Рішення від 01.07.2025 по справі 200/2981/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 року Справа№200/2981/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) у якій просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про взяття на військовий облік ОСОБА_1 , результатів проходження ОСОБА_1 , військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , постановою якої від 22.03.2022 ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та виключення ОСОБА_1 з військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про взяття на військовий облік ОСОБА_1 , результати проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , постановою якої від 22.03.2022 ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, та виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

В обґрунтування позову зазначено таке.

Позивач має статус інваліда з дитинства та під час постановки на військовий облік призовників у 1990 році ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 установлено категорію «невійськовозобов'язаний», про що міститься відмітка на сторінці 7 його паспорту громадянина України.

Під час військової агресії російської федерації проти України позивач переїхав до м. Ковеля, де 22.03.2022 став на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 та його було спрямовано на проходження ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 .

22 березня 2022 року за результатами проходження ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 винесено постанову, яка оформлена довідкою Пр № 17 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.03.2025 № 746, якою позивача на підставі ст. 13-а гр. ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві, що є додатком № 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджена наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, було визнано непридатним з виключенням з військового обліку, вказане зазначено у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного за № 2491/22, виданого позивачу відповідачем.

03 лютого 2025 року позивач через Єдиний державний веб-портал електронних послуг «Дія» намагався сформувати військово-обліковий документ, але отримав відповідь, що у відповідному реєстрі інформація відносно нього відсутня.

Таким чином, презюмує позивач відповідач не вніс у відповідний реєстр інформацію про позивача.

З метою досудового врегулювання адвокат позивача, діючи в його інтересах, звернувся до відповідача із адвокатським запитом від 11.02.2025 № 10/25, де просив внести усю необхідну інформацію відносно позивача до реєстру. Жодної відповіді від відповідача отримано не було.

17 березня 2025 року адвокат позивача, діючи в його інтересах, повторно звернувся до відповідача із адвокатським запитом, направивши його рекомендованим поштовим відправлення АТ «Укрпошта». Цей адвокатський запит теж залишився без відповіді.

Уважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Ухвалою суду від 02.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

11 червня 2025 року до суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_2 , де відповідач спростовує доводи позивача та просить суд у позові відмовити, з огляду на таке.

Дійсно, 22.03.2022 позивач був узятий на військовий облік, що підтверджується тимчасовим посвідченням та того ж дня постановою ВЛК, що оформлена довідкою від 22.03.2022 № 17 ОСОБА_1 визнано непридатним з виключенням з військового обліку, однак, наголошує відповідач, свідоцтво про хворобу щодо ОСОБА_1 , як такого, який є непридатним до військової служби не складалося. Тому, стверджує, відповідач, позивач мав пройти медичний огляд, за результатами якого обставини непридатності, мали би бути оформлені свідоцтвом про хворобу, яке направляється для затвердження до штатної ВЛК.

Таким чином, у зв'язку із відсутністю належного документа (свідоцтво про хворобу) підстави для виключення позивача, на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий облік і військову службу», наразі відсутні.

13 червня 2025 року до суду надійшла відповідь на відзив, де позивач спростовує доводи відповідача та наголошує суду на такому.

По перше відповідач, підтвердив усі обставини на які посилався позивач у позові, водночас наполягає на необхідності отримання ОСОБА_1 свідоцтва про хворобу, з огляду на зміст абз. 5 п. 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення № 402, однак це положення у відповідній, цитованій відповідачем редакції, набуло чинності лише з 04.05.2024, а тому станом на момент проходження позивачем ВЛК (22.03.2022) не було чинним. Натомість Положення № 402, у чинній на момент спірних правовідносин редакції, не містило таких вимог. Тому, підсумовує позивач, наведені доводи відповідача є нормативно необґрунтованими.

Судом установлено такі фактичні обставини у справі.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

На сторінці 7 паспорта ОСОБА_1 міститься відмітка РВК, м. Донецька, про те, що він є невійськовозобов'язаним.

Відповідно посвідчення серія НОМЕР_3 ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи з дитинства.

Довідка до акта огляду МСЕК серія 12 ААБ № 420476 свідчить, що ОСОБА_1 установлено ІІІ групу інвалідності довічно з 15.10.2019.

