сержанта 2 стрілецького взводу (з охорони об'єкту №156) 12 стрілецької роти (з охорони об'єктів: №156, № 167, № 161, №169, № 198) НОМЕР_2 стрілецького батальйону.

У матеріалах справи міститься копія Журналу бойових дій (дій та операцій) БГ р 27бр Національної гвардії України Військової частини НОМЕР_1 відповідно до якого до виконання бойових дій залучено штаб сержанта ОСОБА_1 .

Відповідно до Витягу із наказу Командира НОМЕР_3 Бригади Національної гвардії України (по стройовій частині) від 03.02.2023 №25 вирішено вважати таким, що вибув у службове відрядження головного сержанта 2 стрілецького взводу (з охорони об'єктів: №156, № 167, № 161, №169, № 198) 5 стрілецького батальйону штаб-сержанта ОСОБА_1 до ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » для перевезення особового складу на автомобілі Grand Cherokee, внз 63-66 з 04.02.2023.

Відповідно до Витягу з наказу Командира ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.04.2023 №492 виплатити за березень в розмірі 30000,00 грн військовослужбовцям (в тому числі військовослужбовцям строкової служби), які в оперативному підпорядкуванні, під оперативним контролем, оперативною взаємодією органів військового управління ЗСУ, командувачів діючих угрупувань військ (сил) та/або в межах їх зон відповідальності (операційних зон) розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах за березень, відповідно до додатку 2 до цього наказу.

Відповідно до Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України штаб-сержант ОСОБА_1 у період з 01.03.2023 по 31.03.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в селі Уди Богодухівського району Харківської області.

Також, згідно з цією ж довідкою, вона є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.

Таким чином суд приходить до висновку, що належними та законодавчо встановленими доказами, а саме, довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, журналом бойових дій, витягом з додатку №2 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 , витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 03.02.2023 №25 підтверджено, що позивач брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

30.06.2023 Представником Позивача подано до Головного Управління Національної Гвардії України документи для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Рішенням Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій Головного Управління Національної Гвардії України відповідно до протоколу №91 від 05.10.2023, позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій.

Разом з тим, суд звертає увагу, оскаржуване рішення не містить жодних обґрунтувань відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій.

Варто відмітити, що перелік підстав для відмови у наданні статусу учасника бойових дій є вичерпним, не віднесення певної території до зони бойових дій не відноситься до підстав прийняття рішення про відмову, а тому посилання на цей факт, як на підставу для відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій, є необґрунтованим.

Тобто, відповідач, всупереч вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, прийняв спірне рішення, взагалі не обґрунтувавши та не зазначивши підстав відмови, зокрема і підставу відмови з посиланням на норму чинного законодавства, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними таких рішень необхідно задовольнити.

Водночас суд зазначає, що відповідачем ще не прийнято обґрунтованого рішення за результатами розгляду поданих документів щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій, тому з урахуванням положень ст. 9 КАС України, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головне управління Національної гвардії України повторно розглянути заяву щодо надання статусу учасника бойових дій позивачу та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки наданої судом.

Відтак позовні вимоги про зобов'язання відповідача надати позивачу статус учасника бойових дій не підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головне управління Національної гвардії України видати ОСОБА_1 посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка, суд зазначає, що відповідна вимога не підлягає задоволення, оскільки Відповідачем не прийнято рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій, а тому слід її кваліфікувати як таку, яка має на меті вчинення дій на майбутнє. В свою чергу суд вирішує спір щодо правовідносин, які вже виникли.

З урахування вказаних обставин, слід зазначити, що суд захищає порушене право, а не те, яке можливо може бути порушене у майбутньому.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України закріплено, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до вимог п. 16 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», отже питання розподілу судових витрат не розглядається.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 КАС України, cуд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної гвардії України щодо ненадання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Скасувати рішення Головного управління Національної гвардії України, викладене у Протоколі від 05.10.2023 №91 про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Зобов'язати Головне управління Національної гвардії України на підставі поданих документів повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання статусу учасника бойових дій позивачу та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки наданої судом.

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.