За результатами проходження ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачу 22.03.2022 видано довідку Пр № 17 (№ 746) за змістом якої встановлено, що ОСОБА_1 хворіє на цукровий діабет 1 типу, важка форма у стані декомпенсації, лабільний перебіг зі схильністю до гіпоглікемії. Діабетична мікро-макро ангіопатія нижніх кінцівок ІІ ст. Діабетична енцифалопатія 2 ст.

На ст. 13 «а» графи ІІ Розкладу хвороб непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Позивачу видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_4 , у п. 7 якого вказано: «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. ВЛК 22.03.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

Згідно п. 8 зарахований призовною комісією у запас за ст. 13 «а» графа ІІ.

Пункт 13 містить відмітку про зняття з військового обліку.

Пункт 14 - з 22.03.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 за пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий облік та військову службу».

Надана позивачем відповідь з Єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Дія», датована 03.02.2025, свідчить про неможливість формування військово-облікового документа щодо ОСОБА_1 , оскільки у Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про перебування на військовому обліку не знайдено. Необхідно звернутися до ТЦК та СП для взяття на військовий облік.

З метою досудового врегулювання адвокат позивача, діючи в його інтересах, звернувся до відповідача із адвокатським запитом від 11.02.2025 № 10/25, де просив унести всю необхідну інформацію відносно позивача до реєстру. Жодної відповіді від відповідача отримано не було.

17 березня 2025 року адвокат позивача, діючи в його інтересах, повторно звернувся до відповідача із адвокатським запитом, направивши його рекомендованим поштовим відправлення АТ «Укрпошта» (про що у матеріалах справи містяться належні докази). Цей адвокатський запит теж залишився без відповіді.

Відповідачем на противагу надано такі письмові докази у справі.

Виписка № 3068 з медичної карти амбулаторного хворого ОСОБА_1 , де викладено діагноз, аналогічний довідці ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.03.2022 Пр № 17 (№ 746)

Витяг з системи «Оберіг», який не містить даних щодо виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних.

Книгою протоколів засідань позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 , висновком лікаря та карткою обстеження та медичного огляду (з відміткою про інвалідність ІІ групи) підтверджується фактичний огляд позивача 22.03.2022 та установлений діагноз.

Натомість у обліковій картці ОСОБА_1 відомості про виключення з військового обліку - відсутні.

Правова позиція суду обґрунтована таким.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX в Україні введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232)

Стаття 1. Військовий обов'язок

9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку

10. Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього

6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки … підлягають громадяни України, які: 3) визнані непридатними до військової служби;

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Закон України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон України № 1951 у редакції, чинній на момент виключення позивача з військового обліку)

Стаття 1. Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів

Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Стаття 2. Основні завдання Реєстру

1. Основними завданнями Реєстру є: 1) ведення військового обліку громадян України;

Стаття 3. Основні засади ведення Реєстру

1. Основними засадами ведення Реєстру, зокрема, є:

1) обов'язковість внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру.

Стаття 5. Суб'єкти Реєстру

8. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки,… .

9. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Стаття 9. Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів

1. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру;

2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Стаття 16. Прикінцеві положення

2. Частину першу статті 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (Відомості Верховної Ради України, 2006 p., № 38, ст. 324; 2015 p., № 22, ст. 151) викласти в такій редакції:

"1. Персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати".

Наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 478 від 16.07.2024, далі - Наказ № 94)

II. Суб'єкти Реєстру та їх завдання

16. Органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.

17. Орган ведення Реєстру для виконання функцій ведення Реєстру призначає відповідальних осіб за ведення Реєстру.

18. Призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює: внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з існуючими обліковими даними;

V. Контроль за роботою Реєстру

1. Органи адміністрування Реєстру усіх рівнів забезпечують в органах ведення Реєстру контроль за своєчасним, повним та достовірним внесенням інформації до Реєстру шляхом проведення систематичних перевірок об'єктивного внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Наказом Міністерства оборони від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України в редакції Наказів Міністерства оборони № 262 від 27.04.2024, № 283 від 02.05.2025. (далі - Положення № 402)

Глава 3. Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.

3.8. Постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення),… . У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Положення № 402 у редакції, чинній станом на березень 2022 року.

3. Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період

3.8. За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"Обмежено придатний до військової служби";

"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний до військової служби"

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)

Загальні питання.

22. Резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.

27. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

55. Військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», є чинним та не потребує обов'язкової заміни у разі (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487)

79. Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

81. Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 559 у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)

Пунктом 2 цієї постанови установлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Пункт 4 Порядку. У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Пункт 6 Порядку. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

3) визнані непридатними до військової служби;

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Висновки суду.

Отже, предметом спору у цій справі є з'ясування судом чи допущено відповідачем протиправну бездіяльність, яка виразилися у не внесенні відомостей про виключення позивача з військового обліку за результатами розгляду адвокатського запиту, поданого в його інтересах.

Відповідаючи на вказане питання, суд посилатиметься на наведені вище положення законодавства України.

Так, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, "Оберіг", почав свою роботу восени 2023 року. Хоча формально він був запущений 28.03.2022, його наповнення та повноцінне функціонування відбулося пізніше.

Водночас саме з моменту набрання чинності Порядком № 94 відповідач, як органу ведення Реєстру, мав забезпечити ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних шляхом наповнення, у тому числі, вже наявною інформацією.

Докази, що містяться у матеріалах справи, серед яких паспорт позивача, виданий 20.10.2009, містить відмітку Центрально-міського РВК про те, що ОСОБА_1 є невійськовозобов'язаним. Суд також наголошує на добросовісності дій позивача, який переїхавши на нове місце проживання, став на облік до відповідача та пройшов ВЛК за результатами чого 22.03.2022 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 винесено постанову, яка оформлена довідкою Пр № 17 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.03.2025 № 746, якою позивача на підставі ст. 13-а гр. ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві, що є додатком № 1 Положення № 402, було визнано непридатним з виключенням з військового обліку, вказане зазначено у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного за № 2491/22, виданого позивачу відповідачем.

Суд звертає увагу, що п. 55 Порядок № 560 та п. 2 Постанови № 559 установлено, що військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», є чинним та не потребує обов'язкової заміни.

Положення № 402, яким визначено обов'язок отримувати свідоцтво про хворобу, жодним чином не стосуються позивача, як особи, що виключена з військового обліку, до набрання чинності вказаним положенням у відповідній частині.

Тому, наведені обставини та відповідне їм правове врегулювання є підставою для висновку суду про правомірність та обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка виразилися у не внесенні відомостей про виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів електронних систем «Оберіг» та «Резерв+».

Щодо способу захисту.

Стаття 245. Повноваження суду при вирішенні справи

1. При вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

2. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Практика Верховного Суду щодо способів захисту порушеного права базується на двох основних взаємопов'язаних принципах: I. спосіб захисту має бути належним та ефективним; II. має дотримуватися принцип процесуальної економії. Судовий захист повинен бути повним та відповідати принципу процесуальної економії, тобто забезпечити відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту.

У рішеннях ЄСПЛ у справах «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, заява № 22414/93) та у справі «Афанасьєв проти України» (заява №38722/02)) вказано, що ефективний спосіб захисту прав повинен забезпечити поновлення порушеного права, а в разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування, тобто такий захист повинен бути повним та забезпечувати таким чином мету здійснення правосуддя та принцип процесуальної економії.

У рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 № 3-рп/2003 (справа про розгляд судом окремих постанов слідчого і прокурора) вказано, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Зважаючи на встановлені судом обставини протиправної бездіяльності відповідача та визначений Законом № 1951 обов'язок ІНФОРМАЦІЯ_2 забезпечувати своєчасне внесення даних та їх актуалізацію, якому кореспондує право особи звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру, то суд не знаходить місця для дискреції відповідача у спірних правовідносинах.

Таким чином, належним способом захисту, що відповідає принципу процесуальної економії та предмету порушеного права є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про взяття на військовий облік ОСОБА_1 , результатів проходження ОСОБА_1 , військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , постановою якої від 22.03.2022 ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та виключення ОСОБА_1 з військового обліку та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про взяття на військовий облік ОСОБА_1 , результати проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , постановою якої від 22.03.2022 ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про взяття на військовий облік ОСОБА_1 , результатів проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , постановою якої від 22.03.2022 ОСОБА_1 , було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про взяття на військовий облік ОСОБА_1 результати проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , постановою якої від 22.03.2022 ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) судовий збір у розмірі судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі - 01.07.2025.

Суддя І.В. Буряк